Αποστολέας Θέμα: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 126796 φορές)

Αποσυνδεδεμένος mamawaits

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 808
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #135 στις: 16 Δεκεμβρίου, 2010, 18:38:40 μμ »
Ο νομος αναφερει διοπτρες και λοιπα σκοπευτικα.
Το spotting scope δεν ειναι φτιαγμενο για να μπει σε οπλο και να σκοπευσεις.
Οταν λες spotting scope με σταυρονημα τι εννοεις? Μηχανικο αποστασιομετρο παλαιου τυπου?
Γιατι δεν εχω συναντησει spotting scope με σταυρονημα και χρησιμοποιω τακτικα.

τα περισσοτερα military spotting scopes εχουν reticle.οπως ειπες ο νομος αναφερει διοπτρες και λοιπα σκοπευτικα τι γινεται ομως οταν αυτες οι συσκευες δεν ειναι τοπο8ετημενες πανω στο οπλο?απαγορευεται η κατοχη τους?

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #136 στις: 16 Δεκεμβρίου, 2010, 18:59:31 μμ »
Ναι απαγορευεται κατα λεξη.
Οποτε μιλας για σταυρονηματα αποστασιομετρησης, "σταδιες" που λεγαμε στο στρατο.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος Deus

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 179
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #137 στις: 20 Ιανουαρίου, 2011, 12:25:38 μμ »
Καλημέρα σε όλους τους φίλους αεροβολιστες θα ήθελα να μου πει κάποιος πως μπορω να μεταφέρω το αεροβόλο μου νόμιμα από την επαρχεία που έχω μετακομίσει εδώ και μερικούς μήνες...

Σκέφτηκα πολλές φορες να το πάρω μαζί μου στο αυτοκίνητο δεν το έκανα όμως γιατί σκέφτηκα ότι σε εναν ενδεχομενο έλεγχο τροχαίας 400 χιλιόμετρα ταξίδι κάνω... θα έχω μπλεξίματα εάν βρεθεί το όπλο στο αυτοκίνητο χωρίς να υπάρχει κάποιο συνοδευτικό έντυπο όπως κάποια άδεια κ.τ.λ.π.....

Αρχικά θα ήθελα να διευθετήσω το θέμα της μεταφοράς και στη συνεχεια να μάθω που μπορώ να πηγαίνω να το χρησιμοποιώ έχω ακούσει κάτι για το σχιστό όπου με βολεύει καθώς έχω μετακομίσει στον πειραιά και ειμαι σχετικα διπλα.
AA S400 MPR FT .177
HW97 KT .177

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #138 στις: 20 Ιανουαρίου, 2011, 12:48:52 μμ »
Μπορεις να το μεταφερεις στο μπαγκαζ του αυτοκινητου σε καποια θηκη ή τυλιξετο εσυ να μην ειναι εκτεθιμενο, εννοειται βεβαια χωρις διοπτρες-σιγαστηρες και βληματα μαζι του.
Σε ελεγχο θα θα τους πεις οτι κουβαλας το αεροβολο σου επειδη αλλαξες τοπο κατοικιας και δεν εχεις προβλημα.
Στο σκοπευτηριο μπορεις να πηγαινεις ανετα, παλι με τον ιδιο τροπο μεταφορας.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #139 στις: 20 Ιανουαρίου, 2011, 16:40:48 μμ »
Από το Νόμο περί όπλων:

10. β. Η οπλοφορία με κυνηγετικά όπλα απαγορεύεται, εκτός των περιπτώσεων της χρήσης για άσκηση θήρας ή σκοποβολής και της μετάβασης και επιστροφής στους χώρους αυτούς. Στις περιπτώσεις αυτές κατά τη διέλευση από κατοικημένες περιοχές τα άπλα πρέπει να φέρονται κενά εντός θήκης.
11. Απαγορεύεται να φέρουν αεροβόλα όπλα και τουφέκια αλιείας άτομα που δεν συμπλήρωσαν το 18ο και 16ο έτος της ηλικίας τους, αντίστοιχα. Η μεταφορά αυτών επιτρέπεται μόνο από τον τόπο κατοικίας στο χώρο άσκησης στη σκοποβολή και αλιεία και αντίστροφα. Η χρήση των όπλων αυτών έξω από τους ειδικούς χώρους που προορίζονται για την άσκηση στη σκοποβολή ή την αλιεία απαγορεύεται.


Για να είμαστε σαφείς θα λάβουμε υπόψη κάποια πράγματα:
Τι λέει ο Νόμος
Τι δε λέει ο Νόμος και άρα είναι ασαφές
Τι φαίνεται να θέλει ή ΓΑΔΑ που δίνει και τις σχετικές οδηγίες στα ελεγκτικά όργανα.

Ο Νόμος λοιπόν λέει: Η μεταφορά αυτών επιτρέπεται μόνο από τον τόπο κατοικίας στο χώρο άσκησης στη σκοποβολή και αλιεία και αντίστροφα. Η χρήση των όπλων αυτών έξω από τους ειδικούς χώρους που προορίζονται για την άσκηση στη σκοποβολή ή την αλιεία απαγορεύεται.

Τι δε λέει ο Νόμος: Πως μεταφέρονται τα αεροβόλα μας σε περίπτωση μετακόμισης; Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για παράλειψη του Νόμου κι έτσι ισχύουν τα προαναφερόμενα για την μεταφορά προς και από το χώρο σκοποβολής αρκεί... να μπορείς να αποδείξεις σε τυχόν έλεγχο πως όντως μετακομίζεις ή μετακόμισες πρόσφατα και το αεροβόλο σου ξέμεινε πίσω στο παλιό σπίτι. Μπορεί να σας φαίνονται τραβηγμένα όλα αυτά αλλά αν πέσεις σε έλεγχο μόνον οι λεπτομέρειες σε ξεμπλέκουν. Φροντίστε λοιπόν να έχετε μαζί σας οτιδήποτε αποδεικνύει του λόγου το αληθές, οτι δηλαδή μετακομίζεται το αεροβόλο σας.

Τι φαίνεται να θέλει η ΓΑΔΑ και πως ακριβώς εφαρμόζονται οι διαδικασίες μεταφοράς; Η ΓΑΔΑ θέλει να κάνουμε οτι κάνουμε και με τα κυνηγετικά όπλα.
Δηλαδή:
Το αεροβόλο σπασμένο αν είναι ελατηρίου ("ξεκούμπωτη" κάνη ή μοχλός όπλισης, ΟΧΙ οπλισμένα εννοείται), οι γεμιστήρες εκτός αν πρόκειται για PCP, οι βολίδες ΠΑΝΤΟΤΕ σε ξεχωριστό σημείο. Απόδειξη κατοχής στη περίπτωση των αεροβόλων είναι η απόδειξη αγοράς. Όσοι έχετε διόπτρα γνωρίζεται... δε λέω περισσότερα, πάντως έτσι και αλλιώς πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ΜΗΝ είναι τοποθετημένη.

Όταν μας σταματήσουν για έλεγχο, αναφέρουμε μόνοι μας οτι μεταφέρουμε αεροβόλο όπλο το οποίο είναι τοποθετημένο ασφαλώς στο πορτ μπαγκάζ μέσα σε θήκη και οτι έχουμε αποδεικτικά ιδιοκτησίας του και την συγκεκριμένη στιγμή κινούμαστε από το σπίτι μας που είναι στη "Χ" διεύθυνση προς το "X" σκοπευτήριο.
Αυτός και μόνο αυτός είναι ο τρόπος για να αποφύγεται μια κακή στιγμή ταλαιπωίας. Εννοείται πως όσοι είσαστε κάτοχοι Δελτίου Σκοπευτή έχετε επικουρικά ένα πλεονέκτημα έναντι των άλλων.
Σημαντικό: Είμαστε ευγενικοί, ετοιμόλογοι, ψύχραιμοι. Ένα αντίγραφο της νομοθεσίας περί όπλων να βρίσκεται στο αυτοκίνητο δεν κάνει κακό και χρησιμοποιούμε μαρκαδόρο υπογραμμίσεως για τα καίρια σημεία που μας αφορούν.

Υ.Γ.: Εννοείτε πως όταν λέμε έλεγχο εννοούμε κανονικό ΕΛΕΓΧΟ και όχι όταν μας σταματάει η τροχαία για να μας κόψει μια κλήση. Σε αυτή τη περίπτωση μιλάμε μόνον όταν μας ζητηθεί να ανοίξουμε το πορτ μπαγκαζ.

Αποσυνδεδεμένος oldtimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1705
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #140 στις: 20 Ιανουαρίου, 2011, 18:20:03 μμ »
θα ξαναδιαφωνησω  :D

το αεροβολο δεν ειναι οπλο με την αυστηρη εννοια της λεξης, δεν δηλωνεται και πωλειται και κατεχεται ελευθερα απο ενηλικους.
προσωπικα θεωρω οτι δεν χρειαζεται τιποτα εκτος απο την τηρηση των αυτονοητων κανονων ασφαλειας.
δηλ. αδειο, μεσα σε θηκη, οχι στον χωρο επιβατων και νομιμο.  8)

η παραπανω ειναι η σωστη διαδικασια για καθε φορα που θα μας σταματησει οποιαδηποτε αρχη για ελεγχο, οταν ομως μεταφερουμε λειοκανο.
το δηλωνουμε με το "καλησπερα" ακομη και αν προκειται για απλο ελεγχο.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #141 στις: 13 Μαρτίου, 2012, 19:00:36 μμ »
Η ομάδα ΔΙΑΣ επανέρχεται με έντονη δράση στους δρόμους και μάλιστα διάβασα πως θα υπερδιπλασιάσει τη δύναμη της αριθμητικά. Φυσικά αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να φοβόμαστε κάτι, αρκεί να τηρούμε τα προβλεπόμενα.
Προσωπική μου άποψη να τηρούνται κάποια πράγματα και να αντιμετωπίζουμε τους αστυνομικούς με σοβαρότητα και ψθχραιμία.
Παρακαλώ τα μέλη του forum και τα άτομα που ανήκουν σε σκοπευτικούς συλλόγους ή σωματεία να ακολουθούν τις τυπικές διαδικασίες για τη μεταφορά των αεροβόλων και να μην κουβαλούν πάνω τους ή στα αυτοκίνητα τους άσκοπα τα αεροβόλα τους.


Από το Νόμο περί όπλων:

10. β. Η οπλοφορία με κυνηγετικά όπλα απαγορεύεται, εκτός των περιπτώσεων της χρήσης για άσκηση θήρας ή σκοποβολής και της μετάβασης και επιστροφής στους χώρους αυτούς. Στις περιπτώσεις αυτές κατά τη διέλευση από κατοικημένες περιοχές τα άπλα πρέπει να φέρονται κενά εντός θήκης.
11. Απαγορεύεται να φέρουν αεροβόλα όπλα και τουφέκια αλιείας άτομα που δεν συμπλήρωσαν το 18ο και 16ο έτος της ηλικίας τους, αντίστοιχα. Η μεταφορά αυτών επιτρέπεται μόνο από τον τόπο κατοικίας στο χώρο άσκησης στη σκοποβολή και αλιεία και αντίστροφα. Η χρήση των όπλων αυτών έξω από τους ειδικούς χώρους που προορίζονται για την άσκηση στη σκοποβολή ή την αλιεία απαγορεύεται.


Για να είμαστε σαφείς θα λάβουμε υπόψη κάποια πράγματα:
Τι λέει ο Νόμος
Τι δε λέει ο Νόμος και άρα είναι ασαφές
Τι φαίνεται να θέλει ή ΓΑΔΑ που δίνει και τις σχετικές οδηγίες στα ελεγκτικά όργανα.

Ο Νόμος λοιπόν λέει: Η μεταφορά αυτών επιτρέπεται μόνο από τον τόπο κατοικίας στο χώρο άσκησης στη σκοποβολή και αλιεία και αντίστροφα. Η χρήση των όπλων αυτών έξω από τους ειδικούς χώρους που προορίζονται για την άσκηση στη σκοποβολή ή την αλιεία απαγορεύεται.

Τι δε λέει ο Νόμος: Πως μεταφέρονται τα αεροβόλα μας σε περίπτωση μετακόμισης; Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για παράλειψη του Νόμου κι έτσι ισχύουν τα προαναφερόμενα για την μεταφορά προς και από το χώρο σκοποβολής αρκεί... να μπορείς να αποδείξεις σε τυχόν έλεγχο πως όντως μετακομίζεις ή μετακόμισες πρόσφατα και το αεροβόλο σου ξέμεινε πίσω στο παλιό σπίτι. Μπορεί να σας φαίνονται τραβηγμένα όλα αυτά αλλά αν πέσεις σε έλεγχο μόνον οι λεπτομέρειες σε ξεμπλέκουν. Φροντίστε λοιπόν να έχετε μαζί σας οτιδήποτε αποδεικνύει του λόγου το αληθές, οτι δηλαδή μετακομίζεται το αεροβόλο σας.

Τι φαίνεται να θέλει η ΓΑΔΑ και πως ακριβώς εφαρμόζονται οι διαδικασίες μεταφοράς; Η ΓΑΔΑ θέλει να κάνουμε οτι κάνουμε και με τα κυνηγετικά όπλα.
Δηλαδή:
Το αεροβόλο σπασμένο αν είναι ελατηρίου ("ξεκούμπωτη" κάνη ή μοχλός όπλισης, ΟΧΙ οπλισμένα εννοείται), οι γεμιστήρες εκτός αν πρόκειται για PCP, οι βολίδες ΠΑΝΤΟΤΕ σε ξεχωριστό σημείο. Απόδειξη κατοχής στη περίπτωση των αεροβόλων είναι η απόδειξη αγοράς. Όσοι έχετε διόπτρα γνωρίζεται... δε λέω περισσότερα, πάντως έτσι και αλλιώς πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ΜΗΝ είναι τοποθετημένη.

Όταν μας σταματήσουν για έλεγχο, αναφέρουμε μόνοι μας οτι μεταφέρουμε αεροβόλο όπλο το οποίο είναι τοποθετημένο ασφαλώς στο πορτ μπαγκάζ μέσα σε θήκη και οτι έχουμε αποδεικτικά ιδιοκτησίας του και την συγκεκριμένη στιγμή κινούμαστε από το σπίτι μας που είναι στη "Χ" διεύθυνση προς το "X" σκοπευτήριο.
Αυτός και μόνο αυτός είναι ο τρόπος για να αποφύγεται μια κακή στιγμή ταλαιπωίας. Εννοείται πως όσοι είσαστε κάτοχοι Δελτίου Σκοπευτή έχετε επικουρικά ένα πλεονέκτημα έναντι των άλλων.
Σημαντικό: Είμαστε ευγενικοί, ετοιμόλογοι, ψύχραιμοι. Ένα αντίγραφο της νομοθεσίας περί όπλων να βρίσκεται στο αυτοκίνητο δεν κάνει κακό και χρησιμοποιούμε μαρκαδόρο υπογραμμίσεως για τα καίρια σημεία που μας αφορούν.

Υ.Γ.: Εννοείτε πως όταν λέμε έλεγχο εννοούμε κανονικό ΕΛΕΓΧΟ και όχι όταν μας σταματάει η τροχαία για να μας κόψει μια κλήση. Σε αυτή τη περίπτωση μιλάμε μόνον όταν μας ζητηθεί να ανοίξουμε το πορτ μπαγκαζ.


Αποσυνδεδεμένος zeus

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #142 στις: 16 Οκτωβρίου, 2012, 17:20:28 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

μετά από καιρο νομιίζω ήρθε η ώρα να διατυπώσω κι εγω ενα θεμα που με προβληματιζει. Βλεπω συχνα δημοσιευσεις για συναντησεις στο σκοπευτηριο του Σχιστου κτλ και έχω μπει πολλες φορες στον πειρασμο να ερθω να σας γνωρισω απο κοντα. ΑΛΛΑ...., δεν εχω οχημα!!! φανταζομαι οτι ειμαι καταδικασμενος να χαιρομαι τα αεροβολα μου μονο στο σπιτι αφου ο νομος δεν εχει μεριμνησει να αναφερθει στα ΜΜΜ. Σκεφτομουν πως μια σκληρη θηκη βαλιτσα ισως βοηθουσε... Ισως κι ενα αυτοκολλητο yamaha και μερικοι στιχοι με μαρκαδορο έκαναν την διελευση του αεροβόλου μου πιο διακριτικη στο μετρο... :D... Περα απο την πλακα ομως. περιμενω τισ σκεψεις σας.

Φιλικά Μιχαλης
gamo shadow 1000
gamo pt80
umarex cp99

Αποσυνδεδεμένος Σαββας Σ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 704
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #143 στις: 16 Οκτωβρίου, 2012, 17:32:57 μμ »
πολυ καλη ιδεα!!αλλα γραψε Gibson ειναι πιο καλα  ;)
Αν μενει καποιο μελος κοντα σου,μπορειτε να πηγαινεται μαζι στο σκοπευτηριο κατοπι συνεννοησης,.
και....gamo!

Αποσυνδεδεμένος xdionisis

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #144 στις: 16 Οκτωβρίου, 2012, 18:52:05 μμ »
Τόσο αυτοί οι νόμοι όσο και το ίδιο το "ελληνικό" κράτος είναι να μην πω τι. Χάθηκε ο κόσμος να έλεγαν πως επιτρέπεται η μεταφορά τους εντός θήκης και άδεια ή λυμμένα κλπ; Ουσιαστικά με αυτό τον τρόπο τα απαγορεύουν και ωθούν τον κόσμο στην παρανομία. Με βάση τη λογική των "σοφών" νομοθετών αν αγοράσετε ένα αεροβόλο απο ένα κατάστημα και επειχειρήσετε να πάτε σπίτι σας είστε παράνομοι. Επίσης, με βάση το νόμο δεν μπορείτε να τα επισκευάσετε, αφού με το αεροβόλο μπορείτε να πάτε μόνο στο σκοπευτήριο και όχι στον οπλουργό.
Ας μην βγω off topic και αναφέρω τίποτα για διόπτρες, air soft κλπ.

Αποσυνδεδεμένος zeus

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #145 στις: 16 Οκτωβρίου, 2012, 18:56:34 μμ »
"1η κληση απο Αλιμο για Σχιστο με αποσκευες...."
 :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
gamo shadow 1000
gamo pt80
umarex cp99

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3248
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #146 στις: 16 Οκτωβρίου, 2012, 20:27:50 μμ »
"1η κληση απο Αλιμο για Σχιστο με αποσκευες...."
 :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D


Ελήφθη!!! :D ;D

Έχεις π.μ... ;)

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #147 στις: 16 Οκτωβρίου, 2012, 22:33:10 μμ »
O νομος δεν απαγορευει την μεταφορα με μεσα μαζικης μεταφορας.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος viston

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 160
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #148 στις: 17 Οκτωβρίου, 2012, 18:48:39 μμ »
O νομος δεν απαγορευει την μεταφορα με μεσα μαζικης μεταφορας.


ναι αλλα δεν ξερω αν ειναι εφικτο να κουβαλας κανα τερατακι 1.20 αγκαλια στο μετρο κι αν σε δει κανενας αστυνομος με το δικιο του θα αρχισει τις ερωτησεις ή θα σε τραβαει για αναγνωριση.
μακαρι να γινοταν παντως θα ελυνε ενα προβλημα αρκετων πιστευω

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #149 στις: 17 Οκτωβρίου, 2012, 20:52:43 μμ »
Οπως ειπα γινεται.
Αρκει να μην εχεις παρανομα αξεσουαρ, και να πηγαινεις σε νομιμο σκοπευτηριο με αδεια λειτουργειας.
Οποτε αν σκαλωνει η διαδικασια καπου, δεν σκαλωνει στο οπλο καθεαυτο...
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA