Αποστολέας Θέμα: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων  (Αναγνώστηκε 82523 φορές)

Αποσυνδεδεμένος goldwhisky

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Air Arms TX200MkIII
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #60 στις: 13 Δεκεμβρίου, 2011, 00:42:29 πμ »
 :D
Στα 14 μου είμουν 2ος στη σφαιροβολία... ;D

Η αλήθεια είναι οτι το όπλιζα με δυο χέρια...δεν θυμάμαι που το στήριζα στο γοφό? στο πόδι? στο έδαφος?...ψέμματα θα σου πω ???

Το resume όμως δεν είναι αυτό. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ. Όπως είπε ένα φίλος πιο πάνω η παιδεία των όπλων είναι απαραίτητη...αλλά φύλαγε τα ρούχα σου εσύ. Το όπλο πρέπει να ειναι κλειδωμένο.

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #61 στις: 13 Δεκεμβρίου, 2011, 00:44:17 πμ »
Τασο το στριμωχνα ενδιάμεσα απο τα παπούτσια μου και έβαζα και το βαρος μου μαζι με το σώμα μου να πιέζουν. :D :D
και όλα αυτα για ενα diana mod.16  ;D ;D ;D ;D

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #62 στις: 13 Δεκεμβρίου, 2011, 00:46:57 πμ »
Φιλε goldwhisky είσαι-καταγεσε απο Λάρισα μεριά??
Ξέρω καποιον κυριο που συνήθιζε να αφήνει το αεροβόλο του κατω απο το υπόστεγο της αυλής του σπιτιού του ξαπλωμένο ενδιάμεσα απο τα δοκάρια.  :D :D :D και μάλιστα ειναι το υπόστεγο για το αυτοκίνητο. Η δικαιολογία ηταν οτι εκει δεν το έφταναν τα παιδια ;D ;D ;D

Φυσικα με μια απλή καρέκλα γίνονταν η δουλεια. 8)

απο μικρος φαινοσουν οτι θα μεγαλωσεις   :D :D :D :D

βολιδοφαγε  ;D ;D ;D

εγω παλι γνωριζω τον κυριο του 1ου οροφου που εκρυβε
το οπλο του πανω στην ντουλαπα πριν 40 χρονια
για τον ιδιο λογο :D :D :D
η λυση ηταν η ιδια ;D ;D ;D
προσωπικα παντως ποτε δεν κλειδωσα οπλο
απλα εχω τον τροπο μου να προειδοποιω και να απαγορευω  >:(
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος tassos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1797
  • Βολος
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #63 στις: 13 Δεκεμβρίου, 2011, 00:50:54 πμ »
   Καλωσήρθες  goldwhisky.
   Μπορούσες 8 χρονών να οπλίσεις αεροβόλο όπλο ?

Τάσσο,
πρέπει να είσαι φρέσκος  :D :D :D
8 χρονών ρίχνουν ήδη όρθια  :o :o :o
Αγόρια - κορίτσια  :D :D :D


 ;)

  Το ερώτημα ήταν όντως για να μάθω . Πριν τα 14 χρόνια μου δεν είχα επαφή με αεροβόλα και προσπαθώντας να φανταστώ αν θα μπορούσα να κουμαντάρω ένα , δεν μου έβγαινε ....

   Παντως αφού το λέτε , έτσι θα είναι.  Και όλες οι αντίστοιχες εμπειρίες μας θα πρέπει να βοηθήσουν και αυτές για να τηρούμε τα όπλα μας με ασφάλεια για όλους. ;)
ΒΤ-65      75 FP

Αποσυνδεδεμένος PIPERMAN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1569
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #64 στις: 13 Δεκεμβρίου, 2011, 00:56:08 πμ »
απλα εχω τον τροπο μου να προειδοποιω και να απαγορευω  >:(

Αυτό που λέει ο Luger είναι όλο το ζουμί,
και όχι μόνο για τα όπλα....
Δε χρειάζομαι καμμιά κάρτα μέλους για να κάνω το κέφι μου ...!!!
Μου τη δίνουν οι στόκοι και οι ψεύτες...

Αποσυνδεδεμένος kallio

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 832
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #65 στις: 08 Ιανουαρίου, 2012, 15:39:48 μμ »
Σημερα ειδα τι κανει μια βολιδα οταν φυγει απο το στοχο της και δεν πιστευα στα ματια μου.Απο τα 8μ. χτυπαει στο τοιχο 30 εκατοστα πανω απο τη στοχοθηκη, εδω,, http://dc405.4shared.com/img/J9Gtow7t/IMG_1037_copy.jpg" border="0"></a> εξοστρακιζεται προς την αντιθετη κατευθυνση και τρυπαει το κουτι που περιεχει το μηχανημα κοπης εδω  http://dc182.4shared.com/img/AULf52NE/IMG_1036_copy.jpg,περναει και το φελιζολ και κοιταξτε τι εκανε στο δισκο κοπης παχους 1.3 χλστ, <a href="http://www.4shared.com/photo/Tn7Tn4HZ/IMG_  το βουλιαγμα εχει διαμετρο περιπου 20 και βαθος 2.7 χλστ.,το σφαιρακι  κατελειξε με παχος 1.9 χλστ και βαρος 15.8 gn,ξεκινησε με 26-27 πδλ. και ειναι μαλλον ντραγκον,ισως και FTT.Εγεινε τουλαχιστον πριν 2 μηνες οταν ρυθμιζα την σκανδαλη και το ανακαλυψα σημερα  :o Τα ηδη αρκετα μετρα ασφαλειας και προφυλαξης ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΖΟΝΤΑΙ .Ο δισκος παρα την προσπαθεια, πυρωματα μεγγενη και σφυρηλατηση,δεν επανερχεται οσο πρεπει  ;D

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #66 στις: 08 Ιανουαρίου, 2012, 16:04:55 μμ »
Ένας απ τους λόγους που προτιμώ τα λίγα ποδόλιμπρα... φθηνά τη γλύτωσες... εύχομαι να μη σε βρει άλλο κακό!

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #67 στις: 08 Ιανουαρίου, 2012, 16:14:45 μμ »
Σημερα ειδα τι κανει μια βολιδα οταν φυγει απο το στοχο της και δεν πιστευα στα ματια μου.Απο τα 8μ. χτυπαει στο τοιχο 30 εκατοστα πανω απο τη στοχοθηκη, εδω,, http://dc405.4shared.com/img/J9Gtow7t/IMG_1037_copy.jpg" border="0"></a> εξοστρακιζεται προς την αντιθετη κατευθυνση και τρυπαει το κουτι που περιεχει το μηχανημα κοπης εδω  http://dc182.4shared.com/img/AULf52NE/IMG_1036_copy.jpg,περναει και το φελιζολ και κοιταξτε τι εκανε στο δισκο κοπης παχους 1.3 χλστ, <a href="http://www.4shared.com/photo/Tn7Tn4HZ/IMG_  το βουλιαγμα εχει διαμετρο περιπου 20 και βαθος 2.7 χλστ.,το σφαιρακι  κατελειξε με παχος 1.9 χλστ και βαρος 15.8 gn,ξεκινησε με 26-27 πδλ. και ειναι μαλλον ντραγκον,ισως και FTT.Εγεινε τουλαχιστον πριν 2 μηνες οταν ρυθμιζα την σκανδαλη και το ανακαλυψα σημερα  :o Τα ηδη αρκετα μετρα ασφαλειας και προφυλαξης ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΖΟΝΤΑΙ .Ο δισκος παρα την προσπαθεια, πυρωματα μεγγενη και σφυρηλατηση,δεν επανερχεται οσο πρεπει  ;D

αυτη ειναι αμμεση βολη και σε καμια περιπτωση εξωστρακισμος απο 27 πδλβ
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος lionheart

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 503
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #68 στις: 08 Ιανουαρίου, 2012, 16:56:53 μμ »
Σημερα ειδα τι κανει μια βολιδα οταν φυγει απο το στοχο της και δεν πιστευα στα ματια μου.Απο τα 8μ. χτυπαει στο τοιχο 30 εκατοστα πανω απο τη στοχοθηκη, εδω,, http://dc405.4shared.com/img/J9Gtow7t/IMG_1037_copy.jpg" border="0"></a> εξοστρακιζεται προς την αντιθετη κατευθυνση και τρυπαει το κουτι που περιεχει το μηχανημα κοπης εδω  http://dc182.4shared.com/img/AULf52NE/IMG_1036_copy.jpg,περναει και το φελιζολ και κοιταξτε τι εκανε στο δισκο κοπης παχους 1.3 χλστ, <a href="http://www.4shared.com/photo/Tn7Tn4HZ/IMG_  το βουλιαγμα εχει διαμετρο περιπου 20 και βαθος 2.7 χλστ.,το σφαιρακι  κατελειξε με παχος 1.9 χλστ και βαρος 15.8 gn,ξεκινησε με 26-27 πδλ. και ειναι μαλλον ντραγκον,ισως και FTT.Εγεινε τουλαχιστον πριν 2 μηνες οταν ρυθμιζα την σκανδαλη και το ανακαλυψα σημερα  :o Τα ηδη αρκετα μετρα ασφαλειας και προφυλαξης ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΖΟΝΤΑΙ .Ο δισκος παρα την προσπαθεια, πυρωματα μεγγενη και σφυρηλατηση,δεν επανερχεται οσο πρεπει  ;D

αυτη ειναι αμμεση βολη και σε καμια περιπτωση εξωστρακισμος απο 27 πδλβ

Αυτο πιστευω και εγω.

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #69 στις: 08 Ιανουαρίου, 2012, 16:59:51 μμ »
 ??? ??? ???
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #70 στις: 08 Ιανουαρίου, 2012, 17:10:21 μμ »
Σημερα ειδα τι κανει μια βολιδα οταν φυγει απο το στοχο της και δεν πιστευα στα ματια μου.Απο τα 8μ. χτυπαει στο τοιχο 30 εκατοστα πανω απο τη στοχοθηκη, εδω,, http://dc405.4shared.com/img/J9Gtow7t/IMG_1037_copy.jpg" border="0"></a> εξοστρακιζεται προς την αντιθετη κατευθυνση και τρυπαει το κουτι που περιεχει το μηχανημα κοπης εδω  http://dc182.4shared.com/img/AULf52NE/IMG_1036_copy.jpg,περναει και το φελιζολ και κοιταξτε τι εκανε στο δισκο κοπης παχους 1.3 χλστ, <a href="http://www.4shared.com/photo/Tn7Tn4HZ/IMG_  το βουλιαγμα εχει διαμετρο περιπου 20 και βαθος 2.7 χλστ.,το σφαιρακι  κατελειξε με παχος 1.9 χλστ και βαρος 15.8 gn,ξεκινησε με 26-27 πδλ. και ειναι μαλλον ντραγκον,ισως και FTT.Εγεινε τουλαχιστον πριν 2 μηνες οταν ρυθμιζα την σκανδαλη και το ανακαλυψα σημερα  :o Τα ηδη αρκετα μετρα ασφαλειας και προφυλαξης ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΖΟΝΤΑΙ .Ο δισκος παρα την προσπαθεια, πυρωματα μεγγενη και σφυρηλατηση,δεν επανερχεται οσο πρεπει  ;D

αυτη ειναι αμμεση βολη και σε καμια περιπτωση εξωστρακισμος απο 27 πδλβ

Και σε εμενα η ιδια εντυπωση ισχυει. Πολυ τελεια η τρυπα στην δευτερη φωτο για να προερχεται απο εξωστρακισμο. Δεν εχει υποστει καμμια παραμορφωση το βληματακι.
Κωστα μηπως εχει ξεφυγει σε αλλη στιγμη βολη προς τα εκει;

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος kallio

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 832
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #71 στις: 09 Ιανουαρίου, 2012, 08:15:23 πμ »
Ο τοιχος ειναι στην κουζινα και ο κοφτης  ειναι πανω απο ενα ντουλαπι μπροστα αριστερα απο τον τοιχο,παρεμβαλονται δυο πορτες και ο τοιχος πανω απο την δευτερη δεν επιτρεπει οπτικη επαφη με το κουτι του κοφτη απο εκει που ριχνω,εχω δει στο you tube βιντεο με επιστοφες και αυτοτραυματισμους αλλα δεν περιμενα τετοια ισχυ,θα πρεπει να γυρισαν τουλαχιστον 17 πδλ πισω, παντως εχετε δικιο και εγω δεν μπορω να το καταλαβω. Τον δισκο τον εχω φερει αρκετα αλλα εχει ακομα πετσικα και δεν κοβει <<τσιγαροχαρτα>> οπως πριν, θα ψαξω να βρω αλλον (δυσκολο γιατι δεν ειναι απο επαγγελματικο εργαλειο), και ο παλιος θα στηθει παραυτα στα 8 μετρα και θα φαει στα ισα  και 17 και 27 και οτι αλλο χρειαστει αν και ειχα σκεφτει να βγαλω καμμια λαμα γιατι κοβει καλα.

Αποσυνδεδεμένος Panas

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 194
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #72 στις: 10 Οκτωβρίου, 2016, 14:43:43 μμ »
Αν και το θεμα ειναι παλιο ...
Εχθές επειδη με ετρωγε αποφασισα να ανοιξω το 97αρι
α) για να τσεκαρω κατι και
β) να προσθεσω μια ροδελλα προφορτισης
οταν τελειωσα και την ωρα της συναρμολογησης στην προσπαθεια μου να βιδωσω το πισω μπλοκ στο κυριως σωμα του οπλου αυτο γλυστρησε με αποτέλεσμα να καρφωσω τον αντιχειρα του δεξιου χεριου στο σπειρωμα του οπλου.
Ο απολογισμός : κόψιμο του τενοντα στον αντιχειρα και χειρουργειο με 6 εσωτερικά και αλλα τοσα εξωτερικα ραμματα και αρκετό χρονο αποθεραπείας λογω ρηξης του τενοντα.

Ολο το παραπανω θα μπορουσα να το γλυτώσω με την χρηση γαντιών εργασιας η ακομα πιο σωστά με την χρήση συμπιεστή για το ελλατηριο.

Τα όπλα τοσο στη χρήση οσο και στη συντηρηση δεν συγχωρούν μαλακίες.



Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #73 στις: 10 Οκτωβρίου, 2016, 15:38:35 μμ »

Τα όπλα τοσο στη χρήση οσο και στη συντηρηση δεν συγχωρούν μαλακίες.


Ακριβώς έτσι, και πάντα πρέπει να έχουμε στο ΕΜΠΡΟΣ μέρος του κεφαλιού μας ότι χειριζόμαστε αντικείμενα που είναι εν δυνάμει ικανά να προκαλέσουν σημαντικές βλάβες !!


Φίλε Panas, λυπάμαι για το ατύχημα / πάθημά σου και εύχομαι από καρδιάς ταχεία και πλήρη ανάρωση :)
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος Fshooter

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: Κανόνες Ασφαλείας στη Χρήση Όπλων
« Απάντηση #74 στις: 11 Οκτωβρίου, 2016, 13:22:01 μμ »
Συνήθως την στιγμή που δεν το περιμένεις γίνονται όλα .
πάντα πρέπει να υπάρχει μια ιεραρχία στο πως να  ταξινομείς τις κινησεις (ρουτίνα ) τα βήματα δηλαδή για τον σωστο χειρισμό η συντήρηση του όπλου , ειτε αεροβόλο είτε πυροβόλο είναι αυτό .
Για παράδειγμα ακόμη και η όπλιση του αεροβόλου με έλατήριο έχει συγκεκριμένα βήματα για την αποφυγή να κλείσεις τον αντίχειρά σου ανάμεσα στον κορμό και την κάννη στην περίπτωση που δεν πιάσει η ακίδα το ελατήριο σωστά με αποτέλεσμα την άμεση απελευθέρωση του.
Με τον κανόνα 1001 1002 1003 έχω γλιτώσει από βραδύκαυστο φυσίγγι γιατι άργησε 2 δευτερόλεπτα να σκάσει αλλα εγώ ευτυχώς κρατάω πάντα τον κανόνα των τριων δευτερολέπτων σε περίπτωση αφλογιστίας και το κράτημα του όπλου στον στόχο .

Panas σου εύχομαι καλή και γρήγορη ανάρρωση .
Πάντα μου έλεγαν να βάζω στόχους στην ζωή μου και να προσπαθώ να τους πετυχαίνω ...<br />Τότε γιατί μου φωνάζουν οι γείτονες όταν με βλέπουν με το αεροβόλο στα χέρια? :) :) :)