Αποστολέας Θέμα: Κοντάκι : ξύλινο ή πλαστικό;  (Αναγνώστηκε 9400 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Κοντάκι : ξύλινο ή πλαστικό;
« στις: 19 Μαΐου, 2008, 11:52:26 πμ »
Είναι πολλοί αυτοί -μετα την εφαρμογή της Τεχνολογίας σε όλα τα εππίπεδα- που πιστεύουν οτι το βιομηχανικό πλαστικό κοντάκι είναι καλύτερο από το ξύλινο διότι η ρομποτική του κατασκευή επιτρέπει την καλύτερη εφαρμογή στα μεταλλικα σημεία του αεροβόλου με αποτέλεσμα να συνεισφέρει και στη στόχευση εκτός των άλλων.
Αν εξαιρέσουμε το οπτικό απότέλεσμα καθώς και το προσωπικό γούστο του καθενός, πιστεύεται πως αυτό είναι αλήθεια;
Οι διάφορες εταιρείες έχουν αρχίσει σιγά-σιγά να υιοθετούν τη νέα μέθοδο, κρύβεται το κέρδος από πίσω και μόνο;

Finman

  • Επισκέπτης
Απ: Κοντάκι : ξύλινο ή πλαστικό;
« Απάντηση #1 στις: 19 Μαΐου, 2008, 12:18:45 μμ »
Στεφανε,

εν μερει κοστος ειναι ενας απο τους λογους. Αλλα ενας αλλος, σημαντικοτερος λογος, ιδιαιτερα στα ραβδωτα πυροβολα, ειναι η μεταβολη του υλικου λογω καιρικων συνθηκων που σαν αποτελεσμα εχει την αλλαγη του σημειου κρουσης (zero). To ξυλο μπορει να ειναι πιο ομορφο αλλα ειναι και πιο μεταβλητο, συνεπως σκεβρωνει, φουσκωνει και συρικνωνεται αναλογα με τη θερμοκρασια και την υγρασια του περιβαλλοντος, με συνεπεια να αλλαζει και η συμπεριφορα του οπλου. Το συνθετικο κοντακι δεν εχει τετοιες ευαισθησιες, και συνεπως ολο και πιο πολλοι σκοπευτες το προτιμουν. Ασε που αμα το γρατζουνισεις το ξυλο παθαινεις καταθλιψη, ενω με το πλαστικο, το τριβεις λιγακι με το βετεξ και εισαι ενταξει! Σημειωτεον δε, οτι ενα καλο συνθετικο κοντακι ειναι οσο ακριβο ενα ξυλινο εαν οχι ακριβοτερο. Δες

www.mcmfamily.com
www.staffordshiresyntheticstocks.co.uk
www.riflestocks.com
www.robertsonstocks.com

Ελπιζω να βοηθησα

φιλικα

Μπιριγκογκος

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Κοντάκι : ξύλινο ή πλαστικό;
« Απάντηση #2 στις: 19 Μαΐου, 2008, 12:25:29 μμ »
Πιστεύεις πως η συχνή και σωστή συντήρηση δεν μπορεί να ισοσκελίση το πλεονέκτημα του "αφθαρτου" πλαστικού;
Είμαι πεπεισμένος για αυτό που λές αλλά τα περισσότερα χόμπυ συνδέονται άμεσα και με το στοιχείο του ρομαντισμού!
Εσύ πως έχεις ανταποκριθεί σε αυτή τη πρόκληση;

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Κοντάκι : ξύλινο ή πλαστικό;
« Απάντηση #3 στις: 19 Μαΐου, 2008, 12:39:52 μμ »
ισως να συμβαινει αλλα εγω πιστευω οτι ειναι μονο και μονο για το κοστος -κερδος απλα για να βγει η ακριβεια που αναφερεις στην εφαρμογη τοτε θα πρεπει να δαπανηθουν περισοτερος χρονος -χρημα , εργατωρες
κατα τα αλλα ειτε απο ξυλο ειτε  πλαστικο η εφαρμογη μπορει να ειναι ιδια το κοστος ομως οχι
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Κοντάκι : ξύλινο ή πλαστικό;
« Απάντηση #4 στις: 19 Μαΐου, 2008, 12:46:50 μμ »
Ναι αλλά...
η ιστορία έχει δείξει οτι το συνθετικό έχει αντικαταστήσει πολλά είδη πρώτων υλών με πάντα καλύτερα αποτελέσματα στη χρήση, πολλές φορές βέβαια σε βάρος του περιβάλλοντος.
Η τεχνολογία πολλές φορές εξυπηρετεί και το σκοπό του χαμηλού κόστους όχι όμως απαραίτητα κατά της ποιότητας.
Εγω προσωπικά στο θέμα μας προτιμώ το ξύλο αλλά προσπαθούμε να αποκαλύψουμε αλήθειες!  ;)

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Κοντάκι : ξύλινο ή πλαστικό;
« Απάντηση #5 στις: 19 Μαΐου, 2008, 13:14:23 μμ »
εγω παλι εχω δηλωσει την συμπαθεια που εχω στο πλαστικο (ισως και αυτη η ευθραυστοτητα του ξυλου να με εχει επιρεασει )
ακομα και απο αρχης λειτουργειας του φορουμ αλλα δεν εχω ακομα καταφερει να βρω τροπο να κανω το κοντακι μου απο συνθετικο υλικο
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Κοντάκι : ξύλινο ή πλαστικό;
« Απάντηση #6 στις: 19 Μαΐου, 2008, 13:24:21 μμ »
Α ναι, θυμάμαι ένα σχετικό σου θέμα!
Νομίζω πως στη καλύτερη περίπτωση θα πρέπει να βρείς κάποιο συνθετικό αεροβόλο που να έχει συγγένεια με το δικό σου και να το αγοράσεις ως ανταλακτικό. Με τα κατάλληλα λιμαρίσματα θα το ταιριάξεις πιστεύω!
Για κόιτα και στο παρόν θέμα τα site που έστειλε ο Μπιριγκόκος μήπως βρείς κάτι, σε κάθε περίπτωση είναι ενδιαφέροντα sites.
Μπιριγκοκο τα φώτα σου ο φίλος hw95 θέλει συνθετικό κοντάκι για το αεροβολάκι του!
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Μαΐου, 2008, 13:30:53 μμ από STF »

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Κοντάκι : ξύλινο ή πλαστικό;
« Απάντηση #7 στις: 19 Μαΐου, 2008, 13:43:39 μμ »
Φίλε hw95,
aυτός είναι το πρώτο site που προτείνει ο Μπιριγκόκος μόνο που δεν άνοιγε.
Τον βρήκα εδώ και κάνει και custom κατασκευές για αεροβόλα. Μια ερώτηση να κάνεις δε χάνεις τίποτα. Μάλλον θα είναι ακριβώς ιδιαίτερα για custom κατασκευή, από την άλλη το όνειρό σου μπορεί να πραγματοποιηθή!

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Κοντάκι : ξύλινο ή πλαστικό;
« Απάντηση #8 στις: 19 Μαΐου, 2008, 14:22:18 μμ »
Α ναι, θυμάμαι ένα σχετικό σου θέμα!
Νομίζω πως στη καλύτερη περίπτωση θα πρέπει να βρείς κάποιο συνθετικό αεροβόλο που να έχει συγγένεια με το δικό σου και να το αγοράσεις ως ανταλακτικό. Με τα κατάλληλα λιμαρίσματα θα το ταιριάξεις πιστεύω!
ερχεται απο αγγλια καινουργιο κοντακι απο το β20
συνθετικο για αυτο το οπλο δεν παιζει ουτε και απο <<αντιγραφο>>
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

Finman

  • Επισκέπτης
Απ: Κοντάκι : ξύλινο ή πλαστικό;
« Απάντηση #9 στις: 19 Μαΐου, 2008, 14:51:08 μμ »
Α ναι, θυμάμαι ένα σχετικό σου θέμα!
Νομίζω πως στη καλύτερη περίπτωση θα πρέπει να βρείς κάποιο συνθετικό αεροβόλο που να έχει συγγένεια με το δικό σου και να το αγοράσεις ως ανταλακτικό. Με τα κατάλληλα λιμαρίσματα θα το ταιριάξεις πιστεύω!
Για κόιτα και στο παρόν θέμα τα site που έστειλε ο Μπιριγκόκος μήπως βρείς κάτι, σε κάθε περίπτωση είναι ενδιαφέροντα sites.
Μπιριγκοκο τα φώτα σου ο φίλος hw95 θέλει συνθετικό κοντάκι για το αεροβολάκι του!

Eκανα ενα λαθος σε μια απο τις ιστιοσελιδες. Η σωστη διευθυνση ειναι

http://www.staffs-synthetic-stocks.com/

και αυτος ο τυπος (10 λεπτα απο το σπιτι μου) φτιαχνει κοντακια σχεδον αποκλειστικα για αεροβολα (αν και λεει οτι φτιαχνει και για πυροβολα, δεν τον εμπιστευονται πολλοι, λογω των ιδιαιτεροτητων βολης του πυροβολου). Οι αεροβολαδες της Αγγλιας τον εχουν σε εκτιμηση, αλλα δεν ξερω παραπανω.

ελπιζω να βρεις κατι εκει που σου αρεσει..

Μπιριγκογκος

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Κοντάκι : ξύλινο ή πλαστικό;
« Απάντηση #10 στις: 19 Μαΐου, 2008, 16:09:44 μμ »
Και τα δυο κοντάκια ξύλινο και πλαστικό έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους κριτήρια, τα οποία αναμφισβήτητα διαφέρουν απο άτομο σε άτομο. Εγω προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ όπλο με πλαστικό κοντάκι γιατι δεν ειμαι φαν αυτου του υλικού και κοιτάζω όπου μπορω να το αποφεύγω. Στο δε όπλο που θα το έχω στα χέρια μου και θα το χαζεύω θα το πιάνω θα ακουμπάω το μάγουλο μου επάνω προτιμώ το φυσικό υλικό και οχι το συνθετικό. [γιατί περνάω και πολύ χρόνο με το να χαζεύω τα όπλα :D]

ΥΓ. Η μανία τις βιομηχανίας στο βωμό του κέρδους πάντα, να αντικαταστήσει ολο και περισσότερα υλικά με το πλαστικό σε μένα δεν θα περάσει εύκολα >:(

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος Konstantin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 102
Απ: Κοντάκι : ξύλινο ή πλαστικό;
« Απάντηση #11 στις: 19 Μαΐου, 2008, 21:42:46 μμ »
  Καλησπερα παιδια
 
  Μιας και αναφερθηκατε σε κοντακια ξυλινα η συνθετικα, τα συνθετικα ειναι καλυτερα απο αποψη εργονομιας μερικες φορες και στην εμφανιση αλλα και το ξυλο εχει την δικη του γοητεια! Αλλα εχει και πολλα μειονεκτηματα. Για παραδειγμα εγω προσφατα αγορασα ενα Crosman 2260 το οποιο εχει ομορφο κοντακι για την τιμη του αλλα εγινε μια βλακεια με τον μικρο μου αδερφο και γρατζουνιστηκε στο πλαι το κοντακι στο πλαι και εχω ψιλοαρρωστησει και δεν ξερω αν μπορω να κανω κατι για να το διορθωσω! Θα ηθελα καποια γνωμη για το τι μπορω να κανω με αυτο...

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Κοντάκι : ξύλινο ή πλαστικό;
« Απάντηση #12 στις: 20 Μαΐου, 2008, 12:00:36 μμ »
  Καλησπερα παιδια
 
  Μιας και αναφερθηκατε σε κοντακια ξυλινα η συνθετικα, τα συνθετικα ειναι καλυτερα απο αποψη εργονομιας μερικες φορες και στην εμφανιση αλλα και το ξυλο εχει την δικη του γοητεια! Αλλα εχει και πολλα μειονεκτηματα. Για παραδειγμα εγω προσφατα αγορασα ενα Crosman 2260 το οποιο εχει ομορφο κοντακι για την τιμη του αλλα εγινε μια βλακεια με τον μικρο μου αδερφο και γρατζουνιστηκε στο πλαι το κοντακι στο πλαι και εχω ψιλοαρρωστησει και δεν ξερω αν μπορω να κανω κατι για να το διορθωσω! Θα ηθελα καποια γνωμη για το τι μπορω να κανω με αυτο...
ευκολα αλλα και δυσκολα (αναλογα που θα πεσεις εγω επεσα στην δευτερη περιπτωση) γινεται τωρα εμαθα και εγω
1 τριβεις με ΨΙΛΟ ΓΥΑΛΟΧΡΤΟ μονο απο 200 νουμερο και πανω ολο το οπλο
προσεχεις παντα να τριβεις συμφωνα μετα νερα του ξυλου ΠΟΤΕ ΚΑΘΕΤΑ ΣΤΑΝΕΡΑ
2 αποφευγεις να τριψεις τις ψαθες (μην τις πειραξεις καθολου ....εκει την επαθα εγω)
3 μολις το αντιλαμβανεσαι λειο με το χερι σταματας
4το περνας χρωμα αν ειναι κασια το αραιωνεις πολυ με νερο και πολλα -μικρα χερια ανα 12 η και παραπανω ωρες
καθε χερι μετα απο ενα πολυ ελαφρο τριψιμο
και τελος το βερνικωνεις  και το βερνικη αρυ και καλυτερα δυο χερια και με τρψιμο
αυτος ειναι ενας τροπος και φυσικα εχει κααι αλλους
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

Αποσυνδεδεμένος Konstantin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 102
Απ: Κοντάκι : ξύλινο ή πλαστικό;
« Απάντηση #13 στις: 20 Μαΐου, 2008, 17:49:02 μμ »
 hw95/0.22 δηλαδη πρεπει να τριψω ολο το οπλο? Σε ρωταω γιατι  το γδαρσιμο ειναι μικρο και ειναι σε ενα συγκεκριμενο σημειο, απλα μου κτυπαει ασχημα στο ματι και με χαλαει! Δεν μπορω αφου το τριψω σε εκεινο το σημειο να περασω το βερνικι εκει?

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Κοντάκι : ξύλινο ή πλαστικό;
« Απάντηση #14 στις: 21 Μαΐου, 2008, 07:59:27 πμ »
hw95/0.22 δηλαδη πρεπει να τριψω ολο το οπλο? Σε ρωταω γιατι  το γδαρσιμο ειναι μικρο και ειναι σε ενα συγκεκριμενο σημειο, απλα μου κτυπαει ασχημα στο ματι και με χαλαει! Δεν μπορω αφου το τριψω σε εκεινο το σημειο να περασω το βερνικι εκει?
olo φιλε μου δυστηχως με εμφαση στο σημειο που ειναι χτηπημενο μην το φας πολυνα μην κανει βαθουλωμα τοπικο αλλα και ουτε λιγο και εξακολουθουν οι γραμες να φαινονται
ολο γιατι το παλιο χρωμα με το και νουργιο δεν δενουν με τιποτα θα ειναι σαν να το πασαλειψες
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!