Αποστολέας Θέμα: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;  (Αναγνώστηκε 57099 φορές)

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #15 στις: 14 Μαΐου, 2008, 16:58:09 μμ »
γιατι μου το κανεις αυτο;;;οεο;;;
ειναι απο το εγχειριδιο της crosman!! βαζω 2 σταγονες ανα 250-300 βολες και dieseling δεν εχει παρατηρηθει ποτε!!!!

ακουω προτασεις διοτι το θεμα "καιει"....

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #16 στις: 14 Μαΐου, 2008, 17:33:46 μμ »
               Πρός θεού - δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου φίλε pri3st - απλά εσύ (όπως σωστά το υπέθεσα)  έκανες  αναφορά στο θέμα επικαλούμενος το εγχειρίδιο της κατασκευαστικής εταιρείας το οποίο (δυστυχώς) τα γράφει λάθος. Τοποθετώντας λάδι ή άλλη λιπαντική ουσία στην οπή εξόδου του αέρα από τον κύλινδρο (transfer port αγγλιστί)  φροντίζουμε για την  δημιουργία dieseling στον αεροθάλαμο του όπλου μας. Το λιπαντικό πρέπει να βρίσκεται πίσω από την τσιμούχα του πιστονιού και να επαλείφει τα τοιχώματα του κυλίνδρου μετά από κάθε βολή. Οπλίζοντας εκ νέου η σφιχτά εφαρμοσμένη τσιμούχα ερχόμενη πρός τα πίσω "σκουπίζει" (τρόπον τινά) τα εσωτερικά τοιχώματα του κυλίνδρου από το επιπλέον λιπαντικό και έτσι αποφεύγεται  το dieseling. Βάζοντας λοιπόν έτσι λάδι εμπρός από την κεφαλή του πιστονιού αναγκάζουμε με την πρώτη βολή κιόλας την τσιμούχα του  πιστονιού να συμπιέσει  αέρα + καθαρό λιπαντικό σε μεγάλη ποσότητα  οπότε άν η αναπτυσσόμενη λόγω ακαριαίας συμπίεσης  θερμοκρασία μέσα στον κύλινδρο υπερβεί το σημείο ανάφλεξης του συγκεκριμένου λαδιού τότε...  αρχίζει το πανηγύρι! Μετά απ' αυτό  απαιτείται  πλήρες λύσιμο του όπλου, καθαρισμός πιστονιού - κυλίνδρου με βενζίνη για απομάκρυνση κάθε ίχνους λιπαντικού λίπανση με το κατάλληλο υλικό στα ενδεδειγμένα σημεία και επανασυναρμολόγηση. Η πείρα τόσων ετών έχει δείξει ότι οτιδήποτε  διαφορετικό είναι  λάθος - το μόνο σημείο που μπορούμε άφοβα να λιπάνουμε χωρίς να λύσουμε πλήρως το όπλο μας είναι το ελατήριο και η εξωτερική επιφάνεια του πιστονιού διαμέσω του cocking slot της  εγκοπής όπλισης δηλαδή που υπάρχει στο κάτω μέρος του κυλίνδρου. Με την χρήση του όπλου τα λάδια μετακινούνται στα κατάλληλα σημεία και κάνουν σωστά τη δουλειά τους για χιλιάδες βολές.
                         Φιλικά,
            Κώστας

Αποσυνδεδεμένος G47

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #17 στις: 14 Μαΐου, 2008, 17:40:02 μμ »
Να η συγκεκριμενη παραγραφος του manual της crosman.
Ειναι πραγματι λαθος?

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #18 στις: 14 Μαΐου, 2008, 17:49:08 μμ »
accuracy lover ρε φιλε ....ελεος!!!δε θα σε παρεξηγουσα ΠΟΤΕ!!! please σε αναγνωριζω επισημα ως ΜΑΚΡΑΝ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟ και το μηνυμα μου που ελεγε "γιατι μου το κανεις αυτο;;;οεο;" ηταν η ανησυχια μου και μονο...
δωσε μας (και μου) τα φωτα σου διοτι τοσο καιρο εαν το κανω λαθος θα το καταστρεψω το οπλακι και ειναι κριμα!

ευχαριστώ (και please....δε θα σε παρεξηγουσα ποτε!συγνωμη εαν δεν εκφραστικα πιο αναλυτικα..)

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #19 στις: 14 Μαΐου, 2008, 18:49:29 μμ »
           Δεν τρέχει τίποτα φίλε pri3st - no problem! Χαίρομαι που μπορώ να βοηθώ και να δίνω λύσεις  σε τυχόν απορίες και προβληματισμούς των φίλων του forum μας. Το ύφος του μηνύματός σου ήταν απλό και ξεκάθαρο με χαλαρή και φιλική διάθεση  και είπα να σε πειράξω κι εγώ λίγο!
                   Φιλικά,
            Κώστας

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #20 στις: 14 Μαΐου, 2008, 18:52:04 μμ »
ok! τελικα ρε εραστη τι κανουμε ομως;;; ποια λυση προτινεις ως την καλυτερη;

Αποσυνδεδεμένος JOPA

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 121
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #21 στις: 14 Μαΐου, 2008, 19:10:48 μμ »
ΦΙΛΕ ΚΩΣΤΑ ΓΕΙΑ ΣΟΥ. ΑΝ Η ΤΣΙΜΟΥΧΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΔΕΡΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ  ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΛΑΔΙ ΚΑΘΕ 1000 ΜΕ 1500 ΒΟΛΕΣ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΓΙΑΤΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  ΓΙΑΝΝΗΣ

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #22 στις: 14 Μαΐου, 2008, 19:38:53 μμ »
      Φίλε  pri3st  τα πράγματα είναι απλά και οι ενέργειες είναι καλό να γίνονται όπως (περιληπτικά) περιέγραψα παραπάνω - λύσιμο, καλός και βαθύς καθαρισμός, έλεγχος για φθορές εξαρτημάτων και σημεία υπερβολικών τριβών και πιθανή αντικατάστασή τους άν αυτό κρίνεται απαραίτητο, σωστή λίπανση και επανασυναρμολόγηση. Η όλη διαδικασία άν δεν κάνω λάθος έχει περιγραφεί  στο forum (δεν θυμάμαι που ακριβώς όμως) άν όμως χρειάζεται την ξαναεπαναλαμβάνουμε.
            Φίλε JOPA  απ' όσο γνωρίζω ελάχιστες εταιρείες χρησιμοποιούν πιά δερμάτινες τσιμούχες στα αεροβόλα τους - τα μόνα που επιμένουν ακόμα είναι κάποια πάμφθηνα κινέζικα (του τύπου Β1, Β2 κλπ - ίσως και κάποια άλλα που αγνοώ την ύπαρξή τους) - τα περισσότερα όμως μοντέλλα της αγοράς έχουν συνθετικές τσιμούχες. Ακόμα και για τέτοια όπλα όμως (όπως παλιά μοντέλλα της Diana ή Weihrauch ή BSA προηγουμένων δεκαετιών) η λύση που προτείνεται από ειδικούς (Gerald Cardew)  είναι η ίδια: λύσιμο, καλός καθαρισμός, λίπανση πιστονιού - ελατηρίου - οδηγών - τσιμούχας κ.ο.κ..Η αποθήκευση του λιπαντικού γίνεται στο υλικό της τσιμούχας και από εκεί αποδεσμεύεται σιγά - σιγά με την χρήση. Όταν η τσιμούχα στεγνώσει ("ξεραθεί") οι τριβές είναι αυξημένες και το όπλο χρειάζεται πάλι λίπανση.  Ένα "κόλπο"  που αποδίδει σε όπλα με δερμάτινη τσιμούχα ώστε να στρώσει το αεροβόλο  πιό γρήγορα είναι η εμβάπτιση (το "μούλιασμα" που λέμε) της τσιμούχας σε διάλυμα λιπαντικού (γράσσου) για κάποιο χρονικό διάστημα - άλλοι συνιστούν και την εμβάπτιση σε  ζεστό λιπαντικό για να απορροφηθεί πιό γρήγορα  από το  δέρμα.
                       Φιλικά,
             Κώστας

Αποσυνδεδεμένος j0hn

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 683
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #23 στις: 14 Μαΐου, 2008, 21:34:35 μμ »
Φιλε Κωστα ,εχω την εντυπωση οτι το συγκεκριμενο λιπαντικο που συστηνει η crosman ειναι αδυνατο να αναφλεγει στις συνθηκες πιεσης και θερμοκρασιας που αναπτυσονται στον θαλαμο συμπιεσης του συγκεκριμενου οπλου.
Δεν το εχω ελεγξει ο ιδιος αλλα μπορει να μας ενημερωσει ο priest για παρουσια εστω και ελαχιστων υπολοιματων καπνου στην κανη, μετα τη βολη ,ειδικα μετα την λιπανση.

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #24 στις: 14 Μαΐου, 2008, 21:55:24 μμ »
Λοιπον το λαδακι ειναι αυτο και ειναι σαφες οτι ειναι σιλικονης!!!



Το οπλο ποτε δεν εχει dieselιασει και καπνο δεν εχω δει...Αρα μαλλον καλα ειναι!
Επισης στις οδηγιες λεει να λαδωνεται ανα καποιες εκαντονταδες βολων.....   ??? ??? ??? :P 
Τι να πω;;;

Αποσυνδεδεμένος G47

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #25 στις: 14 Μαΐου, 2008, 23:29:03 μμ »
Απο που το προμηθευτηκες???

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #26 στις: 14 Μαΐου, 2008, 23:33:06 μμ »
απο τον Παπαδακη (αντιπροσωπος)! δεν εχει ο Βασιλικος;;

Αποσυνδεδεμένος G47

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #27 στις: 15 Μαΐου, 2008, 00:35:26 πμ »
Εχει για αμπουλας μονο.
Θα ψαξω μηπως βρω στη Πατρα γιατι ειναι κριμα να παρω μονο αυτο.
Αν δεν βρω το ιδιο, ψαχνω για σωληναριο με συγκεκριμενη συνθεση η απλα ζηταω για οπλα ελατηριου?

Για να λεμε και τα καλα....
Ενημερωθηκα μεσω Mail απο τον Βασιλικο οτι θα μου σταλει το κλειδι για την ασφαλεια και το manual, που ξεχαστηκαν, αυριο το πρωι.
Ειναι σε σακουλακι και τα δυο μαζι, γιαυτο και η διπλη απωλεια.
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Μαΐου, 2008, 01:10:24 πμ από G47 »

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #28 στις: 15 Μαΐου, 2008, 08:35:06 πμ »
Λογικα καποιος με κυνηγετικα ειδη θα εχει και στην Πατρα διοτι ειναι αρκετα κοινο το λαδι αυτο (και τα crosman ειναι δημοφιλη αεροβολα). Αν οχι πες μου να κονονισουμε να σου στειλω κανα δυο σωληναρια.

Αποσυνδεδεμένος JOPA

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 121
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #29 στις: 15 Μαΐου, 2008, 22:26:43 μμ »
ΦΙΛΕ ΚΩΣΤΑ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗ ΔΕΡΜΑΤΙΝΗ ΤΣΙΜΟΥΧΑ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΝΟΙΞΩ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΡΘΟΥΝ ΤΑ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ DIANA27 ΠΟΥ ΕΧΩ. ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ......! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑΝΝΗΣ