Γενικά > Νομικά Θέματα

Νόμος περί Όπλων και αεροβόλα

<< < (2/31) > >>

Byron22:
Einhorn ορθη η επισημανση σου, διαβασα προσεκτικα το νομο και εχω μια παρατηρηση μονο:

Το οικειο εδαφιο (10) του αρθρου 2 που τιτλοφορειται ´εισαγωγη απο το εξωτερικό´ αναφερει οτι απαιτείται άδεια μεταφοράς, η οποία χορηγείται με τις προϋποθέσεις που προβλέπονται για την άδεια εισαγωγής και από τις διατάξεις του άρθρου 26 του παρόντος νόμου. Το αρθρο 26 ωστοσο αναφερεται αποκλειστικα και μονο σε πυροβολα οπλα, ενω απο τις διαταξεις του εξαιρουνται οι οπλοπωλες.
Τωρα οσον αφορα την αδεια εισαγωγης, παρατηρει κανεις οτι ενω το εδ.2 του αρθρου 2 κανει λογο για αδεια εισαγωγης και αεροβολων οπλων, το εδ. 6(γ) εισαγει την πρωτη εξαιρεση, η οποια επιτρεπει την εισαγωγη ανευ αδειας 1 αεροβολου απο χωρα μη μελος της ΕΕ και ως ειδικοτερο κατισχυει της γενικοτερης διαταξης του αρθρου 2(2).
Βεβαιως, το αρθρο 2(10) οντως περιοριζεται στη μεταφορα και ως εκ τουτου, θεωρητικα τουλαχιστον, παραπεμπει για την εισαγωγη στη γενικη διαταξη [2(2)]που απαιτει αδεια...

Einhorn:
Tό έγραψα νωρίτερα σε άλλο θέμα, οι ασάφειες και οι γενικεύσεις υπάρχουν στις νομοθεσίες εσκεμμένα καθώς είναι σχεδόν αδύνατο ο νομοθέτης να τα προβλέψει όλα. Με αυτό το τρόπο μεταθέτει την ευθύνη της ερμηνείας στους διάφορους δημόσιους φορείς-οργανισμούς, ελεγκτικούς και μη.
Όταν γινόταν η διαβούλευση για τη νέα νομοθεσία περί όπλων (που ωστόσο έδινε βάρος στα κυνηγετικά όπλα και δεν ασχολήθηκε ούτε πείραξε -ορθώς κατά τη γνώμη μου- τα αεροβόλα) έριξα μια ματιά στη αντίστοιχη Γερμανική νομοθεσία περί όπλων. Μιλάμε για τόμο!!! Η δική μας είναι κάποιες λίγες σελίδες....

proairgun:
εγώ δεν μπορώ να καταλάβω όπως βλέπουμε και στο άρθρο 1 (Έννοια όρων-Έκταση εφαρμογής) γιατί απαγορεύονται οι διόπτρες στην Ελλάδα >:(

Thorin:
Μηπως να τα διαβασεις και τα αλλα αρθρα?

asrael:

--- Παράθεση από: proairgun στις 21 Ιανουαρίου, 2011, 18:39:38 μμ ---εγώ δεν μπορώ να καταλάβω όπως βλέπουμε και στο άρθρο 1 (Έννοια όρων-Έκταση εφαρμογής) γιατί απαγορεύονται οι διόπτρες στην Ελλάδα >:(

--- Τέλος παράθεσης ---

Γιατί απλά ότι δεν μπορεί να το ελέγξει η πολιτεία το απαγορεύει.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση