Αποστολέας Θέμα: Περί "επιβλαβών"  (Αναγνώστηκε 41449 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Deus

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 179
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #45 στις: 03 Δεκεμβρίου, 2009, 11:16:54 πμ »
εδώ στο χωριο μου καρακάξες και μαυροπούλια υπάρχουν σε υπερπληθυσμό ειδικά από καρακάξες έχω δει απίστευτα πράγματα κυνηγούν και τρώνε τα πάντα, παλιά πριν πολλά χρονια όταν ήμουν πιτσιρικάς  ειχάν σκοτώσει 2 παπαγαλάκια και 2 καναρίνια της αδελφής μου είχαν σηκώσει την πόρτα από το κλουβιά και είχαν βάλει το κεφάλι μέσα!!!

σε αυτοκίνητο ενός φίλου μου μια είχε πάει επάνω στον ουρανό και προσπαθούσε να βγάλει τη πλαστική βάση της κεραίας...

στο εστιατοριο - εξοχικο κεντρο του θειου μου που εχει στον περιβολο του μαγαζιου μια τεχνιτη λιμνη και μεσα καθε σεζον μεγαλωνει πεστροφες για το εστιατοριο οταν τα ψαρια ειναι μικρα τα ριμαζουν

από κοράκια μαυροπούλια κάθε απόγευμα και ξημερώματα μαυρίζει ο ουρανός περνάνε κοπάδι κατά χιλιάδες  ειδικά στον καμπο γίνετε χαμός όταν αλωνίζουν τα χωραφά πέφτουν στην γη σαν ακρίδες αν βρίσκεσαι εκει με ένα λειόκαννο και 2-3 φυσίγγια μπορεί να ρίξεις δεκάδες
είναι το ένα πάνω στο άλλο και παρόλο που τα κυνηγούν δεν μειώνονται τόσο χρονια τώρα....
AA S400 MPR FT .177
HW97 KT .177

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #46 στις: 03 Δεκεμβρίου, 2009, 17:09:35 μμ »
το εναλακτικο μου χομπυ ειναι παρατηρητης πτηνων  ;D
που ειπαμε πως ειναι το χωριο σου να παρω τα......
 κυαλια μου για μια βολτα :D
και τον θειο σου με την ταβερνα πως τον λενε? :o
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος Vardeos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 375
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #47 στις: 03 Δεκεμβρίου, 2009, 17:16:06 μμ »
Όντως τέτοια είδη θέλουν προσοχή και έντονη παρατήρηση...

Για βοήθεια και εγώ μαζί σας.
Varvata®
ΑΠΛΕΣ Εφαρμογές Τροποποιήσεις

Τον ρουφιάνο όσο και αν βαράς ΡΟΥΦΙΑΝΟΣΗΜΑ του κολλάς...

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #48 στις: 03 Δεκεμβρίου, 2009, 17:25:57 μμ »
τι να λεει η Πρεβεζα τετοια εποχη?
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος gpe

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #49 στις: 03 Δεκεμβρίου, 2009, 18:44:16 μμ »
Περαστε και απο τον καμπο της Β.Ευβοιας να τα ... παρατηρησετε οταν τρωνε τα καρπουζοπεπονα ;D
fx gladiator 5.5  leapers4-16x50 aomdlts
Diana 350 magnum 4.5

Αποσυνδεδεμένος Shotgun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 163
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #50 στις: 09 Ιανουαρίου, 2010, 16:18:50 μμ »
Ο υπεροπληθυσμός της καρακάξας και άλλων "καιροσκοπικών" αρπακτικών είναι άμεσο αποτέλεσμα της πίστης, σε μορφή θρησκείας πλέον, ότι η "Μητέρα Φύση" φροντίζει τα πάντα, χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση.

Αυτοί που πίεσαν και κατάφεραν να περάσει αυτή η αντίληψη ξεχνούν ότι οι "καιροσκοπικοί" θύτες έχουν πολλαπλές πηγές τροφής, τρώνε άφθονα σκουπίδια και  δεν περιορίζονται από τον πληθυσμό των ειδών που επίσης αποτελούν τροφή. Ετσι οι καρακάξες, γλάροι, αρουραίου, αλεπούδες, βρίσκουν τροφή στα σκουπίδια και τις καλλιέργειες και μετά γυρνούν προς τα ωδικά πτηνά. Το αποτέλεσμα είναι η σύνθεση της πανίδας που βλέπουμε στην ελληνική ύπαιθρο- μπόλικα κορακοειδή και αρουραίους. Αυτό είναι το αποτέλεσμα του δογματισμού των "αντί" αλλά κανένας επιστήμονας από την επίσημη επιστημονική κοινότητα δεν τολμά να μιλήσει, διότι ξέρουν ότι η μιλιά τιμωρείται με γελοιοποίηση στα ΜΜΕ και έχει άσχημες επιπτώσεις στην καριέρα τους.

Η κατάσταση είναι απελπτιστική και θα γίνει χειρότερη όταν η νέα υπουργός περιβάλλοντος περάσει τα σχέδια της περί βιοποικιλότητας. Διότι τότε θα δείχνουν την κατάσταση που οι ίδιοι έχουν δημιουργήσει και θα ΄ριχνουν την ευθύνη σε όλους πλην τους εαυτούς τους.

Α



Αποσυνδεδεμένος casperon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #51 στις: 09 Ιανουαρίου, 2010, 19:15:53 μμ »
Τελικα θελω μια σαφη απαντηση.
Ο νομος επιτρεπει την εξοντωση των επιβλαβων με δηλητηριο
εφ οσον μας κανουν ζημιες;

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Περί "επιβλαβών"
« Απάντηση #52 στις: 10 Ιανουαρίου, 2010, 14:10:19 μμ »
Τελικα θελω μια σαφη απαντηση.
Ο νομος επιτρεπει την εξοντωση των επιβλαβων με δηλητηριο
εφ οσον μας κανουν ζημιες;

Επισημα το δηλητηριο επιτρεπεται μονο για τον ελεγχο των επιβλαβων...αγριοχορτων στις καλλιεργιες.Επισης επιτρεπεται η μαλλον δεν προβλεπεται κατι αντιθετο,στην περιπτωση που δεν εισαι ιδιωτης αλλα εταιρια ελεγχου παρασιτικων και οχι επιβλαβων ζωων.παρασιτικα δυστυχως  θεωρουνται τα ζωα που παρασιτουν εις βαρος ...των πολυκατοικιων!!!οποτε καταλαβαινεις τι γινεται
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Ιανουαρίου, 2010, 14:57:11 μμ από snipAIR »