Αποστολέας Θέμα: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 120080 φορές)

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #60 στις: 11 Απριλίου, 2010, 09:09:38 πμ »
Στην περίπτωση που σε σταματήσουν για κάποιο τυπικό έλεγχο(άδεια,δίπλωμα κ.τ.λ.),καλό είναι πρίν σε ρωτήσουν,να πείς από μόνος σου,ότι έχεις αεροβόλο στο αυτοκίνητο.
Θα πρέπει να το έχεις οπωσδήποτε στο πόρτ-μπαγκάζ,μέσα σε θήκη και αν γίνεται κλειδωμένη.
Πέρα από το γράμμα του νόμου(που πρέπει να τηρούμε,έτσι κι'αλλιώς)όλα είναι και θέμα χειρισμού της κατάστασης.Αν δείξεις ότι ξέρεις τι δικαιούσαι και να ενημερώσεις από πρίν και όχι κατόπιν εορτής,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Όσο για την απόδειξη,ότι ειπώθηκε παραπάνω ισχύει και καλό είναι να υπάρχει σχετικό έγγραφο.
Βέβαια καλό θα είναι να είσαι γραμμένος και σε κάποιο σύλλογο και να κατέχεις δελτίο σκοπευτή.Απλοποιεί πολύ τα πράγματα και σε αντιμετωπίζουν με άλλο "μάτι".

Αποσυνδεδεμένος artec12

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #61 στις: 05 Ιουνίου, 2010, 20:41:33 μμ »
Καλησπέρα! Λίγες μέρες πριν πάρω το όπλο μου πήγα σε ένα αστυνομικό τμήμα και ρώτησα για την νόμιμη κατοχη αεροβόλου όπλου. Μου είπαν τα κλασσικά. Να έχω συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας μου και να το μεταφέρω χωρίς γεμιστήρα και χωρίς αμπούλα διοξειδίου. Να μην είναι έτοιμο δηλαδή για χρήση. Όμως μου είπαν και κατι άλλο. Να έχω λεει την απόδειξη αγοράς. Δεν μπένω στο θέμα "δεν υπάρχει κατι τέτοιο στην νομοθεσία, οι αποδείξεις πάνω γράφουν είδη κυνηγιού (οπως μπότες π.χ.)" Εγώ το αγόρασα μεταχειρισμένο, έκανα μια δήλωση 105 στην οποία αναφέρεται οτι μεταβιβαζεται η κυριότητα του αεροβόλου όπλου υπ αριθμον χχχχ μαρκας χχχχ μοντελου χχχχ απο τον χχχχ με αριθμο ταυτότητας χχχχ (ο οποίος το κατέχει νόμιμα)  στον χχχχ με αριθμό ταυτότητας χχχχ. Ωραία μέχρι εδώ. Αν μου ζητήσει κάποιος την απόδειξη του δείχνω αυτό το έγγραφο και είμαι εντάξει. Μετά τους ρώτησα αν το δώσω σε κάποιο φίλο π.χ.  για μικρό χρονικό διάστημα, ο οποίος να έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του και τον σταματήσουν και δείξει την δήλωση η οποία αναγράφει το δικό μου όνομα τι γίνεται? Μου είπαν οτι πρεπει να γράφει το όνομα αυτού που το φέρει. Τι γίνεται λοιπόν αν κάνω εγώ ο ίδιος μια ίδια δήλωση σαν αυτή που έχω στον φίλο μου? Αυτός μετά θα μπορεί να κυκλοφορεί νομιμα? Και μετα εγώ με την δικιά μου δήλωση ταυτόχρονα? Δηλαδή το όπλο θα έχει 2 κατόχους? ??? τι ειναι αυτα τα πραγματα? Δηλαδή γιατι να έχω απόδειξη? Για το ψαροτούφεκο δηλαδή, το οποίο μπορεί να τραυματίσει πολύ περισσοτερο απο ένα αεροβόλο ή ένα τόξο και τα δυο αυτά είναι χομπυ όπως και η σκοποβολή με αεροβόλα γιατι να μην χρειάζονται απόδειξη αγοράς? Τίθεται θέμα οτι το έκλεψα μήπως? Τότε να έχω και μια απόδειξη για τα παπούτσια και τα γυαλιά μου? Και αν το έκλεψα πότε και που? Μηπως να παρω και μια αδιαβροχη θήκη για να κουβαλάω την απόδειξη του ψαροτούφεκου μου και μεσα στη θάλασσα? Μήπως με σταματήσει και κάποιος της ΕΚΑΜ μέσα στο νερό?
Mess with the best, die like the rest

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #62 στις: 05 Ιουνίου, 2010, 20:47:22 μμ »
Ο μονος νομος που διεπει την κατοχη αεροβολου ειναι να ειναι συμπληρωμενο το 18ο ετος ηλικιας.
Τα υπολοιπα ειναι προσωπικη αποψη του ανθρωπου που στα ειπε. Οι δηλωσεις αγοραπωλησιας κλπ ειναι μοναχα μια αποδειξη οτι δεν ειναι κλεμενο. Πολλα μαγαζια οπως ειπες και στο μυνημα σου (αν δεν κανω λαθος) εκδιδουν αποδειξεις πωλησης απλες χωρις καν να αναφερουν τον αριθμο του οπλου.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος artec12

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #63 στις: 05 Ιουνίου, 2010, 20:49:51 μμ »
Οπότε εγώ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο θα κυκλοφορώ με την νομοθεσία εκτυπωμένη και θα την έχω στη θήκη μου. Το πολύ πολύ απο δευτέρα θα πάρω τηλέφωνο τον διευθυντή της ΓΑΔΑ να τον ρωτήσω και θα κάνω και μια ηχογράφηση την κλήση.
Mess with the best, die like the rest

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #64 στις: 05 Ιουνίου, 2010, 20:57:15 μμ »
Ισως η καλυτερη λυση γιατι αν πεσεις σε στραβοξυλο ο οποιος πιθανως δεν θα εχει σωστη γνωση, μπορει να σε ταλαιπωρησει. Βεβαια στο τελος δεν προκειται να σου κανει κανεις απολυτως τιποτα αλλα φαντασου να πηγαινεις εκδρομη και να φας κανα τριωρο στο τμημα.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #65 στις: 05 Ιουνίου, 2010, 21:04:22 μμ »
Συγχωνευτηκε εδω η συζητηση καθως ειναι πανομοιοτυπα θεματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 05 Ιουνίου, 2010, 21:30:59 μμ από oldtimer »

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος oldtimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1705
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #66 στις: 05 Ιουνίου, 2010, 21:30:41 μμ »
απο την μικρη προσωπικη μου εμπειρια απο τα χρονια που ειμαι κατοχος λειοκανων κυνηγετικων οπλων
και απο τρια αστυνομικα τμηματα που εχω περασει, λογω αλλαγης διευθυνσης κατοικιας, μπορω να πω
υπευθυνα οτι η κατασταση ειναι ΜΠΑΧΑΛΟ.

ο νομος περι οπλων και οι σχετικες διαταξεις που ξερουμε δεν ισχυουν !!
εισαι ερμαιο στην διαθεση του διοικητη του τμηματος και στο πως αυτος τα αντιλαμβανεται.

πολλες φορες εχω ζητησει να μου πουνε που στηριζουν αυτα που λενε, οπως και εχω παρακαλεσει
να επικοινωνησουν με την ΓΑΔΑ για διευκρινησεις.
η απαντηση που παιρνω ειναι οτι : ναι, ετσι λεει ο νομος αλλα υπαρχει εσωτερικη διαταγη του
διοικητη που λεει αλλα...!!!  ??? ??? ???

φανταστειτε λοιπον τι μπορει να συμβει στον δρομο, σε ελεγχο ρουτινας απο νεο και κατα πασα πιθανοτητα,
απειρο αστυνομικο...

παρ ολα αυτα επιμενω οτι εφοσον το αεροβολο δεν φερει παρανομα εξαρτηματα (οφθαλμιδες, σιγαστηρες, καταδεικτες
laser, φακους κτλ) και δεν γινονται παρανομες δραστηριοτητες (κυνηγι, καταστροφες αντικειμενων, ρυπανση...)
η επιδειξη ταυτοτητας για βεβαιωση της ηλικιας του φεροντος ειναι νομικα αρκετη !!

ο νομος δεν προβλεπει την δηλωση των αεροβολων, επομενως η κυριοτητα του οπλου ΔΕΝ απαιτειται να αποδειχθει.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος artec12

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #67 στις: 09 Ιουνίου, 2010, 16:10:21 μμ »
Πηρα τηλέφωνο στην ΓΑΔΑ, με σύνδεσαν με κάποιο τμήμα για την νομοθεσία και μου είπαν πως ΔΕΝ χρειάζεται απόδειξη αγοράς. Μονο να είσαι ενήλικος και να το μεταφέρεις χωρις αμπούλα, γεμιστήρα πάνω στο όπλο  (να μην είναι δηλαδή έτοιμο για χρήση) και να μεταφέρεται στην διαδρομή από και πρός το σκοπευτήριο. Δέν χρειάζεται ούτε να έχετε πάντα μαζί σας την κάρτα μέλους απο τον σκοπευτικό σύλλογο.
Mess with the best, die like the rest

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #68 στις: 09 Ιουνίου, 2010, 16:53:29 μμ »
Πηρα τηλέφωνο στην ΓΑΔΑ, με σύνδεσαν με κάποιο τμήμα για την νομοθεσία και μου είπαν πως ΔΕΝ χρειάζεται απόδειξη αγοράς. Μονο να είσαι ενήλικος και να το μεταφέρεις χωρις αμπούλα, γεμιστήρα πάνω στο όπλο  (να μην είναι δηλαδή έτοιμο για χρήση) και να μεταφέρεται στην διαδρομή από και πρός το σκοπευτήριο. Δέν χρειάζεται ούτε να έχετε πάντα μαζί σας την κάρτα μέλους απο τον σκοπευτικό σύλλογο.

Αυτη ειναι η σωστη υποδειξη αλλα μια μικρη παρενθεση, δεν ισχυει απολυτα η διαδρομη απο και προς το σκοπευτηριο. Αν θελεις δηλ να το πας για επισκευη σε ενα μαγαζι ή να το πας στο εξοχικο σου σε αλλο νομο τι θα πρεπει να γινει? Να ζητησεις αδεια ταξιδιου?
Οποτε κραταμε τα υπολοιπα ως απολυτα λογικα.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #69 στις: 09 Ιουνίου, 2010, 16:57:06 μμ »
Η ΓΑΔΑ είναι συνήθως κατατοπισμένη και λογική. Την αστυνόμευση δυστυχώς την κάνουν άσχετοι που κυκλοφορούν στους δρόμους. Χρειάζεται ΚΑΙ υπομονη. Στο τέλος συνήθως βρίσκεις το δίκιο σου.

Αποσυνδεδεμένος Gemix

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #70 στις: 09 Ιουνίου, 2010, 17:19:57 μμ »
Παντως σε κανενα δικαστηριο ΔΕΝ ευσταθει το "Εσωτερικη διαταγη του διοικητου" ισχυει ΜΟΝΟ ο Νομος. Οποτε να εχεις αεροβολο, εισαι ενηλικος, το εχεις σε θηκη αδειο και δεν το εχεις φορτωσει με καγκουριλικια τοτε ειναι σιγουρο οτι θα αθωωθεις, δεν θα χασεις το οπλο και δεν ειμαι σιγουρος αν μπορεις να κινηθεις αστικα εναντιον του οργανου για αγνοια νομου και υπερβαση καθηκωντος. Ενταξει εχει τρεξιμο αλλα....

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #71 στις: 10 Ιουνίου, 2010, 09:05:02 πμ »
...πράγματι μπορεί να προκύπτει τρέξιμο αλλά εμείς οφείλουμε να είμαστε τυπικοί και όπου μας παίρνει να κυνηγάμε το δίκιο μας.
Συμφωνώ απολύτως με τη τελευταία προτροπή του Gemix, όταν μας ταλαιπωρεί το Κράτος πρέπει να το ταλαιπωρούμε κι εμείς, αρά κινούμαστε νομικά και το πάμε στα άκρα. Δε μπορεί ο κάθε εκπρόσωπος του Νόμου (γιατί ΚΑΙ αυτό είναι ο Αστυνομικός) να μας τραβολογάει λόγω άγνοιας.
Όταν είμαστε σίγουροι οτι τηρούμε τις τυπικές διαδικασίες ενημερώνουμε τον Αστυνομικό οτι θα επιδιώξουμε τη Νομική μας προστασία.

Άντε γιατί αυτή η χώρα είναι όμηρος της μ@κακί@ς του καθέ... ΟΦΕΙΛΟΥΝ να γνωρίζουν, και επειδή δεν είναι Θεοί οφε΄λιλουν όταν δε γνωρίζουν και συμβαίνει κάτι να βρίσκουν τη λύση να ενημερώνονται άμεσα και να μη ταλαιπωρούν τους πολίτες. Αυτός είναι ο δρόμος που θα κάνει καλύτερος κι εμάς ώς πολίτες αλλά κυρίως τους εκπροσώπους του Κράτους.

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #72 στις: 10 Ιουνίου, 2010, 09:16:01 πμ »

Αυτη ειναι η σωστη υποδειξη αλλα μια μικρη παρενθεση, δεν ισχυει απολυτα η διαδρομη απο και προς το σκοπευτηριο. Αν θελεις δηλ να το πας για επισκευη σε ενα μαγαζι ή να το πας στο εξοχικο σου σε αλλο νομο τι θα πρεπει να γινει? Να ζητησεις αδεια ταξιδιου?
Οποτε κραταμε τα υπολοιπα ως απολυτα λογικα.

Λογικο δεν ειναι, ο νομος ομως ειναι...
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

ssbk23

  • Επισκέπτης
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #73 στις: 28 Ιουλίου, 2010, 14:59:03 μμ »
Καθώς οι καιροί δυσκολεύουν "τρομοκρατικά" (αν και τρομολαγνικά είναι η σωστή λέξη),ποιός θα ήταν ο ιδανικός τρόπος μεταφοράς του όπλου μας,από και προς τους χώρους νόμιμης χρήσης τους? Απώτερος σκοπός είναι η γνώση για την αποφυγή ατυχών καταστάσεων σε πιθανό έλεγχο από τα όργανα της τάξης, τα οποία στη θέα ενός όπλου στο αυτοκίνητο(άσχετο αν είναι αεροβόλο) μάλλον θα μας τρέχουν να αποδείξουμε οτι δεν είμαστε ελέφαντες.Να ξεκαθαρίσουμε οτι το όπλο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να φέρει οφθαλμίδα και ΒΑΚΑΝ.Είναι τουλάχιστον σπαστικό να πρέπει να βγάζουμε την οφθαλμίδα και να την ξαναβάζουμε και να την μηδενίζουμε αλλά έτσι είναι ο νόμος και οφείλουμε να τον σεβαστούμε.Τι γίνεται όμως με τις βάσεις των σκοπευτικών?Αυτές μάλλον πέφτουν σε ακόμα μια γκρίζα ζώνη του νομικού πλαισίου.Με τις βολίδες επίσης πιστεύω οτι προκύπτει ένα θέμα.Οπότε φαντάζομαι οτί όποτε μετακινούμαστε με το όπλό μας,πρέπει να βγάζουμε απο πάνω του όλα τα αξεσουάρ(και τις βάσεις),να αποθηκεύουμε το όπλο στον χώρο αποσκευών του αυτοκινήτου,χωριστά κατά προτίμηση αποθηκεύουμε την οφθαλμίδα,μάλλον κάτω απο κανένα κάθισμα όπως και με τις βολίδες.Το ΒΑΚΑΝ απαγορέυεται δια ροπάλου οπότε το αφήνουμε σπίτι μας.
Παρακαλώ τους εμπειρότερους του φόρουμ να συμπληρώσουν ή και να διορθώσουν τις υποδείξεις αυτές.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νόμιμη αγορά, μεταφορά και φύλαξη του αεροβόλου
« Απάντηση #74 στις: 28 Ιουλίου, 2010, 15:20:33 μμ »
Εδω μπορει να συνεχιστει η συζητηση, υπαρχουν και πολλες απαντησεις σε αυτο το θεμα.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5