Αποστολέας Θέμα: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;  (Αναγνώστηκε 58073 φορές)

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #30 στις: 15 Μαΐου, 2008, 22:37:12 μμ »
          Θα χαρώ πολύ να βοηθήσω φίλε JOPA - όπως και όλοι όσοι  γνωρίζουν κάτι σχετικά με το θέμα.  Ο φίλος adas (Γιώργος)  από Αγγλία  θα πρέπει να γνωρίζει  πολύ περισσότερα  για το συγκεκριμένο ζήτημα - εξάλλου βρίσκεται  στην  "πηγή της γνώσης"  όσον αφορά τα αεροβόλα και η γνώμη του θα έχει μεγάλη βαρύτητα και αξία.
                       Φιλικά,
            Κώστας

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #31 στις: 15 Μαΐου, 2008, 22:44:15 μμ »
Φίλε γιάννη εγώ οταν χρειάστηκε να αλλάξω τσιμούχα στο πιστόνι απο το Norica έκανα ΑΜΑΝ να βρώ, και αυτη που βρήκα είναι ακριβώς ολόιδια με την δικία του με τη διαφορά οτι ειναι απο συνθετικό υλικό και όχι δερμάτινη όπως ήταν η original. σε ερώτηση μου για τη δερματίνη μου είπαν οτι πλέων δεν κατασκευάζονται... :-\ Αυτα, τωρα αμα ειναι ραδιο αρβύλα δεν ξέρω, αυτο που ξέρω ειναι οτι πουθενά δεν βρήκα δερμάτινη.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #32 στις: 15 Μαΐου, 2008, 23:08:46 μμ »
       Τα περισσότερα όπλα της αγοράς είναι εφοδιασμένα με συνθετικές τσιμούχες - οι δερμάτινες  τείνουν να εκλείψουν (άν δεν έχουν ήδη εξαφανιστεί). Ουσιαστικά δεν έχουν να προσφέρουν  κάτι παραπάνω στην απόδοση και ακρίβεια ενός αεροβόλου γι΄αυτό και περνάνε στην ιστορία. Από την άλλη πλευρά και οι συνθετικές δεν είναι όλες  ίδιες - γι' αυτό και εταιρείες με ειδίκευση στην βελτίωση αεροβόλων ελατηρίου (Venom, V-MACH και άλλες) προσφέρουν τσιμούχες από ειδικά υλικά με περιορισμένες κατασκευαστικές ανοχές για βελτίωση του κύκλου λειτουργίας των όπλων.

Αποσυνδεδεμένος proview

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Εύκολο χρήμα με λίγα κλίκ
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #33 στις: 16 Μαΐου, 2008, 23:38:08 μμ »
Φιλε priest επειδη εχω το συγκεκριμενο οπλο και καποια στιγμη εσπασε η βαση του ελατηριου λογω dieseling αναγκαστηκα να το ανοιξω και να ψαξω το θεμα.Μετα απο πολυ ψαξιμο διαπιστωσα οτι η λιπανση του οπλου ειναι σωστοτερο να γινεται απο μια τρυπα η οποια καλυπτεται απο μια βιδα και ενα καμπυλωτο μεταλλο που βρισκεται στη ραγα της διοπτρας και μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν backstop της βασης της.Βεβαια το λαδι δεν μπορει να σταξει μεσα οποτε πρεπει με καποια βελονα να το βοηθησεις να μπει, μετα απο αυτο ο ηχος της βολης μειωνεται και το οπλο λειτουργει ομαλοτερα.Οσο για την τσιμουχα καλο ειναι να λαδωνεται για να παραμεινει σε λειτουργικη κατασταση

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #34 στις: 16 Μαΐου, 2008, 23:57:12 μμ »
Πιστεύω οτι δεν κάνετε καλα που επεμβαίνετε με αυτο τον τρόπο στη λίπανση του όπλου και αυτο γιατί το λάδι που καταφέρνει να περάσει απο αυτη την τρυπούλα που λέτε σίγουρα θα καταφέρει να πάει σε ολα τα μηχανικά μέρη του όπλου αφού με την εκτόνωση του ελατηρίου θα πετάγεται σε ολο το εσωτερικό του όπλου ακομα και στην σκανδάλη. Ενα τοσο λέπτο λιπαντικό θα περάσει πολύ εύκολα μπροστά απο την τσιμούχα του πιστονιού με αποτέλεσμα το ντιζελινγ και ακόμα και την μύωση της ισχύος του όπλου. Ακόμα και αν το λάδι ειναι ιδικό και δεν προκαλεί ανάφλεξη ο αέρας απο την τρόμπα πολύ εύκολα θα το πετάξει στην καννη του όπλου με οτι αυτο συνεπάγεται. Ακόμα αμα το επιθυμητό ειναι η μεγάλη δύναμη του όπλου αυτο παλι δεν βοηθάει γιατι απο την μικρή μου ενασχόληση εχω καταλήξει οτι οι μεγάλες δυνάμεις θέλουν στεγνή λίπανση. Ακόμα το όπλο πρέπει αν γρασσάρεται με πολύ πηχτό συνθετικό γράσσο και οχι με λαδι, οσο παχύρρευστο και αν ειναι. ;)
Φιλικα.

ΥΓ. Αν κανω καποιο λάθος ας με διορθώσουν οι ποιο έμπειροι επί του θέματος. :)

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος proview

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Εύκολο χρήμα με λίγα κλίκ
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #35 στις: 17 Μαΐου, 2008, 00:35:39 πμ »
Φιλε kyriakos87 εχω αφησει το οπλο χωρις λιπανση για πανω απο 500 βολες και ενιωθα τη στιγμε που απελευθερωνοταν το πιστονι καποιους τρανταγμους και ο ηχος ηταν ξερος και ειχα την αισθηση πως υπηρχε μεγαλη τριβη μεταξυ πιστονιου και κυλινδρου.Αυτο το επιβεβαιωσα και απο την οπληση που με δυσκολια μπορουσα να οπλισω και παλι ακουγοταν ο χαρ/κος θορυβος αυξημενης τριβης.Καποια στιγμη η κατασταση εφθασε στο απροχωρητο και αναγκαστικα εβαλα λαδι στην οπη που συνιστα ο κατασκευαστης και εσπασε η βαση του ελατηριου.Αυτη τη στιγμη με τον τροπο λιπανσης που περιεγραψα πριν το οπλο επανηλθε σχεδον στην ιδια λειτουργικη κατασταση απο τοτε που το αγορασα.Εκτος αυτου η οπη που περιγραφω βρισκεται πολυ πισω ακραια θεση του πιστονιου συνεπως δεν υπαρχει επαφη του λαδιου με το πιστονι ομως κατα την απελευθερωση του δημιουργειται μια ελαχιστη υποπιεση η οποια εξατμιζει τις 2-3 σταγονες λαδι και λιπαινει με ενα λεπτοτατο φιλμ ολο τον κυλινδρο χωρις να δημιουργει dieseling.

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #36 στις: 17 Μαΐου, 2008, 00:49:26 πμ »
Γιαυτο λέμε οτι τα αεροβόλα πρέπει αν λύνονται και να λιπαίνονται σωστά ακόμα και αν ειναι καινούργια απο το κουτί τους. ;)
Οι 500 βολές ειναι αστείο ποσο κατα τη γνώμη μου, εγώ ειχα να λιπάνω για πανω απο 5000 βολές και δεν εχα κατα τη γνώμη μου κανενα πρόβλημα, βεβαια το όπλο είχε λυθεί για λίπανση αλλαγή ελατηρίου και τα σχετικά. :) θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο, δηλαδή να το λύσεις να το καθαρίσεις ολο απο τα λαδια και γράσα και έπειτα να το ξαναδέσεις αφου θα το έχεις λιπάνει σωστά πρώτα. Πληροφορίες γιαυτο θα βρείς μεσα στο φορμ. ;)

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος proview

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Εύκολο χρήμα με λίγα κλίκ
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #37 στις: 17 Μαΐου, 2008, 01:26:50 πμ »
Θα συμφωνησω μαζι σου εν μερη.Απ οτι βλεπω στην υπογραφη σου τα οπλα σου ειναι πολυ ανωτερα απο το οπλο για το οποιο γινεται λογος οποτε δεν μπορεις να κανεις συγκριση για το διαστημα που μεσολαβει μεταξυ δυο διαδοχικων λιπανσεων.Πιστευω οτι μεταξυ crosman και των αεροβολων που εχεις στην κατοχη σου υπαρχει διαφορα τουλαχιστον ταξης μεγεθους.Τα περισσοτερα crosman ειναι περισσοτερο σαν παιχνιδια εκτος απο μερικα μοντελα που ας πουμε οτι ανταποκρινονται στον ανταγωνισμο

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #38 στις: 17 Μαΐου, 2008, 01:43:50 πμ »
Φιλε proview έχεις δικιο επρεπε να γίνω ποιο σαφής γιατι υπάρχει και η διαφορά ποιότητας μεταξύ των αεροβόλων, έχω και αλλα αεροβόλα που δεν τα εχω κατω στην υπογραφή γιατι δεν ήθελα να ειναι μεγαλη γιατι εχω δώσει καποια και 2 ειχαν την ατυχία να πετύχει η εγχείριση αλλα ο ασθενής να απεβιώσει. ;D ;D ;D (Ελπίζω να κατάλαβες ;)) Μονο κατι ανταλλακτικά εχουν απομείνει. Αλλα είπαμε αμα δεν πληρώσεις δεν θα μάθεις.
Αλλα πριν που αναφέρθηκα σε όπλο μου το οποιο το έλυσα και το λίπανα σωστά αυτο ήταν το Norica mod.73, ενα πολύ δύσκολο και δύστροπο αεροβόλο.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος proview

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Εύκολο χρήμα με λίγα κλίκ
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #39 στις: 17 Μαΐου, 2008, 02:03:55 πμ »
Χαιρομαι που συμφωνουμε :)και μια προσωπικη ερωτηση αν επιτρεπεται μηπως εισαι απο Θεσ/νικη;

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #40 στις: 17 Μαΐου, 2008, 02:13:32 πμ »
Χαιρομαι που συμφωνουμε :)και μια προσωπικη ερωτηση αν επιτρεπεται μηπως εισαι απο Θεσ/νικη;

Εχουμε κοινό αντικείμενο γιαυτο και συμφωνούμε :)
Ειμαι απο την καρδια του θεσσαλικού καμπου, τη Λαρισα ;)

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

G47

  • Επισκέπτης
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #41 στις: 17 Μαΐου, 2008, 09:06:48 πμ »
Παροτι δεν ειναι και ο.τι καλυτερο σαν αεροβολο αυτο που πηρα, μου προτινετε να το ανοιξω και να το λιπανω πριν το χρησιμοποιησω?
Να ξαναπω οτι ειμαι αρχαριος στο αεροβολο τουφεκι και δεν εχω λυσει ποτε τετοιο.
Ακομα δεν εχει ριξει βολη, περιμενω το κλειδι της ασφαλειας ακομα, με τσιμπιδακια δεν ανοιγε με τιποτα...
Προβληματιζομαι τωρα με το λυσιμο, δεν ειναι υπερβολικο για καινουργιο οπλο..? ???
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Μαΐου, 2008, 10:01:04 πμ από G47 »

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #42 στις: 17 Μαΐου, 2008, 11:55:23 πμ »
Να κανω μια μικρη παρεμβαση ως κατοχος! το οπλο δεν ειναι καλο ή κακο...ειναι των 200€ ουτε... η λιπανση του επεξηγειτε αναλυτικα στο εγχειριδιο. ΔΕΝ λεω οτι ειναι ο καλυτερος τροπος αλλα..
1. ο Kyriakos εχει δικιο - αν το ανοιξεις και λιπανεις με πηχτο γρασσο το ελατηριο την επομενη μερα ή μετα απο 15 οπλισεις θα καταλαβεις τη διαφορα. Επισης θα μειωθουν και οι τρανταγμοι κατα τη βολη.
2. και ο proview ομως εχει δικιο. το οπλο θελει αυτο το λαδακι διοτι απο κατασκευης φτυνει.....ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ οχι μεσα στην κανη λαδακι στην τσιμουχα και στο δεσιμο κανης με το υπολοιπο οπλο. αυτο βοηθα στο να μη στεγνωνει και φθειρεται η τσιμουχα και να μην υπαρχουν μεγαλες τριβες κατα την κινηση της σπαστης κανης με αποτελεσμα να "χασει" την αρχικη θεση της σε σχεση με το υπολοιπο οπλο.
3. G47 - θα ηταν υπερβολη αν στο κινητο σου βαλεις μια πιο μεγαλη (περισσοτερα mAh) μπαταρια;;; απλως με το γρασσο παρατινεις τη ζωη βασικα του ελατηριου και κατεπεκταση του αεροβολου αφου το ελατηριο ειναι η καρδια του (σχηματικα)...

G47

  • Επισκέπτης
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #43 στις: 19 Μαΐου, 2008, 11:42:18 πμ »
Σημερα μου ηρθε και το κλειδι της ασφαλειας (δυστυχως με οδοντογλυφιδες και τσιμπιδακια δεν τα καταφερα να ανοιξει για το χρησιμοποιησω το Σαβ/Κο) και το manual το οποιο ηταν φωτοτυπημενο!!
Το προσπερναω μιας και θελω να ευχαριστηθω το οπλο μου πλεον, αν και πριν απο αυτο θα γινει λυσιμο και λιπανση.

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Μόλις πήρα το Crosman Phantom 1000! Και τώρα;
« Απάντηση #44 στις: 27 Μαΐου, 2008, 10:31:07 πμ »
Εχθες πηγα το phantom στον δρυϊδη Avaris!!!
Εκανε μερικα μαγικα φίλτρα και μετα έλυσε το όπλο. Δεν είχαμε σχέδιο και έτσι δεν το προχωρήσαμε πολύ. Δε λύθηκαν η σκανδάλη και το ελατήριο , ομως έπεσε το rock oil στο ελατήριο , το logun ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ γράσο στο δέσιμο κάνης και μπλοκ και....
το όπλο μεταμορφώθηκε.

ΚΑΝΕΝΑΣ θόρυβος κατά την όπλιση!
Πιο εύκολη όπλιση!
Μείωση λακτίσματος....
Αχχχ! Ακούς φίλε G47??? Σε λίγο θα ανέβουν οι φωτό όπως είχα υποσχεθεί.

Υπερ: Φοβερή ομοιομορφία στις βολές (πριν καν το λύσουμε) 283 μέτρα συνέχεια με crosman απλες στα 7,9! 276 με 8,3!!
Κατά: Πολύ μάπα βίδες (κινέζικες) οι οποίες πολύ εύκολα "χάνουν" τις στροφές τους. Θα αλλαχθούν ΟΛΕΣ. Το όπλο θα λυθεί ξανά από εμένα πλήρως και θα γίνει ότι καλύτερο μπορεί να γίνει και για τη σκανδάλη του.

Δυστυχώς λόγω υποχρεώσεων έλειξε άδοξα η συνάντηση μας (και ζητώ συγνώμη Σπύρο) και δεν ρίξαμε αρκετά. Επιφυλάσσομαι για το άμεσο μέλλον προς όλους σας και έτσι για να αλλάξουμε διάθεση σας ενημερώνω ότι σύντομα ετοιμάζω μια έκπληξη σε όλο το forum.

pri3st