Αποστολέας Θέμα: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 120100 φορές)

Αποσυνδεδεμένος G47

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Δεν βρηκα αντιστοιχο θεμα, αν εκανα λαθος συγχωρηστε με.
Θα μπορουσε να παει και στα νομικα θεματα βεβαια αλλα το αφηνω στη κριση των διαχειριστων λογω του διπλου ερωτηματος.
Σε λιγες ημερες, θα πρεπει συγγενικο μου προσωπο να παρει το αεροβολο μου και να το μεταφερει στη Κεφαλονια οπου θα παω και εγω μετα απο μερικες εβδομαδες.
Γιατι δεν το παιρνω εγω θα μου πειτε...
Γιατι δεν θα εχω αυτοκινητο και θα κινηθω με λεωφορειο σε αντιθεση με τον συγγενη μου.
Σε μια τετοια περιπτωση τι ισχυει?
Επιτρεπεται να το εχω σε μια ''slip in'' θηκη με λουρι στον ωμο μου κατα τη μεταφορα μου με το λεωφορειο η πρεπει οπωσδηποτε να ειναι κρυμμενο σε αυτοκινητο?
Μου φαινεται πολυ ευκολο να εχω μπλεξιματα αν το μεταφερω με ΜΜΜ σε κοινη θεα.
Επισης, στο σπιτι οπου θα αποθηκευθει και θα περιμενει να ερθω, ποιες οδηγιες φυλαξης πρεπει να δωσω?
Μιλαμε για σπιτι χωρις καμια κατασκευη επιπλου η κατι παρομοιου χωρου για οπλο ελατηριου.
Μεσα σε ντουλαπα η οχι?
Με την υγρασια τι κανουμε?
Οι διαφορες θερμοκρασιας (κλιματιστικο οταν υπαρχουν ανθρωποι μεσα, αρκετη ζεστη οταν φευγουν για μπανιο πχ) ειναι σημαντικες ωστε να επηρρεασουν το οπλο?
Τι αλλο να προσεξω?

Αποσυνδεδεμένος feugatos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 492
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #1 στις: 06 Ιουλίου, 2008, 03:05:22 πμ »
Οπως και για τα υπολοιπα θεματα που σχετιζονται με αεροβολα η κατασταση ειναι θολη και στην δικη σου περιπτωση.

Παραθέτω τμημα του νόμου :

"Κατ' εξαίρεση, δεν απαιτείται άδεια για τη μεταφορά κυνηγετικών και αεροβόλων όπλων, μερών, ανταλλακτικών και φυσιγγίων αυτών, καλύκων και καψυλίων κυνηγιού, ως και των ειδών που διαλαμβάνονται στο άρθρο 1, παράγραφοι 2 και 3 περιπτ. ε'."

Συμπερασματικα δεν εχει προβλημα να μεταφερουν το αεροβολο σου αρκει αυτος που το μεταφερει η αυτος που το εχει υπο την επιβλεψη του να ειναι ανω των 18 ετων.
Ο νομος δεν ειναι σαφης για το αν μπορεις να το μεταφερεις σε θηκη στο ωμο σου αλλα καλου κακου... βαλτο σε μια θηκη και μην το κανεις σημαια, ο νοων νοητο γιατι ακομη κι αν δεν εχεις νομικο κολλημα, μπορει να εχεις απο τους συνταξιδιωτες σου που φοβουνται τα οπλα γενικως και αοριστως.

Τωρα για την φυλαξη, απο την στιγμη που θα του περασεις ενα στρωμα ειδικο λαδι ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΜΟΝΟ χωρις να το σκουπισεις και το βαλεις στην ειδικη θηκη του δεν νομιζω να αντιμετωπισεις προβληματα φθορας του.



Νικος

BSA Meteor MK6 .177
Gamo CFX .22

Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"
www.razorsteam.bravehost.com

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #2 στις: 06 Ιουλίου, 2008, 10:02:24 πμ »
φιλε G47 εγω νομιζω πως το καλυτερο ειναι να στειλεις το οπλο με το αυτοκινητο και να μην το παρεις μαζι σου στο λεωφορειο. νομικα οπως αναφερει και ο φιλος feugatos δεν εχεις προβλημα, αλλα η κατασταση στην Ελλαδα με τα αεροβολα ειναι οντως λιγο ''θολη'' οποτε καλυτερα με το αυτοκινητο και μακρια απο τα βλεματα των περιεργων! για το δευτερο μερος του ερωτηματος σου πρεπει να πουμε πως εχει δυο σκελη:  ειναι αλλο πραγμα η φυλαξη και αλλο η συντηρηση του. οσον αφορα την φυλαξη ισχυουν οι λιγο πολυ γνωστες οδηγιες που ισχυουν για ολα τα οπλα :τοποθετηση του σε θηκη σε ασφαλες μερος (αν μπορει να κλειδωθει καπου ακομα καλυτερα) και μακρια απο παιδια!!! για την συντηρηση η συμβουλη του φιλου feugatou νομιζω πως αρκει.

Αποσυνδεδεμένος G47

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #3 στις: 06 Ιουλίου, 2008, 10:11:01 πμ »
Eυχαριστω.
Προτιμησα πραγματι να το δωσω και θα φυγει με αυτοκινητο.
Ειναι κριμα να με σταματανε για ελεγχο οι λιμενικοι καθε τοσο, χεχε...!
Θα προσπαθησω να αποφυγω την υγρασια, εχει ηδη λαδωθει κατα τη φυλαξη του με Break Free CLP εξωτερικα.

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #4 στις: 06 Ιουλίου, 2008, 10:18:04 πμ »
νομιζω πως εκανες καλη επιλογη φιλε G47. απλα μεχρι να πας και εσυ στο νησι να εφιστησεις την προσοχη στους δικους σου ανθρωπους για την σωστη φυλαξη του οπλου.

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #5 στις: 06 Ιουλίου, 2008, 17:18:47 μμ »
Η μεταφορά του θέματος έγινε για την καλύτερη αναζήτηση του από νεα και μη μέλη του forum.
Εγώ θα προσέθετα πως καλά θα ήταν σε καθε είδους μετακίνηση το αεροβόλο να συνοδεύεται πάντα από την απόδειξη αγοράς του. Νομιμοποιεί την κατοχή και την ιδιοκτησία του.

Αποσυνδεδεμένος G47

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #6 στις: 06 Ιουλίου, 2008, 22:26:18 μμ »
Ωχ....κατι που δεν εκανα και εχεις δικιο.
Ο Βασιλικος εκτος απο την αποδειξη που κοβει μια κοινη ταμειακη μηχανη, δινει και ενα χαρτι το οποιο αναφερει τον κατοχο και το serial no. του οπλου.
Λογικα αυτο ισχυει παντου και μαλλον θα πρεπει αν το εχω κατα τη μεταφορα γιατι αποδικνυει το νομιμο της κατοχης του οπλου.

Παντως θεωρητικα, δεν θα ειχα προβλημα κατα τη μεταφορα του, αν το ειχα σε κοινη θεα. Καταλαβαινω το προκλητικο του θεματος και οτι το θεαμα δεν ειναι κατι συνηθες που κανει τον κατοχο ευαλωτο στους ελεγχους.Απαγορευεται επιδειξη του οπλου εκτος θηκης, το εχω δει γραμμενο στην αναλογη παραγραφο του νομου την οποια δεν βρηκα.  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Ιουλίου, 2008, 22:28:33 μμ από G47 »

Αποσυνδεδεμένος skywaver

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • fyletikes maxes video filhs
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #7 στις: 26 Σεπτεμβρίου, 2008, 10:25:30 πμ »
Ωχ....κατι που δεν εκανα και εχεις δικιο.
Ο Βασιλικος εκτος απο την αποδειξη που κοβει μια κοινη ταμειακη μηχανη, δινει και ενα χαρτι το οποιο αναφερει τον κατοχο και το serial no. του οπλου.
Λογικα αυτο ισχυει παντου και μαλλον θα πρεπει αν το εχω κατα τη μεταφορα γιατι αποδικνυει το νομιμο της κατοχης του οπλου.

Παντως θεωρητικα, δεν θα ειχα προβλημα κατα τη μεταφορα του, αν το ειχα σε κοινη θεα. Καταλαβαινω το προκλητικο του θεματος και οτι το θεαμα δεν ειναι κατι συνηθες που κανει τον κατοχο ευαλωτο στους ελεγχους.Απαγορευεται επιδειξη του οπλου εκτος θηκης, το εχω δει γραμμενο στην αναλογη παραγραφο του νομου την οποια δεν βρηκα.  ;D
ayto me thn apodiksh den to kanoyn oloi.egw exw 3 peristrofa kai kaneis den exei dosh tetoio pragma

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #8 στις: 28 Σεπτεμβρίου, 2008, 23:24:04 μμ »
ayto me thn apodiksh den to kanoyn oloi.egw exw 3 peristrofa kai kaneis den exei dosh tetoio pragma

Κι εμένα μου έχει τύχει αλλά δεν το άφησα στη τύχη. Τη ζήτησα!

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #9 στις: 28 Σεπτεμβρίου, 2008, 23:43:41 μμ »
Που χρειάζετε αυτό το έξτρα χαρτί?Και μένα μου έστειλε ο Βασιλικός στο cp99 που πήρα..

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #10 στις: 28 Σεπτεμβρίου, 2008, 23:59:17 μμ »
Εγώ θα προσέθετα πως καλά θα ήταν σε καθε είδους μετακίνηση το αεροβόλο να συνοδεύεται πάντα από την απόδειξη αγοράς του. Νομιμοποιεί την κατοχή και την ιδιοκτησία του.

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #11 στις: 29 Σεπτεμβρίου, 2008, 00:10:49 πμ »
Εγώ θα προσέθετα πως καλά θα ήταν σε καθε είδους μετακίνηση το αεροβόλο να συνοδεύεται πάντα από την απόδειξη αγοράς του. Νομιμοποιεί την κατοχή και την ιδιοκτησία του.
Ok με την απόδειξη..Το άλλο χαρτί τι ρόλο παίζει ακριβώς?

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #12 στις: 29 Σεπτεμβρίου, 2008, 11:13:36 πμ »
Κοίτα και η απόδειξη και το άλλο χαρτί έχουν το ίδιο νόημα. Δηλαδή οι περισσότεροι που κόβουν απόδειξη αναφέρουν πάνω της το serial number που ουσιαστικά πιστοποιεί την αγορά του "συγκεκριμένου" αεροβόλου και όχι ενός οποιουδήποτε αεροβόλου. Επειδη λοιπόν κάποιοι κόβουν απλή ταμιακη απόδειξη την συνοδεύουν με αυτό το χαρτί. Σε αυτή τη περίπτωση καλό είναι να έχεις και τα δύο.

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #13 στις: 29 Σεπτεμβρίου, 2008, 11:40:20 πμ »
Απλή απόδειξη με έχουν κόψει εμενα!!
είδη κυνηγιού 400 ευρώ p.x.!
τώρα αυτά μπορεί να είναι από φυσίγγια μέχρι ρούχα!

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #14 στις: 29 Σεπτεμβρίου, 2008, 13:40:20 μμ »
Α όχι...απόδειξη σα του Κυριάκου δεν μου έχουν κόψει ποτέ..Μόνο απόδειξη σαν τιμολόγιο με τα στοιχεία μου αλλά και τα στοιχεία του όπλου.