Αποστολέας Θέμα: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 362594 φορές)

Αποσυνδεδεμένος se00cc

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #420 στις: 31 Οκτωβρίου, 2015, 20:46:12 μμ »
Ναι μα αν δεν κάνω λάθος, τα ελατηρίου (και ειδικά αυτά τύπου τρόμπας) έχουν περισσότερο βεληνεκές από τα CO2... Τα πρώτα μπορούν να ρίξουν μέχρι και 30 μέτρα (π.χ. το ZORAKI ULTRA 4.5mm έχει μέχρι και 225m/s, 738fps) σε αντίθεση με τα δεύτερα όπου κινούμαστε σε αποστάσεις μέχρι 10 μέτρα (γύρω στα 120m/s), έτσι δεν είναι;
Επιπλέον, τα τύπου τρόμπας έχουν ελάχιστη έως καθόλου ανάκρουση, άρα υψηλά ποσοστά ακρίβειας.

Βασικά, προβληματίζομαι αφού έχω απομονώσει 1-2 όπλα από την κάθε κατηγορία, αλλά δυσκολεύομαι να επιλέξω που θα πάω.
1. CO2: Umarex Beretta M92FS
2. Ελατηρίου: HW45 (πιο φθηνή λύση το Browning 800 MAG)
3. Τρόμπας: ZORAKI HP-01 Ultra (ή εναλλακτικά το HW40)
Ελπίζω να μην σας κουράζω. Αναμένω τις πολύτιμές σας συμβουλές  :)

Αποσυνδεδεμένος Tomy

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #421 στις: 15 Νοεμβρίου, 2015, 17:29:27 μμ »
 Γεια σας και πάλι ... Όπως έγραψα στο πρώτο post μου στην ενότητα νεο μέλος , δεν είχα ποτέ μου αεροβόλο ,αν και 2 εβδομαδες τωρα παιζω με ενα δανεικο αγνωστου προελευσεως με ανοιχτα σκοπ.  , και λέω την επόμενη εβδομάδα να αγοράσω για πρώτη φορά ένα για να περναω την ωρα μου κατ αρχήν.
 Παρόλο που δεν είχα επαφή με το χόμπυ όταν ξεκινάω κάτι θέλω να το κανω σωστά, γι αυτό και τόσο καιρό τώρα διαβάζω.. διαβάζω ,ξεχναω και ξανά διαβάζω από την αρχή.. Συγνώμη για την μεγάλη εισαγωγή.

 Έχω στο μυαλό μου 2 αεροβόλα hw80k 5.5 hw97k 4.5 ... και κάπου εδώ αρχίζει το μπέρδεμα .
Γνωρίζω ότι έχουν γραφτεί πάρα πολλά για τα συγκεκριμένα αλλά το θέμα μου είναι ότι θα είναι το πρώτο αεροβόλο .. Και όπως διάβασα πιο πριν στην αρχη της ενότητας .. Το πρώτο πρέπει να το ερωτευτεις .

 Καταλαβαίνω ότι έχουν μεγάλες διαφορές αλλά κάποια θέματα δεν με ενοχλούν όπως .. Σπαστή  κάνη - σταθερή ή ανοιχτά σκοπευτικά - οφθαλμίδα γιατί έχω σκοπό να διαθεσω ένα σεβαστό ποσό για οφθαλμίδα όποιο από τα 2 και αν επιλεξω. Το αεροβολο θα χρησιμοποιηθει για plinking αλλα και για σκοποβολη, ξερω οτι θα κολλησω με το συγκεκριμενο χομπυ .
Σας παρακαλώ οποίος θέλει ας πει την γνώμη του και περισσότερο αυτοί που έχουν ρίξει και με τα δύο αεροβόλα , γιατί έχω κολλήσει και αλλαζω γνώμη κάθε λίγο..
Επίσης εάν κάποιος γνωρίζει κατάστημα Θεσσαλονίκη που να έχει κάποιο από τα δύο , εγώ μένω Μουδανιά , ας το πει γιατί πιστεύω θα με διευκολύνει κρατησω έστω το ενα στα χέρια μου.
 Δεν θέλω να ξεκινησω αντιπαράθεση των δύο αυτών αεροβολων αφού μόνο καλά έχω διαβάσει αλλά πιο πιστεύεται ότι θα είναι καλύτερο για πρωτο ...

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο που αφιερωσατε ..

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #422 στις: 15 Νοεμβρίου, 2015, 18:31:16 μμ »
Φιλε Τομυ και οι δυο επιλογες ειναι αριστες.Για γενικη χρηση θα σου προτεινα χωρις επιφυλαξη καμια το 80αρι,θα σε καλυψει απολυτα.Το 97αρι ειναι ποιο ''σκοπευτικο'' για χειρουργικες επεμβασεις αλλα απαιτει απο την αρχη διοπτρα εκτος αν προτιμησεις το 77αρι που εχει σκοπευτικα.Το σιγουρο ειναι πως καποια στιγμη θα ειναι παρεα σου και τα δυο οποτε ξεκινα με το 80αρι και οταν ανεβουν οι απαιτησεις σου ''καμακωνεις'' και το 97αρι ;)
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #423 στις: 15 Νοεμβρίου, 2015, 18:33:23 μμ »
Μα τα είπαμε αυτά ;)  :D  ;D ;D ;D

http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,9552.msg176507.html#msg176507
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος Tomy

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #424 στις: 15 Νοεμβρίου, 2015, 19:19:10 μμ »
 Ηρακλή έτσι το σκέφτομαι και εγώ όπως μου είχε γράψει ο φίλος npmair. Απλά σκέφτομαι μήπως αν παρω το 80αρι 5.5 καταλαβω ότι είναι πολύ πιο ακριβές το 4.5 hw97k και ξενερωσω γρήγορα ( τελικά εχουν τόσο μεγάλη διάφορα στην ακρίβεια ??)
Τώρα κάνω αυτό που είπα ότι δεν θέλω ... Αντιπαράθεση

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #425 στις: 15 Νοεμβρίου, 2015, 19:46:32 μμ »
Και τα δυό όπλα είναι ικανά για γκρουπάκια της μιάς τρύπας σε αποστάσεις μέχρι τα 50 μέτρα.
Αυτό που αλλάζει είναι το μέγεθος της τρύπας  ;)
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #426 στις: 15 Νοεμβρίου, 2015, 20:38:29 μμ »
Και τα δυό όπλα είναι ικανά για γκρουπάκια της μιάς τρύπας σε αποστάσεις μέχρι τα 50 μέτρα.
Αυτό που αλλάζει είναι το μέγεθος της τρύπας  ;)
Ακριβως +++1
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #427 στις: 15 Νοεμβρίου, 2015, 23:14:19 μμ »
  Tomy, εφόσον είσαι πλέον πεπεισμένος για αγορά ενός εκ των Hollysmoke (Weihrauch στα λόρδικα  ;D) -και καλά κάνεις... :) - προσωπικά θα σου πρότεινα για το πρώτο σου το 97Κ και αιτιολογώ...

  α. Στα 4 Kg και τα δύο (97Κ- 80) στις εκδόσεις με κοντάκι οξιάς (το laminate edition του 97k είναι βαρύτερο +300γρ), αλλά το 97Κ θα σου ζυγίσει καλύτερα όταν θα του φορέσεις επάνω το οπτικό, γιατί λόγω σχεδιασμού του με τον μοχλό όπλισης, την κοντύτερη κάνη με το ησυχαστήρι (...έχει και αυτό τον λόγο του  ;)) έχει άλλη κατανομή βάρους καλύτερα μοιρασμένη κατά μήκος.
  
  β. Η σταθερή κάνη του 97Κ έχει θεωρητικά αλλά και πρακτικά καλύτερη ακρίβεια από μία ακόμη και με άριστο κλείδωμα σπαστή, όπως αυτή του 80.
  Σε βάθος χρόνου και μετά από χιλιάδες βολές ποτέ δεν θα χάσει την απόλυτη σφράγιση και την απόλυτη ευθυγράμμιση της με το μπλοκ.
  Δεν κινδυνεύει να στραβώσει ούτε από ατύχημα (...έπεσε το όπλο, χτύπησε κάπου δυνατά κλπ), είναι στιβαρότερη λόγω μήκους, ούτε γιατί σου γλύστρισε κατά την όπλιση και η κάνη απότομα πισωγύρισε με δύναμη από το ελατήριο και φρενάρισε με όλη την δύναμη στο μπλοκ(...πολύ άσχημο σενάριο, ενέχει και σοβαρό τραυματισμό  :'(, αλλά έχει συμβεί πολλές φορές σε ελατηρίου σπαστής κάνης και το 80 δεν εξαιρείται ... του άσχημου συμβάντος. Ωστόσο αυτό μπορεί να σου συμβεί με τον μοχλό όπλισης του 97Κ, γιατί αν δεν οπλίσει πλήρως και ασφαλίσει δεν θα λειτουργήσει το antibear trap που υπάρχει στο 97Κ (Εδώ σε κορυφαία λειτουργία και ασφάλεια υπερέχει το ΑΑ ΤΧ200 ΜΚII/HC !)...να τα λέμε όλα  :)
  
  γ. Εαν προκύψουν αγωνιστικές ανησυχίες στο μέλλον το 97Κ μπορεί πολύ καλά με επεμβάσεις στο κοντάκι του και με ελάχιστο tuning, να παίξει  και FT ..., εαν έχει και το κατάλληλο οπτικό με την ανάλογη υποστήριξη, γίνεται πολύ αξιόλογο εργαλείο !

  Η δύναμη του σε ,177 κρίνεται ικανοποιητική και η διαφορά τιμής του συγκριτικά με το 80 είναι μικρή και δεν είναι αποτρεπτική...
 
  Το 80άρι σε ,22 μπορεί να είναι το επόμενο...

  Αμφότερα άλλωστε υπάρχουν σε όλα τα διαμετρήματα, όρεξη να έχεις χαχαχαχα  :D

  
  
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος Tomy

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #428 στις: 16 Νοεμβρίου, 2015, 12:11:39 μμ »
Απ την αρχή κοιτουσα  προς το hw97k οπότε έτσι λέω να πράξω ... Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που δείξατε  :) , τώρα πρέπει να αποφασίσω για οφθαλμίδα , θα σας κάνω και γι αυτό λίγες ερωτήσεις.

Να είστε καλά φίλοι μου

Αποσυνδεδεμένος xarris32

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 150
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #429 στις: 12 Ιανουαρίου, 2016, 17:19:39 μμ »
Γεια σας παιδιά.θελει να πάρει ένας φίλος ένα αεροβόλο και του αρέσει  το 95 με βαση αυτά που του έχω πει και εγώ και του έχει κολλήσει αλλά σκέφτομαι επειδή το έχω εγώ ήδη για μην έχουμε 2 ιδια όπλα να τον παρότρυνα προς το .20 διαμετρημα που συνδυάζει τα θετικά 4.5 και  5.5 απλά ο μόνος μου ενδιασμος είναι αν θα έχει μια αξιοπρεπει ταχύτητα εξόδου και δεν κάνει πολύ Μπανάνα η βολή και ξενερώσει γιατί από οτι είδα τα σφαιρακια παίζουν γύρω στα 13 γκραινς.εσεις τι λέτε;;;είναι ίσως μια λύση αν η δύναμη δεν είναι αρκετη να προστεθου 2-3 ροδέλες η είναι λύση της π.....ας;;;
wiehrauch hw 95 4.5
ΕΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ ΣΤΟ ΣΦΥΡΙ ΕΝΑ DATSUN ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #430 στις: 12 Ιανουαρίου, 2016, 17:43:27 μμ »
Θα ελεγα οχι στο 20 διαμετρημα Χαρη, για τον λογο οτι λιγες κανες το υποστηριξαν αφ'ενος και αφ'ετερου δεν εχει αρκετες επιλογες σε βληματακια.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #431 στις: 12 Ιανουαρίου, 2016, 17:54:27 μμ »
Θα ελεγα οχι στο 20 διαμετρημα Χαρη, για τον λογο οτι λιγες κανες το υποστηριξαν αφ'ενος και αφ'ετερου δεν εχει αρκετες επιλογες σε βληματακια.
+1

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #432 στις: 13 Ιανουαρίου, 2016, 14:37:39 μμ »
...εγώ αντιθέτως θα έλεγα ναι ! Κατ' αρχήν υπάρχουν και τα FTT σε 11.42 gn, τα BISLEY SUPER FIELD 5.00mm στα 10,06 gn και σε HW το διαμέτρημα διαπρέπει εξίσου καλά όπως και στις κάνες των Crosman/Benjamin ! Aν γίνει μιά μικρή βελτίωση με ισχυρότερο ελατήριο το διαμέτρημα ,20 είναι όντως εξαιρετικό !
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #433 στις: 13 Ιανουαρίου, 2016, 15:25:59 μμ »
...εγώ αντιθέτως θα έλεγα ναι ! Κατ' αρχήν υπάρχουν και τα FTT σε 11.42 gn, τα BISLEY SUPER FIELD 5.00mm στα 10,06 gn και σε HW το διαμέτρημα διαπρέπει εξίσου καλά όπως και στις κάνες των Crosman/Benjamin ! Aν γίνει μιά μικρή βελτίωση με ισχυρότερο ελατήριο το διαμέτρημα ,20 είναι όντως εξαιρετικό !
ΕΑΝ η γιαγια μου ειχε ροδες ....θα ηταν μαλλον ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ
Εαν βρει πουθενα τα Bisley ???
Eαν βρει τα  FTT 11,42
Εαν κανει μια μικρη βελτιωση ???

Ασ τον ανθρωπο να παρει κατι δοκιμασμενο....χωρις τα ανωτερω .....ΕΑΝ

ΥΓ
Εγω.... ΔΕΝ εχω δει ακομα .20 ελατηριου να γραφει στο χαρτι!!!!

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Η σωστή επιλογή του πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #434 στις: 13 Ιανουαρίου, 2016, 15:43:13 μμ »
....ΥΓ
Εγω.... ΔΕΝ εχω δει ακομα .20 ελατηριου να γραφει στο χαρτι!!!!



...εγώ δεν ξέρω τι σε κάνει να πιστεύεις ακόμα, πως τα έχεις δει ΟΛΑ   :-\ :-\   :-*

Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177