Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa  (Αναγνώστηκε 30343 φορές)

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #15 στις: 14 Ιουνίου, 2012, 14:54:29 μμ »
 
Φιλε accuracy lover, εγώ το εχω αγορασει, αλλά ήθελα να ακούσω και λόγια από έμπειρους αεροβολίστες.

         Αυτό είναι ακόμα καλύτερο φίλε AndreW - αφού το έχεις ήδη γράψε μας κάποια στιγμή (όποτε μπορέσεις) τις εντυπώσεις σου από "πρώτο χέρι" σχετικά με την λειτουργία του, κατά πόσο είσαι ευχαριστημένος από αυτό και άν ικανοποίησε τις προσδοκίες σου. Οι απόψεις σου θα είναι πολύ χρήσιμες για όλους μας.
             Προσωπικά άν και το Cometa μου το πήρα δεύτερο χέρι (ίσως και τρίτο, δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω) και με τις ψιλοφθορές που έχει (ξέβαψαν κάπως τα ξύλα του, έχει πολύ μικρά στίγματα σκουριάς στα μεταλλικά μέρη) όταν το πάρω στα χέρια και αρχίζω να ρίχνω δύσκολα θα το αφήσω κάτω άν και έχω κι άλλα ποιοτικότερα, ακριβότερα και ολοκαίνουρια αεροβόλα για να χρησιμοποιήσω. Ο συνδυασμός μεγέθους, βάρους, ευκολίας όπλισης (είναι αστεία η προσπάθεια όπλισης με αυτό - μόνο το Slavia 631 θέλει ελαφρώς μικρότερη δύναμη για να οπλίσει) το κάνει πολύ επιθυμητό - άν είχε και καλύτερη σκανδάλη θα ήταν τέλειο.

 

Αποσυνδεδεμένος AndreW

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
Απ: Ερωτησεις για τα μοντελα της COMETA
« Απάντηση #16 στις: 14 Ιουνίου, 2012, 16:10:52 μμ »
Εμένα (με κριτήριο τις 250+ βολές που του έριξα) μου άρεσε παρά πολύ για πρώτο αεροβόλο. Οπλίζει ευκολα, το βάρος εμένα δεν με ενδιαφέρει και τόσο διότι δεν ασχολούμε επαγγελματικά. Οι διαστάσεις του είναι ικανοποιητικές (ούτε μικρό ούτε μεγάλο ειναι, για μένα τουλάχιστον). Οι σκανδάλη του είναι καλη,δύο σταδίων, αφού δεν του άλλαξα και τίποτα. Είναι ακριβές, αν και ήθελε λίγο ρυθισμα στην αρχή   :P Σε σχέση με το baical mp520 (δεν είμαι και σίγουρος για το όνομα :-\)        γείναι σούπερ για αρχαρίους (τα εχω πιάσει και εχω ρίξει και με τα δύο, και ομολογώ πως προτιμώ την cometa 220. Εχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος, και νομίζω αξίζει για τα λεφτά του.
Cometa Mod. 220 4.5mm

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #17 στις: 14 Ιουνίου, 2012, 16:34:48 μμ »
       
         Στην σύγκρισή σου μάλλον εννοείς το Baikal MP 512 που είναι παρόμοιων διαστάσεων. Επειδή είχα και αυτό το Baikal για κάτι χρόνια & έχω ρίξει κάμποσες βολές και μ' εκείνο συγκριτικά με το Cometa υπολείπεται σε κάποια πράγματα. Η σκανδάλη του Βaikal MP 512 ήταν επίσης σκληρή και με μεγάλη διαδρομή που καθιστούσε ασαφές το σημείο απελευθέρωσης της βολής, ήταν εξ' ολοκλήρου ατσάλινη κατασκευή αλλά με χειρότερο επιφανειακό φινίρισμα σε σχέση με το Cometa αλλά και με σχεδιαστικά "φάουλ" του μηχανισμού που αναγνωρίστηκαν στην πορεία. Είχε καλή ακρίβεια κι εξαιρετική αίσθηση στο κράτημα στα χέρια κάτι που έκανε τις βολές από όρθια θέση πολύ βολικές κι εύκολες. Αφού το είδες και το έριξες κι αυτό αλλά στο τέλος προτίμησες το Cometa οφείλω να σε συγχαρώ για την επιλογή σου και το κριτήριό σου (όπου κι άν στηριζόταν).
           Ρίξε βολές να το ευχαριστηθείς και να "στρώσει" κι άλλο η λειτουργία του!  Όσο για την σκανδάλη εφ' όσον σε βολεύει και την συνήθισες άσε τους άλλους (κι εμένα μαζί) να λένε! :D 
       Η ενασχόλησή μας με τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τις επιμέρους λειτουργίες των μηχανισμών δεν φτάνει για να μας αποδοθεί ο χαρακτηρισμός "επαγγελματίες" του είδους - κάθε άλλο μάλιστα. Χομπίστες είμαστε όλοι  αλλά "το ψάχνουμε" για να βρούμε τα θετικά και τα αρνητικά κάθε σχεδίου και όπλου  ώστε να βοηθηθούμε μαθαίνοντας και να βοηθήσουμε άλλους φίλους που σκέφτονται να κάνουν μια αγορά. Την διαφορά που έχει μια καλύτερη σκανδάλη θα την δείς και θα την καταλαβεις όταν με το καλό ρίξεις με ποιοτικότερα αεροβόλα. Να υποθέσω πώς οι μέχρι τώρα βολές σου ήταν με τα ανοιχτά σκοπευτικά του όπλου ή του έχεις προσαρμόσει και διόπτρα;


Αποσυνδεδεμένος AndreW

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #18 στις: 14 Ιουνίου, 2012, 16:41:55 μμ »
Δυστυχώς με ανοιχτα σκοπευτικά. Θέλω να πάρω μια διόπτρα αλλά πρέπει να είμαι μέλος συλλόγου αν δε κάνω λάθος. Αν ξέρεις τι λέει ο νόμος (γιατί μπερδεύτηκα) μπορείς να με φωτίσεις με το νομικό θέμα? Τι πρέπει να κάνω για να εχω μια νόμιμη διόπτρα?
Cometa Mod. 220 4.5mm

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #19 στις: 14 Ιουνίου, 2012, 16:48:26 μμ »
 
Δυστυχώς με ανοιχτα σκοπευτικά. Θέλω να πάρω μια διόπτρα αλλά πρέπει να είμαι μέλος συλλόγου αν δε κάνω λάθος. Αν ξέρεις τι λέει ο νόμος (γιατί μπερδεύτηκα) μπορείς να με φωτίσεις με το νομικό θέμα? Τι πρέπει να κάνω για να εχω μια νόμιμη διόπτρα?

           Υπάρχουν πολλές αναφορές στο forum για το "λεπτό" αυτό ζήτημα κι αντίστοιχα θέματα - με την χρήση της "Αναζήτησης" μπορείς να βρείς πολλές πληροφορίες σχετικά - ρίξε μια ματιά εδώ για να κατατοπιστείς:

                  http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,732.0.html
       

Αποσυνδεδεμένος AndreW

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #20 στις: 14 Ιουνίου, 2012, 16:55:07 μμ »
Το εχω διαβάσει αυτό το topic αλλά δεν έβγαλα άκρη διότι αναφέρθηκαν πολλα για αυτό το θέμα και δεν κατέληξαν (τουλάχιστον όχι εγώ) σε κάτι συγκεκριμένο
 :-[
Cometa Mod. 220 4.5mm

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #21 στις: 14 Ιουνίου, 2012, 17:35:03 μμ »
 
           Η πιο απλή και πρακτική απάντηση είναι πώς με βάση την ισχύουσα νομοθεσία της χώρας δεν μπορείς να έχεις πάνω στο αεροβόλο σου και να χρησιμοποιείς νόμιμα μια τηλεσκοπική διόπτρα σαν αυτές που βλέπεις σε πολλές εικόνες, φωτογραφίες και παρουσιάσεις ή δοκιμές. Στην τελική και άν συμβεί αυτό που ο καθένας απεύχεται ακόμα και η εγγραφή σε επίσημο Σκοπευτικό Σύλλογο είναι ένα "σύν" στην υπεράσπισή σου - δεν σε κατοχυρώνει όμως 100% σε κάθε περίπτωση. Τα νομικά "τρύκ" που περιγράφονται κάπου στις συζητήσεις δεν σώζουν την κατάσταση και προϋποθέτουν τεράστια ταλαιπωρία και γραφειοκρατία για κάτι που πρακτικά δεν χρησιμοποιεί κανένας χομπίστας σκοπευτής [διόπτρα με μέγιστο συντελεστή μεγέθυνσης ειδώλου 4x δηλωμένη με άδεια πάνω σε πανάκριβο αεροβόλο τουφέκι Ολυμπιακών προδιαγραφών ("αναιμικό" από πλευράς δύναμης) για το Ολυμπιακό αγώνισμα του κινούμενου στόχου (αγριόχοιρου παλιότερα) στην απόσταση των 10 m] - ενός αγωνίσματος που πρακτικά (όχι στα χαρτιά) δεν εξασκείται ενεργά σε κανένα Σκοπευτήριο στην Ελλάδα.
         
              Αυτά είναι τώρα τα πράγματα - όποιος θέλει να πάρει το ρίσκο και την ευθύνη το κάνει έχοντας γνώση της κατάστασης που ισχύει και ο Άγιος Προστάτης των σκοπευτών βοηθός!

Αποσυνδεδεμένος AndreW

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #22 στις: 14 Ιουνίου, 2012, 21:26:42 μμ »
Κρίμα, και ήθελα να πάρω μια.  :-\
Σιγα μην το ρισκάρω, θα μου πάρουν και το μόνο αεροβόλο που εχω  :P
Cometa Mod. 220 4.5mm

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #23 στις: 14 Ιουνίου, 2012, 21:40:56 μμ »
Κρίμα, και ήθελα να πάρω μια.  :-\
Σιγα μην το ρισκάρω, θα μου πάρουν και το μόνο αεροβόλο που εχω  :P

Το οπλο δεν θα στο παρουν.
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος AndreW

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #24 στις: 14 Ιουνίου, 2012, 21:59:08 μμ »
Κρίμα, και ήθελα να πάρω μια.  :-\
Σιγα μην το ρισκάρω, θα μου πάρουν και το μόνο αεροβόλο που εχω  :P

Το οπλο δεν θα στο παρουν.
Τότε τι θα πάθω αν με πιάσουν με παράνομη διόπτρα; (sorry για την ασχετίλα μου  :P)
Cometa Mod. 220 4.5mm

Αποσυνδεδεμένος Louk

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 174
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #25 στις: 14 Ιουνίου, 2012, 22:20:15 μμ »
μαλλον αρκετο τρεξιμο.Χωρις,θελω να πιστευω,συνεπειες σοβαρες.

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #26 στις: 14 Ιουνίου, 2012, 22:25:49 μμ »
                   
                   Διάβασε κι αυτό για να πάρεις μια ιδέα:
 
            http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,3992.0.html


Αποσυνδεδεμένος AndreW

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
Απ: Ερωτήσεις για τα μοντέλα της Cometa
« Απάντηση #27 στις: 14 Ιουνίου, 2012, 22:34:34 μμ »
Ξου Ξου Ξου μην μου τύχει τίποτα σαν το τοπικ και τρέχουμε
Cometa Mod. 220 4.5mm