Αποστολέας Θέμα: Φινίρισμα κοντακίου  (Αναγνώστηκε 15016 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Fousk@S

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
Απ: Φινίρισμα κοντακίου
« Απάντηση #15 στις: 06 Αυγούστου, 2008, 03:46:04 πμ »
καλη δουλεια φιλε!!!περιμενουμε φοτος!!  ;) ;)
[]WaLtheR Cp 88-rifle QB23[]

Συνδεδεμένος Χρήστος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1702
Απ: Φινίρισμα κοντακίου
« Απάντηση #16 στις: 16 Αυγούστου, 2008, 11:15:50 πμ »
http://www.checkering.com/            Εξαιρετική σελίδα μέ πληθώρα πληροφοριών !            Χρήστος.
You are talking too much but you are not saying anything !
Τώρα που το κάνατε σαν τα μούτρα σας κοιταχτείτε μεταξύ σας !

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Φινίρισμα κοντακίου
« Απάντηση #17 στις: 26 Αυγούστου, 2008, 16:06:33 μμ »
λοιπον καταρχην σορρυ για την καθυστερηση αλλα ημουνα αρκετα απασχολημενος.το κοντακι εγινε τελικα..... ;D ακολουθησα ακριβως τα παραπανω βηματα και μπορω να πω οτι η διαδικασια ειναι ευκολη.το μονο που δεν εβαλα ειναι νεροχρωμα και το εκανα επιτηδες διοτι μου αρεσει περισσοτερο ανοιχτοχρωμο το κοντακι παραα σκουρο...εβαλα και την διοπτρα μου και το σιγαστηρα.....και ειδου τα αποτελεσματα:



ps:συγνωμμη για την ποιοτητα των εικονων αλλα ξεχασα την ψηφιακη και ειναι απο κινητο
ps2:ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους για την υπομονη σας και την βοηθεια σας...

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Φινίρισμα κοντακίου
« Απάντηση #18 στις: 27 Αυγούστου, 2008, 08:15:36 πμ »
Μπράβο ρε stefplak!! Κούκλα -κούκλα!

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Φινίρισμα κοντακίου
« Απάντηση #19 στις: 27 Αυγούστου, 2008, 14:37:16 μμ »
ευχαριστω φιλε priest  να εισαι καλα.εαν μπορεσω θα ανεβασω και καλυτερες photo....εχω και ενα ενα τα βηματα πως εγινε το κοντακι......

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Φινίρισμα κοντακίου
« Απάντηση #20 στις: 03 Νοεμβρίου, 2008, 19:34:17 μμ »
Καλησπερα.
Θα ηθελα να επαναφερω ενα ενδιαφερον θεμα που εχει αναλυθει ελαχιστα.
 Ενδιαφερομαι λοιπον να κανω ενα φρεσκαρισμα στο κοντακι του 2260 μου, και αν βγει καλο θα το κανω και στο Β50. Δεν εχει κανενα προβλημα, κανενα χτυπημα το κοντακι...απλα θελω να ασχοληθω! :D
Γενικα δεν εχω ξανασχοληθει σοβαρα με ξυλο και ετσι θα χρειαστω λεπτομερη βοηθεια! :-* :-* :-* :D
Λοιπον, στο μυαλο μου τα εχω ως εξης:
Πρωτα τριβουμε με γυαλοχαρτο.Ξεκιναμε απο 400 και φτανουμε εως και 1000 ή κ παραπανω.
Remover μπορουμε να βαλουμε για ευκολια μας αλλα δεν ειναι απαραίτητο, και σε ενα Post του e-artemis διαβασα οτι δεν συνίσταται στα οπλα. Ισχυει αυτο?
Μετα την καλη προεργασία του ξυλου τι γινεται?περναμε λινέλαιο?
Σκεφτομαι οτι δεν θα ηθελα να περασω λουστρο στο ξυλο. Θελω να εχει την υφη του ξυλου. Γινεται αυτο?Θα εχει καποιο προβλημα το ξυλο?
Γινεται λοιπον να περασω λινέλαιο μονο?Κ ποσα χερια?Και ποιο σημαντικο, ποιο λινέλαιο?
Σε ενα post ειχε πει ο diana350magnum οτι ειναι καλλίτερο να χρησιμοποιήσουμε καλλιτεχνικό λινέλαιο παρα του χρωματοπωλείου.
Όμως ποιο?Σημερα πηγα στο Πλαισιο και βρηκα αυτο:http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=28&product=112291
Περιγραφεται ως Refined Linseed Oil. Λινέλαιο ειναι αυτο? και αξιζει?ειναι καλο?

Καπου στην ολη διαδικασια υπαρχει και ενα sealer? Τι ειναι αυτο?Τι κανει, πως χρησιμοποιείτε και σε ποια φαση της εργασιας μπαινει?

Και κατι εχει παρει το αυτι μου περι παπαρουνελαιου?Ξερουμε καποια χρηση αυτου?

Περιμενω τις γνωσεις σας μάστορες του ξυλου.... :-* :-*
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Νοεμβρίου, 2008, 19:37:56 μμ από giorgos200sx »

Αποσυνδεδεμένος manolkok

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 621
Απ: Φινίρισμα κοντακίου
« Απάντηση #21 στις: 03 Νοεμβρίου, 2008, 21:11:15 μμ »
Γιωργο στην πρωτη σελιδα του θεματος ( τριτο ποστ ) εχω ανεβασει εναν πολυ καλο οδηγο συμφωνα με τον οποιο εχω φτιαξει πολλα οπλα ( δικα μου και φιλων ) με παρα πολυ καλα αποτελεσματα . Εφ'οσον προκειτε για κοντακι αεροβολου ειναι σιγουρο πως θα χρειαστεις και νεροχρωμα ( εγω προτιμω σκουρα καρυδια ) αλλα μην το παρακανεις ενα η το πολυ 2 χερια ειναι αρκετα . Οτι απορια εχεις μπορω να σε βοηθησω . Εγω για λινελαιο χρησιμοποιω το τικ-οιλ τις berreta , tτο πλεονεκτημα του ειναι οτι περιεχει και στεγνωτικο ετσι η ολη διαδικασια ειναι ποιο γρηγορη ενω το αποτελεσμα μπορεις να διαλεξεις αν θα ειναι γυαλιστερο η ματ .
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Νοεμβρίου, 2008, 21:16:07 μμ από manolkok »

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Φινίρισμα κοντακίου
« Απάντηση #22 στις: 03 Νοεμβρίου, 2008, 21:16:59 μμ »
Remover παντου!δε βρισκω λογο γιατι να μην μπει στα οπλα....
Αν δεν βαλεις remover θα κρυσταλωθει η βαφη και θα γινει σαν γυαλι.Μετά δε θα βγαίνει με τίποτα.
Γινεται να βαφτεί μόνο και με λινέλαιο αλλά θα θέλει πιο πολύ προσοχή και μετά απο 1 χρόνο πολύ πιθανό να θέλει πάλι βάψιμο.

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Φινίρισμα κοντακίου
« Απάντηση #23 στις: 03 Νοεμβρίου, 2008, 21:19:55 μμ »
ok....
απ'οτι καταλαβαινω το σιλερ κατα καποιον τροπο απομονωνει το ξυλο?Μηπως ειναι κατι σαν λουστρο?
Γιαννη,αν δεν μπει remover θα κρυσταλλωποιηθει η βαφη ακομα και με τριψιμο στο χερι?

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Φινίρισμα κοντακίου
« Απάντηση #24 στις: 03 Νοεμβρίου, 2008, 21:21:31 μμ »
με ότι τρίψιμο.αναγκαστηκά όταν δε θα βγαίνει θα βαλεις παραπάνω δύναμη,άρα θα αναπτυχθεί θερμότητα και θα την κρυσταλλώσει. Το sealer σου δίνει μια καλή στρώση για να κάτσει απόλυτα λεία το βερνίκι.

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Φινίρισμα κοντακίου
« Απάντηση #25 στις: 03 Νοεμβρίου, 2008, 21:25:00 μμ »
Όμως εγω δεν θελω να βαλω βερνικι,θελω μονο το λινελαιο...αρα δεν χρειαζομαι το sealer...ετσι ειναι?

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Φινίρισμα κοντακίου
« Απάντηση #26 στις: 03 Νοεμβρίου, 2008, 21:35:59 μμ »
ναι έτσι είναι Γιώργο! δες τα υλικά της birchwood casey

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Φινίρισμα κοντακίου
« Απάντηση #27 στις: 03 Νοεμβρίου, 2008, 21:41:40 μμ »
Ευχαριστω πολυ παιδια.Όταν αρχισω το project θα τραβηξω φωτο πριν κ μετα και θα ανεβασω εδω.
Για οτι αλλη βοηθεια θα σας σφυριξω ;D

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Φινίρισμα κοντακίου
« Απάντηση #28 στις: 03 Νοεμβρίου, 2008, 21:43:05 μμ »
Αναμένουμε...καλη ευκολία και καλή επιτυχία Γιώργο!

Αποσυνδεδεμένος manolkok

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 621
Απ: Φινίρισμα κοντακίου
« Απάντηση #29 στις: 03 Νοεμβρίου, 2008, 21:46:09 μμ »
Παντως Γιωργο εγω βαζω σηλερ και οταν ειναι να περασω λινελαιο . Αυτο που κανει το σηλερ ειναι να κλειναι τους πολυς του ξυλου και ετσι οταν περασεις λινελαιο δεν θα φαινοντε οι χιλιαδες ασχημες τρυπουλες του ξυλου .