Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo  (Αναγνώστηκε 139991 φορές)

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #45 στις: 13 Μαΐου, 2009, 10:45:07 πμ »
Ευχαριστω πολυ Κυριακο. Θα ενημερωσω μολις το κλεισω....

Αποσυνδεδεμένος forseti

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #46 στις: 30 Μαΐου, 2009, 10:19:55 πμ »
Καλημέρα.

Θέλω να αγοράσω ένα αεροβόλο στα 300 ευρώ και μετά από τα όσα έχω διαβάσει εδώ, έχω καταλήξει στα GAMO CFX ROYAL και GAMO MAXIMA πιστεύοντας ότι είναι η καλλύτερη επιλογή για το συγκεκριμένο χρηματικό αντίτιμο.

1] Ποιό από τα δύο προτείνετε και γιατί.

2] Σταθερή ή σπαστή κάνη?
    
   Ακούω από πολλούς γνωστούς ότι ναι μεν καλύτερη η σταθερή κάνη αλλά δεν την προτιμούν γιατί αν υπάρξει πρόβλημα, η σπαστή επισκευάζεται εύκολα και φθηνά ενώ αν χαλάσει κάτι στη σταθερή ή μέσα στο μηχανισμό η επισκευή ίσως είναι ασύμφορη. Τι ισχύει τελικά?

3] Έχω διαβάσει εδώ ότι στο GAMO CFX ROYAL η μαμίσια σκανδάλη δεν είναι ότι καλύτερο και χρειάζεται αλλαγή για καλύτερα αποτελέσματα. Ισχύει το ίδιο και για το GAMO MAXIMA? Ή στο GAMO MAXIMA η μαμίσια σκανδάλη είναι πολύ καλύτερη από ότι στο CFX?

4] Αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα (μακριά από εμάς) θα βρείς εύκολα ή δύσκολα ανταλακτικά γνήσια για τα παραπάνω αεροβόλα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #47 στις: 30 Μαΐου, 2009, 10:37:39 πμ »
Forseti καλως ηρθες.
Ολα τα Gamo-Crosman-Bam B19 εχουν την ιδια κακη σκανδαλη.
 Στα 300ευρω μην δωσεις τα λεφτα σου για Gamo. Παρε weihrauch ή καποιο Diana στην τελικη. Εχουν ετη φωτος καλυτερη ποιοτητα κατασκευης.
Σου προτεινω την κλασικη πια λυση HW55S. Αν και νομιζω οτι με αυτα τα λεφτα μπορεις να παρεις και το hw90 που ειναι πιο δυνατο.

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #48 στις: 30 Μαΐου, 2009, 10:41:41 πμ »
Αγαπητέ forseti,η ταπεινή μου άποψη ανάμεσα στα δύο είναι το CFX.Μόνο και μόνο γιατί έχει δουλεύτει περισσότερο από πολλούς εδώ μέσα και πιστεύω ότι είναι ένα στοιβαρό όπλο(για τα λεφτά του πάντα).Πέρα από το αν είναι ασύμφορη η επισκεύη του(λόγω σταθερής κάννης όπως λές)να σου πω ότι πολύ δύσκολά θα χαλάσει κάτι,ακόμα και έτσι όμως,η αντιπροσωπία(Τουρής) διαθέτει τα πάντα,είναι γρήγορη στην εξυπηρέτηση και το βασικότερο τα ανταλλακτικά είναι τσάμπα!!
Τώρα όσον αφορά την σκανδάλη,ναι τα Gamo πάσχουν σ'αυτόν τον τομέα.Αυτό βέβαια διορθώνεταιι εύκολα με την αντικατάστασή τους με μία GRTIII πολύ εύκολα και σχετικά φθηνά.Αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρείς αντίστοιχο topic.

Forseti καλως ηρθες.
Ολα τα Gamo-Crosman-Bam B19 εχουν την ιδια κακη σκανδαλη.
 Στα 300ευρω μην δωσεις τα λεφτα σου για Gamo. Παρε weihrauch ή καποιο Diana στην τελικη. Εχουν ετη φωτος καλυτερη ποιοτητα κατασκευης.
Σου προτεινω την κλασικη πια λυση HW55S. Αν και νομιζω οτι με αυτα τα λεφτα μπορεις να παρεις και το hw90 που ειναι πιο δυνατο.



+1 :D

Αποσυνδεδεμένος blackship7

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 333
  • BLoOd RaZoRs....
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #49 στις: 30 Μαΐου, 2009, 10:43:15 πμ »
1)gamo cf-30
2)Βam 40
3)HW 95 με κατι παραπανω
4)HW 55 με κατι παραπανω
5)Cometa 400
Ολα αυτα απο Ελλαδα ,τωρα απο Εξωτερικο δινεις 380 ευρω και παρνεις ενα tx200 ή 97κ για να ησυχασεις....
AirArms,when accuracy matters.
www.razorsteam.bravehost.com

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #50 στις: 30 Μαΐου, 2009, 10:51:11 πμ »

Ολα αυτα απο Ελλαδα ,τωρα απο Εξωτερικο δινεις 380 ευρω και παρνεις ενα tx200 ή 97κ για να ησυχασεις....

+100(τα έχω ξαναπεί και εγώ,αλλά ποιός με ακούει???)

Αποσυνδεδεμένος forseti

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #51 στις: 31 Μαΐου, 2009, 11:37:19 πμ »
Καλημέρα.

Σίγουρα το CFX για τα χρήματα που ζητάει πιστεύω το αξίζει. Και καλές βολές κάνει και δυνατό είναι.

Όμως μετά από τόσα που έχω διαβάσει και τα τόσα καλά που έχω ακούσει κυρίως για τα weihrauch εδώ μέσα, ίσως είναι καλύτερα να μαζέψω κάποια χρήματα παραπάνω και να πάρω κάτι καλύτερο από την αρχή.

Δεν έχω ρίξει με weihrauch αλλά από ότι διαβάζω υπερέχουν σε όλους τους τομείς (αναλόγως το μοντέλο που θα διαλέξει κάποιος) και μέχρι τώρα δεν έχω διαβάσει κάτι αρνητικό για αυτά.

Οπότε συνεχίζω το διάβασμα στο forum και ελπίζω σύντομα να καταλήξω.

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #52 στις: 31 Μαΐου, 2009, 12:15:55 μμ »
Καλημέρα.

Σίγουρα το CFX για τα χρήματα που ζητάει πιστεύω το αξίζει. Και καλές βολές κάνει και δυνατό είναι.

Όμως μετά από τόσα που έχω διαβάσει και τα τόσα καλά που έχω ακούσει κυρίως για τα weihrauch εδώ μέσα, ίσως είναι καλύτερα να μαζέψω κάποια χρήματα παραπάνω και να πάρω κάτι καλύτερο από την αρχή.

Δεν έχω ρίξει με weihrauch αλλά από ότι διαβάζω υπερέχουν σε όλους τους τομείς (αναλόγως το μοντέλο που θα διαλέξει κάποιος) και μέχρι τώρα δεν έχω διαβάσει κάτι αρνητικό για αυτά.

Οπότε συνεχίζω το διάβασμα στο forum και ελπίζω σύντομα να καταλήξω.

....έτσι μπράβο ! Μην βιάζεστε να πάρετε κάτι που μπορεί σύντομα να το μετανοιώσετε! Εαν στο φόρουμ αντιληφθείτε πως υπάρχει κάποιος κάτοχος του  όπλου που σας ενδιαφέρει, ζητείστε του λεπτομέρειες με προσωπικό μήνυμα καλλίτερα (π.μ) και ερωτείστε εαν μένει κοντά σας ή μήπως πηγαίνει σε κάποιο χώρο σκοποβολής και μπορέσετε να συναντηθείτε και να ρίξετε με το όπλο.  Πολλές φορές το κράτημα, η αίσθηση, η υποκειμενική αισθητική, ή ακόμη και αντικειμενικοί λόγοι όπως η τιμή, η ποιότητα, η ευθυβολία, το ζύγισμα, η ανάκρουση, το βάρος...κ.α, είναι παράγοντες που ανατρέπονται άρδην ή συνηγορούν στην αγορά του...!

Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος alexmyt

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #53 στις: 15 Οκτωβρίου, 2009, 15:52:57 μμ »
Καλησπέρα ειμαι ο Αλεξης, ειμαι αρκετους μηνες στο φορουμ και εχω ριξει πολυ διαβασμα αλλα δεν ετυχε να γραψω ποτε. Εχω ενα προβλημα με το τουφεκι μου ενα Gamo hunter 440 .177. Το συγκεκριμενο εχει λυθει 2 φορες, μια για την γνωστη τοποθετηση της GRTIII και στη συνεχεια για απολιπανση και γρασσαρισμα με τα σωστα γρασσα. εχει πεσει επισης λιγο πριονακι στην βαση του πισω σκοπευτικου καθως ηταν ενσωματωμενη στη βαση της κανης, λογω τσιγκουνιας της gamo (ολη η βαση της κανης μεχρι τον "μεντεσε" ειναι πλαστικη).
AA TX200HC .177/ Hawke Frontier 3-9x40

Αποσυνδεδεμένος alexmyt

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #54 στις: 15 Οκτωβρίου, 2009, 15:57:21 μμ »
Το προβλημα ομως ειναι αλλου. το οπλο συνεχιζει να ντιζελαρει παροτι θεωρω πως δεν μπηκαν πολλα γρασσα (μετα απο 2500 βολες) και εχει εντονο κλοτσημα καθως επισης κανει και ενα χαρακτηριστικο "τουανγκκκ". Σκεφτομαι να το ανοιξω συντομα, εχω διαβασει για μια πατεντα με το μπουκαλι και σκεφτομαι μηπως κοψω και λιγο το ελατηριο.
Καμια προταση απο ομοιοπαθεις?
AA TX200HC .177/ Hawke Frontier 3-9x40

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #55 στις: 15 Οκτωβρίου, 2009, 16:26:14 μμ »
Καπου εχει κρυμμενα γρασσα. Καθαρισε το παλι και μην βαλεις γρασσο καθολου μπροστα στην τσιμουχα, παρα μονο στο πλαι περιμετρικα και στο πιστονι. Το ελατηριο αν το κοψεις θα χασει λιγο δυναμη αλλα θα ειναι πιο <<ξερο>>, κατα την γνωμη μου πρωτα δοκιμασε το με το πλαστικο (μπουκαλι) και μετα αν δεις οτι δεν διορθωθηκε τοτε κοψε.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος nasosKE_30

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 170
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #56 στις: 15 Οκτωβρίου, 2009, 16:32:27 μμ »
γυρω απο την τσιμούχα και προς τα πισω να βάλει λιγο σιλικονούχο ή μολυβδαινιου ή τιποτα?

τον κυλινδρο (οχι το πιστόνι) ,εσωτερικά πως να τον καθαρίσουμε καμια πατεντα?
Crosman Phantom 1000 + Hawke Airmax 3*9*40 AO
Crosman 1008 repeatair(.177)
Crosman 1377c(.177)

Αποσυνδεδεμένος alexmyt

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #57 στις: 15 Οκτωβρίου, 2009, 16:35:44 μμ »
Μαλλον εστι θα γινει μαστορα. δεν με πειραζει να χασω λιγο δυναμη αν ειναι να γινει πιο στρωτο. Εχεις να προτεινεισ καποιο ελατηριο αν δεν δω προκοπη?
AA TX200HC .177/ Hawke Frontier 3-9x40

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #58 στις: 15 Οκτωβρίου, 2009, 16:42:29 μμ »
Για τον κύλινδρο χρησιμοποιώ οδοντόβουρτσα και τυλίγω γύρω της ένα πανάκι, επίσης χρησιμοποιώ και πετρέλαιο για να μαλακώσουν οι βρωμιές αλλά μετά προσέχω καλά στο σκούπισμα και τέλος φυσάω με το κομπρεσερ στο εσωτερικό για απόλυτο στέγνωμα.
Το γράσσο κατά προτίμηση να έχει δισουλφίδιο του Μολυβδαινίου (MoS2) το γνωστό Moly grease και θα βάλεις όπως σου είπε και ο MASTORAS στο πλάι της τσιμούχας και για σγουριά πριν την τοποθέτηση θα περάσεις την επάνω επφάνεια της με ένα καθαρό πανάκι (χωρίς να αφήσεις χνούδι).
Το κομμάτι πλαστικό από μπουκάλι θα φροντίσεις όταν τυλίγεται μέσα στο πιστόνι να αγκαλιάζει το ελατήριο αλλά όχι και τον εαυτό του, δηλαδή κατά το αγκάλιασμα θα έρχεται πρόσωπο. Θα δεις μεγάλυ διαφορά (γράσσο στο ελατήριο και στο πιστόνι εξωτερικά αλλά χωρίς υπερβολές).

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Ερωτήσεις για μοντέλα της Gamo
« Απάντηση #59 στις: 15 Οκτωβρίου, 2009, 17:52:50 μμ »
Μαλλον εστι θα γινει μαστορα. δεν με πειραζει να χασω λιγο δυναμη αν ειναι να γινει πιο στρωτο. Εχεις να προτεινεισ καποιο ελατηριο αν δεν δω προκοπη?

Αν θελεις να αλλαξεις ελατηριο κοιταξε για Titan xs. Για το γρασσαρισμα καλυτερα να χρησιμοποιησεις αυτο:
http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30433
το οποιο λογω της μεγαλης του πυκνοτητας δεν φευγει απο την θεση που θα το βαλεις (σε μικρη ποσοτητα εννοειται) και επισης στο ελατηριο και στο πλαστικο περιτυλιγμα του (στο οποιο ακολουθα τις συμβουλες του Einhorn) θα κοψει λιγο την ταχυτητα της εκτονωσης του ελατηριου οποτε ισως να μην χρειαστει να πειραξης το ελατηριο. Αν παλι θελεις ακομη λιγοτερη ταχυτητα αφησε το οπλο οπλισμενο για 12 ωρες και δοκιμασε το παλι να δεις οτι θα σε ικανοποιησει απο λακτισμα και τουανγκ.
Στο μεταξυ ενα ελατηριο το οποιο εχει υποστει πιεση για αρκετη ωρα (συνεχη ομως και οχι με εκτονωσεις) φτανει στο μονιμο σημειο συσπειρωσης
και κατα συνεπεια δεν προκειται να υποστει αλλη συσπειρωση οποτε παραμενει σταθερο για την υπολοιπη ζωη του.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5