Αποστολέας Θέμα: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;  (Αναγνώστηκε 414632 φορές)

Αποσυνδεδεμένος mark 6,35

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 218
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #900 στις: 31 Ιανουαρίου, 2014, 17:46:35 μμ »
δηλαδη φιλε ακουρανσι αν καταφερω το φυσιγγιο μου στο 36αρι ( λειοκαννο δηλωμενο οπλο ειναι)  αντι μπαρουτης το φυσιγγιο να εχει προωθητικο μεσο αμπουλα διοξειδιου ( καποιο αεριο υπο πιεση.... το οπλο θα ειναι παρανομο...για παραδειγμα το αναφερω.....
 μη ξεχναμε πως το αεροβολο ειναι εκτος κυνηγητικης λιστας επειδη απλα ειναι ραβδωτο...
δεν ειναι λογω προωθητικου μεσου!!   .για κανω λαθος????

περα δε απο αυτο το βρισκω λιγο βαρυ τουλαχιστον σε προσωπικο βαθμο..να κανεις λογο περι παραπληροφορισης στο φορουμ  απο αποψεις που γραφονται περι νομιμοτητας και πως και τι τις διεπει....
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Ιανουαρίου, 2014, 18:04:31 μμ από mark 6,35 »

Αποσυνδεδεμένος Χρήστος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1702
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #901 στις: 31 Ιανουαρίου, 2014, 18:24:17 μμ »
http://www.kynigos.net.gr/nomothesia/nomos%5B1%5D.htm#%CE%91%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF%20252

Η θήρα άσκείται μόνον διά συνήθους κυνηγετκού επωμιζομένου πυροβόλου όπλου, ώς και δια τόξου καί κυνηγετικού μαχαιρίου, μετά ή άνευ κυνός. Ως συνήθη κυνηγετικά όπλα νοούνται τά επωμιζόμενα μονόκαννα, δίκαννα, επαναληπτικά ή αυτογεμή (αυτόματα) τοιαύτα, έχοντα το εσωτερικόν τής κάννης λείov καί ουχί ραβδωτόν. Η διά πυροβόλου πολεμικού όπλου ή αεροβόλου ή άλλου είδους όπλου άσκησις της θήρας απαγορεύεται.
You are talking too much but you are not saying anything !
Τώρα που το κάνατε σαν τα μούτρα σας κοιταχτείτε μεταξύ σας !

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #902 στις: 31 Ιανουαρίου, 2014, 18:28:46 μμ »
δηλαδη φιλε ακουρανσι αν καταφερω το φυσιγγιο μου στο 36αρι ( λειοκαννο δηλωμενο οπλο ειναι)  αντι μπαρουτης το φυσιγγιο να εχει προωθητικο μεσο αμπουλα διοξειδιου ( καποιο αεριο υπο πιεση.... το οπλο θα ειναι παρανομο...για παραδειγμα το αναφερω.....
 μη ξεχναμε πως το αεροβολο ειναι εκτος κυνηγητικης λιστας επειδη απλα ειναι ραβδωτο...
δεν ειναι λογω προωθητικου μεσου!!   .για κανω λαθος????

περα δε απο αυτο το βρισκω λιγο βαρυ τουλαχιστον σε προσωπικο βαθμο..να κανεις λογο περι παραπληροφορισης στο φορουμ  απο αποψεις που γραφονται περι νομιμοτητας και πως και τι τις διεπει....

        Κάνεις λάθος - το ζήτημα δεν έχει να κάνει  μόνο με την ύπαρξη ραβδώσεων ή μή αλλά και με το προωθητικό μέσο.

        Ο Νόμος είναι νόμος και οι ερμηνείες του δεν προσαρμόζονται στις επιθυμίες μας.

         Άν το θεώρησες λίγο "βαρύ" σε πληροφορώ πώς η έκπληξή μου ήταν πολύ μεγαλύτερη όταν διάβασα το μήνυμά σου - δεν το περίμενα αυτό ειδικά από άνθρωπο που είναι χρόνια κυνηγός και πρέπει να γνωρίζει καλύτερα από τον απλό πολίτη τα "τι" και τα "πρέπει" που καθορίζουν την άσκηση του κυνηγιού.


Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #903 στις: 31 Ιανουαρίου, 2014, 18:31:44 μμ »
ο νομος περι οπλων ειναι ξεκαθαρος τον διαβαζεις φιλε mark αν εχεις καποιες αποριες που δεν στις λυνει ο νομος απευθυνεσαι στο τμημα ασφαλειας της περιοχης σου (παντα γραπτα) και ζητας να σε πληροφορησουν αν μπορεις να κανεις αυτες τις αλλαγες που λες και μας κοινοποιεις εδω αν θες την απαντηση ολα τα αλλα ειναι αμπελοφιλοσοφια κουβεντα να γινεται, δεν νομιζω παντως οτι θες να μπεις σε τετοια διαδικασια οχι μονο απο πλευρα ταλαιπωριας  αλλα και απο κοστος αν ειναι νομιμο να σου αφαιρεσουν την ραβδωση και να σου κανουν σωστη δουλεια σαν κοστος σε συμφερει να μετακομισεις μονιμα και οικογενειακος σε χωρα με ελευθερο το νομικο πλαισιο περι οπλων  :D :D :D :D :D :D
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος glorias

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • samos
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #904 στις: 31 Ιανουαρίου, 2014, 18:49:45 μμ »
Υπηρξα κυνηγος για δεκαετιες, παθιασμενος περιμενα πως και πως την εναρξη της περιοδου να παρω τα βουνα, ομως πριν δεκα χρονια και βαλε τα παρατησα. Ο λογος ηταν απλος ειχα μαθει να βαζω το τουφεκι στον ωμο και μια ζωνη φυσιγγια και να  περπατω τα βουνα παρεα με τον σκυλο μου, ωσπου παρατηρησα τους καινουργιους κυνηγους με τα 4χ4 τα ρουχα παραλαγης τα gps και τις σουπερ μαγκνουμ καραμπινες και ειπα ημαρτον για κυνηγι παμε οχι για πολεμο, αλωστε οι λαγοι και τα διαφορα πουλια δεν οπλοφορουν και τα παρατησα, μου εμεινε το MERKEL 202E kai to καθαριζω το λαδωνω και θυμαμαι τις ωραιες στιγμες που περασα μαζι του. Τωρα εχω τα αεροβολα μου και πυροβολω στοχους κουτακιια και ηρεμω χωρις παραλαγες χωρις gps . Οχι να μην επιτρεψουν το κυνηγι με αεροβολο δεν ξερω τι θα δουν τα ματια μου τοτε.

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #905 στις: 31 Ιανουαρίου, 2014, 19:03:23 μμ »
δηλαδη φιλε ακουρανσι αν καταφερω το φυσιγγιο μου στο 36αρι ( λειοκαννο δηλωμενο οπλο ειναι)  αντι μπαρουτης το φυσιγγιο να εχει προωθητικο μεσο αμπουλα διοξειδιου ( καποιο αεριο υπο πιεση.... το οπλο θα ειναι παρανομο...για παραδειγμα το αναφερω.....
 μη ξεχναμε πως το αεροβολο ειναι εκτος κυνηγητικης λιστας επειδη απλα ειναι ραβδωτο...
δεν ειναι λογω προωθητικου μεσου!!   .για κανω λαθος????

περα δε απο αυτο το βρισκω λιγο βαρυ τουλαχιστον σε προσωπικο βαθμο..να κανεις λογο περι παραπληροφορισης στο φορουμ  απο αποψεις που γραφονται περι νομιμοτητας και πως και τι τις διεπει....

στην πρωτη ερωτηση σου απαντω ... ναι ειναι παρανομο ...υπαρχουν τετοιου ειδους φυσιγκια λεγονται brocok
http://www.tawnadoairguns.com/air_cartridge.php
http://www.solware.co.uk/brocock-air-cartridge-system-bacs/
και δυστυχως απαγορευονται σχεδον παντου πλεον
http://www.herts.police.uk/advice/firearms_licensing/air_cartridge_weapons.aspx
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος mark 6,35

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 218
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #906 στις: 31 Ιανουαρίου, 2014, 19:10:00 μμ »
δηλαδη φιλε ακουρανσι αν καταφερω το φυσιγγιο μου στο 36αρι ( λειοκαννο δηλωμενο οπλο ειναι)  αντι μπαρουτης το φυσιγγιο να εχει προωθητικο μεσο αμπουλα διοξειδιου ( καποιο αεριο υπο πιεση.... το οπλο θα ειναι παρανομο...για παραδειγμα το αναφερω.....
 μη ξεχναμε πως το αεροβολο ειναι εκτος κυνηγητικης λιστας επειδη απλα ειναι ραβδωτο...
δεν ειναι λογω προωθητικου μεσου!!   .για κανω λαθος????

περα δε απο αυτο το βρισκω λιγο βαρυ τουλαχιστον σε προσωπικο βαθμο..να κανεις λογο περι παραπληροφορισης στο φορουμ  απο αποψεις που γραφονται περι νομιμοτητας και πως και τι τις διεπει....

        Κάνεις λάθος - το ζήτημα δεν έχει να κάνει  μόνο με την ύπαρξη ραβδώσεων ή μή αλλά και με το προωθητικό μέσο.

        Ο Νόμος είναι νόμος και οι ερμηνείες του δεν προσαρμόζονται στις επιθυμίες μας.

         Άν το θεώρησες λίγο "βαρύ" σε πληροφορώ πώς η έκπληξή μου ήταν πολύ μεγαλύτερη όταν διάβασα το μήνυμά σου - δεν το περίμενα αυτό ειδικά από άνθρωπο που είναι χρόνια κυνηγός και πρέπει να γνωρίζει καλύτερα από τον απλό πολίτη τα "τι" και τα "πρέπει" που καθορίζουν την άσκηση του κυνηγιού.



εδω κανεις λαθος
γνωριζω αρκετα καλα το τι ειναι νομιμο στα περι θηρας και οπλων
 αυτο δεν μου φραζει ομως το δικαιωμα να κανω ελευθερους συλλογισμους..σκεψεις.
 δεν καταλαβαινω γιατι υπηρξε εκπληξη στις καταθεσεις των αποψεων μου,,,αυτο ειναι καθαρα προσωπικο σου θεμα φυσικα και περι ορεξεως κολοκυθοπιτα
 παρ αυτα  
 μια και περι θηρας ο λογος
 προσωπικα θα σε ενημερωσω πως ειμαι ανθρωπος που την θηρα την ασκω με το μικροτερο δυνατο διαμετρημα..συνηθως 410... και 28αρι...φυσικα αυτο εναγετε στον ηθικο νομο τον αγραφο.....
 αλλα απ οτο γνωριζω ανθρωποι στην ελλαδα που ασκουν θηρα με μια τετοια μινιμαλ προσεγγηση τοσο στο <<οπλικον μεσον>>> αλλα και στο αριθμητικο  ποσο οσο αφορα το θηραμα την καρπωση  ειναι τοσο λιγοι..που ο ποσοστικος αριθμος..ενδεχετε να ειναι τετοιος οσο το ποσοστο νικοτηνης στο μαλμπορο...

 κανω αναφορα καπως οφ τοπικ...τωρα και σορρυ... αλλα μιας και παιρνει προσωπικο  χαρακτηρα το θεμα παιρνω μια θεση εφ ολης της υλης μια και περι θηρας γενικως ο λογος,,,και προσδιοριζω καπως την προσωπικη μου πρακτικη τουλαχιστον οσο αφορα και τον κυνηγετικο αγραφο νομο...κατι σημαντικο νομιζω..ισως παραπανω απο τον ενγγραφο νομο τον γραμμενο στην καθαρευουσα......

Αποσυνδεδεμένος psampa

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
Απ:
« Απάντηση #907 στις: 31 Ιανουαρίου, 2014, 19:18:48 μμ »
Συγγνώμη γι   α το άσχετο αλλά μου έκανε εντύπωση,επιτρέπεται το κυνήγι με τόξο;

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Zoraki HP-01 ultra 4,5mm
Gamo PT-85
HW95S 4.5mm
FX Verminator MK1 5.5mm

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #908 στις: 31 Ιανουαρίου, 2014, 19:51:18 μμ »
εχει ξεχειλωσει το θεμα σαν βρακολαστιχο υποτιθετε οτι ολοι εδω ειμαστε ενηλικες και αναγνωση ξερουμε και κριση εχουμε, αγνοια νομου απαγορευετε, ιντερνετ εχετε βαλτε μια ερωτηση <<νομος θηρας pdf>> και θα τα βρειτε ολα γραμμενα βασιζεστε στο τι θα πω εγω και ο καθενας εδω μεσα ΗΜΑΡΤΟΝ!!
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος mark 6,35

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 218
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #909 στις: 31 Ιανουαρίου, 2014, 20:16:55 μμ »
ενας λοιπον νεος 19 αρης περνα τις απιστευτα δυσκολες εξετασεις του κυνηγετικου του συλλογου  :o
 πιανει το νομιμο 12αρι αυτογεμες του ... μπαινει στο πρωτο οπλοπωλειο..και αγοραζει ενα κουτι μονοβολα και παει στο βουνο.
 ολα αυτα ειναι νομιμοτατα!!!!. καπου κανω λαθος η υπερβαλω???
 
 και περι ενεργειας καντε ενα υπολογισμο... βαρος βολιδα πανω κατω..30γρμ... και ταχυτητα εξοδου,,καπου τα 400 μ/δ....... :'( αστεια πραματα δηλαδη..)

εμενα ομως με κανει να αισθανομαι..απειρως ανασφαλης στην οποια ενασχοληση μου στην πιθανη κοινη μου  υπαρξη στην υπεθρο με τον 19αχρονο.

ενα απλο,,κατανοητο νομιζω σε ολους παραδειγμα καταθετω.. μιας καθ ολα νομιμοτατης διαδικασιας.


 αυτα τα ολιγα περι βαριτητος της  καλα κρατουσας νομοθεσιας....

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #910 στις: 31 Ιανουαρίου, 2014, 20:47:50 μμ »

εδω κανεις λαθος
γνωριζω αρκετα καλα το τι ειναι νομιμο στα περι θηρας και οπλων
 αυτο δεν μου φραζει ομως το δικαιωμα να κανω ελευθερους συλλογισμους..σκεψεις.
 δεν καταλαβαινω γιατι υπηρξε εκπληξη στις καταθεσεις των αποψεων μου,,,αυτο ειναι καθαρα προσωπικο σου θεμα φυσικα και περι ορεξεως κολοκυθοπιτα
 παρ αυτα  
 μια και περι θηρας ο λογος
 προσωπικα θα σε ενημερωσω πως ειμαι ανθρωπος που την θηρα την ασκω με το μικροτερο δυνατο διαμετρημα..συνηθως 410... και 28αρι...φυσικα αυτο εναγετε στον ηθικο νομο τον αγραφο.....
 αλλα απ οτο γνωριζω ανθρωποι στην ελλαδα που ασκουν θηρα με μια τετοια μινιμαλ προσεγγηση τοσο στο <<οπλικον μεσον>>> αλλα και στο αριθμητικο  ποσο οσο αφορα το θηραμα την καρπωση  ειναι τοσο λιγοι..που ο ποσοστικος αριθμος..ενδεχετε να ειναι τετοιος οσο το ποσοστο νικοτηνης στο μαλμπορο...

 κανω αναφορα καπως οφ τοπικ...τωρα και σορρυ... αλλα μιας και παιρνει προσωπικο  χαρακτηρα το θεμα παιρνω μια θεση εφ ολης της υλης μια και περι θηρας γενικως ο λογος,,,και προσδιοριζω καπως την προσωπικη μου πρακτικη τουλαχιστον οσο αφορα και τον κυνηγετικο αγραφο νομο...κατι σημαντικο νομιζω..ισως παραπανω απο τον ενγγραφο νομο τον γραμμενο στην καθαρευουσα......

      Λυπάμαι που η συζήτηση παίρνει τέτοια τροπή, δεν ήταν επιδίωξή μου - από την άλλη πλευρά όμως δεν είμαι σε μια ηλικία που να μου επιτρέπεται έστω και γι' αστείο να κρύβομαι πίσω από το δάκτυλό μου ή να παριστάνω πώς δεν καταλαβαίνω. 

             Ο Νόμος γράφει αυτά που γράφει - το θέμα εδώ δεν είναι η ορθότητα της σκέψης του νομοθέτη που τον εισήγαγε ή τα όποια κίνητρά του αλλά η ακριβής διατύπωσή του. Η έκφραση σκέψεων και συλλογισμών είναι ελεύθερη για όλους - οι αυθαίρετες διαπιστώσεις όμως σε ζητήματα που ρυθμίζονται ήδη από ισχύοντες νόμους (όσο άδικοι κι άν θεωρούνται ή είναι αυτοί για τον πολίτη που καλείται να τους εφαρμόσει)  που διατυπώνονται δημόσια σε ένα forum για όπλα είναι τελείως διαφορετικό πράγμα. Το θέμα δεν είναι καθόλου προσωπικό όπως ίσως αφήνεται  να εννοηθεί αλλά μας αφορά όλους. Άν ένα μέλος π.χ. που δεν κατέχει την νομοθεσία διαβάσει αυτά που γράφεις και πάει και τα εφαρμόσει κατά γράμμα βάζοντας μια λεία κάννη ή σωλήνα σε ένα αεροβόλο, το γεμίσει με σκάγια κι ανέβει στο βουνό για κυνήγι όταν θα ανταμώσει τον έλεγχο τι θα τους πεί;  Πώς το διάβασα εκεί από τον τάδε που λέει πώς είναι νόμιμο να το κάνουμε;

         Κατά δεύτερο λόγο το τι πράττεις στον τρόπο που διαλέγεις να εξασκείς το κυνήγι σου στα πλαίσια πάντα της ισχύουσας νομοθεσίας  είναι καθαρά προσωπική σου υπόθεση - η υιοθέτηση ενός μικρότερου διαμετρήματος από τα "παραδοσιακά" καθιερωμένα μεγαλύτερα του είδους είναι επιλογή σου και μπράβο σου, αυτό όμως δεν συνιστά κάτι ηθικά ανώτερο από κάποιον που κυνηγά π.χ. με ένα 12άρι δίκαννο ή καραμπίνα και τηρεί τους νόμους του κυνηγιού. Ο βαθμός δυσκολίας μπορεί να είναι διαφορετικός αλλά δεν είναι κατ' ανάγκη κριτήριο ανωτερότητας ανθρώπων ή συμπεριφορών. Οι άγραφοι νόμοι υπάρχουν μέν αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τους έγγραφους - οι δεύτεροι έχουν την νομική ισχύ όταν έρθει η δύσκολη ώρα της απολογίας μποστά σε δικαστήριο.


         

Αποσυνδεδεμένος drakos320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 975
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #911 στις: 31 Ιανουαρίου, 2014, 21:09:10 μμ »
Εχω να βγαλω αδεια τρια χρονια  . Πρωτοεβγαλα το ΄85 , και προλαβα τις καλες εποχές του φυσιολογικου κυνηγιου πολύ πριν .
Αλλα απ΄τη στιγμη που εγινε κι αυτό ηλεκτρονικο , [ σαν τον Ταραμας που μολις το παπουτσι στην 21 εγινε με φωτοκυταρο αποσυρθηκε ]
δεν εχω πια διαθεση . Ευτυχως που υπαρχει κανα γλεντι και τα ξεκαπνιζουμε για τα καλα , και βεβαια το αεροβολακι [ μακαρι να μεινει ετσι  ::) ]
που μας φτιαχνει τη διαθεση που μαζι τη παρεα και το χαβαλέ είναι ότι πρεπει . Δυστυχως παει το κυνηγι που ξεραμε  :( .
Το να γνωριζεις την αληθεια ειναι ευκολο .
Το να την ακολουθεις ειναι δυσκολο .

L a s e r - Φαλτσετα - Mατσετα - Μπαλτας

Αποσυνδεδεμένος mark 6,35

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 218
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #912 στις: 31 Ιανουαρίου, 2014, 21:51:58 μμ »
αυθαίρετες διαπιστώσεις όμως σε ζητήματα που ρυθμίζονται ήδη από ισχύοντες νόμους (όσο άδικοι κι άν θεωρούνται ή είναι αυτοί για τον πολίτη που καλείται να τους εφαρμόσει)  που διατυπώνονται δημόσια σε ένα forum για όπλα είναι τελείως διαφορετικό πράγμα. Το θέμα δεν είναι καθόλου προσωπικό όπως ίσως αφήνεται  να εννοηθεί αλλά μας αφορά όλους. Άν ένα μέλος π.χ. που δεν κατέχει την νομοθεσία διαβάσει αυτά που γράφεις και πάει και τα εφαρμόσει κατά γράμμα βάζοντας μια λεία κάννη ή σωλήνα σε ένα αεροβόλο, το γεμίσει με σκάγια κι ανέβει στο βουνό για κυνήγι όταν θα ανταμώσει τον έλεγχο τι θα τους πεί;  Πώς το διάβασα εκεί από τον τάδε που λέει πώς είναι νόμιμο να το κάνουμε;

 το δικαιωμα ελευθερου συλλογισμου... δεν ειναι και δεν μπορεις να το αποκαλεσεις αυθαιρετες διαπιστωσεις
αυτο αστο να το εκτιμησει ο καθε ενας για τον εαυτο του με τον τροπο που νομιζει.
 την βουληση την σκεψη τον στοχασμο... οταν με την διαδικασια του  αποφασιζομεν και διατασωμεν  τον αποκαλουμε αυθαιρετη διαπιστωση επειδη δεν συνφωνουμε ,,παμε σε αλλες πρακτικες λογου και ετικετας...θλυβερου υποβαθρου.....
 οσο για το σεναριο καποιος θα διαβασει τα ποστ μου και θα παει μετα βουνο... παρακαπτοντας..την οποια νομικη οδο που υποχρεουται να ακολουθησει...την βρισκω τουλαχιστον παιδαριωδες ατοπημα....

Υμαρτον δηλαδη... ποστ εγραψα.. δεν παραποιησα τις πλακες του Μωιση ... με σκοπο την οδηγηση στην παραβατικοτητα..αναγνωστων του φορουμ......
  νομιζω πως ακομα και  η μυθοπλασια αλλα και η επιστημονικη φαντασια  εχει τα ορια της.
 

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #913 στις: 31 Ιανουαρίου, 2014, 22:48:11 μμ »
αυθαίρετες διαπιστώσεις όμως σε ζητήματα που ρυθμίζονται ήδη από ισχύοντες νόμους (όσο άδικοι κι άν θεωρούνται ή είναι αυτοί για τον πολίτη που καλείται να τους εφαρμόσει)  που διατυπώνονται δημόσια σε ένα forum για όπλα είναι τελείως διαφορετικό πράγμα. Το θέμα δεν είναι καθόλου προσωπικό όπως ίσως αφήνεται  να εννοηθεί αλλά μας αφορά όλους. Άν ένα μέλος π.χ. που δεν κατέχει την νομοθεσία διαβάσει αυτά που γράφεις και πάει και τα εφαρμόσει κατά γράμμα βάζοντας μια λεία κάννη ή σωλήνα σε ένα αεροβόλο, το γεμίσει με σκάγια κι ανέβει στο βουνό για κυνήγι όταν θα ανταμώσει τον έλεγχο τι θα τους πεί;  Πώς το διάβασα εκεί από τον τάδε που λέει πώς είναι νόμιμο να το κάνουμε;

 το δικαιωμα ελευθερου συλλογισμου... δεν ειναι και δεν μπορεις να το αποκαλεσεις αυθαιρετες διαπιστωσεις
αυτο αστο να το εκτιμησει ο καθε ενας για τον εαυτο του με τον τροπο που νομιζει.
 την βουληση την σκεψη τον στοχασμο... οταν με την διαδικασια του  αποφασιζομεν και διατασωμεν  τον αποκαλουμε αυθαιρετη διαπιστωση επειδη δεν συνφωνουμε ,,παμε σε αλλες πρακτικες λογου και ετικετας...θλυβερου υποβαθρου.....
 οσο για το σεναριο καποιος θα διαβασει τα ποστ μου και θα παει μετα βουνο... παρακαπτοντας..την οποια νομικη οδο που υποχρεουται να ακολουθησει...την βρισκω τουλαχιστον παιδαριωδες ατοπημα....

Υμαρτον δηλαδη... ποστ εγραψα.. δεν παραποιησα τις πλακες του Μωιση ... με σκοπο την οδηγηση στην παραβατικοτητα..αναγνωστων του φορουμ......
  νομιζω πως ακομα και  η μυθοπλασια αλλα και η επιστημονικη φαντασια  εχει τα ορια της.
 

        Τα κείμενα των μηνυμάτων σου υπάρχουν καταγραμμένα στο forum - το τι σκέφτεται ο καθένας όταν γράφει κάτι δεν μπορεί να το ξέρει κανείς άλλος, η κριτική και τα σχόλια γίνονται επί των μηνυμάτων που γράφονται. Θα σου συνιστούσα να τα ξαναδιαβάσεις για να καταλάβεις τι ακριβώς έγραψες και ποιό το νόημα που βγαίνει απ' αυτά.

     Η λογική έχει τους κανόνες της και οι νόμοι περί όπλων, θήρας κλπ υπάρχουν και ισχύουν. Το άν κάποιος τους αποδέχεται ή όχι είναι προσωπική του επιλογή - άν πάλι δεν τους γνωρίζει και κάποιος άλλος τον διορθώνει  και πάλι είναι δική του επιλογή άν θα φερθεί με ωριμότητα ή άν θα παριστάνει πώς δεν κατάλαβε το λάθος του (ίσως γιατί νομίζει πώς ο ίδιος ξέρει καλύτερα) ή άν θα προσπαθήσει να στρέψει τη συζήτηση σε άλλα μονοπάτια και ατραπούς περί "ελευθερίας της άποψης", "ελευθερίας της έκφρασης" , "δημοκρατίας" κλπ κλπ διαστρεβλώνοντας έννοιες και ουσίες - μια "εξυπνη" τακτική που αποτελεί καλό "προπέτασμα καπνού" για το "μπουρδούκλωμα" της συζήτησης  και την ομαλή έξοδό του από αυτή , με τον εγωϊσμό του ακέραιο και ακμαίο (προπαντως αυτό - μην παραδεχτούμε ότι την "πατήσαμε" σε κάτι και θιγεί το πολύτιμο "εγώ" μας και το "ανυπέρβλητο" κύρος μας).

           Άν πάλι το δόγμα σου είναι "άν ο Νόμος δεν συμφωνεί με την άποψή μου τόσο το χειρότερο για τον νόμο",  "πάρτο αλλοιώς" γιατί έτσι δεν βγαίνει.


Αποσυνδεδεμένος ΜΠΕΦ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 991
  • Μπαμ και κατου.
Απ: Νόμιμο κυνήγι με αεροβόλο εντός συνόρων;
« Απάντηση #914 στις: 31 Ιανουαρίου, 2014, 23:52:59 μμ »
Παιδια σταματηστε σαν μικρα παιδακια να προσπαθειτε να δειξετε ποιος την εχει ποιο μεγαλη...εκεινο που δεν καταλαβα ειναι αυτα τα brocok φουσεκια τι ειναι ?
 
Ολες τρουπα-τρουπα...θα'θελα...!