Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa  (Αναγνώστηκε 30321 φορές)

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« στις: 28 Σεπτεμβρίου, 2010, 22:05:24 μμ »
Eχει κανεις  στην κατοχη του καποιο απο την τελευταια σειρα της Cometa  Mod Fusion Premier και Mod 400 Premier να μας πει την  γνωμη του για αυτα τα τοσο ωραια και εντυπωσιακα τουφεκια(φωτο στο Cometa airgun)
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #1 στις: 28 Σεπτεμβρίου, 2010, 22:18:56 μμ »
Νομιζω οτι εχει παρει ενα ο AVARIS και κατενθουσιαστηκε με την ευκολια σκοπευσης που προσεφεραν τα σκοπευτικα του.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος gianismegara

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 899
  • Η ΗΡΕΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ!!!
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #2 στις: 28 Σεπτεμβρίου, 2010, 22:43:56 μμ »
Από μια σύντομη έρευνα, είδα ότι υπάρχει και στην χώρα μας, το COMETA FUSION BLACK 4.5 mm:  http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=31042
Φαίνεται αξιόλογο αεροβόλο και με καλή ποιότητα κατασκευής, αλλά απ' ότι είδα, δεν διαθέτει ανοικτά σκοπευτικά. Τα είδα και στην επίσημη σελίδα της COMETA. Πολύ όμορφα!

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #3 στις: 28 Σεπτεμβρίου, 2010, 23:16:43 μμ »
Καλά οπλάκια, αξιόλογα και σε καλή τιμή.
Με αρκετά καλή σκανδάλη για τα χρηματα τους και καλή ευστοχία.

http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,1169.0.html


Κυριάκος.


Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #4 στις: 29 Σεπτεμβρίου, 2010, 14:20:22 μμ »
Κυριακο το δικο σου οπλο ειναι το 300 εγω ρωτω για τη σειρα 400 Fusion Premier με ξυλινα κοντακια απο πολυ ομορφα ξυλα(δεν ειμαι συγουρος αν ειναι καρυδια).
Ενα που βρηκα εδω με πλαστικο κοντακι χωρις σκοπευτικα ζητα απο τον υποψηφιο αγοραστη του το ποσον των 380 ευρω.
Το αδελφακι του που φορα ξυλινο κουστουμι ισως θελει κατι παραπανω να ερθει σπιτι σου, και αυτο που εχει ρυθμιζομενο μαγουλο ισως κατι ακομα.
Επισεις παρατηρησα σε σχεση με το δικο σου εχει καποιες διαφορες τουλαχιστον εξωτερικα.
Δεν ξερω αν καποιος εχει το συγκεκριμενο μοντελο να μας πει τις εντυπωσεις του.
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος tieton

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1594
  • Λευτερια στους...pcpistas!!!
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #5 στις: 29 Σεπτεμβρίου, 2010, 14:33:12 μμ »
Μηπως λες γι αυτα Ηρακλη?
http://www.carabinasypistolas.com/compressed_air_rifles/cometa_air_rifles/
σε σχεση με την...καταδυτικη
 σταγιερουμπα+weaver T36
fcb αεροβολο-airrifle
https://www.facebook.com/groups/1217631344969912/

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #6 στις: 29 Σεπτεμβρίου, 2010, 14:47:03 μμ »
Ακριβως αυτα Κυριακο.
Τουλαχιστον εξωτερικα ειναι πολυ ωραια οπλα!!!!!
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #7 στις: 29 Σεπτεμβρίου, 2010, 14:53:25 μμ »
Εγω σου εδωσα εκεινο το λινκ για να πάρεις μια ιδέα απο την Cometa γενικα.
Δες και αυτο.
Μάλλον μια παραλλάγη του fenix 400 πρεπει να ειναι.

http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,1085.0.html

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #8 στις: 29 Σεπτεμβρίου, 2010, 15:15:46 μμ »
Μάλλον μια παραλλάγη του fenix 400 πρεπει να ειναι.
http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,1085.0.html
         
          Σωστά, το Fusion είναι στην πράξη ένα FENIX 400 με διαφορετική κάννη και κοντάκι - όλα τα υπόλοιπα μηχανικά μέρη είναι όμοια μεταξύ τους. Το Fusion έχει κοντή κάννη (γύρω στα 30 cm) και χιτώνιο (shrouded barrel) που την περιβάλλει και της δίνει κανονικό μήκος, δεν έχει ανοιχτά σκοπευτικά και το κοντάκι έχει άλλο σχήμα. Οι εκδόσεις Premier που κυκλοφόρησαν τελευταία έχουν κοντάκι από καρυδιά ενώ τα απλά έχουν κοντάκια από οξιά. Σαν ποιότητα κατασκευής είναι ανώτερα όλων των άλλων Ισπανικών και σίγουρα αξίζουν τα λεφτά τους.


Αποσυνδεδεμένος mentzas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 195
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #9 στις: 17 Φεβρουαρίου, 2012, 12:54:02 μμ »
Καποια ενημερωση για το V10-V5 ?

Καποιος κατοχος ??

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #10 στις: 17 Φεβρουαρίου, 2012, 12:57:06 μμ »
Περιμενε και ερχεται. ;)
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος AndreW

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #11 στις: 14 Ιουνίου, 2012, 09:01:44 πμ »
Έχει κανείς σας την cometa 220?
Είναι καλό αεροβόλο για αρχαρίους?
 ???
Cometa Mod. 220 4.5mm

Αποσυνδεδεμένος AndreW

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #12 στις: 14 Ιουνίου, 2012, 11:08:28 πμ »
Γειά σας παιδιά, με λένε ανδρεα (όπως λέει και το ονομα :P) και για ξεκίνημα διάλεξα ένα baical με 100 ευρώ, αλλα (ας είναι ο άνθρωπος του μαγαζιού καλά) και μου πρότεινε την cometa 220. Είναι καλή για ξεκίνημα; Ξέρετε κανένα ανταλλακτικό ελατήριο μην σπάσει και δεν βρίσκω; Παντός εγώ την αγόρασα και έμεινα πολύ ευχαριστημένος από αυτό.
Cometa Mod. 220 4.5mm

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #13 στις: 14 Ιουνίου, 2012, 13:41:01 μμ »
          Καλησπέρα φίλε AndreW.  Δεν έχω δεί το Cometa 220 αλλά κατέχω το παλιότερο μοντέλλο - το μοντέλλο 200 που δεν βγαίνει πιά. Τα δύο όπλα έχουν παρόμοιες διαστάσεις και "γραμμή" (το 220 αντικατέστησε το 200) αλλά διαφέρουν σε πολλά από τα εσωτερικά τους μέρη (μηχανισμός σκανδάλης, πιστόνι κλπ). Άν εξαιρέσεις την σκανδάλη (που στο δικό μου άν και διαφημιζόταν ως ρυθμιζόμενη στην πράξη δεν επιδέχεται σοβαρές ρυθμίσεις) είναι πρώτης τάξεως αεροβόλο για αρχάριους αλλά και για "πεπειραμένους" άν και σχετικά "αδύνατο" (δεν είναι πολύ ισχυρό). Το 220 έχει μια σειρά βελτιώσεων (συνθετική τσιμούχα πιστονιού, κάπως μεγαλύτερο αεροθάλαμο) κι έτσι βγάζει μερικά μέτρα ταχύτητας παραπάνω - η εταιρεία το διαφημίζει λέγοντας πώς αποδίδει 220 m/sec στο διαμέτρημα των 4,5 mm με μολύβδινες βολίδες (άγνωστος ο τύπος τους όμως) και 190 m/sec στο διαμέτρημα των 5,5 mm - είθισται οι αποδόσεις που ανακοινώνουν οι εταιρείες να είναι σχεδόν πάντα "αισιόδοξες" οπότε υπολόγιζε και κάτι λιγότερο.
             http://www.cometaairgun.com/en/cometa_carabinas_220.html
     Η μοναδική μου επιφύλαξη αφορά την σκανδάλη του 220 που από αναφορές άλλων χρηστών και δοκιμές σε ξενόγλωσσα forum και site εξακολουθεί να μην είναι η καλύτερη δυνατή - κάτι που κατά την γνώμη μου πάντα - αδικεί το αεροβόλο. Παρέχει δυνατότητα ρύθμισης αλλά ο σχεδιασμός και η γεωμετρία των εξαρτημάτων της δείχνουν πώς δεν είναι ακριβώς ότι υπόσχεται. Για να το ξεκαθαρισω δε λέγοντας "μη καλή" εννοώ πώς δεν μπορεί να ρυθμιστεί σε χαμηλό βάρος έλξης και δεν μπορεί να δώσει την καλύτερη δυνατή αίσθηση στον σκοπευτή για να βελτιώσει την ακριβειά του. Από λειτουργικής πλευράς δεν έχει κανένα πρόβλημα - υπάρχει και αυτόματη ασφάλεια που μπαινοβγαίνει κατά τη βούληση του χειριστή - το βάρος της όμως και η διαδρομή την κάνουν κάπως κουραστική. Το ζήτημα του μηχανισμού της σκανδάλης στα αεροβόλα της Cometa μου προξενεί απορία εδώ και πάρα πολύ καιρό και το έχω σαν "παράπονο" (ίσως να το έχω αναφέρει ξανά κάπου, δεν θυμάμαι τώρα) - γιατί δεν βάζουν την καλή ρυθμιζόμενη σκανδάλη του κορυφαίου τους μοντέλλου 400 FENIX/FUSION σε όλα τα μοντέλλα που παράγουν; Παίρνω σαν παράδειγμα την Diana και την Weihrauch (HW) - και οι δύο εταιρείες  έβαζαν τον καλό μηχανισμό σκανδάλης τους  σε όλα τα μοντέλλα π.χ. το μικρό "παιδικό"  Diana 25 είχε την ίδια σκανδάλη με το "ενήλικο" και βαρύ Diana 35 , η Weihrauch προσφέρει την κλασσική σκανδάλη Rekord σε  όλα σχεδόν τα όπλα της (πλήν του HW 25), από το "μικρό στο μάτι" HW 30S έως το "βαρύ πυροβολικό" που ακούει στο όνομα HW 80.
           Πιστεύω ειλικρινά πώς είναι κρίμα κι αδικία για την συνολικά καλή ποιότητα των αεροβόλων της Cometa να υπολείπονται σε έναν τόσο κρίσιμο ("νευραλγικό") τομέα για κάθε ραβδωτό όπλο ακριβείας όπως η καλή σκανδάλη. Δεν ξέρω άν το σκέφτηκαν ποτέ κι αποφάσισαν να μην το εφαρμόσουν για τους δικούς τους λόγους (αλλαγή της γραμμής παραγωγής, επανασχεδιασμός μοντέλλων, μεγάλο κόστος επένδυσης με αμφίβολη αποδοχή από την αγορά κλπ) - είμαι τελείως άσχετος από βιομηχανικές κατασκευές αυτού του είδους κι ίσως ακούγεται αφελές σε έναν ειδικό του κλάδου αλλά δεν νομίζω ότι θα ήταν και τόσο δύσκολο ή ασύμφορο από πλευράς κόστους να ενσωματώσουν την καλή σκανδάλη που ήδη παράγουν σε όλα τους τα μοντέλλα. Μόνο κέρδος θα είχαν κι αυτοί και οι καταναλωτές/αγοραστές των προϊόντων τους (και πονοκέφαλο οι ανταγωνιστές).

       Με αυτά κατά νου φίλε AndreW κι άν το οικονομικό θέμα δεν είναι απαγορευτικό θα σου έλεγα να δείς το μεγαλύτερο, δυνατότερο αλλά και ολοκληρωμένο Cometa 400. Άν πάλι σου αρέσει το συγκεκριμένο αεροβόλο σκέψου λίγο κι αυτά που είπαμε εδώ.
         


Αποσυνδεδεμένος AndreW

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #14 στις: 14 Ιουνίου, 2012, 14:04:14 μμ »
Φιλε accuracy lover, εγώ το εχω αγορασει, αλλά ήθελα να ακούσω και λόγια από έμπειρους αεροβολίστες.
Cometa Mod. 220 4.5mm