Αποστολέας Θέμα: Άδεια εισαγωγής αεροβόλου απο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 57792 φορές)

Αποσυνδεδεμένος dimitris_miata

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
Άδεια εισαγωγής αεροβόλου απο εξωτερικό
« στις: 03 Ιουνίου, 2008, 11:13:28 πμ »
καλημερα.μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως χρειαζεται για να βγαλεις αδεια εισαγωγης αεροβολου απο το εξωτερικο?και ποτε θα χρειαστει οταν ερθει το οπλο στο τελωνειο?
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Οκτωβρίου, 2008, 14:59:55 μμ από Einhorn »

stefplak

  • Επισκέπτης
Περί Εισαγωγής Αεροβόλων (Μετονομασία από: Για να
« Απάντηση #1 στις: 23 Ιουνίου, 2008, 02:11:46 πμ »
σορρυ ρe παιδια που το ποσταρω εδω αλλα...τελιka μπορω να παρω αεροβολο απο χωρα της ευρωπαικης ενωσης χωρις να απαιτειται αδεια απο την αστυνομια ναι η ου?γιατι διαβασα στο νομο εδω μεσα οτι μπορω μεχρι τρια αεροβολα κιολας εαν ειναι απο εε.τι γινεται τελικα σκεφτομαι να παρω απο εδω: http://www.aceros-de-hispania.com/gb/default.htm

στην ισπανια ειναι εχει παρει κανενας απο εσας οπλο απο εκει?τι γινεται εχω μπερδευτει τελειος...
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Αυγούστου, 2008, 12:05:03 μμ από pri3st »

Αποσυνδεδεμένος Konstantin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 102
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #2 στις: 23 Ιουνίου, 2008, 02:32:34 πμ »

  Ναι αν μπορει καποιος γνωστης ας μας διαφωτισει επι του θεματος. Ενδιαφερομαι και εγω για αγορα οπλου απο την Ισπανια και θα ηθελα να ηξερα κατα ποσο αυτο ειναι βατο ως προς την εισαγωγη του οπλου στην χωρα...
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:05:05 μμ από Einhorn »

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #3 στις: 23 Ιουνίου, 2008, 08:35:34 πμ »
Καλημέρα,

Το θέμα είναι αρκετά απλό... Για την εισαγωγή αεροβόλου όπλου από την ΕΕ ή όπου αλλού χρειάζεσαι άδεια από την Αστυνομία._
Εάν είσαι τυχερός το φέρνεις έτσι, στο τελωνείο δεν το κοιτάνε και τέλος....
Όποιος θέλει παίρνει το ρίσκο!!! Πατέντες δεν υπάρχουν σε αυτά τα πράγματα και καλό θα είναι να μείνουμε στο νόμιμο μέχρι αυτό να αλλάξει.
Το τελευταίο είναι προσωπική άποψη και τίποτα παραπάνω...

ΥΓ: πείτε μου αν θέλετε να κρατήσω το θέμα ανοιχτό ή θα μείνουμε σε αυτά του πίνακα "Νομικά Θέματα"
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:05:21 μμ από Einhorn »

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #4 στις: 23 Ιουνίου, 2008, 11:49:23 πμ »
Καλημέρα,

Το θέμα είναι αρκετά απλό... Για την εισαγωγή αεροβόλου όπλου από την ΕΕ ή όπου αλλού χρειάζεσαι άδεια από την Αστυνομία._
Εάν είσαι τυχερός το φέρνεις έτσι, στο τελωνείο δεν το κοιτάνε και τέλος....
Όποιος θέλει παίρνει το ρίσκο!!! Πατέντες δεν υπάρχουν σε αυτά τα πράγματα και καλό θα είναι να μείνουμε στο νόμιμο μέχρι αυτό να αλλάξει.
Το τελευταίο είναι προσωπική άποψη και τίποτα παραπάνω...

ΥΓ: πείτε μου αν θέλετε να κρατήσω το θέμα ανοιχτό ή θα μείνουμε σε αυτά του πίνακα "Νομικά Θέματα"

και αυτο τι ειναι τελικα....για αυτο το ποσταρα:
    
Νόμος 2168/1993/ Α-147 Όπλα, Πυρομαχικά και Εκρηκτικές ύλες.
10. Για τα όπλα και λοιπά αντικείμενα του παρόντος άρθρου, που προέρχονται από χώρες μέλη της Ε.Ο.Κ., απαιτείται άδεια μεταφοράς, η οποία χορηγείται με τις προϋποθέσεις που προβλέπονται για την άδεια εισαγωγής και από τις διατάξεις του άρθρου 26 του παρόντος νόμου. Κατ' εξαίρεση, δεν απαιτείται άδεια μεταφοράς μέχρι 2 κυνηγετικών όπλων της κατηγορίας Β' και μέχρι 3 αεροβόλων όπλων, που προορίζονται για ατομική χρήση.

δεν μπορω να καταλαβω...επισης επικοινωνησα με την ιστιοσελιδα www.aceros-de-hispania.com για το εαν μπορουν να στειλουν αεροβολο ελλαδα και μου ειπαν:
Dear Sir :
We can send our products to your home in Greece without problems by the transport agency "Nacex".
You can do this payment by credit card VISA or MASTERCARD, bank transfer or Wester Union.
If you have some doubt, we are on your disposition.
Sincerenly,
Yolanda Sanz
www.aceros-de-hispania.com







« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:05:34 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #5 στις: 23 Ιουνίου, 2008, 11:54:27 πμ »

    
Νόμος 2168/1993/ Α-147 Όπλα, Πυρομαχικά και Εκρηκτικές ύλες.
10. Για τα όπλα και λοιπά αντικείμενα του παρόντος άρθρου, που προέρχονται από χώρες μέλη της Ε.Ο.Κ., απαιτείται άδεια μεταφοράς, η οποία χορηγείται με τις προϋποθέσεις που προβλέπονται για την άδεια εισαγωγής και από τις διατάξεις του άρθρου 26 του παρόντος νόμου. Κατ' εξαίρεση, δεν απαιτείται άδεια μεταφοράς μέχρι 2 κυνηγετικών όπλων της κατηγορίας Β' και μέχρι 3 αεροβόλων όπλων, που προορίζονται για ατομική χρήση.


Οπ.....Priest εδω θελουμε τις γνωμσεις σου!............Ειναι ενδιαφερον αυτο που λεει ο Στεφανος! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:05:48 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος jericho

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 151
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #6 στις: 23 Ιουνίου, 2008, 13:54:31 μμ »
'Αρθρο 2
 

Εισαγωγή από το εξωτερικό
 

1. Απαγορεύεται η εισαγωγή από το εξωτερικό όπλων και λοιπών αντικειμένων, που αναφέρονται στο άρθρο 1, πλην των κατά τις διατάξεις του παρόντος άρθρου εξαιρουμένων.

2. Με άδεια της αρμόδιας υπηρεσίας του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης, επιτρέπεται η εισαγωγή από το εξωτερικό:

α. Περιστρόφων, πιστολίων, αεροβόλων και κυνηγετικών όπλων, καθώς και ανταλλακτικών, μερών και φυσιγγίων αυτών. Προκειμένου περί ανταλλακτικών κυνηγετικών και αεροβόλων όπλων, η ανωτέρω άδεια απαιτείται μόνο για την εισαγωγή μηχανισμών κλείστρου, θαλαμών και κανών.


Aν θες ομως να εισαι 100 % σιγουρος ριξε ενα τηλεφωνο στην ΓΑΔΑ στο τηλεφωνο 2106476844 ζητα τον κυριο Ευαγγελιδη ο οποιος ειναι υπευθηνος στα αεροβολα οπλα και θα σου απαντησει σιγουρα τι χρειαζετε

« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:06:03 μμ από Einhorn »

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ:Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #7 στις: 23 Ιουνίου, 2008, 14:16:24 μμ »
Μην πιστευέται τον κάθε έναν που θέλει να πουλήσει κάτι!! Στην τελική ακολουθήστε τις "οδηγίες" του jericho...
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:06:14 μμ από Einhorn »

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #8 στις: 23 Ιουνίου, 2008, 14:34:33 μμ »
'Αρθρο 2
 

Εισαγωγή από το εξωτερικό
 

1. Απαγορεύεται η εισαγωγή από το εξωτερικό όπλων και λοιπών αντικειμένων, που αναφέρονται στο άρθρο 1, πλην των κατά τις διατάξεις του παρόντος άρθρου εξαιρουμένων.

2. Με άδεια της αρμόδιας υπηρεσίας του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης, επιτρέπεται η εισαγωγή από το εξωτερικό:

α. Περιστρόφων, πιστολίων, αεροβόλων και κυνηγετικών όπλων, καθώς και ανταλλακτικών, μερών και φυσιγγίων αυτών. Προκειμένου περί ανταλλακτικών κυνηγετικών και αεροβόλων όπλων, η ανωτέρω άδεια απαιτείται μόνο για την εισαγωγή μηχανισμών κλείστρου, θαλαμών και κανών.


Aν θες ομως να εισαι 100 % σιγουρος ριξε ενα τηλεφωνο στην ΓΑΔΑ στο τηλεφωνο 2106476844 ζητα τον κυριο Ευαγγελιδη ο οποιος ειναι υπευθηνος στα αεροβολα οπλα και θα σου απαντησει σιγουρα τι χρειαζετε




οκ θα βαλω τον κουμπαρο μου που ειναι μπατσονι
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:06:29 μμ από Einhorn »

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #9 στις: 23 Ιουνίου, 2008, 15:47:24 μμ »
ρε παιδια να ρωτησω απο www.pyramydair.com μπορω να αγορασω?(εφοσον εχω αδεια...) τι πρεπι να κανω για να αποφυγω τον φορο εκτελονισμου?τους εστειλα ενα email  εαν μπορουν να μου στειλουν τα οπλα και να μην δηλωσον την αληθινη αξια τους η να τα στειλουν σαν gift ωστε να μην πληρωσω τιποτα......περιμενω απαντηση...
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:06:41 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος jericho

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 151
Απ: Περί εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #10 στις: 23 Ιουνίου, 2008, 16:16:52 μμ »
Αποτι ξερω οτι εχει πανω απο 150 δολαρια αναγκαστικα τρωει φορο.Υπαρχουν καποια κολπακια τα οποια σε συνενοηση με τον αποστολεα μπορουν ν σου εχουν πανω στην συσκευασια ενδιξη gift και used ωστε μνα μην πληρωσεις φορο.Αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο.Απο την αλλη θα μπορεις να ζητησεις να μην γραψουν την πραγματικη αξια του και να βαλουν κατω των 150 δολαριωνη εστω 200 .Εχει ενα ρισκο ομως.Η περισοτερες μεταφορες ασφαλιζονται και σε περιπτωση απωλειας του αντικειμενου που μεταφερουν η χτυπα ξυλο (πτωση αεροπλανου) τοτε η αποζιμιωση θα ειναι συμφωνη με το ποσο που εχει δηλωθει.Οπως καταλαβαινεις για μεγαλα ποσα ειναι ρισκο.
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:07:23 μμ από Einhorn »

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #11 στις: 23 Ιουνίου, 2008, 17:17:10 μμ »
Αποτι ξερω οτι εχει πανω απο 150 δολαρια αναγκαστικα τρωει φορο.Υπαρχουν καποια κολπακια τα οποια σε συνενοηση με τον αποστολεα μπορουν ν σου εχουν πανω στην συσκευασια ενδιξη gift και used ωστε μνα μην πληρωσεις φορο.Αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο.Απο την αλλη θα μπορεις να ζητησεις να μην γραψουν την πραγματικη αξια του και να βαλουν κατω των 150 δολαριωνη εστω 200 .Εχει ενα ρισκο ομως.Η περισοτερες μεταφορες ασφαλιζονται και σε περιπτωση απωλειας του αντικειμενου που μεταφερουν η χτυπα ξυλο (πτωση αεροπλανου) τοτε η αποζιμιωση θα ειναι συμφωνη με το ποσο που εχει δηλωθει.Οπως καταλαβαινεις για μεγαλα ποσα ειναι ρισκο.
να σε ρωτησω εαν τα φερει ενα συγκενικο μου προσωπο απο αμερικη παιζει εκτελονισμος?
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:11:38 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος jericho

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 151
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #12 στις: 23 Ιουνίου, 2008, 20:56:27 μμ »
Αποτι εχω ακουσει η χειραποσκευες δεν ελεγχονται.Οποτε δεν περνανε και τελωνειο.Δεν ειμαι σιγουρος ομως .Καλυτερα να παρεις την ΓΑΔΑ που σου ειπα και να τα ρωτησεις εκει.Τουλαχιστον δεν θα εχεις καμια αμφιβολια.Και παρε και καποιο τελωνειο να ρωτησεις
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:12:34 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος chrissxan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 370
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #13 στις: 23 Ιουνίου, 2008, 21:31:03 μμ »
Αποτι εχω ακουσει η χειραποσκευες δεν ελεγχονται.Οποτε δεν περνανε και τελωνειο.Δεν ειμαι σιγουρος ομως .Καλυτερα να παρεις την ΓΑΔΑ που σου ειπα και να τα ρωτησεις εκει.Τουλαχιστον δεν θα εχεις καμια αμφιβολια.Και παρε και καποιο τελωνειο να ρωτησεις

Μη κανεις κανενα αστειο.....
Οι χειραποσκευες σε καθε πτηση ελεγχονται με ακτινες Χ και αν δουν κατι που μοιαζει με οπλο γινονται φιλο και φτερο (αν μιλαμε για πτηση φυσικα).Αν βρουν οπλο μαλλον η καταληξη θα ειναι το κρατητηριο της ασφαλειας του αεροδρομιου.Καποτε ειχα σε μια χειραποσκευη ενα αναμνηστικο διακοσμητικο που ειχε το σχημα του αστεριου και στη Σιγκαπουρη αδειασαν την τσαντα μου γιατι φοβηθηκαν πως ηταν "σουρικεν" (τα γνωστα οπλα αστερια των νινζα στις πολεμικες τεχνες).
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:12:21 μμ από Einhorn »
Gamo Roadster IGT 10X GEN2 5.5
Gamo Whisper X 5.5 - Gamo Whisper IGT 5.5
Gamo Delta Fox 4.5 - Crosman 2100B
Benjamin Sheridan 397 - Benjamin Trail NP hardwood 5.5
Artemis SR1000s Nitro camo 5.5
Daisy  Red Ryder 1938 BB
Crosman 357 - Daisy Powerline 008
Crosman 1322 - Crosman 2240
Walther PPK/S - Zoraki HP-01 .177
Crosman PSM45 - Daisy Powerline 340
Snowpeak SP500 4.5
Snowpeak M25 5.5
Snowpeak P35 5.5

Αποσυνδεδεμένος jericho

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 151
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #14 στις: 23 Ιουνίου, 2008, 21:50:55 μμ »
Αποτι εχω ακουσει η χειραποσκευες δεν ελεγχονται.Οποτε δεν περνανε και τελωνειο.Δεν ειμαι σιγουρος ομως .Καλυτερα να παρεις την ΓΑΔΑ που σου ειπα και να τα ρωτησεις εκει.Τουλαχιστον δεν θα εχεις καμια αμφιβολια.Και παρε και καποιο τελωνειο να ρωτησεις

Μη κανεις κανενα αστειο.....
Οι χειραποσκευες σε καθε πτηση ελεγχονται με ακτινες Χ και αν δουν κατι που μοιαζει με οπλο γινονται φιλο και φτερο (αν μιλαμε για πτηση φυσικα).Αν βρουν οπλο μαλλον η καταληξη θα ειναι το κρατητηριο της ασφαλειας του αεροδρομιου.Καποτε ειχα σε μια χειραποσκευη ενα αναμνηστικο διακοσμητικο που ειχε το σχημα του αστεριου και στη Σιγκαπουρη αδειασαν την τσαντα μου γιατι φοβηθηκαν πως ηταν "σουρικεν" (τα γνωστα οπλα αστερια των νινζα στις πολεμικες τεχνες).

Εγω ενοουσα δεν ελεγχονται απο το τελωνειο για φορο.Το οτι ελεγχονται στο αεροδρομιο ειναι γνωστο.Και αλλο ενα λαθος που εκανα ειναι οχι η χειραποσκευες.ηθελα να πω η αποσκευες του ταξιδιωτη αλλα αυτες που φορτονονται σε αποθηκες του αεροσκαφους.
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:12:07 μμ από Einhorn »