Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia  (Αναγνώστηκε 61422 φορές)

Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #30 στις: 20 Ιουλίου, 2010, 17:21:18 μμ »
Καλησπέρα σ'όλους στο forum...

Πριν από λίγο πήρα στα χέρια μου το πρώτο μου αεροβόλο , το "ταπεινό" Slavia 631 4,5 χιλ. και κάνω σαν παιδάκι από τη χαρά μου.  :D :D :D

θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά στο forum που με βοήθησαν από τη αρχή σ'αυτή μου την πρώτη επιλογή καθώς και στο ότι μου ενέπνευσαν τον ενθουσιασμό για τα αεροβόλα όπλα...

Η πρώτη μου εντύπωση είναι ότι οι φωτογραφίες το αδικούν, γιατί από κοντά πρόκειται για ένα όμορφο καλοφτιαγμένο όπλο (ή μήπως ευλογώ τα γένια μου; ;D).

Το Σαββατοκύριακο η "επίσημη" πρώτη δοκιμή και όποιον πάρει ο χάρος. ;D

Και τώρα η ερώτηση (νομίζατε ότι έτσι θα σας άφηνα; ;D):
Στις οδηγίες χρήσεως του κατασκευαστή στα ελληνικά διαβάζω " Το εσωτερικό της κάννης και οι εσωτερικές επιφάνειες καλύπτονται από λιπαντικό.Πριν τη χρήση αφαιρέστε το λιπαντικό πυροβολώντας το άδειο".??? ??? ???

Διαβάζοντας τον πληρέστατο οδηγό χρήσης αεροβόλου του accuracy lover, τα παραπάνω έρχονται σε αντίθεση.Ακόμα και η κοινή λογική όμως μου λέει ότι σε αεροβόλο ελατηρίου δεν ρίχνουμε χωρίς βλήμα στην κάννη.

Τί μπορεί να συμβαίνει;
Slavia 631 lux 4,5 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #31 στις: 20 Ιουλίου, 2010, 17:28:20 μμ »
προς θεου ακου του accuracy! Καθαρισε την κανη με τον κλασικο τροπο και ποτε πυροβολωντας αδεια!

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #32 στις: 20 Ιουλίου, 2010, 17:44:06 μμ »
Ποτέ μην το πυροβολήσεις άδειο. Αν θες βάλε ένα από τα ειδικά "σφαιράκια-τσοχάκια" με ένα κανονικό σφαιράκι από πίσω. Εγώ θα σου έλεγα να ρίξεις πολλές βολές και θα στρώσει. Με γειά!

Συνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #33 στις: 20 Ιουλίου, 2010, 17:49:04 μμ »
Καλοριζικο tzibos και καλες βολες. Ποτε μην ριξεις χωρις βληματακι γιατι θα κανεις ζημια.
Οτι σου ειπαν και οι προλαλησαντες, πολλες βολες και θα στρωσει μονο του.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #34 στις: 20 Ιουλίου, 2010, 19:37:40 μμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, να είστε καλά... :D

Εννοείται ότι δεν ρίχνω με άδειο το όπλο.Απλώς μου κάνει εντύπωση που σοβαρή εταιρεία όπως είναι η CZ συνιστά μία τέτοια ενέργεια.Άραγε και άλλες εταιρίες συνιστούν το ίδιο για τα ελατηρίου τους;  ???
Slavia 631 lux 4,5 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #35 στις: 20 Ιουλίου, 2010, 20:45:19 μμ »
          Με 'γειά το νέο σου τουφέκι φίλε tsibos! Εύχομαι να το χαρείς όσο δεν παίρνει κι άλλο τόσο ακόμα! :D  Το αεροβόλο σου άν και το εγχειρίδιο οδηγιών λέει ότι λέει δεν πρέπει να το ρίξεις χωρίς βλήμα στην κάννη. Όσον αφορά τον καθαρισμό της κάννης μερικά περάσματα με πανάκια/χαρτάκια εμποτισμένα με καθαριστικό καννών ή έστω βενζίνη (στην ανάγκη) θα κάνουν τη δουλειά.
      Δύο πράγματα θα διαπιστώσεις εξετάζοντας και αργότερα λύνοντας το όπλο σου:
          α) εσωτερικά είναι "κατάξερο", στεγνό - χωρίς ίχνος λιπαντικού, λαδιού, γράσσου ή άλλης ανάλογης δράσης ουσίας. Κατά τις πρώτες βολές ασχέτως της ακρίβειας και της σωστής λειτουργίας του θα παρατηρήσεις θορύβους κατά την όπλιση και τη βολή (τριξίματα κλπ). Μην ανησυχείς γι' αυτό - είναι η έλλειψη λίπανσης που το προκαλεί - κατά τα άλλα το τουφέκι θα λειτουργεί κανονικά. Είναι καλό πάντως με την πρώτη ευκαιρία και αφού αποκτήσεις άνεση με τον χειρισμό του να το λύσεις και να το λιπάνεις ελαφρά με ένα γράσσο με τον τρόπο που έχει αναφερθεί πολλές φορές στο forum. Γρασσάρισμα, συναρμολόγηση και τίποτε άλλο. Με τον τρόπο αυτό θα εκλείψουν οι περισσότεροι θόρυβοι και θα λειτουργεί πιό ήσυχα.
          β) η σκανδάλη του είναι ρυθμισμένη εξαρχής από το εργοστάσιο στο μέγιστο βάρος έλξης της - αυτό γίνεται με γνώμονα την ασφάλεια του αρχάριου χρήστη. Στις οδηγίες αναφέρεται ο τρόπος ελάφρυνσής της (ελάττωσης του βάρους της) αλλά προσωπικά στο δικό μου δεν την έχω πειράξει καθόλου - έμεινε στην αρχική ρύθμιση που με βολεύει όπως έχει.
                  Εύχομαι πολλές και καλές βολές με το νεό σου απόκτημα!  ;)
                Φιλικά,
             Κώστας

Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #36 στις: 20 Ιουλίου, 2010, 20:56:27 μμ »
Χίλια ευχαριστώ φίλε accuracy lover :D.Ετσι όπως, πολύ σωστά ,τα λες έχω σκοπό να πράξω;).θα επανέλθω με τις πρώτες μου εντυπώσεις-διαπιστώσεις...τρομάρα μου ;D.
Slavia 631 lux 4,5 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος gianismegara

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 899
  • Η ΗΡΕΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ!!!
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #37 στις: 20 Ιουλίου, 2010, 21:29:19 μμ »
Φίλε tsibos, καλορίζικο το απόκτημά σου.
Η επιλογή σου είναι η καλύτερη και ποιοτικότερη, στην χαμηλή κατηγορία τιμής αεροβόλων. Μέχρι σήμερα, δεν έχω ρίξει ποτέ μου κανένα Slavia. Είναι ένα από τα κρυφά μου απωθημένα, μιας και τώρα τελευταία αρχίζω να γνωρίζω τις σκοπευτικές χάρες και τις χαρές, που μπορούν να δώσουν τα ελατήρια μέσης και χαμηλής ισχύος. Σαν λάτρης της μαγκνουμίτιδας που είμαι :), αρχίζω και αναθεωρώ κάποιες παλαιότερες απόψεις μου. Η αίσθηση που προσφέρει ένα ελατήριο χαμηλής ανάκρουσης και ''γλυκιάς'' λειτουργίας, δεν συγκρίνεται με τίποτα!!! Οι απαιτήσεις μας, πρέπει να μοιράζονται. Θέλουμε δύναμη; PCP!!! Θέλουμε ρεαλισμό και αυξημένο αίσθημα ικανοποίησης, από την επίτευξη του στόχου; Ελατήριο!!!
Εύχομαι, πολλές και εύστοχες βολές.
    Γιάννης


Υ.Γ. Ελπίζω να μην είμαι off topic, και να μην κούρασα με αυτά που έγραψα. Στην απορία σου, συμφωνώ με τους προηγούμενους.

Συνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #38 στις: 20 Ιουλίου, 2010, 21:37:47 μμ »
Η αίσθηση που προσφέρει ένα ελατήριο χαμηλής ανάκρουσης και ''γλυκιάς'' λειτουργίας, δεν συγκρίνεται με τίποτα!!!

Χε Χε! ;)

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος gianismegara

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 899
  • Η ΗΡΕΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ!!!
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #39 στις: 20 Ιουλίου, 2010, 21:52:37 μμ »
Η αίσθηση που προσφέρει ένα ελατήριο χαμηλής ανάκρουσης και ''γλυκιάς'' λειτουργίας, δεν συγκρίνεται με τίποτα!!!

Χε Χε! ;)


 ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Πονηρούλη εσύ!!!!
Αμέσως! Μην πέσει κάτω :D.


Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #40 στις: 21 Ιουλίου, 2010, 07:26:55 πμ »
Φίλε Γιάννη από τα Μέγαρα, σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και τις ευχές  :)
Η μαγκνουμίτιδα όπως λες δεν με έχει χτυπήσει ακόμα :).Σίγουρα όμως στο μέλλον θα ήθελα να έχω μια ανάλογη εμπειρία και εγώ, για να αποκτήσω σιγά-σιγά μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για τα αεροβόλα όλων των τύπων και δύναμης.
Σταματώ γιατί ξεφεύγω από το θέμα... ;D
Slavia 631 lux 4,5 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #41 στις: 24 Ιουλίου, 2010, 21:21:25 μμ »
Καλησπέρα στο forum..
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα
Έχω αγοράσει ένα slavia 631 4,5 και σήμερα το εγκαινίασα.Οπλίζω κανονικά,βάζω ένα βληματάκι crossman premier 7,9 grains και ρίχνω την πρώτη βολή.Δεν γίνεται τίποτα???
Ανοίγω την κάννη και βλέπω το βληματάκι να έιναι μέσα και να έχει προχωρήσει κανά εκατοστό το πολύ!!!Ξαναοπλίζω,ρίχνω και φεύγει κανονικά στον στόχο.
Σκέφτομαι μήπως αρχικά δεν είχα οπλήσει μέχρι το τέλος της διαδρομής του ελατηρίου και γι'αυτό δεν έφυγε.Συνεχίζω να ρίχνω για 3 βολές και όλα καλά και το όπλο ευθύβολο.
Στην 4 βολή πάλι τα ίδια >:(Κολλησε στη κάννη.Ξαναρίχνω, φεύγει κανονικά, αλλά όταν το ανοίγω βγαίνει καπνός από την κάννη(να φανταστώ dieseling;).
Σκέφτομαι να αλλάξω βληματάκια και δοκιμάζω τα Gamo Match Diabolo.
Στην αρχή κανονικά, όλα καλά, μετά από 3 βολές όμως ξανακόλλησε....  >:( ???
Αφού το "ξεκόλλησα", αποφάσισα να σταματήσω εκεί...
Τί γίνεται βρε παιδιά;;;
Ελπίζω να μην έκανα καμιά χοντράδα για να μην πω κάτι άλλο. :(
Τη βοήθειά σας, γιατί όσο να΄ναι μία απογοήτευση την νιώθω,
Ευχαριστώ...
Slavia 631 lux 4,5 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #42 στις: 24 Ιουλίου, 2010, 21:33:05 μμ »
Θα σου ελεγα φιλε μου αφου το οπλο ειναι καινουργιο να το πας αμεσα πισω για αλλαγη. Δεν αξιζει να παιδευεσαι για κατι που δεν φταις.

Απο εκει και περα οι πιθανες αιτιες ειναι πολλες αλλες σοβαρες αλλες οχι. Καλυτερα ομως να το πας πισω γιατι αλλιως μπαινεις στα πολυ βαθια και δεν ξερουμε που μπορει να οδηγισει αυτο, αν δηλαδη το οπλο μπορεις να το φτιαξεις ή αν εχει κατι που δεν φτιαζει ή θελει πολυ κοπο και χρημα για να φτιαξει.

Αποσυνδεδεμένος tsibos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 141
  • "Αρχή ήμισυ παντός"...Πλάτωνας
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #43 στις: 24 Ιουλίου, 2010, 21:42:40 μμ »
Έτσι θα κάνω μάλλον από Δευτέρα.Δεν διακινδυνεύω κάτι άλλο, κυρίως λόγω απειρίας.
Αυτό που ξέχασα να πώ είναι ότι ακούγεται παράξενα ο ήχος του ελατηρίου κατά τον τερματισμό της διαδρομής του.Δεν είναι ξερός-κοφτός αλλά πιο μακρόσυρτος με ηχώ στο τέλος, αν το περιγράφω καλά.Υποθέτω ότι συμβαίνει επειδή δεν είναι στρωμένο ακόμα, αλλά και πάλι που να ξερω...
Slavia 631 lux 4,5 χιλ.

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Slavia
« Απάντηση #44 στις: 24 Ιουλίου, 2010, 22:16:18 μμ »
                      Φίλε tsibos η περιγραφή του προβλήματος δείχνει ότι μάλλον κάτι δεν πάει καλά απο κατασκευής (κάτι δεν έχει ρυθμιστεί σωστά ή είναι ελαττωματικό κάποιο εξάρτημα). Το αεροβόλο δεν είναι από τα δυνατότερα και τα Crosman Premier είναι πιό σκληρά από τα άλλα βλήματα της αγοράς πράγμα που τα κάνει καμιά φορά να μπαίνουν πολύ εφαρμοστά/σφιχτά στην κάννη μερικών αεροβόλων αλλά τα Gamo Match είναι στον μέσο όρο από άποψη σκληρότητας - έπρεπε να τα ρίχνει άνετα και χωρίς "κόλπα". Άν δεν έχεις πειράξει τίποτε πάνω στο όπλο άστο όπως είναι και επικοινώνησε με το κατάστημα που το προμηθεύτηκες - ενημέρωσέ τους για το πρόβλημα και ζήτησε αντικατάσταση κι όχι επισκευή. Σαν πελάτης αεροβόλο καινούριο ζήτησες - πλήρως λειτουργικό - και αυτό πλήρωσες και έπρεπε να πάρεις. Το τι φταίει δεν είναι δικό σου θέμα για να ασχοληθείς και να το λύσεις. Καταλαβαίνω την στεναχώρια σου γιατί περίμενες πώς και πώς να πάρεις ένα καινούριο όπλο και να το χαρείς και τώρα η χαρά και ο αρχικός ενθουσιασμός αντικαταστάθηκαν (προσωρινά ελπίζω) από δυσαρέσκεια και απογοήτευση. Αυτά τα πράγματα - καλώς ή κακώς - δυστυχώς συμβαίνουν κάποτε και τότε η περίπτωσή μας είναι η εξαίρεση του κανόνα. Άν δεν σου κάνει κόπο ενημέρωσέ μας για την έκβαση της όλης υπόθεσης.
                 Φιλικά,
               Κώστας