Αποστολέας Θέμα: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)  (Αναγνώστηκε 167630 φορές)

Αποσυνδεδεμένος panaman.fax

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 297
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #195 στις: 25 Οκτωβρίου, 2015, 16:28:21 μμ »
Η σύγκριση της targetmaster με την diamond είναι άνιση. Σαφής υπεροχή της diamond μετά τα 40 μέτρα. Ή falcon λίγο καλύτερη μεν από την targetmaster όχι μεγάλη διαφορά κατα την γνώμη μου. Το ζητούμενο στο ft είναι ή απόλυτη αποστασιομέτρηση όχι ή απόλυτη καθαρότητα. Ας πούμε σε απόλυτους αριθμούς ή Bushnell 8-32x40 στα ίδια χρήματα με την diamond είναι καθαρότερη στην ίδια μεγέθυνση αλλά υπολείπεται σαφώς στην κόντρα αποστασιομέτρηση.  Ως εκ τούτου ή diamond από τα 40 μ και μετά, για τα χρήματα της τα σπάει. Μόνο sightron leupold και schmidtundbender ίσωςτην ξεπερνούν για ελάχιστα.

Αποσυνδεδεμένος zafka

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 543
  • Ζαφείρης
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #196 στις: 25 Οκτωβρίου, 2015, 16:47:27 μμ »
Η σύγκριση της targetmaster με την diamond είναι άνιση. Σαφής υπεροχή της diamond. Ή falcon λίγο καλύτερη μεν από την targetmaster όχι μεγάλη διαφορά κατα την γνώμη μου. Το ζητούμενο στο ft είναι ή απόλυτη αποστασιομέτρηση όχι ή απόλυτη καθαρότητα. Ας πούμε σε απόλυτους αριθμούς ή Bushnell 8-32x40 στα ίδια χρήματα με την diamond είναι καθαρότερη στην ίδια μεγέθυνση αλλά υπολείπεται σαφώς στην κόντρα αποστασιομέτρηση.  Ως εκ τούτου ή diamond από τα 40 μ και μετά, για τα χρήματα της τα σπάει. Μόνο sightron leupold και schmidtundbender ίσωςτην ξεπερνούν για ελάχιστα.

Παναγιώτη δεν έκανα σύγκριση των 2 Nikko. Πως θα μπορούσε να γίνει άλλωστε. Το ερώτημά μου αφορά κυρίως τη διαφορά μεταξή Falcon και Targetmaster. Εάν οι διαφορές είναι μικρές τότε γλυτώνω 200 ευρώ, αν όμως οι διαφορές είναι αισθητές τότε να περιμένω για μια Falcon (εκτός αν πιάσω το Joker). Όσον αφορά τώρα καθαρότητα που ανέφερα, ίσως δεν ήταν σωστή η έκφρασή μου. Έχω διαβάσει σε κάποιο αγγλικό review ότι πάνω πό το 30 μεγένθυση η targetmaster δεν τα πάει και τόσο καλά με αποτέλεσμα η ρύθμιση του πάραλαξ να μη σου δίνει καθαρή εικόνα ειδικότερα εάν ο καιρός δεν είναι ηλιόλουστος, που για μένα αυτό συνεπάγεται ότι μπορεί να μπερδεύεις την αποστασιομέτρηση. Δεν έχω εμπειρία από μεγάλες μεγενθύσεις οπότε μπορεί και να κάνω λάθος.
ZOS 10-40x50 (ορφανή)
HW97K 5.5 V-Mach, Hawke SR12, 6-18X44
HW30S 4.5, Leapers 3-9X40
Air Arms s510 4.5, Sightron 36x42
Beretta 92FS

http://www.youtube.com/feed/UCmsNYWe0CbW31yrgFEASnxQ/u

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #197 στις: 25 Οκτωβρίου, 2015, 18:26:02 μμ »
Η σύγκριση της targetmaster με την diamond είναι άνιση. Σαφής υπεροχή της diamond. Ή falcon λίγο καλύτερη μεν από την targetmaster όχι μεγάλη διαφορά κατα την γνώμη μου. Το ζητούμενο στο ft είναι ή απόλυτη αποστασιομέτρηση όχι ή απόλυτη καθαρότητα. Ας πούμε σε απόλυτους αριθμούς ή Bushnell 8-32x40 στα ίδια χρήματα με την diamond είναι καθαρότερη στην ίδια μεγέθυνση αλλά υπολείπεται σαφώς στην κόντρα αποστασιομέτρηση.  Ως εκ τούτου ή diamond από τα 40 μ και μετά, για τα χρήματα της τα σπάει. Μόνο sightron leupold και schmidtundbender ίσωςτην ξεπερνούν για ελάχιστα.

Παναγιώτη δεν έκανα σύγκριση των 2 Nikko. Πως θα μπορούσε να γίνει άλλωστε. Το ερώτημά μου αφορά κυρίως τη διαφορά μεταξή Falcon και Targetmaster. Εάν οι διαφορές είναι μικρές τότε γλυτώνω 200 ευρώ, αν όμως οι διαφορές είναι αισθητές τότε να περιμένω για μια Falcon (εκτός αν πιάσω το Joker). Όσον αφορά τώρα καθαρότητα που ανέφερα, ίσως δεν ήταν σωστή η έκφρασή μου. Έχω διαβάσει σε κάποιο αγγλικό review ότι πάνω πό το 30 μεγένθυση η targetmaster δεν τα πάει και τόσο καλά με αποτέλεσμα η ρύθμιση του πάραλαξ να μη σου δίνει καθαρή εικόνα ειδικότερα εάν ο καιρός δεν είναι ηλιόλουστος, που για μένα αυτό συνεπάγεται ότι μπορεί να μπερδεύεις την αποστασιομέτρηση. Δεν έχω εμπειρία από μεγάλες μεγενθύσεις οπότε μπορεί και να κάνω λάθος.
H Αληθεια ειναι "οτι πληρωσεις ...παιρνεις" Ζαφειρη..
Μια targetmaster 10-50X60 Mεταχειρω σε αριστη κατασταση πωληται περιπου 230-250 ευρω(αρα η διαφορα απο μια καινουργια Falcon ειναι 370-350 ευρω)
Η Viper σου "μεταχειρω" πωληται γυρω στα 180-200ευρω !!!
Εαν νομιζεις οτι με την targetmaster θα εχεις καλυτερη αποστασιομετρηση η οικονομικη διαφορα ειναι μικρη(50ευρω)
 Αλλα εαν αποφασισεις να εχεις "καλυτερη αποστασιομετρηση"ΜΑΛΛΟΝ θα πρεπει να τα χωσεις !!!

Αποσυνδεδεμένος zafka

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 543
  • Ζαφείρης
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #198 στις: 25 Οκτωβρίου, 2015, 18:32:52 μμ »
Κώστα το χώσιμο προσπαθώ να αποφύγω αλλά απ'ότι φαίνεται το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον  :D
ZOS 10-40x50 (ορφανή)
HW97K 5.5 V-Mach, Hawke SR12, 6-18X44
HW30S 4.5, Leapers 3-9X40
Air Arms s510 4.5, Sightron 36x42
Beretta 92FS

http://www.youtube.com/feed/UCmsNYWe0CbW31yrgFEASnxQ/u

Αποσυνδεδεμένος mikesf

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 1476
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #199 στις: 26 Οκτωβρίου, 2015, 09:31:27 πμ »
Η αεροβολίτιδα είναι νόσος ανίατη Ζαφείρη... Χώστα γιατί θα σε γαργαλάνε στην τσέπη...

Η αλήθεια είναι οτι η Nikko είναι πανάκριβη αλλά τα δουλεύει τα λεφτά της...
Ανώνυμοι Αεροβολικοί

Αποσυνδεδεμένος EXADAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 1216
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #200 στις: 26 Οκτωβρίου, 2015, 11:09:41 πμ »
Η  big nikko θα έλεγα, κάνει τσάμπα για αυτά που προσφέρει .
PLATINUM MK4
STEYR CHALLENGE  FT
AIR ARMS    EV2 MK IV

Αποσυνδεδεμένος islandero

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #201 στις: 08 Νοεμβρίου, 2016, 23:54:15 μμ »
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Νέος στο άθλημα και ακόμα ψάχνομαι.
Για τις walther έχει κάποιος καμία γνώμη;
Σκέφτομαι για αγορά μιας  3-9x56, η οποία κοστίζει γύρω στα 100 ευρώ.
Υπάρχει περίπτωση ο 56άρης φακός να βρίσκει πάνω στο όπλο;

Αποσυνδεδεμένος benetos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 164
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #202 στις: 09 Νοεμβρίου, 2016, 07:48:33 πμ »
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Νέος στο άθλημα και ακόμα ψάχνομαι.
Για τις walther έχει κάποιος καμία γνώμη;
Σκέφτομαι για αγορά μιας  3-9x56, η οποία κοστίζει γύρω στα 100 ευρώ.
Υπάρχει περίπτωση ο 56άρης φακός να βρίσκει πάνω στο όπλο;

Καλημέρα και καλώς ήρθες! Με κατάλληλα δαχτυλίδια διόπτρας δεν θα βρίσκει πάνω στο όπλο.

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #203 στις: 09 Νοεμβρίου, 2016, 09:03:04 πμ »
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Νέος στο άθλημα και ακόμα ψάχνομαι.
Για τις walther έχει κάποιος καμία γνώμη;
Σκέφτομαι για αγορά μιας  3-9x56, η οποία κοστίζει γύρω στα 100 ευρώ.
Υπάρχει περίπτωση ο 56άρης φακός να βρίσκει πάνω στο όπλο;
Γιατι να βαλεις 56αρα βαλε μια 3χ9χ40 ,μικρη και κανεις μια χρα την δουλεια σου

Αποσυνδεδεμένος islandero

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #204 στις: 09 Νοεμβρίου, 2016, 09:53:34 πμ »
Τι γνώμη έχετε για τις Walther? Είναι ποιοτικές; Στο φόρουμ δεν αναφέρονται καθόλου.
Και γιατί τόσο διαφορά στην τιμή σε σχέση με τις Hawke πχ;

Αποσυνδεδεμένος tieton

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1594
  • Λευτερια στους...pcpistas!!!
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξετε)
« Απάντηση #205 στις: 09 Νοεμβρίου, 2016, 15:46:52 μμ »
η walther δεν φτιαχνει διοπτρες! βαζει το ονομα της σε αλλες συνηθως κινεζικης καταγωγης!
σε σχεση με την...καταδυτικη
 σταγιερουμπα+weaver T36
fcb αεροβολο-airrifle
https://www.facebook.com/groups/1217631344969912/

Αποσυνδεδεμένος goldwhisky

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 384
  • Air Arms TX200MkIII
Απ: Επιλογή και αγορά διόπτρας (τι πρέπει να προσέξ
« Απάντηση #206 στις: 23 Δεκεμβρίου, 2016, 07:17:37 πμ »
Τι γνώμη έχετε για τις Walther? Είναι ποιοτικές; Στο φόρουμ δεν αναφέρονται καθόλου.
Και γιατί τόσο διαφορά στην τιμή σε σχέση με τις Hawke πχ;


....όπως είπε ένας φίλος...τενεκεδάκι με γυαλάκια είναι οι Walther :D ....παιχνίδι δηλαδη.

Καμμία σχέση με Hawke.......