Γενικά > Εισαγωγή στον κόσμο του αεροβόλου

Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου

<< < (3/90) > >>

NewOrder:
 Όπως έγινε και με εμένα ,όλες οι απαντήσεις σας θα καλυφθουν με το παραπάνω :), θα θελα όμως να προσθέσω οτι εάν ένας αρχάριος δεν ξέρει απο αεροβόλα μια φορα :'(, τότε δεν ξέρει απο βλήματα (και μη....) ;) ;) ;)πολλές φορές :P

stealth:
1. Oπως όλα τα πράγματα στη ζωή ετσι κι εδω η σκεψη αρχίζει απο το κοστος (ποσα χρήματα διαθέτω ?)
2. Τι απαιτησεις έχω απο το αεροβόλο ? (διασκέδαση (plinking), κυνηγι ( sorry μου ξεφυγε  ::)) , σκοποβολη). Αυτα καθορίζουν την απαιτουμενη ακρίβεια και ισχυ και βεβαίως την τιμη
3. Θέλω να έχω αυτονομία αλλα σχετικα δύσκολη σκόπευση ? (αεροβόλο ελατηρίου) ή μηπως λειτουργία χωρίς ανάκρουση (PCP) αλλα εξάρτηση απο εξοπλισμό για γέμισμα με αερα ?
4. Σε τι απόσταση θα χρησιμοποιώ το αεροβόλο. Μικρή (~ 15 μ, οποτε μπορω να ρίχνω και με ανοιχτα σκοπευτικά) ή μεγαλύτερη αποτε θελω και διοπτρα (επιπλέον κόστος)
5. Απο τα αεροβόλα που πληρουν τις προϋποθέσεις που θετω πιο έχει το καλύτερο "ζύγισμα" στην επώμιση, ποιο είναι το ποιο όμορφο, αξιόπιστο και ισως πιο υποστηρίζεται απο αντιπροσωπεια στην Ελλαδα ?. Γενικα θα προτιμηθει αεροβόλο που "κάθεται" πιο καλα στο σκοπευτη και της πιο αξιοπιστης εταιρείας.

Φιλικα Δημητρης

thimios:

--- Παράθεση από: stealth στις 22 Μαΐου, 2008, 18:51:15 μμ ---1. Oπως όλα τα πράγματα στη ζωή ετσι κι εδω η σκεψη αρχίζει απο το κοστος (ποσα χρήματα διαθέτω ?)
2. Τι απαιτησεις έχω απο το αεροβόλο ? (διασκέδαση (plinking), κυνηγι ( sorry μου ξεφυγε  ::)) , σκοποβολη). Αυτα καθορίζουν την απαιτουμενη ακρίβεια και ισχυ και βεβαίως την τιμη
3. Θέλω να έχω αυτονομία αλλα σχετικα δύσκολη σκόπευση ? (αεροβόλο ελατηρίου) ή μηπως λειτουργία χωρίς ανάκρουση (PCP) αλλα εξάρτηση απο εξοπλισμό για γέμισμα με αερα ?
4. Σε τι απόσταση θα χρησιμοποιώ το αεροβόλο. Μικρή (~ 15 μ, οποτε μπορω να ρίχνω και με ανοιχτα σκοπευτικά) ή μεγαλύτερη αποτε θελω και διοπτρα (επιπλέον κόστος)
5. Απο τα αεροβόλα που πληρουν τις προϋποθέσεις που θετω πιο έχει το καλύτερο "ζύγισμα" στην επώμιση, ποιο είναι το ποιο όμορφο, αξιόπιστο και ισως πιο υποστηρίζεται απο αντιπροσωπεια στην Ελλαδα ?. Γενικα θα προτιμηθει αεροβόλο που "κάθεται" πιο καλα στο σκοπευτη και της πιο αξιοπιστης εταιρείας.

Φιλικα Δημητρης

--- Τέλος παράθεσης ---
Πολυ σημαντικο το 4 και το 5..(δεν ηξερα για τα ~15μ.. )
Σορρυ που το ρωταω αλλα τι εννοεις ζυγισμα ??(ειμαι και λιγο ασχετος) ,καταλαβαινω οτι εννοεις να ισορροπει το οπλο χωρις να πηγαινει το βαρος μπροστα η πισω ε?

Ευχαριστω για την απαντηση Δημητρη ,περιμενω και τους υπολοιπους "Experts"

accuracy lover:
       Πολύ σωστά όλα όσα παραθέτει ο φίλος stealth. Ο παράγοντας "εμφάνιση - προσωπικό γούστο" είναι διαφορετικός για τον καθένα (π.χ. σε μένα δεν αρέσουν τα πλαστικά κοντάκια - άλλοι τα προτιμούν, άλλος θεωρεί τα κοντά μικρού μεγέθους όπλα πιό ευκολομεταχείριστα ενώ άλλος προτιμά τα μακρύκαννα και πιό ογκώδη κ.ο.κ.) αλλά παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην κάθε επιλογή μας. Τι κι άν οι ειδικοί και μη εκθειάζουν το τάδε μοντέλλο της δείνα εταιρείας που είναι αντικειμενικά αξιόλογο και άριστο  άν σε σένα δεν αρέσει ούτε η όψη ούτε το κράτημά του; Ακόμα κι αν δεν τίθεται θέμα χρημάτων και το αγοράσεις  ποτέ δεν θα αισθάνεσαι αληθινά άνετα μ' αυτό και θα θέλεις να πάρεις κάτι άλλο. Μπορώ π.χ. να σου απαριθμώ για ώρα τα πλεονεκτήματα και την ποιότητα που έχει ένα όπλο της Weihrauch σε λογική τιμή - όταν όμως το δείς και το επωμίσεις μπορεί να μην σου αρέσει καθόλου.
          Όσο για την απόσταση χρήσης των ανοιχτών σκοπευτικών η άποψή μου διαφέρει λίγο από του φίλου stealth - η χρήση τους δεν περιορίζεται λόγω απόστασης  αλλά λόγω αλλαγής του μεγέθους του στόχου σ' αυτήν. Δεν μπορούμε να σημαδέψουμε με ευκολία ένα κέρμα στα 20 και βάλε μέτρα (παράδειγμα) γιατί μπορεί να μην το βλέπουμε κάν, ένα τενεκεδάκι αναψυκτικού όμως μπορούμε να το στήσουμε στα 30-40 m και να του αλλάξουμε τα φώτα. Μη έχοντας διόπτρα  όταν επιθυμώ να ρίξω σε μια κάπως μεγαλύτερη απόσταση  φτιάχνω έναν στόχο με μεγαλύτερο μέγεθος  από τους συνήθεις  (με μεγαλύτερη διάμετρο κύκλου) κι έτσι κάνω τη δουλειά μου χωρίς να δυσκολεύμαι να διακρίνω τι σημαδεύω. Ασφαλώς και δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τις δυνατότητες που παρέχει η χρήση της διόπτρας  αλλά για αρχή (ή στην ανάγκη έστω) μας κάνουν και τα ανοιχτά σκοπευτικά.
          Είναι αλήθεια πολύ δύσκολο να μπορέσουμε να δώσουμε ακριβή εικόνα των όσων εννοούμε  με τα γραφόμενά μας και μόνο -  το ιδανικό θα ήταν να μπορούσαμε να βρεθούμε κάπου (όπως το κατάφεραν οι φίλοι μας πρό λίγων ημερών) ώστε η όλη συζήτηση να γινόταν με παράλληλη επίδειξη και χρήση του κάθε τύπου όπλου και των παρελκομένων του.
                        Φιλικά,
              Κώστας



Einhorn:
Θα πρότεινα στους συντονιστές το παρόν θέμα όντως να μεταφερθεί στο "Εισαγωγη στον κοσμο του Αεροβολου". Είναι πολύ όμορφο θέμα έτσι όπως αρχίζουν οι απαντήσεις να έρχονται, και θα φανεί χρήσιμο σε πολλούς στο μέλλον. Ας μπορούν να το βρούν εύκολα!
Θα εκφράσω μια γνώμη που συμπτωματικά τριγύριζε χθές στο μυαλό μου.

Ένα μόνο φτάνει, όποιο αεροβόλο και να αγοράσεις μπορεί να βοηθήσει. Αρκεί να κάνεις τα εξής:
   α) Να σου αρέσει. Η τιμή δεν έχει σημασία. Μπορεί να είναι φθηνό, μπορεί να είναι ακριβό, αν σου αρέσει θα το πάρεις, σήμερα ή σε ένα χρόνο. Μόνο πρίν αποφασίσεις να πας να δείς από κοντά πολλά. Ας αρχίσει η οπτική έρευνα από το διαδίκτυο. Η μάρκα δεν έχει σημασία, σημασία έχει να αγαπήσεις το πρώτο σου αεροβόλο, και αν το χρησιμοποιήσεις αναπόφευκτα θα το αγαπήσεις.
   β) Να το εξαντλήσεις χρηστικά. Με αυτό το τρόπο θα καταλάβεις ποιά ήταν τα προτερήματα αυτού του αεροβόλου και ποιά τα μειονεκτήματα. Και τα συμπεράσματα σου θα είναι και πρακτικά και ουσιαστικά, δηλαδή επί της ουσίας θα ξέρεις αν του λείπει η δύναμη, η ευστοχία και πρακτικά αν είναι βαρύ, μακρύ κ.τ.λ. Σκεφτείτε το, έχω διαβάσει πολλές φορές από μέλη του forum για το αεροβόλο των παιδικών τους χρόνων που κατά πάσα πιθανότητα ήταν του πατέρα τους. Τότε δε υπήρχε καμία απολύτως επιλογή, και όμως αυτό που έμεινε ήταν η αγάπη για αυτό τον κόσμο, τον κόσμο του αεροβόλου.
   γ) Μη βιαστείς να αγοράσεις σύντομα δεύτερο και τρίτο. Εγώ το έκανα και τελικά χρησιμοποιώ κυρίως το ένα και μόλις πρόσφατα γνώρισα την αξία του καθενός από τα τρία που έχω. Επένδυσα χρήματα για κάτι που έμεινε πολύ καιρό στην αναμονή.
   δ) Προσπάθησε να είναι όσο πιο νόμιμο γίνεται γιατί θα είναι το πρώτο και μια κακή πρώτη εμπειρία μπορεί να σε διώξει από το χόμπυ.

Συμπέρασμα μου… Το πρώτο αεροβόλο πρέπει απλά να σου αρέσει, να το ερωτευτείς. Το δεύτερο, ίσως και το τρίτο θα είναι το σωστό για σένα. Ότι και να διαβάσεις, όσα και να μάθεις. Αλλιώς όλοι εδώ θα είχαμε τα ίδια αεροβόλα.

STF

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση