Αποστολέας Θέμα: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου  (Αναγνώστηκε 75592 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Σαββας Σ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 704
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #45 στις: 22 Απριλίου, 2010, 15:17:43 μμ »
Όσο γι'αυτό,τι σημαίνει?Ότι η Ο.Π.Κ.Ε. εφαρμόζει διαφορετικούς νόμους που έχουν θεσπιστεί ξεχωριστά γι'αυτούς?
Ο νόμος είναι νόμος.
Είτε τον εφαρμόζει τροχονόμος,είτε "Ζητάς",είτε ο ίδιος ο Αρχηγός της Αστυνομίας.
 φιλε harry 22 θα μου επιτρεψεις να εχω αλλη αποψη
καταλαβα τι εννοεις.
και....gamo!

Αποσυνδεδεμένος Shotgun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 163
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #46 στις: 23 Μαΐου, 2010, 00:46:01 πμ »
Κάνε τους μια αγωγή και πάρε τους τα σώβρακα για να μάθουν τη δουλειά τους. Αρκετά ανεχόμαστε!

Αποσυνδεδεμένος Conroe

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #47 στις: 04 Ιουνίου, 2010, 16:31:29 μμ »
Επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω αεροβόλο τυφέκιο ελατηρίου και έχω μπερδευτεί λίγο..
 Μπορείς να το παίρνεις στο αυτοκίνητο (όταν πας στο χωράφι σου για σκοποβολή ή όπου άλλου) ή χρειάζεται κάποια άδεια ? Ευχαριστώ
Stoeger X50 4.5

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #48 στις: 04 Ιουνίου, 2010, 16:43:45 μμ »
Επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω αεροβόλο τυφέκιο ελατηρίου και έχω μπερδευτεί λίγο..
 Μπορείς να το παίρνεις στο αυτοκίνητο (όταν πας στο χωράφι σου για σκοποβολή ή όπου άλλου) ή χρειάζεται κάποια άδεια ? Ευχαριστώ

Εχουν ξανασυζητηθει πολλες φορες στο φορουμ αλλα ας τα πουμε ακομη μια. Απαγορευεται η σκοποβολη και πασα χρηση αεροβολου σε οποιονδηποτε χωρο εκτος απο το σκοπευτηριο.
Απαγορευεται το κυνηγι με αεροβολο για οποιοδηποτε θηραμα ακομη και επιβλαβη.
Απαγορευεται η χρηση σκοπευτικων βοηθηματων.
Απαγορευεται η χρηση σιγαστηρα ή καθε αντικειμενου που βοηθα στην σιγαση του αεροβολου.
Επιτρεπεται η μεταφορα του σε θηκη κλειδωμενη στον χωρο αποσκευων (δεδομενου οτι δεν φερει καποιο απο τα παραπανω παρανομα παρελκομενα).

Οπως καταλαβαινεις υπαρχουν πολλοι περιορισμοι και πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος με την μεταφορα και την χρηση του.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος artec12

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
Απ: Νομικό Θέμα
« Απάντηση #49 στις: 06 Ιουνίου, 2010, 19:51:26 μμ »
Φίλε τσου εγώ θα σου πρότεινα να υπερασπιστείς τον εαυτό σου χρησιμοποιώντας την δικαιολογία του οτι ο νόμος επιτρέπει την μεταφορά του όπλο στην διαδρομή σπίτι-σκοπευτήριο. Πώς όμως υποτίθεται οτι θα το πας σπίτι σου απο το κατάστημα που θα το αγοράσεις? Τι γίνεται αν το πας για επισκευή? Όταν το επιστρεφεις σπίτι απο επισκευή? Όταν μετακομίζεις? Φαντάζομαι πως υπάρχει κάποια ελαστικότητα στον νόμο. Πές πως επειδή είσαι φοιτητής στην πάτρα, το πήρες μαζί σου για να ασκείς το άθλημα της σκοποβολής στο σκοπευτήριο της πάτρας που τελικά δεν γράφτηκες για κάποιο λόγο, ή έληξε η συνδρομή σου και πέταξες την κάρτα. Άλλωστε δεν απαγορέυεται να κατέχεις ένα αεροβόλο χωρίς να είσαι εγγεγραμμένος σε έναν σκοπευτικό σύλλογο. Απαγορέυεται να το χρησιμοποιέις εκτός σκοπευτηρίου και απο εκεί συνεπάγεται οτι πρέπει να είσαι εγγεγραμμένος σε κάποιο σκοπευτήριο για να το χρησιμοποιείς. Δεν σε έπιασαν να το χρησιμοποιείς. Απλά να το μεταφέρεις. Και τι λέει οτι κατέχεις 69 σφαιράκια χωρίς άδεια απο την αρμόδια αρχή? Τι άδεια?
Mess with the best, die like the rest

Αποσυνδεδεμένος fanioles

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #50 στις: 27 Αυγούστου, 2010, 10:35:13 πμ »
Κλασσική περίπτωση άγνοιας απο τα όργανα και ίσως και υπερβάλοντα ζήλου.
Μπορεί και να τελείωνε η υπηρεσία σε καμια ώρα και πηγαίνοντας σε στο τμήμα σχόλασαν και μισή ωρίτσα νωρίτερα. Το έχω ακούσει και αυτό σε μια παλιά προσαγωγή μου απο Ζητάδες..  "Καλά που σε πετύχαμε μεγάλε να σχολάσουμε και νωρίτερα"

Λόγω της ενασχόλησης μου με το airsoft μου έχει τύχει να ελεγθώ απο διάφορους (3 φορές) και να φύγω πάντα με χαμόγελα.
Και είχα μαζί διόπτρες, red dot, σιγαστήρες, πάνω απο ενα αεροβόλο για τον κάθε επιβαίνοντα, ομοιόματα χειροβομβίδων, πλήρεις στολές, ασύρματους .. μέχρι και claymore είχαμε..

Εχει να κάνει και με τη δική μου ακεραιότητα, γνώση του νόμου και των δικαιωμάτων μου και όπως λέει ενας φίλος πιο πάνω, σε κάθε θήκη όπλου μου έχω μια φωτοτυπία του νόμου.

Εννοείται οτι πριν κάν βγώ απο το αυτοκίνητο ενημερώνω οτι "φέρω αεροβόλα ομοιόματα όπλων για ενα παιχνίδι που πάιζουμε σαν το paintball"

Σε έναν απο τους ελέγχους και μιας και τους πόρωσα με το αντικείμενο, με ακολούθησαν στο μέρος που παίζαμε για να δούν τη φάση και να πιάσουν και κανένα minimi.

Έχουμε κάνει πανελλήνια παιχνίδια με περιπολικό, πυροσβεστικό παρόν και τους αστυνομικούς να μας βγάζουν φωτογραφίες με τα κινητά και να μας παρακαλάνε να ρίξουν να δουν πως είναι.

Η πλάκα είναι οτι παρόλο που μοιάζουν με πραγματικά (σε σημείο που αν δε πατήσεις τη σκανδάλη δε το καταλαβαίνεις) κανένας δεν είχε σοβαρό πρόβλημα όσο το προαναφερθέν του φίλου.

Μόνο ενας πιστιρικάς που ήταν με φίλους του σε μια ρεματιά τη νύχτα με ΑΚ47 και συναφή "αριστερά" όπλα συνελήφθη.
Και αυτό γιατί ειχε γίνει καταγγελία απο κατοίκους μιας και η ρεματιά ήταν κάπου κατοικημένα (Φάληρο αν θυμαμαι καλά)

Για τη περίπτωση αυτή προτείνω στο φίλο να απευθυνθεί στους εξειδικευμένους δικηγόρους και στο συνήγορο του πολίτη.
Ακόμα και αθώος να φύγεις, πρέπει να ασκούμε τα δικαιώματα μας και να αποζημιονώμαστε για τη ταλαιπωρία που μας δημιουργούν οι κρατικοί υπάλληλοι.
Εγώ στη θέση σου θα το τράβαγα όσο πάει.

Μπορώ να δικαιολογήσω το τρόμο του 20χρονου νέου αστυνομικού που θα δεί ενα AK47 αλλα μέχρι εκεί.
Αλλα όχι και απο τα ΟΠΚΕ.. 

Τέτοια ταλαιπωρία είναι απαράδεκτη. Οκ ο νόμος είναι ξεκάθαρος αλλα και ο αστυνομικός θα πρέπει να έχει την ελαστικότητα ή μάλλον τη κρίση και να λειτουργεί ανάλογα.
Ναι δε πρέπει να έχω σκοπευτικό, αλλα βλέπεις ρε μπαγάσα οτι είναι αγιοβασιλιάτικο και αμα μπεί σε πυροβόλο θα σπάσει και οτι είμαι χομπίστας και όχι τρομοκράτης.

Τι να πείς... Ελλαδιστάν.. Μας εχουν κάνει να γράφουμε το όνομα της πατρίδας μας με ειρωνία και μόνο οταν πρόκειται για κάτι για το οποίο ντρεπόμαστε ή στο πόσο πίσω είμαστε σε σχέση με άλλα κράτη.
΄Πολύ κρίμα ρε γμτ..

Αποσυνδεδεμένος snipAIR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 372
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #51 στις: 27 Αυγούστου, 2010, 17:23:14 μμ »
τελικα υπαρχει τιποτα νεοτερο?

Αποσυνδεδεμένος iliasb

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #52 στις: 07 Οκτωβρίου, 2010, 10:48:50 πμ »
Έτσι θα έκανα και εγώ! πολλοί Αστυνομικοί δεν ξέρουν τους νόμους! και δεν ενδιαφέρονται και για την ταλαιπωρία
του πολίτη, θα μπορούσαν να ενημερωθούν από τον Αξιωματικό υπηρεσίας για οτιδήποτε δεν γνωρίζουν
αντί για αυτό ταλαιπωρούν τον κόσμο!

Αποσυνδεδεμένος GEORGEGR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2367
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #53 στις: 07 Οκτωβρίου, 2010, 20:55:16 μμ »
Ηλία σε τιμά η ειλικρίνεια σου.
Πιστεύω όμως ότι οι συγκεκριμένοι ήταν ενημερωμένοι και απλά έπραξαν όπως έπραξαν.
H αεροβολίτιδα είναι νόσος και μάλιστα ανίατος, χρονία και συνεχώς επιδεινούμενη.
Ο μη spamαριστής πρώτος τον λίθο βαλέτω.

Αποσυνδεδεμένος kondan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #54 στις: 25 Φεβρουαρίου, 2015, 02:59:39 πμ »
Καλημερα σε ολους..

Μπορει καποιος να μας πει ενα link απο το οποιο μπορουμε να κατεβασουμε και να εκτυπωσουμε τον νομο?

Για να τον εχουμε οπως λεει ο φιλος παραπανω παντα μαζι μας, μαζι με αποδειξη αγορας (προεραιτικα) και ισως και υπογραμμισμενα στον νομο και τα αρθρα που μας ενδιαφερουν!

Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος Louk

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 174
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #56 στις: 19 Μαΐου, 2015, 15:12:38 μμ »
μετρησαν και τα μολυβια!

Αποσυνδεδεμένος Grandmaster

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 193
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #57 στις: 19 Μαΐου, 2015, 15:29:33 μμ »
παντως το αεροβολο ηταν πρωτο,AIR ARMS ELITE.
''εαν δεν ειναι χαλασμενο φτιαξτο μεχρι να το χαλασης''

Αποσυνδεδεμένος kallio

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 832
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #58 στις: 19 Μαΐου, 2015, 17:21:29 μμ »
παντως το αεροβολο ηταν πρωτο,AIR ARMS ELITE.
Για να αξιζει την ταλαιπωρια  ;D

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Έλεγχος σε αυτοκίνητο και κατάσχεση αεροβόλου όπλου
« Απάντηση #59 στις: 19 Μαΐου, 2015, 18:51:01 μμ »
Καλό θα ήταν να μάθουμε τη συνέχεια του θέματος.