Αποστολέας Θέμα: Holo sight - Red Dot  (Αναγνώστηκε 44800 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Holo sight - Red Dot
« στις: 14 Μαρτίου, 2008, 15:26:38 μμ »
Τα red dot sight τα ξέρετε όλοι φαντάζομαι, αυτά όμως απαγορεύονται.
Τα HOLOsight τα ξέρετε?
Πως δουλέυουν? Εχουν την ανάγκη αγκίδας στη άκρη της κάνης?
Υ.Γ.: Προσπάθησα να συνάψω photo αλλά δεν τα κατάφερα....

Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Σεπτεμβρίου, 2008, 03:05:36 πμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος hw95/0.22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1355
  • θοδωρος
Απ: HOLO sight - Red Dot
« Απάντηση #1 στις: 14 Μαρτίου, 2008, 15:37:02 μμ »
τι!!?? και αυτα απαγορευονται ?? καπου ειχα διαβασει οτι επειδη δεν εχουν μεγενθηση δεν απαγορευονται αχ!!! αθανατη ελλαδα !! με βλεπω στο τελος να μενω μετα ανοιχτα σκοπευτικα αντε με κανα οφθαλμιδιο
ο σοφος ...ρωτα!, 
   ο εξυπνος...παραδεχεται!,
ο ηλιθιος...επιμενει!!!
κ ο πονηρος...δικαιολογειται!!




.... οποιος δεν μπορει να κανει τεχνη!,
...κανει κριτικη!!

Αποσυνδεδεμένος ΑΘΟΡΥΒΟΣ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 133
Απ: HOLO sight - Red Dot
« Απάντηση #2 στις: 14 Μαρτίου, 2008, 15:49:42 μμ »
STF ΠΑΡΕ ΤΟ SITE ΤΗΣ EOTECH ΟΛΟΓΡΑΦΙΚΑ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ  ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.
http://www.eotech-inc.com/

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: HOLO sight - Red Dot
« Απάντηση #3 στις: 14 Μαρτίου, 2008, 16:01:12 μμ »
          Ψυχραιμία!  Φίλε  STF  που το διάβασες  ότι απαγορεύονται τα εν λόγω  σκοπευτικά βοηθήματα; Ο  νόμος  πρός το παρόν απαγορεύει  τις διόπτρες (που μεγενθύνουν τον στόχο) και τα βοηθήματα τύπου laser - pointer  που "φωτίζουν"  και ρίχνουν μια ακτίνα πάνω στον στόχο. Τα  red dot sights έχουν διαφορετική αρχή  λειτουργίας  και δεν εκπέμπουν καμία ακτίνα ούτε φωτίζουν τον στόχο.  Θεωρητικά λοιπόν (είπαμε εδώ είναι Ελλάντα!) οι διόπτρες  με συντελεστή μεγεθυνσης   x 1  και τα υπόλοιπα  σύνεργα δεν απαγορεύνται.  Το  HOLOsight  που αποτελεί πατέντα  και κατασκευή της Bushnell  είναι ένας  τύπος  red dot sight με δυνατότητα ακόμα και τρισδιάστατης  απεικόνισης της σκοπευτικής ευθείας στο χώρο  χωρίς κάποια  μεγέθυνση  των ειδώλων των αντικειμένων. Είναι σαφώς  πολύ πιό ακριβό από  τα συνήθη red dot sights της αγοράς  αλλά  και πάλι η εφαρμογή του σε  ένα αεροβόλο δεν νομίζω ότι προσφέρει  και πολλά πράγματα όσον αφορά την βελτίωση της ακρίβειας.  Άν είχε και το παραμικρό προτέρημα  έναντι στίς διόπτρες   δεν  θα έτρεχαν όλοι να το αποκτήσουν στις  αγορές του εξωτερικού  όπου η χρήση διόπτρας είναι απολύτως ελεύθερη;  Οι εφαρμογές  του  έχουν να κάνουν πιό πολύ  με στρατιωτική και αστυνομική  χρήση όπου απαιτείται  αστραπιαία  σκόπευση  και βολή  κατά  ταχέως  εμφανιζόμενων  και κινούμενων  στόχων  σε  κοντινές αποστάσεις. 

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: HOLO sight - Red Dot
« Απάντηση #4 στις: 14 Μαρτίου, 2008, 16:44:36 μμ »
πράγματι φίλε accuracy lover αυτό ήξερα και εγώ αλλά πέρυσι σε μια έκθεση με θέμα το κυνήγι ένας αντιπρόσωπος της TRUGLI από Βόρεια Ελλάδα όταν τον ρώτησα για τα red dot sights μου είπε πως απαγορεύονται και δεν τα πουλάει! Προσφατα σε επίσκεψη στον Καλκατζάκο αναζητώντας τι να κάνω με το σκοπευτικό της κάνης για να το λεπτύνω όταν έφτασε η συζήτηση για τη λύση του red dot sight μάντεψε.... πήρα την ίδια απάντηση!
Και συμπληρώνω.... σε τηλεφωνική επικοινωνία με κατάστημα στην Αμέρικα τι απάντηση πήρα? Οτι στην Ευρώπη δεν μπορούν να στείλουν αυτού του είδους τα εξαρτήματα!
Στο δε site του Βασιλικού όπου υπάρχουν κάποια δεν ασχολήθηκα γιατι είναι κατά τη γνώμη μου ψιλοπατάτα, τουλάχιστον σε σχέση με τα αντίστοιχα της BUSHNELL από την οποία μέσω www.riflescope.de έχω αγοράσει δύο διόπτρες καταπληκτικές! Αλλά για καλή μου τύχη και αυτό κάτι έχει πάθει τελευταία και δεν απαντούν στο τηλέφωνο!
Σε ότι αφορά τώρα τα HOLOsights πράγματι μπορεί να μη προσφέρουν κάτι καλύτερο από τις διόπτρες, αλλά σε σχέση με τα ανοικτα σκοπευτικά? Μήπως είναι καλύτερη περίπτωση?
Τέλος πες μου αν γνωρίζεις για τα HOLOsights έχουν την ανάγκη της αγκίδας ή λειτουργούν ανεξάρτητα?

ΑΘΟΡΥΒΕ καλοοοό......

Ευχαριστώ και πάλι φίλοι μου!

Στέφανος!
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Μαρτίου, 2008, 16:47:08 μμ από STF »

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: HOLO sight - Red Dot
« Απάντηση #5 στις: 14 Μαρτίου, 2008, 16:57:12 μμ »
      Ομολογώ ότι δεν γνώριζα  τις  εξελίξεις  που  περιγράφεις - ίσως κάτι άλλαξε  και δεν το 'χουμε πάρει χαμπάρι ακόμα.  Το HOLOsight  όπως  και τα  red dot  δεν  έχουν ανάγκη ευθυγράμμισης  με την ακίδα του όπλου  και λειτουργούν ανεξάρτητα με δικά τους κουμπιά ρύθμισης  για πάνω - κάτω και δεξιά - αριστερά μετατόπιση του σημείου σκόπευσης.  Δεν χρειάζεται επίσης να κλείνουμε το ένα μάτι (είναι δυνατή η διόφθαλμη  σκόπευση - πιό ξεκούραστη χρήση)  ούτε να φροντίζουμε ώστε το μάτι μας να είναι πάντα στην ίδια θέση πάνω στο κοντάκι σε σχέση με τον κεντρικό άξονα του σκοπευτικού (όπως στις  διόπτρες - ιδίως σ' αυτές χωρίς  ρύθμιση παράλλαξης).

Αποσυνδεδεμένος ΑΘΟΡΥΒΟΣ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 133
Απ: HOLO sight - Red Dot
« Απάντηση #6 στις: 16 Μαρτίου, 2008, 22:22:34 μμ »
 ΦΙΛΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟ ΟΥΤΕ ΚΑΝ RED DOT ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΠΟΤΕ ΕΦΕΡΝΕ ΚΑΤΙ ΡΩΣΙΚΑ HOLO ΓΙΑ ΤΑ SAIGA ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΦΕΡΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΒΑΛΕ ΔΙΟΠΤΡΑ.
http://near-east-agency.gr/
 ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑ RED DOT ΤΗΣ CROSMAN ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΟΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΚΟΠΕΥΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ  ΕΙΧΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ. ΤΟ ΕΙΧΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΣΤΟ 1077 ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ ΔΙΠΟΔΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΙΓΑΣΤΗΡΑ ΑΠΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΣΩΛΗΝΑ ΚΑΙ ΑΟΡΤΗΡΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΟΥΡΙΚΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟ. ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ.

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: HOLO sight - Red Dot
« Απάντηση #7 στις: 18 Μαρτίου, 2008, 02:05:56 πμ »
Χμ... ωραίο ακούγεται φίλε accuracy lover....

Βρήκα κάποιους στην Αμέρικα... χαλαρούς, μένει να εξασφαλίσουμε τα φράγκα!

Αποσυνδεδεμένος Panas

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 194
Απ: HOLO sight - Red Dot
« Απάντηση #8 στις: 27 Μαΐου, 2008, 19:48:11 μμ »
Ψαχνοντας στο net επεσα σε ενα αρθρο σχετικα με το hw97 που εγραφε εκτος των αλλων τα παρακατω :

Δεδομένου του νομοθετικού κενού στο συγκεκριμένο θέμα (ο νόμος φαίνεται ότι απαγορεύει την τηλεσκοπική διόπτρα, όμως φαίνεται ότι έχουν δοθεί κατ’εξαίρεσιν άδειες εμπορίας που αφορούν διόπτρες «ειδικές για χρήση σε αεροβόλα όπλα»), εμείς απλά θα επισημάνουμε ότι τα σκοπευτικά όργανα τύπου «κόκκινης κουκίδας» (red dot) δεν έχουν μεγέθυνση της εικόνας, και άρα δεν είναι τηλεσκοπικά, οπότε εξαιρούνται από οποιαδήποτε απαγόρευση, προσφέροντας μια πιθανή λύση στο πρόβλημα. 
  Τεύχος:  479 - Φεβρουάριος2002


To link με ολοκληρο το αρθρο :
http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=1264

Τελικα ειναι ή οχι νομιμα τα red dots ??? ??? ??? ??? ??? ???

« Τελευταία τροποποίηση: 27 Μαΐου, 2008, 19:51:43 μμ από panas »

Αποσυνδεδεμένος G47

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: HOLO sight - Red Dot
« Απάντηση #9 στις: 27 Μαΐου, 2008, 19:58:21 μμ »
Ακριβως αυτο μου ειχαν πει και σε καταστημα αεροβολων.
Ο νομος μιλα για τηλεσκοπικη διοπτρα.
Απο τη στιγμη που το red dot δεν ειναι τετοιο, εξαιρειται του νομου.

Αποσυνδεδεμένος SHADOW

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 522
Απ: HOLO sight - Red Dot
« Απάντηση #10 στις: 27 Μαΐου, 2008, 20:00:50 μμ »
Νομιζω οτι ο φιλος STEALTH μπορει να μας δωσει τα φωτα του.
Οπου υπαρχει προσπαθεια παντα υπαρχει επιτευξη...!!!(Jigoro Kano ιδρυτης Kontokan Judo)

O μονος ανθρωπος που δεν κανει λαθος,ειναι αυτος που δεν κανει τιποτα!(Σοφος λαος)
Αλλα και τιποτα να μην κανεις παλι λαθος εισαι!!(Παραγυιος Ηλιας)

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: HOLO sight - Red Dot
« Απάντηση #11 στις: 27 Μαΐου, 2008, 23:10:54 μμ »
Φίλου μου,
εγώ νομίζω πως απαγορεύεται. Δεν έχω καταφέρει να το αιτιολογήσω νομικά αλλά το έχω αντιμετωπίσει στη πράξη.
Εχουν ξαναγραφτεί κάποια πράγματα για το θέμα.
Δείτε: aerovolo.gr/forum/index.php?topic=49.0]aerovolo.gr/forum/index.php?topic=49.0]aerovolo.gr/forum/index.php?topic=49.0

Αποσυνδεδεμένος stealth

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 133
Απ: HOLO sight - Red Dot
« Απάντηση #12 στις: 28 Μαΐου, 2008, 08:20:04 πμ »
Νόμος περι όπλων 93

2. Όπλα θεωρούνται επίσης τα αντικείμενα που είναι πρόσφορα για επίθεση ή άμυνα και ιδιαίτερα:

............................................

γ. Σκοπευτικές διόπτρες όπλων και πάσης φύσεως σκόπευτρα, ως και εξομοιωτές σκοποβολής

Αποσυνδεδεμένος Panas

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 194
Απ: HOLO sight - Red Dot
« Απάντηση #13 στις: 28 Μαΐου, 2008, 16:30:32 μμ »

  γ. Σκοπευτικές διόπτρες όπλων και πάσης φύσεως σκόπευτρα, ως και εξομοιωτές σκοποβολής

σκόπευτρα θα μπορουσε καλλιστα καποιος να θεωρησει παρανομα και τα ανοιχτα σκοπευτικα ενος αεροβολου το οποια ομως απο οσο ξερουμε ολοι δεν απαγορευονται.

Αν για παραδειγμα εγω αγορασω ενα set ανοιχτων σκοπευτικων και καταφερω με customιες να τα περασω σε ενα 97αρι (λεμε τωρα) 
ειναι παρανομο ???

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: HOLO sight - Red Dot
« Απάντηση #14 στις: 28 Μαΐου, 2008, 16:45:33 μμ »
Ας μη παίζουμε με τις λέξεις.
Πολλά απαγορεύονται και το ξέρουμε όλοι. Το θέμα είναι όπως αποσαφήνησε πλήρως ο φίλος Δημήτρης (stealth) να ξέρουμε τι ισχύει και αναλόγως να συμπεριφερόμαστε.
Και οι διόπτρες απαγορεύονται -πράγμα που δε πιστευώ να υπάρχει κάποιος που να μη το ξέρει- και όμως πωλούνται. Σίγουρα λοιπόν απαγορεύεται και αυτό που λες, δηλαδή η πώληση των ανοιχτών σκοπευτικών! Γιατί απορείς όταν ισχύουν τα προαναφερθέντα. Κάπου αλλου έγραφα οτι επί της ουσίας και τα αεροβόλα απαγορεύονται, αφού δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσης παρά μόνο σε φυλασόμενο ιδιωτικό-ανοιχτό χώρο. Και όμως μας τα πουλάνε. Ο παραλογισμός στο μεγαλείο του....... (δηλαδή αν δεν είσαι τσιφλικάς το ξεχνάς το άθλημα)

Φιλικά!