Αποστολέας Θέμα: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 368925 φορές)

Αποσυνδεδεμένος vampeyes

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 129
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #360 στις: 04 Μαρτίου, 2015, 02:55:47 πμ »
Παιδιά γεια χαρά!

Μόλις γράφτηκα φόρουμ, και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την αγορά του πρώτου μου αεροβόλου τυφεκίου. Αρχικά έχω βάλει ως ταβάνι τα 160 ευρώ. Να πω επίσης ότι δεν είμαι απο αυτούς που "πιάνουν τα χέρια τους" οπότε θα ήθελα κάτι που να δουλεύει σωστά "out of the box" που λένε και στο χωριό μου. Το θέλω για plinking (μέχρι 100m)και small game (μέχρι 50-60m) (ναι γνωρίζω τα περί νομοθεσίας  ::)). Μιας και θα το χρησιμοποιώ και για small game αποφάσισα ότι θα ήταν καλύτερο να πάω με .22 κάνη άλλα εννοείται δεκτά τα σχόλια σας περί διαμετρήματος. Κάποια που έχω στο μυαλό μου είναι:
  • KRAL SAFARI MAGNUM 5.5
  • HATSAN MOD. 99 5.5
Επίσης θα ήθελα και το σχόλιο σας σχετικά με το τι τύπου διόπτρα να αγοράσω (και πάλι γνωρίζω τα περί νομοθεσίας  ::)) για την χρήση που το θέλω (σε λογικές για έναν φοιτητή τιμές  :P).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Εγώ θα σου πρωινά στα χρήματα που ψάχνεις και αφού είναι και η πρώτη σου επαφή  δυο αεροβόλα αλά  σε 4,5 που έχουν αποδεχτεί άψογα για τα λεφτά τους .

1)   Slavia 631 (πολύ καλό  αλά σχετικά αδύναμο μέχρι τα 45 μετρά είναι ποίημα) γενικά είναι απίστευτα διασκεδαστικό και ελαφρύ συν κομψό

2)   Bam 26 απομίμηση του ΗW95 και αφού πιάνουν και τα χεριά σου και με λίγο διάβασμα στο φόρουμ θα σου δώσει ατελείωτες ώρες ευχαρίστησης

Αλά επειδή βλέπω ότι κυνηγάς την δύναμη και το θες για plinking to hatsan σε καλύψει αλά πάντως σκέψου σοβαρά  τα δυο που σου πρωτινά για ποιο ποιοτική σκοποβολή πάντα

Από δίοπτρα τώρα  μια hawk 3*9x40 με μονοκόμματη βάση
Guns dont hurt people. People hurt people

Αποσυνδεδεμένος old rookie

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 222
  • τελικα δεν ειναι κι ασχημα να μην τα ξερεις ολα...
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #361 στις: 04 Μαρτίου, 2015, 09:41:55 πμ »
Παιδιά γεια χαρά!

Μόλις γράφτηκα φόρουμ, και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την αγορά του πρώτου μου αεροβόλου τυφεκίου. Αρχικά έχω βάλει ως ταβάνι τα 160 ευρώ. Να πω επίσης ότι δεν είμαι απο αυτούς που "πιάνουν τα χέρια τους" οπότε θα ήθελα κάτι που να δουλεύει σωστά "out of the box" που λένε και στο χωριό μου. Το θέλω για plinking (μέχρι 100m)και small game (μέχρι 50-60m) (ναι γνωρίζω τα περί νομοθεσίας  ::)). Μιας και θα το χρησιμοποιώ και για small game αποφάσισα ότι θα ήταν καλύτερο να πάω με .22 κάνη άλλα εννοείται δεκτά τα σχόλια σας περί διαμετρήματος. Κάποια που έχω στο μυαλό μου είναι:
  • KRAL SAFARI MAGNUM 5.5
  • HATSAN MOD. 99 5.5
Επίσης θα ήθελα και το σχόλιο σας σχετικά με το τι τύπου διόπτρα να αγοράσω (και πάλι γνωρίζω τα περί νομοθεσίας  ::)) για την χρήση που το θέλω (σε λογικές για έναν φοιτητή τιμές  :P).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Εγώ θα σου πρωινά στα χρήματα που ψάχνεις και αφού είναι και η πρώτη σου επαφή  δυο αεροβόλα αλά  σε 4,5 που έχουν αποδεχτεί άψογα για τα λεφτά τους .

1)   Slavia 631 (πολύ καλό  αλά σχετικά αδύναμο μέχρι τα 45 μετρά είναι ποίημα) γενικά είναι απίστευτα διασκεδαστικό και ελαφρύ συν κομψό

2)   Bam 26 απομίμηση του ΗW95 και αφού πιάνουν και τα χεριά σου και με λίγο διάβασμα στο φόρουμ θα σου δώσει ατελείωτες ώρες ευχαρίστησης

Αλά επειδή βλέπω ότι κυνηγάς την δύναμη και το θες για plinking to hatsan σε καλύψει αλά πάντως σκέψου σοβαρά  τα δυο που σου πρωτινά για ποιο ποιοτική σκοποβολή πάντα

Από δίοπτρα τώρα  μια hawk 3*9x40 με μονοκόμματη βάση

vampeyes ,να με συμπαθας αλλα ειπε οτι ΔΕΝ ειναι απο αυτους που πιανουν τα χερια τους...
φιλε καλως ορισες και απο εμενα,αναμεσα απο αυτα τα δυο απου αναφερεις ,απο αυτα που γραφονται κατα καιρους (δεν εχω ο ιδιος αποψη για το οπλο),καλυτερα θα ηταν να πας στο hatsan.  απο κει και περα το bam 26 που σου προτεινει ο συνφορουμιτης ειναι μια καλη επιλογη αλλα και το bam 19 επισης με λιγο χαιδεμα απο καποιον που ξερει 2 πραγματα θα σου κανει τα κεφια στα χρηματα που μπορεις να διαθεσεις αυτην τη στιγμη και πιο κατω ακομα...
καλη διαμονη,καλο διαβασμα,καλη τυχη στην επιλογη σου αλλα και στην ενασχοληση σου με το αεροβολο (οπλο και φορουμ).
τα περι small game καντο καλυτερα pest control  εντος ιδιοκτησιας σου και ακομη καλυτερα,κρατα το μυστικο για τον εαυτο σου (οπως κανουν οι μισοι αν οχι παραπανω ),διοτι θα εχεις να υποστεις γκρινια απο τους αλλους μισους,συν οτι γενικα ειναι προκληση...       οταν με το καλο πρυτανευσει η κοινη λογικη σε αυτη την χωρα,αλλαξουν οι νομοι και τα πραγματα,το ξανασυζηταμε ετσι?
καλη σου ημερα!!
''Φρυνη''      - ΗW-97Kt  .22 
''Λαις''         - QB-78dl    .22
''Mεσσαλινα'' - ΒΑΜ 19    .22

Αποσυνδεδεμένος vampeyes

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 129
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #362 στις: 04 Μαρτίου, 2015, 10:02:36 πμ »
Παιδιά γεια χαρά!

Μόλις γράφτηκα φόρουμ, και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την αγορά του πρώτου μου αεροβόλου τυφεκίου. Αρχικά έχω βάλει ως ταβάνι τα 160 ευρώ. Να πω επίσης ότι δεν είμαι απο αυτούς που "πιάνουν τα χέρια τους" οπότε θα ήθελα κάτι που να δουλεύει σωστά "out of the box" που λένε και στο χωριό μου. Το θέλω για plinking (μέχρι 100m)και small game (μέχρι 50-60m) (ναι γνωρίζω τα περί νομοθεσίας  ::)). Μιας και θα το χρησιμοποιώ και για small game αποφάσισα ότι θα ήταν καλύτερο να πάω με .22 κάνη άλλα εννοείται δεκτά τα σχόλια σας περί διαμετρήματος. Κάποια που έχω στο μυαλό μου είναι:
  • KRAL SAFARI MAGNUM 5.5
  • HATSAN MOD. 99 5.5
Επίσης θα ήθελα και το σχόλιο σας σχετικά με το τι τύπου διόπτρα να αγοράσω (και πάλι γνωρίζω τα περί νομοθεσίας  ::)) για την χρήση που το θέλω (σε λογικές για έναν φοιτητή τιμές  :P).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων




Κεκτημένη ταχυτιτα φίλε μου συγγνώμη "Αν πιάνουν τα χέρια σου" ήθελα να γράψω δικό μου λαθος


Εγώ θα σου πρωινά στα χρήματα που ψάχνεις και αφού είναι και η πρώτη σου επαφή  δυο αεροβόλα αλά  σε 4,5 που έχουν αποδεχτεί άψογα για τα λεφτά τους .

1)   Slavia 631 (πολύ καλό  αλά σχετικά αδύναμο μέχρι τα 45 μετρά είναι ποίημα) γενικά είναι απίστευτα διασκεδαστικό και ελαφρύ συν κομψό

2)   Bam 26 απομίμηση του ΗW95 και αφού πιάνουν και τα χεριά σου και με λίγο διάβασμα στο φόρουμ θα σου δώσει ατελείωτες ώρες ευχαρίστησης

Αλά επειδή βλέπω ότι κυνηγάς την δύναμη και το θες για plinking to hatsan σε καλύψει αλά πάντως σκέψου σοβαρά  τα δυο που σου πρωτινά για ποιο ποιοτική σκοποβολή πάντα

Από δίοπτρα τώρα  μια hawk 3*9x40 με μονοκόμματη βάση

vampeyes ,να με συμπαθας αλλα ειπε οτι ΔΕΝ ειναι απο αυτους που πιανουν τα χερια τους...
φιλε καλως ορισες και απο εμενα,αναμεσα απο αυτα τα δυο απου αναφερεις ,απο αυτα που γραφονται κατα καιρους (δεν εχω ο ιδιος αποψη για το οπλο),καλυτερα θα ηταν να πας στο hatsan.  απο κει και περα το bam 26 που σου προτεινει ο συνφορουμιτης ειναι μια καλη επιλογη αλλα και το bam 19 επισης με λιγο χαιδεμα απο καποιον που ξερει 2 πραγματα θα σου κανει τα κεφια στα χρηματα που μπορεις να διαθεσεις αυτην τη στιγμη και πιο κατω ακομα...
καλη διαμονη,καλο διαβασμα,καλη τυχη στην επιλογη σου αλλα και στην ενασχοληση σου με το αεροβολο (οπλο και φορουμ).
τα περι small game καντο καλυτερα pest control  εντος ιδιοκτησιας σου και ακομη καλυτερα,κρατα το μυστικο για τον εαυτο σου (οπως κανουν οι μισοι αν οχι παραπανω ),διοτι θα εχεις να υποστεις γκρινια απο τους αλλους μισους,συν οτι γενικα ειναι προκληση...       οταν με το καλο πρυτανευσει η κοινη λογικη σε αυτη την χωρα,αλλαξουν οι νομοι και τα πραγματα,το ξανασυζηταμε ετσι?
καλη σου ημερα!!









Κεκτημένη ταχυτιτα φίλε μου συγγνώμη "Αν πιάνουν τα χέρια σου" ήθελα να γράψω δικό μου λαθος
Guns dont hurt people. People hurt people

Αποσυνδεδεμένος kdaffy

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
Απ:
« Απάντηση #363 στις: 04 Μαρτίου, 2015, 11:43:20 πμ »
Bam 19 για τα λεφτα του απ'τα καλυτερα

Send by my Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 edition) using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #364 στις: 04 Μαρτίου, 2015, 11:53:33 πμ »
...στα είπε άριστα ο old rookie  :)
   ΒΑΜ 26 & Hatsan 99 .22 γιατί σε κόβω να τα θέλεις λίγο ψωμομένα, με τον κινέζο σε προτεραιότητα πάντα  ;)

   'Οχι πως ο τούρκος υστερεί, αλλά με τους κινέζους συνεργαζόμαστε γενικώς καλύτερα ... :D
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #365 στις: 04 Μαρτίου, 2015, 16:34:27 μμ »
       
         Με "ταβάνι" τα 160 €  και με σκέψη για διαμέτρημα 0,22"/5,5 mm οι επιλογές σου είναι το ΒΑΜ 19 (που βγαίνει σε 5,5 mm) και το Hatsan 99 (άν θέλεις ξύλινο κοντάκι και από καρυδιά μάλιστα) ή το 88 που είναι το ίδιο όπλο με πλαστικά μέρη (και φθηνότερο). Το ΒΑΜ 26 δυστυχώς διατίθεται μόνο σε 4,5 mm στην χώρα μας αλλά κι αυτό είναι καλή επιλογή άν κατανοείς τις ιδιαιτερότητες του κάθε διαμετρήματος.

       Τώρα για σωστή λειτουργία "out of the box" που λένε στο χωριό σου κράτα μικρό καλάθι γιατί τα πάσης φύσεως προβληματάκια από μικρά έως κανονικά "φάουλ" μπορεί να υπάρχουν σε όλα τα όπλα όλων των κατηγοριών τιμής και ποιοτήτων - αυτό καλύτερα να το κατανοήσεις/αποδεχθείς/"χωνέψεις"  από τώρα (για να μην στεναχωριέσαι άδικα στο μέλλον).

Αποσυνδεδεμένος mikesf

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 1476
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #366 στις: 04 Μαρτίου, 2015, 16:50:25 μμ »
Τώρα για σωστή λειτουργία "out of the box" που λένε στο χωριό σου κράτα μικρό καλάθι γιατί τα πάσης φύσεως προβληματάκια από μικρά έως κανονικά "φάουλ" μπορεί να υπάρχουν σε όλα τα όπλα όλων των κατηγοριών τιμής και ποιοτήτων - αυτό καλύτερα να το κατανοήσεις/αποδεχθείς/"χωνέψεις"  από τώρα (για να μην στεναχωριέσαι άδικα στο μέλλον).

+1000

Έχουμε δεί όπλα πολλών χιλιάδων € να βγάζουν ένα σωρό προβλήματα...
Ανώνυμοι Αεροβολικοί

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #367 στις: 04 Μαρτίου, 2015, 17:20:39 μμ »
Τυπικα και τα αεροβολα υπαγονται οπως ολα στο << αν σου κατσει το λαχειο.....! >>.
Παμπολλες φορες φθηνα αεροβολα κεντανε ενω πανακριβα ειναι πατατες.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος trelosrockas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #368 στις: 04 Μαρτίου, 2015, 19:17:50 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. Κλείνω προς το hatsan mod 99 αλλά είδα και το BAM 22 απο εδώ:http://www.e-aerovolo.gr/product/30_BAM-22-5,5mm που φαίνεται να είναι πιο δυνατό αλλά όχι με τόσα χαρακτηριστικά όσα το 99 και φυσικά κατώτερο απο αισθητικής άποψης. Το όπλο θα το πάρω την περίοδο του πάσχα οπότε έχω κάμποσο χρόνο ακόμα για ψάξιμο στο φόρουμ πριν την τελική απόφαση.

Το ότι δεν μπορώ να βρω αρκετές πληροφορίες (video tests κ.τ.λ.) για το kral να το θεωρήσω ύποπτο; Εδώ στο φόρουμ είδα ένα-δύο ποστ με όχι και τόσο καλές κριτικές και κάτι λιγοστά βίντεο στο youtube που δεν λένε και πολλά. Βέβαια απο το airgunshop.gr μου είπαν ότι είναι πολύ δυνατό και ευθύβολο αλλά οκ, να πουλήσουν θέλουν οι άνθρωποι.


"... τα περι small game καντο καλυτερα pest control  εντος ιδιοκτησιας σου και ακομη καλυτερα,κρατα το μυστικο για τον εαυτο σου (οπως κανουν οι μισοι αν οχι παραπανω ),διοτι θα εχεις να υποστεις γκρινια απο τους αλλους μισους,συν οτι γενικα ειναι προκληση...       οταν με το καλο πρυτανευσει η κοινη λογικη σε αυτη την χωρα,αλλαξουν οι νομοι και τα πραγματα,το ξανασυζηταμε ετσι? "

έχεις δίκιο old rookie θα είμαι πιο διακριτικός στο μέλλον.
Υπάρχει ένα μόνο καλό , η γνώση και ένα κακό , η αμάθεια.

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #369 στις: 04 Μαρτίου, 2015, 19:31:51 μμ »
exv βασιμες υποψιες οτι το krall αντιγραφει το β22 ,το οποιο ειναι αντιγραφο απο το gamo 1250 κτλ .....
δεν το εχουν πολλοι εδω μεσα
........καλυτερα σε δοκιμασμενες λυσεις να ψαχτεις (θα λεγα)
τα οπλα που θελεις εχουν θεμα με το κλωστημα τους στην πορεια θα σε κουασουν κ λογω ακριβειας κ ιδιετερου τροπου κρατηματος  αλλα κ απο το βαρος τους
πιο καλα σε κατι πιο ελαφρυ  για να μπορεις να το χαρεις περισοτερο 19αρι ,26αρι ,
παιζει κ το cometa to 300  σ αυτα τα λ7 ,δεν ειναι ασχημο
αν δεν αλαζεις αποψη για την δυναμη τοτε το χα(τ)σαν ειναι το πιο ισοροπημενο απο τα αλλα που θες
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

Αποσυνδεδεμένος zafka

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 543
  • Ζαφείρης
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #370 στις: 04 Μαρτίου, 2015, 20:43:51 μμ »
........καλυτερα σε δοκιμασμενες λυσεις να ψαχτεις (θα λεγα)
Συμφωνώ απόλυτα. Ειδικά εάν ο προϋπολογισμός είναι περιορισμένος, δεν είναι να πετάς χρήματα.
ZOS 10-40x50 (ορφανή)
HW97K 5.5 V-Mach, Hawke SR12, 6-18X44
HW30S 4.5, Leapers 3-9X40
Air Arms s510 4.5, Sightron 36x42
Beretta 92FS

http://www.youtube.com/feed/UCmsNYWe0CbW31yrgFEASnxQ/u

Αποσυνδεδεμένος kdaffy

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #371 στις: 04 Μαρτίου, 2015, 21:55:07 μμ »
Γνωμη μου πως ,πλινκιν στα 100μ και small game στα 60μ ,με 160 ευρω και 5,5mm διαμετρημα δεν ειναι εφικτο. Εκτος αν πλινκιν εννοεις κανενα στοχο μεγεθους κουβα.
Αυτο που θελω να πω ειναι πως τα ελατηρια οσο πιο μεγαλου διαμετρηματος και δυναμης ειναι αλλο τοσο κλωτσανε και αρα υστερεις σε σκοπευση.(εννοω για αεροβολα μεχρι 160ευρω).(υστερεις σε σκοπευση και λογω κλωτσηματος αλλα και λογω μεγαλης καμπυλης τροχιας βληματος).
Παλιοτερα ειχα και εγω αυτο το σκεπτικο γι'αυτο στο αναφερω. Μετα απο την εμπειρια που απεκτησα καταλαβα πως το καλυτερο διαμετρημα για ελατηριο ειναι το 4,5.
Ρωτα και τους παλιους και παρε γνωμες ωστε να αγορασεις κατι που και θα κανεις τη δουλεια σου και θα το ευχαριστηθεις.

Αποσυνδεδεμένος xarris32

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 150
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #372 στις: 04 Μαρτίου, 2015, 22:17:18 μμ »
με ενα χατσαν 88 σε 5,5 μια χαρα θα κανεις τη δουλεια σου.88 με 99 ειναι ιδια οπλα η μονη διαφορα ειναι οτι το 99 εχει ξυλινο κοντακη ενω το 88 ειναι συνθετικο
wiehrauch hw 95 4.5
ΕΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ ΣΤΟ ΣΦΥΡΙ ΕΝΑ DATSUN ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ

Αποσυνδεδεμένος trelosrockas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #373 στις: 05 Μαρτίου, 2015, 00:26:01 πμ »
Γνωμη μου πως ,πλινκιν στα 100μ και small game στα 60μ ,με 160 ευρω και 5,5mm διαμετρημα δεν ειναι εφικτο. Εκτος αν πλινκιν εννοεις κανενα στοχο μεγεθους κουβα.
Αυτο που θελω να πω ειναι πως τα ελατηρια οσο πιο μεγαλου διαμετρηματος και δυναμης ειναι αλλο τοσο κλωτσανε και αρα υστερεις σε σκοπευση.(εννοω για αεροβολα μεχρι 160ευρω).(υστερεις σε σκοπευση και λογω κλωτσηματος αλλα και λογω μεγαλης καμπυλης τροχιας βληματος).
Παλιοτερα ειχα και εγω αυτο το σκεπτικο γι'αυτο στο αναφερω. Μετα απο την εμπειρια που απεκτησα καταλαβα πως το καλυτερο διαμετρημα για ελατηριο ειναι το 4,5.
Ρωτα και τους παλιους και παρε γνωμες ωστε να αγορασεις κατι που και θα κανεις τη δουλεια σου και θα το ευχαριστηθεις.

plinking εννοώ στόχους τύπου κονσερβοκούτι, κουτάκι αναψυκτικού, μπουκαλάκι νερό και άλλα συναφή. Δεν έχω κάποιο θέμα με τα 4,5 άλλωστε δεν είχα ποτέ μου ούτε 4,5 ούτε 5,5 για να ξέρω, απλά διάβασα ότι για pest control τα 5,5 είναι προτιμότερα. Πάντως ναι, ίσως ζητάω πολλά για τα χρήματα που είμαι διατεθειμένος να δώσω αλλά αν δεν σας ρώταγα δεν θα μάθαινα κιόλας τι παίζει. Τώρα ποιοι είναι οι παλιοί εδώ μέσα δεν γνωρίζω, αλλά ελπίζω να το δουν και να πούνε μια γνώμη.
Υπάρχει ένα μόνο καλό , η γνώση και ένα κακό , η αμάθεια.

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #374 στις: 05 Μαρτίου, 2015, 00:54:26 πμ »

      Αφού δεν έχεις καμιά προηγούμενη εμπειρία με αεροβόλα από κάπου πρέπει ν' αρχίσεις. 

    Εφ' όσον έθεσες κάποια κριτήρια επιλογής (διαμέτρημα, κατηγορία/τύπος αεροβόλων, αποστάσεις βολών, τιμή αγοράς) οι προτάσεις που σου έγιναν είναι αυτές που αντιστοιχούν στα προϊόντα της αγοράς μας που πληρούν αυτά τα κριτήρια. Από κεί και πέρα άν δεν πιάσεις το όπλο στα χέρια σου να το χειριστείς και να ρίξεις ο ίδιος δεν θα δείς και πολλά πράγματα - εδώ πλέον υπεισέρχονται οι υποκειμενικοί παράγοντες που διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο. Άλλος δεν έχει πρόβλημα να κρατάει ένα βαρύ όπλο για πολλή ώρα επωμισμένο κι άλλος πάλι κουράζεται γρήγορα και τον βαραίνει, άλλος είναι νευρικός στις κινήσεις του και δεν έχει την υπομονή να σκοπεύσει καλά και να πατήσει τη σκανδάλη ήρεμα με αποτέλεσμα να έχει χάλια απόδοση στις βολές του (μέχρι να μάθει) κι άλλος είναι ψύχραιμος και ήρεμος σαν ρομπότ. Όλα αυτά κι άλλα πολλά ΔΕΝ έχουν σχέση με το όπλο, την τιμή του ή την απόδοσή του αλλά με τον σκοπευτή - είναι συνηθισμένη πρακτική όμως να κατηγορείται αβασάνιστα ο τεχνικός εξοπλισμός για σφάλματα που έχουν να κάνουν με τον παράγοντα άνθρωπο.

      Οι αποστάσεις που έθεσες αυθαίρετα στην αρχή είναι μεγάλες για οποιοδήποτε αεροβόλο ελατηρίου, τα περισσότερα κοινά αεροβόλα αλλά και τα βλήματά τους δεν σχεδιάστηκαν για βολές σε τόσα μέτρα και μάλιστα με αξιώσεις κορυφαίας ακρίβειας. Βάλε λοιπόν "νερό στο κρασί σου" και ξεκίνα την διαδρομή σου στον κόσμο του αεροβόλου από τις μικρότερες αποστάσεις μέχρι να τελειοποιηθείς στην τεχνική σου και να έχεις καλά αποτελέσματα και μετά σιγά-σιγά αυξάνεις την απόσταση μέχρι το όριο που θα σου δείξει ο εξοπλισμός σου αλλά και οι ικανότητές σου σαν σκοπευτής. Άν σε κερδίσει το αεροβόλο σίγουρα δεν θα μείνεις μόνο σ' αυτό που θα αποκτήσεις τώρα - θα πάρεις κι άλλο (ή άλλα) και με προδιαγραφές για καλύτερη ακρίβεια στις μεγαλύτερες αποστάσεις που μάλλον σε ενδιαφέρουν.