Αποστολέας Θέμα: Συνθετικό κοντάκι  (Αναγνώστηκε 5695 φορές)

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Συνθετικό κοντάκι
« στις: 14 Μαρτίου, 2008, 10:54:55 πμ »
μηπως υπαρχει καποιο τροπος να κανουμε κατι τετοιο ??
δλδ χρησιμοποιοντας το παλιο κοντακι σαν καλουπι να κανουμε ενα νεο απο συνθετικα υλικα??
θεωρω απιστευτα βολικα τα πλαστικα κοντακια (απο θεμα συντηρισης μια και το ξυλο δεν ειναι και απο τα πιο αγαπημενα μου υλικα )
βεβαια απο εμφανηση ειναι χαλια αλλα γουστα ειναι αυτα
 :(μια και το κοντακι του 95 μου ειναι ψιλο χαλια........ :(
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Νοεμβρίου, 2008, 17:59:46 μμ από Einhorn »
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Συνθετικό κοντάκι
« Απάντηση #1 στις: 14 Απριλίου, 2008, 16:28:42 μμ »
ΔΕΝ βλεπω συμετοχηη στο θεμα
μαλλον θα ειναι δυσκολο να γινει κατι τετοιο ετσι
ισως αν κανεις ειχε επαφη με κανα εργοστασιο πλαστικων (εγω δεν εχω ) θα μπορουσε να βοηθησει
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Συνθετικό κοντάκι
« Απάντηση #2 στις: 15 Απριλίου, 2008, 08:12:40 πμ »
φιλε hw95 αν βαλεις για καλουπι το ξυλο το κοντακι θα βγει κουφιο!!!
μπορεις ομως να δεις μια αλλη λυση: να αγορασεις ενα παλιο και χαλια κοντακι,να το ξυσεις και να το "πληγωσεις" πολυ ετσι ωστε να λεπτινει και μετά να το περιχύσεις ή καλυτερα να το βαφτίσεις σε πλαστικο!!
ΔΕΝ ειναι ευκολο εγχείρημα και πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιων που γνωρίζει καλά τα πλαστικά (εγώ δε ξέρω και πολλά)...
Αξίζει σαν εμπειρία αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο...

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Συνθετικό κοντάκι
« Απάντηση #3 στις: 15 Απριλίου, 2008, 10:40:07 πμ »
φιλε hw95 αν βαλεις για καλουπι το ξυλο το κοντακι θα βγει κουφιο!!!
μπορεις ομως να δεις μια αλλη λυση: να αγορασεις ενα παλιο και χαλια κοντακι,να το ξυσεις και να το "πληγωσεις" πολυ ετσι ωστε να λεπτινει και μετά να το περιχύσεις ή καλυτερα να το βαφτίσεις σε πλαστικο!!
ΔΕΝ ειναι ευκολο εγχείρημα και πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιων που γνωρίζει καλά τα πλαστικά (εγώ δε ξέρω και πολλά)...
Αξίζει σαν εμπειρία αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο...
αξιζει σιγουρα τον κοπο και ακομα περισοτερο αλλα ποιος ειναι σχετικος με το θεμα ειναι το ερωτημα
απο την αλλη τον κυργια που ρωτησα για το κοντακι του βαμ 19 -20 κτλ μου ειπε εχει και μαλλον θα το παρω (κανα 45αρι ειπε οτι βγαινει )
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS_KOZANI

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
Απ: Συνθετικό κοντάκι
« Απάντηση #4 στις: 15 Απριλίου, 2008, 20:54:55 μμ »
το κοντακι του οπλο ειναι λιγακι λεπτο θεμα. πρωτα απ΄ ολλα ζυγiζει το οπλο και δευτερο φερνει το οπλο στην σωστη θεση σκοπευσης. πολλα κοντακια εχουν αντιβαρα μεσα για σωστο ζυγισμα που ειναι βασικο για σκοποβολη. το ξυλο ειναι καλυτερο απο το συνθετικο και απορροφα περισοτερο θορυβο απο το συνθετικο. εγω στην θεση σου θα το εδινα σε εναν που βαφει επιπλα , θα επελεγα το χρωμα και τον λουστρο και θα το εκανε καινουργιο.
ετσι εχω κανει το 45αρι μου. 1987μοντελο αν εβλεπες το κοντακι πως το ειχε κανει ο προκατοχος ηταν για τα μπαζα. Δες το τωρα
http://aerovolo.gr/forum/index.php?topic=63.0 

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Συνθετικό κοντάκι
« Απάντηση #5 στις: 16 Απριλίου, 2008, 11:05:07 πμ »
το κοντακι του οπλο ειναι λιγακι λεπτο θεμα. πρωτα απ΄ ολλα ζυγiζει το οπλο και δευτερο φερνει το οπλο στην σωστη θεση σκοπευσης. πολλα κοντακια εχουν αντιβαρα μεσα για σωστο ζυγισμα που ειναι βασικο για σκοποβολη. το ξυλο ειναι καλυτερο απο το συνθετικο και απορροφα περισοτερο θορυβο απο το συνθετικο. εγω στην θεση σου θα το εδινα σε εναν που βαφει επιπλα , θα επελεγα το χρωμα και τον λουστρο και θα το εκανε καινουργιο.
ετσι εχω κανει το 45αρι μου. 1987μοντελο αν εβλεπες το κοντακι πως το ειχε κανει ο προκατοχος ηταν για τα μπαζα. Δες το τωρα
http://aerovolo.gr/forum/index.php?topic=63.0 
to exv dvsei se τρεις ως τωρα (το 95 το εχω αρκετα χρονια ) ο ενας το εκανε χειροτερο απο τον αλλον
πρεπει να αγαπαει αυτο που κανει καποιος να βαλει και λιγο μερακι  αμμα το κανει αγγαρια γ............α
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3027
Απ: Συνθετικό κοντάκι
« Απάντηση #6 στις: 18 Απριλίου, 2008, 23:40:13 μμ »
       Δεν θα έλεγα ότι με ελκύει ιδιαίτερα το πλαστικό σαν υλικό κατασκευής κοντακιών - το βρίσκω μάλλον ψυχρό και απρόσωπο και η μόνη δικαιολογία που δέχομαι  για τη χρήση του είναι η αντοχή στις ταλαιπωρίες και η μή αλλαγή των διαστάσεών του από τις καιρικές συνθήκες. Το ξύλο οποιασδήποτε κατηγορίας και βαθμίδας ποιότητας δίνει άλλη προσωπικότητα και άλλο χαρακτήρα σε ένα όπλο είτε φθηνό είτε ακριβό - έχει πιό φιλική επαφή με το σώμα μας και βοηθάει στην δημιουργία μιάς "ατμόσφαιρας" (άν μπορώ να το θέσω έτσι). Βεβαίως και θέλει περισσότερη φροντίδα από το πλαστικό αλλά το πέρασμα του χρόνου και τα σημάδια από την χρήση και τις κακουχίες που έχει περάσει το όπλο μας δίνουν μια πατίνα που το κάνει να δείχνει πιό αληθινό και επιθυμητό σε σχέση με ένα ολοκαίνουργιο του κουτιού. Ίσως να με πείτε αθεράπευτα ρομαντικό ή οπισθοδρομικό - δεν αρνούμαι τους χαρακτηρισμούς ούτε και θα έρθω σε ρήξη με κανέναν γι' αυτό - η  αρχή μου είναι ότι το καλό όπλο αποτελείται από δύο βασικά υλικά : ατσάλι και ξύλο (άν δεν είναι και εκθεσιακής ποιότητας καρυδιά δεν χάλασε κι ο κόσμος!)

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Συνθετικό κοντάκι
« Απάντηση #7 στις: 19 Απριλίου, 2008, 08:39:31 πμ »
εγω παλι ειμαι της αποψης οτι στα οπλα που τα δουλευουμε και μαλιστα σε δυσκολες συνθηκες το πλαστικο ειναι καλυτερο τωρα αν υπαρχουν καποιοι που αμα κανουν πως γλιστρανε πεφτουν αυτοι για να μην τους πεσει το οπλο (με τα ωραια νερα καρυδιας και το περασμα με λαδι κτλ κτλ ) τοτε καλα κανουν  εγω ειμαι πιο πρακτικος τυπος
ενα αλλο θεμα ειναι το γουστο εμενα μου αρεσουν τα οπλα με πλαστικο κοντακι και ας θεωρουνται <<φτηνιαρικα>>
αποψεις ειναι αυτες (και οπως ειπε καποτε καποιος ...........ολοι  εχουν απο μια )  :D ;)
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3027
Απ: Συνθετικό κοντάκι
« Απάντηση #8 στις: 19 Απριλίου, 2008, 12:00:25 μμ »
      Όταν  λές "...στα όπλα που τα δουλεύουμε... σε δύσκολες συνθήκες..."  τι εννοείς  ακριβώς; Μήπως τις συνθήκες χρήσης που έχει να ανταπεξέλθει ένα πολεμικό όπλο των καταδρομών π.χ. με επιχειρήσεις σε αμφίβιο περιβάλλον και θάλασσα και αναρριχήσεις σε βουνά και λαγκάδια και βόλτες σε παγετώνες και ερήμους και τέλος πάντων όλα αυτά τα extreme γεγονότα που κάνει καθημερινά για την πλάκα του ο καθένας από εμάς τους "αεροβολιστές";  Εννοείται ότι μιλάμε για τις ειρηνικές εφαρμογές και χρήσεις του αεροβόλου στην μορφή που έχει στίς μέρες μας κι όχι για τα πολεμικά αεροβόλα όπλα της εποχής του Ναπολέοντα που σκότωναν αθόρυβα τους αντιπάλους από απόσταση ή κάτι αντίστοιχο του σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Συνθετικό κοντάκι
« Απάντηση #9 στις: 19 Απριλίου, 2008, 12:34:10 μμ »
      Όταν  λές "...στα όπλα που τα δουλεύουμε... σε δύσκολες συνθήκες..."  τι εννοείς  ακριβώς; Μήπως τις συνθήκες χρήσης που έχει να ανταπεξέλθει ένα πολεμικό όπλο των καταδρομών π.χ. με επιχειρήσεις σε αμφίβιο περιβάλλον και θάλασσα και αναρριχήσεις σε βουνά και λαγκάδια και βόλτες σε παγετώνες και ερήμους και τέλος πάντων όλα αυτά τα extreme γεγονότα που κάνει καθημερινά για την πλάκα του ο καθένας από εμάς τους "αεροβολιστές";  Εννοείται ότι μιλάμε για τις ειρηνικές εφαρμογές και χρήσεις του αεροβόλου στην μορφή που έχει στίς μέρες μας κι όχι για τα πολεμικά αεροβόλα όπλα της εποχής του Ναπολέοντα που σκότωναν αθόρυβα τους αντιπάλους από απόσταση ή κάτι αντίστοιχο του σήμερα.
ετσι οπως το θετεις φαινεται η μια πλευρα εγω επειδη δεν ειμαι και τοσο μερακλης μετα ξυλα και τα σκαλισματα ,τα χρωματα κτλ προτειμω να εχω την απλοτητα του πλαστικου κοντακιου με ολα τα μειονεκτιματα του και χωρις τια απαιτησεις φροντιδας του ξυλου
αυτη ειναι η αλλη πλευρα και ναι εγω το δικο μου δεν το εχω και τοσο στα πουπουλα
δεν ειναι θεμα αν θα το δουλεψεις τσαπατσουλικα
το θεμα ειναι να  μην σε αγχωνει το αν θα το γδαρεις -χτυπησεις -σου πεσει κτλ
εγω ετσι το βλεπω
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Συνθετικό κοντάκι
« Απάντηση #10 στις: 19 Νοεμβρίου, 2008, 21:27:54 μμ »
Τωρα το πετυχα το θεμα οποτε αν και καθυστερημενα...

Μπορεις να κανεις κοντακι χρησιμοποιοντας σαν μοντελο το παλιο κοντακι.
Θα κανεις ενα εκμαγειο(αν το λεω σωστά :-\) σε δυο κοματια πιεζοντας το κοντακι σε καποιο μαλακο υλικο (γυψο,πυλο,κοκ) θα ενωσεις τα κομματια,
μετα θα παρεις εποξικη ρυτινη δυο συστατικων θα αναμίξεις την καταληλη αναλογια, μπορεις να το ενισχυσεις με ινες απο πολυεστερα σαν οπλισμο.
Θα το χυσεις μεσα στο καλουπι που εφτιαξες και μολις πηξει ετοιμος :o :o
Υπαρχουν και χρωματισμοι που μπορεις να δωσεις προσθετοντας στο μιγμα καποιος καταλυτες.
Το ειχα ξαναγραψει και σε καποιο αλλο θεμα αλλα τωρα δεν θυμαμαι που :-[
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: Συνθετικό κοντάκι
« Απάντηση #11 στις: 19 Νοεμβρίου, 2008, 22:23:26 μμ »
mia και το <<ξεθαψες >> το θεμα φιλε παναγιωτη θα ειχε ενδιαφερον να πειραματηστουμε εγω το δικο μου κοντακι το προσφερω στον βωμο της ερευνας  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
με προβληματιζει το εσωτερικο μερος του κοντακιου αλλα και παλι ισως να μην ειναι τοσο δυσκολο .......χμ και με χρωμα ε!?? ενδιαφερον ...
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

Finman

  • Επισκέπτης
Απ: Συνθετικό κοντάκι
« Απάντηση #12 στις: 20 Νοεμβρίου, 2008, 02:19:31 πμ »
το'χαμε συζητησει και με τον πατερ το θεμα, εαν σας ενδιαφερει δειτε:

http://www.staffs-synthetic-stocks.com/index.shtml

για μερικα παραδειγματα ετοιμων κοντακιων. Ο τυπος ειναι 20 λεπτα απο το σπιτι μου και εχει καλη φημη για αεροβολα.

φιλικα

Μπιριγκογκος

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Συνθετικό κοντάκι
« Απάντηση #13 στις: 21 Νοεμβρίου, 2008, 15:30:06 μμ »
Σωστα!! και σωστη η πρακτικη που αναφερθηκε.το εσωτερικο γινεται με router και προσοχη!!
(σας αφηνω λιγο αγαπητοι διοτι απο εχθες ειμαι κουτσος με ενα ωραιοτατο καταγμα-θα επιστρεψω με συνεπεια από απόψε)

Finman

  • Επισκέπτης
Απ: Συνθετικό κοντάκι
« Απάντηση #14 στις: 21 Νοεμβρίου, 2008, 15:43:00 μμ »
Περαστικα Πατερ, ελπιζω να μην ειναι τιποτα σοβαρο!! Εχουμε αρκετους γιατρους εδω μεσα να σε προσεξουν αν τους χρειαζεσαι!!

φιλικα

Μπιριγκογκος