Αποστολέας Θέμα: Βαγγελης απο Αθηνα  (Αναγνώστηκε 5610 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Vaggospaggos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Βαγγελης απο Αθηνα
« στις: 23 Σεπτεμβρίου, 2023, 18:51:32 μμ »
Καλησπερα φιλτατοι,
προσωπικα ειμαι νεος στον κοσμο τον αεροβολων και ακομα 17. Εχω ριξει δυο φορες με αεροβολο σε κηπο οικογενειακου φιλου. Απο τοτε το λατρεψα.
Το οπλο που χρησιμοποιησα και εν τελει θελω να παρω κι εγω ηταν το GAMO CFX. Και απο οτι εχω διαβασει ειναι ενα σχετικα καλο μπατζετ οπλο.
Αλλα ειχα και μια απορια. Οταν καλεσα σε εναν συλλογο εδω αθηνα για να γραφτω μου ειπαν πως δεν μπορω να χρησιμοποιησω δικα μου οπλα, μονο εαν ειναι αυτα για τους αγωνες. Αυτο ισχυει? Και εαν ισχυει, τοτε ολα τα υπολοιπα που πωλουνται τι νοημα εχει η υπαρξη τους.

-Ευαγγελος

Αποσυνδεδεμένος benetos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 164
Απ: Βαγγελης απο Αθηνα
« Απάντηση #1 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2023, 04:30:59 πμ »
Καλημέρα φίλε Βαγγέλη και καλώς ήρθες! Ίσως ο σύλλογος που αναφέρεσαι, καλλιεργεί μόνο το 10-μετρο ολυμπιακό αγώνισμα αεροβόλου, που απαιτούνται αεροβόλα εξαιρετικής ακρίβειας και προδιαγραφών 4,5mm, που το GAMO δεν θα σε βοηθήσει. Μια σκέψη που κάνω, είναι οτι μπορείς να γραφτείς στον σύλλογο για να πάρεις σκοπευτική ταυτότητα, και να πηγαίνεις με ό,τι αεροβόλο θες στο σκοπευτήριο του Σχιστού να ρίχνεις. Ή στον κήπο του οικογενειακού φίλου!

Αποσυνδεδεμένος Vaggospaggos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Βαγγελης απο Αθηνα
« Απάντηση #2 στις: 24 Σεπτεμβρίου, 2023, 18:35:04 μμ »
Ευχαριστω benetos για την απαντηση. Μπορει να ηταν ετσι οπως τα λες, παει ομως αρκετος καιρος που πηρα τηλεφωνο εκει και δεν θυμαμαι που πηρα.
Και αν και ειναι μακρια ο πειραιας απο το μπραχαμι, θα παρω μεσα στην βδομαδα ενα τηλεφωνο να ρωτησω λεπτομεριες. Οποτε παλι ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3248
Απ: Βαγγελης απο Αθηνα
« Απάντηση #3 στις: 05 Οκτωβρίου, 2023, 18:47:08 μμ »
Καλησπέρα φίλε Βαγγέλη και καλώς ήρθες

Για τα των συλλόγων ρίξε μια ματιά και στην ανάλογη ενότητα του forum. Το Gamo που αναφέρεις είναι τίμια επιλογή ωστόσο δεν χρειάζεται να βιαστείς, καλύτερα να μελετήσεις λίγο περισσότερο πριν αγοράσεις οτιδήποτε.

Για ότι χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις

Μπάμπης

Αποσυνδεδεμένος Vaggospaggos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Βαγγελης απο Αθηνα
« Απάντηση #4 στις: 05 Απριλίου, 2024, 18:39:24 μμ »
Τελικα φιλτατοι κατεληξα στο diana 460 magnum 4,5mm και εχοντας κλεισει τα 18 πριν καποιες βδομαδες πηγα και το αγορασα απο το χαλανδρι. Αρχικα σκεφτομουν το weihrauch 97k, αλλα αποφασισα πως μου ηταν λιγο πολυ ακριβο.
Τωρα ασχετο απο το αεροβολο ηθελα να ρωτησω: Εαν καποιος δεν διαθετει μονιμος καποιο αυτοκινητο, οποτε δεν ειναι τοσο ευκολο να πηγαινει στο σκοπευτηριο, ποσο κακη ιδεα ειναι θεωρειτε να πηγαινει με τα μεσα?

Βαγγος

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3248
Απ: Βαγγελης απο Αθηνα
« Απάντηση #5 στις: 05 Απριλίου, 2024, 21:32:22 μμ »
Θεωρητικά από την στιγμή που είσαι μέλος σκοπευτικού συλλόγου με δελτίο σκοπευτή εν ισχύ, δεν απαγορεύεται να μεταφέρεις το αεροβόλο σου με τα μέσα μαζικής μεταφοράς, ωστόσο όπως καταλαβαίνεις θα είναι κάπως παράξενο να μπείς π.χ στο μετρό κρατώντας μια οπλοθήκη και δεν αποκλείεται να αντιμετωπίσεις διαφόρων ειδών αντιδράσεις.

Αποσυνδεδεμένος Vaggospaggos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
Απ: Βαγγελης απο Αθηνα
« Απάντηση #6 στις: 06 Απριλίου, 2024, 09:39:13 πμ »
Α ενταξει απο την στιγμη που ειμαι καλα με τον νομο δεν εχω θεμα. Κυριως αυτο με ενδιαφερει. Τωρα οι αντιδρασεις δεν με πειραζουν, που για να πω την αληθεια οταν το πηρα, με μετρο το εφερα απο χαλανδρι μεχρι μπραχαμι και το πολυ λιγα βλεμματα να ηταν.  Εν τελει εαν καποιο υστερικο ατομο καλεσει την αστυνομια ειμαι καλυμμενος απο τον νομο.
Ευχαριστω και για την γρηγορη απαντηση.
-Βαγγος