Αποστολέας Θέμα: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου  (Αναγνώστηκε 74769 φορές)

Αποσυνδεδεμένος hornetnik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 572
  • Enter the Dragon
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #60 στις: 20 Μαΐου, 2015, 21:39:23 μμ »
Κάνε τους μια αγωγή και πάρε τους τα σώβρακα για να μάθουν τη δουλειά τους. Αρκετά ανεχόμαστε!
ΚΡΑΤΑΤΕ ΠΑΝΤΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΝΟΜΟΥ ΠΕΡΙ ΟΠΛΩΝ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΑΠΕΞΩ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΤΩΤΑ.
Αν εχετε κανει !!!!!!!!ολα τα νομιμα προβλεπομενα και ειστε καθαροι!!!!!!!!!!! μολις τελειωσουν μαζι σας πεστε τους οτι θελετε να καταθεσετε μυνηση εναντιον τους για αγνοια νομου περι οπλων και αδικη προσαγωγη και ταλαιπωρια.Ειναι υποχρεωμενοι να γνωριζουν και αν οχι να ψαξουν το νομο επι τοπου.Αντιογραφο εχει καθε αστυνομικο τμημα.Τα αστυνομικα οργανα εχουν αυξημενη ευθυνη λογω δουλειας και πρεπει να το γνωριζουν.Φυσικα πριν την μυνηση εξαντληστε καθε προσπαθεια να τους αποδειξετε οτι ειστε εντος των νομιμων.Θα τους κανει να το σκεφτουν διπλα και να το ψαξουν παραπανω.Αν παρολα αυτα φτασει σε δικη να φροντισει ο δικηγορος σας να συνδικαστουν οι υποθεσεις ως αλληλενδετες και να ζητησετε αποζημιωση.
οπλα....κανενα,μου τα παιρνανε.....γιαυτο απο δω και περα θα τα .....κρυβω!

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 462
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #61 στις: 22 Μαΐου, 2015, 14:35:40 μμ »
στην Ελλάδα ?  Σε έναν τόσο γενικό νόμο ποιος είναι απόλυτα νόμιμος? θα κάνεις φασαρία για την προσαγωγή ...που δεν μπορείς (γιατί ο νόμος καλύπτει τα όργανα  για αυτό ) , και μετά θα σε ξεψαχνίσουν και αν βρεθεί το οπτικό που έχεις στο σπίτι ?  , ένας κάλυκας από το στρατό , ένα κατάνα διακοσμητικό στο τζάκι ?
απόλυτα νόμιμος δεν είναι (είμαι) κανένας , και υπάρχει λόγος για αυτό .....
FX Bobcat (6.35mm)
HW100 T (5.5 mm)
HW30 S (4.5mm)
Gamo PT-85 (4.5 mm) blowback

Αποσυνδεδεμένος Le-Mans0596

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #62 στις: 06 Ιουνίου, 2015, 19:03:42 μμ »
Καλησπέρα σε όλους είμαι καινούργιος στο φόρουμ!
Εχω ενα αεροβόλο ελατηρίου το οποίο το εχω καθαρά για ερασιτεχνική χρήση ουτε για κυνήγι ουτε για σκοποβολή σε (σχολή),παω στο χωράφι μου για παράδειγμα να εξασκηθώ εκει εχω απόδειξη αγοράς παντα το οπλο και η διόπτρα στο πορτ παγκαζ του αυτοκινήτου και τα βλήματα μπροστά τι γίνεται σε εναν έλενχο απο την αστυνομία??

Αποσυνδεδεμένος Dimitri

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 180
  • Too many Chiefs, not enough Indians.........
    • Dimitri
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #63 στις: 06 Ιουνίου, 2015, 19:20:32 μμ »
Από το να γνωρίσεις την εσωτερική διακόσμηση του τοπικού σου αστυνομικού τμήματος, μέχρι και τίποτα.

και για να επαναλάβω το μήνυμα του MASTORAS λίγο πιό πάνω (φαντάζομαι το διάβασες)

Παράθεση
Εχουν ξανασυζητηθει πολλες φορες στο φορουμ αλλα ας τα πουμε ακομη μια. Απαγορευεται η σκοποβολη και πασα χρηση αεροβολου σε οποιονδηποτε χωρο εκτος απο το σκοπευτηριο.
Απαγορευεται το κυνηγι με αεροβολο για οποιοδηποτε θηραμα ακομη και επιβλαβη.
Απαγορευεται η χρηση σκοπευτικων βοηθηματων.
Απαγορευεται η χρηση σιγαστηρα ή καθε αντικειμενου που βοηθα στην σιγαση του αεροβολου.
Επιτρεπεται η μεταφορα του σε θηκη κλειδωμενη στον χωρο αποσκευων (δεδομενου οτι δεν φερει καποιο απο τα παραπανω παρανομα παρελκομενα).



Air Arms S410 SL XTRA FAC .22 Thumbhole + Mamba Lite 3-12X44
Browning AirStar 200
Crosman PC77, Crosman 1322, Stoeger Atac .177
Leapers Accushot 3-12X40, Hawke Varmint II 8-32X44, Bushnell 4X20

Αποσυνδεδεμένος Le-Mans0596

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #64 στις: 06 Ιουνίου, 2015, 21:16:00 μμ »
Από το να γνωρίσεις την εσωτερική διακόσμηση του τοπικού σου αστυνομικού τμήματος, μέχρι και τίποτα.

και για να επαναλάβω το μήνυμα του MASTORAS λίγο πιό πάνω (φαντάζομαι το διάβασες)

Παράθεση
Εχουν ξανασυζητηθει πολλες φορες στο φορουμ αλλα ας τα πουμε ακομη μια. Απαγορευεται η σκοποβολη και πασα χρηση αεροβολου σε οποιονδηποτε χωρο εκτος απο το σκοπευτηριο.
Απαγορευεται το κυνηγι με αεροβολο για οποιοδηποτε θηραμα ακομη και επιβλαβη.
Απαγορευεται η χρηση σκοπευτικων βοηθηματων.
Απαγορευεται η χρηση σιγαστηρα ή καθε αντικειμενου που βοηθα στην σιγαση του αεροβολου.
Επιτρεπεται η μεταφορα του σε θηκη κλειδωμενη στον χωρο αποσκευων (δεδομενου οτι δεν φερει καποιο απο τα παραπανω παρανομα παρελκομενα).

ενοείται την διόπτρα την εχω εκει που ασχολούμαι με το αεροβόλο δεν την κουβαλάω μαζί μου πλέον, απο τι κατάλαβα ανάλογα που θα πέσω σωστά? την εσωτερική διακόσμηση τι ενοείται?
αυτό εδω εχω

http://www.kalkantzakos.com/Product/2995/black-knight,-aerovolo-gamo


Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #65 στις: 06 Ιουνίου, 2015, 22:22:50 μμ »
Από το να γνωρίσεις την εσωτερική διακόσμηση του τοπικού σου αστυνομικού τμήματος, μέχρι και τίποτα.

και για να επαναλάβω το μήνυμα του MASTORAS λίγο πιό πάνω (φαντάζομαι το διάβασες)

Παράθεση
Εχουν ξανασυζητηθει πολλες φορες στο φορουμ αλλα ας τα πουμε ακομη μια. Απαγορευεται η σκοποβολη και πασα χρηση αεροβολου σε οποιονδηποτε χωρο εκτος απο το σκοπευτηριο.
Απαγορευεται το κυνηγι με αεροβολο για οποιοδηποτε θηραμα ακομη και επιβλαβη.
Απαγορευεται η χρηση σκοπευτικων βοηθηματων.
Απαγορευεται η χρηση σιγαστηρα ή καθε αντικειμενου που βοηθα στην σιγαση του αεροβολου.
Επιτρεπεται η μεταφορα του σε θηκη κλειδωμενη στον χωρο αποσκευων (δεδομενου οτι δεν φερει καποιο απο τα παραπανω παρανομα παρελκομενα).

ενοείται την διόπτρα την εχω εκει που ασχολούμαι με το αεροβόλο δεν την κουβαλάω μαζί μου πλέον, απο τι κατάλαβα ανάλογα που θα πέσω σωστά? την εσωτερική διακόσμηση τι ενοείται?
αυτό εδω εχω

http://www.kalkantzakos.com/Product/2995/black-knight,-aerovolo-gamo


 :D  :D  :D  Ο φιλος Δημητρης εννοει το κρατητηριο.
Την διοπτρα ορθως την αφηνεις σε ενα μερος και δεν την κουβαλας, ακομη καλυτερα να αφηνεις και το αεροβολο εκει.
Ο νομος των οπλων δυστυχως ειναι στα ορια του παραλογου και αρκετα ασαφης (οσο αφορα το αεροβολο),  ωστε ουσιαστικα σχεδον σε καμμια περιπτωση δεν εισαι 100% νομιμος ακομη και κατα την μεταφορα.
Για να σου δωσω ενα απλο παραδειγμα: Ενω πωλειται νομιμα και ελευθερα με μοναδικο περιορισμο το 18ο ετος ηλικιας, ο νομος λεει οτι <<επιτρεπεται η μεταφορα του προς καθε νομιμο χωρο>>. Εν τοιαυτη χρονικη στιγμη και με την υπαρχουσα νομοθεσια ο <<νομιμος χωρος>> μεταφραζεται αποκλειστικα σε <<νομιμο σκοπευτηριο>>. Συνεπως με απλη λογικη απαγορευεται να το μεταφερεις απο το σπιτι σου στο σπιτι του φιλου σου.
Βεβαια ολες αυτες οι <<τρομακτικες>> μεταφρασεις που σου εδωσα ειναι το <<γραμμα>> του νομου και καλο ειναι να εισαι οσο γινεται προσεκτικος, να αποφευγεις τις κακοτοπιες, να εισαι οσο το δυνατον συνεπης με τους κανονες ασφαλειας (τους οποιους στο παρελθον ακομη και ανθρωποι που συμφωνουσαν επι προσωπικου, τελικα τους χλευασαν επιδεικτικα στο δημοσιο), οσο μπορεις να μην ενοχλεις συνανθρωπους και γειτονους, ωστε να μην χρειαστει ποτε να αντιμετωπισεις τον νομο.
Ρισκα εχουμε παρει ολοι οι αεροβολιστες πολλα και θα παρουμε και μελλοντικα περισσοτερα ακομη,αλλα παντα με περισσια προσοχη και αυστηροτατη τηρηση κανονων ασφαλειας και συνυπαρξης με το υπολοιπο κοινωνικο συνολο.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος Le-Mans0596

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #66 στις: 06 Ιουνίου, 2015, 23:33:56 μμ »
Από το να γνωρίσεις την εσωτερική διακόσμηση του τοπικού σου αστυνομικού τμήματος, μέχρι και τίποτα.

και για να επαναλάβω το μήνυμα του MASTORAS λίγο πιό πάνω (φαντάζομαι το διάβασες)

Παράθεση
Εχουν ξανασυζητηθει πολλες φορες στο φορουμ αλλα ας τα πουμε ακομη μια. Απαγορευεται η σκοποβολη και πασα χρηση αεροβολου σε οποιονδηποτε χωρο εκτος απο το σκοπευτηριο.
Απαγορευεται το κυνηγι με αεροβολο για οποιοδηποτε θηραμα ακομη και επιβλαβη.
Απαγορευεται η χρηση σκοπευτικων βοηθηματων.
Απαγορευεται η χρηση σιγαστηρα ή καθε αντικειμενου που βοηθα στην σιγαση του αεροβολου.
Επιτρεπεται η μεταφορα του σε θηκη κλειδωμενη στον χωρο αποσκευων (δεδομενου οτι δεν φερει καποιο απο τα παραπανω παρανομα παρελκομενα).

ενοείται την διόπτρα την εχω εκει που ασχολούμαι με το αεροβόλο δεν την κουβαλάω μαζί μου πλέον, απο τι κατάλαβα ανάλογα που θα πέσω σωστά? την εσωτερική διακόσμηση τι ενοείται?
αυτό εδω εχω

http://www.kalkantzakos.com/Product/2995/black-knight,-aerovolo-gamo


 :D  :D  :D  Ο φιλος Δημητρης εννοει το κρατητηριο.
Την διοπτρα ορθως την αφηνεις σε ενα μερος και δεν την κουβαλας, ακομη καλυτερα να αφηνεις και το αεροβολο εκει.
Ο νομος των οπλων δυστυχως ειναι στα ορια του παραλογου και αρκετα ασαφης (οσο αφορα το αεροβολο),  ωστε ουσιαστικα σχεδον σε καμμια περιπτωση δεν εισαι 100% νομιμος ακομη και κατα την μεταφορα.
Για να σου δωσω ενα απλο παραδειγμα: Ενω πωλειται νομιμα και ελευθερα με μοναδικο περιορισμο το 18ο ετος ηλικιας, ο νομος λεει οτι <<επιτρεπεται η μεταφορα του προς καθε νομιμο χωρο>>. Εν τοιαυτη χρονικη στιγμη και με την υπαρχουσα νομοθεσια ο <<νομιμος χωρος>> μεταφραζεται αποκλειστικα σε <<νομιμο σκοπευτηριο>>. Συνεπως με απλη λογικη απαγορευεται να το μεταφερεις απο το σπιτι σου στο σπιτι του φιλου σου.
Βεβαια ολες αυτες οι <<τρομακτικες>> μεταφρασεις που σου εδωσα ειναι το <<γραμμα>> του νομου και καλο ειναι να εισαι οσο γινεται προσεκτικος, να αποφευγεις τις κακοτοπιες, να εισαι οσο το δυνατον συνεπης με τους κανονες ασφαλειας (τους οποιους στο παρελθον ακομη και ανθρωποι που συμφωνουσαν επι προσωπικου, τελικα τους χλευασαν επιδεικτικα στο δημοσιο), οσο μπορεις να μην ενοχλεις συνανθρωπους και γειτονους, ωστε να μην χρειαστει ποτε να αντιμετωπισεις τον νομο.
Ρισκα εχουμε παρει ολοι οι αεροβολιστες πολλα και θα παρουμε και μελλοντικα περισσοτερα ακομη,αλλα παντα με περισσια προσοχη και αυστηροτατη τηρηση κανονων ασφαλειας και συνυπαρξης με το υπολοιπο κοινωνικο συνολο.

Μάλιστα τωρα το καταλαβα :) απορώ ομως τα μαγαζια που τα πουλάνε πως σου λένε δεν σου κάνουν τίποτα κλπ κλπ δεν τους κατηγορώ τους ανθρώπους τι να πω ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο σας:)