Αποστολέας Θέμα: Κατοχή αεροβόλων τύπου Baikal MP-654K και Cuno Melcher ME Sport Waffen  (Αναγνώστηκε 13529 φορές)

Συνδεδεμένος sporos9268

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 198
Γειά χαρά σε όλους.

Είναι γνωστό βάση του υποδείγματος της υπεύθυνης δήλωσης με τα στοιχεία του όπλου
( http://img134.imageshack.us/img134/1306/27668037.jpg σημείωση 2)

που κάποιος θέλει να υποβάλει στην αστυνομία γιά να πάρει άδεια εισαγωγής αεροβόλου,
ότι τα συγκεκριμένα πιστόλια ή τουφέκια δεν υπάρχει περίπτωση να πάρουν άδεια εισαγωγής. :(

Τι γίνεται όμως με αυτά που κάποιοι κατέχουν ήδη? ??? (Ένας και εγώ)
Σύμφωνα με την νομοθεσία περι κατοχής αεροβόλων δεν υπάρχει πρόβλημα.
Είναι όμως έτσι ή αν σε πιάσουν με τέτοιο όπλο θα έχεις προβλήματα? :'(

Θα ήθελα μέσω της ερώτησης μου να πάρουν μία αξιόπιστη απάντηση γι αυτό το ζήτημα, από κάποιον γνώστη του θέματος,
όλοι οι κάτοχοι αντίστοιχων αεροβόλων.

Ευχαριστώ.

Μάνος.

« Τελευταία τροποποίηση: 20 Ιουλίου, 2009, 21:18:26 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Κατοχή αεροβόλων τύπου BAIKAL MP-654K και CUNO MELCHER ME SPORT WAFFEN
« Απάντηση #1 στις: 20 Ιουλίου, 2009, 20:45:14 μμ »
Τι διαφορα εχουν δηλαδη και δεν παιρνουν αδεια εισαγωγης?

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Συνδεδεμένος sporos9268

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 198
Απ: Κατοχή αεροβόλων τύπου BAIKAL MP-654K και CUNO MELCHER ME SPORT WAFFEN
« Απάντηση #2 στις: 20 Ιουλίου, 2009, 21:11:02 μμ »

Μπορούν και τα δύο είδη να μετατραπούν σε πυροβόλα cal22 .

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Κατοχή αεροβόλων τύπου Baikal MP-654K και Cuno Melcher ME Sport Waffen
« Απάντηση #3 στις: 20 Ιουλίου, 2009, 21:17:45 μμ »
Από μια μικρή αναζήτηση που έκανα είδα πως το Baikal είναι co2, για το άλλο δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Είναι και αυτό c02;
Αν σε βρουν με αυτά και είναι ακόμη αεροβόλα δε καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα. Θέλω να καταλάβουμε όλοι πως η Αστυνομία δεν είναι μπαμπούλας και ούτε ο Αστυνομικός κουβαλάει "πάντα" κάλο. Αντίθετα όταν παρουσιάζονται θέματα όπως αυτό ως κάτι πολύ σοβαρό υποκινούνται υποψίες, για παράδειγμα φίλε sporos τι είναι αυτό που σε έκανε να διαπιστώσεις πως αυτά γίνονται κανονικά πυροβόλα; Εγώ ούτε που θα είχα ασχοληθεί. Αν το ήθελα θα το ήθελα για αεροβόλο και αν διαπίστωνα ότι έχει αυτή την "ιδιαιτερότητα" πότε δε θα το ανακοίνωνα στο δημόσιο forum.
Θα έστελνα ένα-δυο pm σε άτομα που θα εκτιμούσα πως μπορούν να μου λύσουν την απορία και τέλος!
Δεν υπάρχει κάποια μομφή για το κείμενο σου αλλά θέλω να καταλαβαίνετε για το τι πρέπει να γράφετε δημόσια και τι όχι, μαζί με τις δικές μας απορίες λύνονται και οι απορίες κάποιων υπηρεσιών (κατά τη γνώμη μου καλώς), κι εκεί που σε κάποιο έλεγχο κανένας δεν θα ασχολιόταν παραπάνω από οτι για ένα αεροβόλο τον προκαλούμε να δει κάποια πράγματα με άλλο μάτι....

Υ.Γ.: Το "είναι γνωστό" από που γεννάται, γιατί πιστεύω πως στους περισσότερους εδώ μέσα "δεν" είναι γνωστό, συμπληρώνω για να μην παρεξηγηθώ πως η υπεύθυνη δήλωση τονίζει να αποσαφηνίζονται ιδαιτέρως τα των παραγράφων στ. και θ. που αφορούν το εργοστάσιο κατασκευής και το διαμέτρημα (ώστε να είναι σαφές πως πρόκειται για αεροβόλα) και όχι οτι εξαιρεί από την εισαγωγή τα παραπάνω αεροβόλα.
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Ιουλίου, 2009, 21:36:48 μμ από Einhorn »

Συνδεδεμένος sporos9268

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 198
Απ: Κατοχή αεροβόλων τύπου Baikal MP-654K και Cuno Melcher ME Sport Waffen
« Απάντηση #4 στις: 20 Ιουλίου, 2009, 22:16:00 μμ »
Φίλε Einhorn.
Γιά το Baikal MP-654K έχω αναφέρει κάποια πράγματα σε αυτό το forum. Είναι το πυροβόλο
Makarov με άλλη κάνη και κοντότερο κλύστρο-επικρουστήρα.
Τα Cuno Melcher ME Sport Waffen είναι τα γνωστά brocock που κατασκευάζονται στην Γερμανία.

http://www.me-sportwaffen.de/dispitem_092.php?item_no=323411

Αυτά που ρωτάω δημόσια δέν τα βγάζω από το μυαλό μου. Τα αεροβόλα αυτά ειναι απαγορευμένα
με νόμο στην Αγγλία και σε άλλες χώρες της Ευρώπης και Αμερική. Γιά την κατοχή τους θες άδεια
πυροβόλου.
Το internet βράζει από άρθρα που αναφέρουν αυτά τα πράγματα και έχουν γίνει και πολλές  αναφορές
και σε Ελληνικά site ( πχ βλέπε"brocock" στο e-artemis).

Η εισαγωγή τους απαγορεύεται στην Ελλάδα γιαυτό  άλλωστε υπάρχει και η σημείωση-υπενθύμιση στην
αίτηση εισαγωγής τους προς την αστυνομία.

Ο Παπαδάκης που τα έφερνε λέει πως απαγορεύονται και δέν τα εισάγει πιά.

Όταν λοιπόν ο κόσμος το έχει "τούμπανο", εγώ δεν θα ήθελα να το έχω "κρυφό καμάρι" και γιαυτό ρωτάω
να μάθω τι γίνεται με την κατοχή τους από κάποιον που μπορεί να ξέρει κάτι πιο σίγουρο.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Κατοχή αεροβόλων τύπου Baikal MP-654K και Cuno Melcher ME Sport Waffen
« Απάντηση #5 στις: 20 Ιουλίου, 2009, 23:06:28 μμ »
οκ κατάλαβα,
τα brocock νομίζω πως έτσι και αλλιώς απαγορεύονται!
Για την περίπτωση του Baikal επίσης το αποσαφήνισες!
Το θέμα είναι πως δε θα ήταν καθόλου άσχημα να το είχες κρυφό καμάρι ειδικά στη περίπτωση που τα όπλα αυτά παραμένουν αεροβόλα.
Δικαίωμα σου βέβαια να το χειρίζεσαι όπως θέλεις, δημόσια, δημόσια, όπως νομίζεις.
Από τη στιγμή που έχεις την βεβαιότητα πως δεν εισάγονται πλέον διότι θεωρούνται απαγορευμένα τι ποιο σίγουρο από αυτό;
Μόνος σου το λες και το ξέρεις! ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ!
Δε μπορεί να σου έχουν ειδική διάταξη επειδη τα απέκτησες προ της απαγόρευσης, αυτό δεν τα κάνει ανίκανα για μετατροπες, από οτι κατάλαβα αυτή είναι η ουσία της απαγόρευσης.
Στη θέση σου θα ακολουθούσα αυτά που σου περιγράφω στο παραπάνω μήνυμα (με μια επιφύλαξη για το brocock).

Αποσυνδεδεμένος ozzy1948

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 595
Απ: Κατοχή αεροβόλων τύπου Baikal MP-654K και Cuno Melcher ME Sport Waffen
« Απάντηση #6 στις: 21 Ιουλίου, 2009, 01:34:07 πμ »
Για το Baikal, απ οτι ξερω δεν χρειαζεται αδεια. Απλα δεν το εισαγουν πια σε Αμερικη και Αγγλια.
Airgunning is NOT a crime.
_______________________
Cometa 400 Fenix .22 cal
Crosman 2250 .177 cal
Webley Vulcan .177 cal
Walther CP 88 .177 cal
Άγης

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Κατοχή αεροβόλων τύπου Baikal MP-654K και Cuno Melcher ME Sport Waffen
« Απάντηση #7 στις: 21 Ιουλίου, 2009, 03:10:15 πμ »
Τι γίνεται όμως με αυτά που κάποιοι κατέχουν ήδη? ??? (Ένας και εγώ)
Σύμφωνα με την νομοθεσία περι κατοχής αεροβόλων δεν υπάρχει πρόβλημα.
Είναι όμως έτσι ή αν σε πιάσουν με τέτοιο όπλο θα έχεις προβλήματα? :'(

Θα ήθελα μέσω της ερώτησης μου να πάρουν μία αξιόπιστη απάντηση γι αυτό το ζήτημα, από κάποιον γνώστη του θέματος,
όλοι οι κάτοχοι αντίστοιχων αεροβόλων.

Ευχαριστώ.

Μάνος.



    Το θέμα που θίγεις φίλε Μάνο είναι λεπτό και σίγουρα δεν διασφαλίζεσαι με απόψεις, εικασίες και διάφορες γνώμες που μπορεί να εκφέρει ο καθένας μας παίρνοντας θέση πάνω σ' αυτό το ζήτημα.  Το ερώτημα σου είναι καθ' όλα σωστό και δικαιολογημένο, κάνεις καλά που εκδηλώνεις τον προβληματισμό σου αλλά φοβάμαι ότι το απευθύνεις σε λάθος άτομα. Η απάντηση που περιμένεις για να έχει εγκυρότητα και νομική ισχύ πρέπει να προέλθει από επίσημα χείλη - και μάλιστα εγγράφως κι όχι σε στύλ προφορικής ανακοίνωσης ενός κάποιου "υπευθύνου". Αυτοί που συνέταξαν τις διατάξεις και τις τροποποιήσεις τους  μπορούν να σε διαφωτίσουν κι όχι εμείς. Η αίτησή σου πρός την υπηρεσία αυτή ενέχει βέβαια πάντα τον κίνδυνο να αρχίσουν "τρεχάματα" όπως οι ερωτήσεις για το που το βρήκες, πώς το πήρες, αποδείξεις αγοράς ή και πιθανή κατάσχεση του "ύποπτου πρός μετάλλαξη σε πυροβόλο" αεροβόλου σου (για να εκλείψει μια και καλή ο κίνδυνος για το "κράτος" και τους πολίτες του). Εκτός άν υπάρχει ήδη εγγεγραμμένο μέλος στο forum με αυτή την σπάνια ιδιότητα οπότε θα μας διαφωτίσει καταλλήλως...
                 Φιλικά,
             Κώστας