Γενικά > Νομικά Θέματα

Κατώτερο όριο ηλικίας εγγραφής στο φόρουμ

(1/13) > >>

Finman:
Παιδια,

δεν ειναι ευχαριστο αυτο που θα πω, και με λυπει που το επισημαινω, αλλα δεν μπορω να μην το κανω, ιδιαιτερα μετα τις συζητησεις που ειχαμε προ καιρου σχετικα με το τι ειναι νομιμο και το τι ειναι παρανομο (και κατα συνεπεια μπορει να συζητηθει η οχι στο φορουμ).

Η ολη συζητηση που ξεκινησε ο tsakolakos, παρ'ολο το ενδιαφερον που δειχνει και τον ενθουσιασμο της νιοτης του, μπορει να αποτελει σημειο ανταλλαγης αποψεων περι διαφορετικων αεροβολων και λοιπων, αλλα κατα βαση ειναι παρανομη.

Και οχι γιατι οι αποψεις που εκφραζονται ειναι παρανομες, αλλα γιατι εχουμε δηλωσεις απο ανηλικο, ο οποιος παρειγγειλε οπλο το οποιο νομιμως δεν μπορει να κατεχει (και πιστευω, ουτε και νομιμως μπορει να αγορασει, αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα μου πειτε αν κανω λαθος)....

Δυστυχως ο νομος ειναι σαφης, αλλα κανεις δεν το εχει επισημανει αυτο στον φιλο tsakolako, του οποιου το προφιλ δηλωνει οτι ειναι 14 χρονων. Δεν σημαινει οτι συμφωνω με το νομο, καθως και πιστευω οτι πολλοι απο τους συμμετεχοντες δεν συμφωνουν επισης. Παρ'ολα αυτα, και καθως το φορουμ ειναι δημοσιο, και μπορει αυτη η συζητηση να ειδωθει ως προτροπη σε παρανομια, ισως να ηταν φρονιμο να σκεφτουμε λιγακι την θεση μας...

Φιλικα,

Μπιριγκογκος

j0hn:

--- Παράθεση από: Μπιριγκογκος στις 20 Ιουλίου, 2008, 19:22:12 μμ ---Παιδια,

δεν ειναι ευχαριστο αυτο που θα πω, και με λυπει που το επισημαινω, αλλα δεν μπορω να μην το κανω, ιδιαιτερα μετα τις συζητησεις που ειχαμε προ καιρου σχετικα με το τι ειναι νομιμο και το τι ειναι παρανομο (και κατα συνεπεια μπορει να συζητηθει η οχι στο φορουμ).

Η ολη συζητηση που ξεκινησε ο tsakolakos, παρ'ολο το ενδιαφερον που δειχνει και τον ενθουσιασμο της νιοτης του, μπορει να αποτελει σημειο ανταλλαγης αποψεων περι διαφορετικων αεροβολων και λοιπων, αλλα κατα βαση ειναι παρανομη.

Και οχι γιατι οι αποψεις που εκφραζονται ειναι παρανομες, αλλα γιατι εχουμε δηλωσεις απο ανηλικο, ο οποιος παρειγγειλε οπλο το οποιο νομιμως δεν μπορει να κατεχει (και πιστευω, ουτε και νομιμως μπορει να αγορασει, αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα μου πειτε αν κανω λαθος)....

Δυστυχως ο νομος ειναι σαφης, αλλα κανεις δεν το εχει επισημανει αυτο στον φιλο tsakolako, του οποιου το προφιλ δηλωνει οτι ειναι 14 χρονων. Δεν σημαινει οτι συμφωνω με το νομο, καθως και πιστευω οτι πολλοι απο τους συμμετεχοντες δεν συμφωνουν επισης. Παρ'ολα αυτα, και καθως το φορουμ ειναι δημοσιο, και μπορει αυτη η συζητηση να ειδωθει ως προτροπη σε παρανομια, ισως να ηταν φρονιμο να σκεφτουμε λιγακι την θεση μας...

Φιλικα,

Μπιριγκογκος

--- Τέλος παράθεσης ---

Εχει δικιο ο φιλος Μπιριγκογκος. Αν τα στοιχεια που εμφανιζονται στο προφιλ του χρηστη ειναι ορθα ,τοτε θα παρακαλουσα να σταματησουν τα μηνυματα περι παραγγελειων-κατοχης απο τον φιλο tsakolako, καθως  το νομιμο οριο ηλικιας ειναι τα 18 ετη. Αν τα στοιχεια ειναι λανθασμενα ,καλο θα ειναι να διορθωθουν αμεσα. Ευχαριστω για την κατανοηση.

kostasgr:
Ισως αν το παραλαβει ο πατερας του και δεν ξερω αν μπορει να το εχει στην κατοχη του κατω φυσικα απο την επιβλεψη του πατερα του... (βεβαια τοτε το οπλο ανηκει στον πατερα και οχι στο παιδι..)

Φιλε tsakolako .. δεν θελουμε να φανουμε αρνητικοι ουτε φυσικα να κανεις παρανομιες γιατι η καταληξη θα ειναι να μην χαρεις κατι που θελεις..
Απο την αλλη μιας και θελεις να ασχοληθεις, καλο ειναι να ξερεις καποια πραγματα για την δικη σου ασφαλεια και να το κανεις μεσα στα πλαισια (καλος ή κακος) της κοινωνιας που ζουμε..

Αρα ενημερωσε τον πατερα σου για το ολο θεμα (της παραγγελιας) ή επειδη δεν ξερω την οικογενιακη σου κατασταση καποιο ενηλικα που γνωριζεις καλα και θεωρεις φιλο σου, ωστε να παραλαβει το οπλο (εξαλλου θα σου ζητησουν ταυτοτητα για την παραλαβη και μαλλον θα κολλησει εκει το θεμα)

Απο τα λεγομενα σου μεχρι τωρα δεν πιστευω οτι το παραγγειλες μονος σου (χωρις να το ξερει καποιος ενηλικας)... Το τηλεφωνο που εδωσες ανηκει στον ΚΥΡΓΙΑ ο οποιος ξερω οτι ζητα παντα φωτοτυπια της ταυτοτητας για παραγγελιες. Αν εδωσες ταυτοτητα αλλου δεν θα μπορεσεις να το παραλαβεις μονος σου.

Η αλλη περιπτωση ειναι να εχεις λογω ταχυτητας, γραψει λαθος ημερομηνια γεννησης. Οποτε οπως ειπε και ο j0hn ... απλα διορθωσε την με την πραγματικη..

Φιλικα Κωστας

Finman:
Ωραια.... να βαλουμε ολοι τοτε μια εικονικη ηλικια, και ενα θεωρητικο τοπο κατανομης και να λεμε οτι θελουμε... Μ'αρεσουν αυτα τα μαθηματα... εκτος και αν ερχονται απο ανθρωπους με πειρα και γνωση, παρομοιας του εν λογω...

παμε καλα??

Μπιριγκογκος

tsakolakos:
ο πατερας μου εχει τα αεροβολα και οχι εγω απλα δεν ασχολειτε με το internet και θετω τα εροτιματα του και τις προσφορες!!! αν θελετε αλλαζω την ηλικια!!!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση