Αποστολέας Θέμα: Επισκεύη κοντακίου  (Αναγνώστηκε 9374 φορές)

Αποσυνδεδεμένος panaman.fax

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 297
Επισκεύη κοντακίου
« στις: 07 Μαρτίου, 2012, 10:00:41 πμ »
Στην τελευταία μου εξόρμηση για κυνήγι με το δίκαννο μου, ένα μικρό κομματάκι από το ξύλο του κοντακίου μου αποκολλήθηκε, προφανώς λόγω προυπάρχουσας ρωγμής ή ατέλειας (ρόζου) στο σημείο επαφής με τα μεταλλικά μέρη, εξαιτίας και των κραδασμών. Το κομματάκι ξύλου χάθηκε. Η απουσία του δεν δημιουργεί μεν λειτουργικά προβλήματα στο όπλο χαλάει όμως την αισθητική του και την ψυχολογία μου.
Έχω αποφασίσει τον τρόπο επισκευής του ακολουθώντας σε γενικές γραμμές τα κάτωθι βήματα:
•   Τρίψιμο όλου του κοντακίου με κατάλληλο γυαλόχαρτο.
•   Αναζήτησης του ταιριαστού δότη ξύλου Οξιάς από το οποίο θα κατασκευαστεί το «μόσχευμα».
•   Εξυγίανση υποστρώματος  υποδοχής ρητινών – ανθρακουφάσματος – αγκυρώσεων κ.τ.λ
•   Επικόλληση του κατάλληλου τμήματος ξύλου εξασφάλιση μονολιθικότητας με ανθρακούφασμα στην μη ορατή μεριά
•   Τελικό στάδιο τριψίματος όλου του κοντακίου με κατάλληλο γυαλόχαρτο. Εφαρμογή λινέλαιου κ.τ.λ
Παρακαλώ να έχω τις απόψεις σας και την καταγραφή των εμπειριών σας τόσο για τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν σε όλες τις φάσεις όσο και για τυχόν λάθη που πρέπει να αποφύγω για την εξασφάλιση όσο το δυνατό άρτιου αποτελέσματος. Δεν έχω ξαναασχοληθεί με κοντάκια. Έχω υπόψη μου τα link του φόρουμ μας σχετικά με τα κοντάκια πλην όμως καλό θα ήταν στο «τοπικ» που δημιούργησα να συμπεριληφθούν συνοπτικά ποιο συγκροτημένα και με μεγαλύτερη σαφήνεια αμιγώς τεχνικά ζητήματα και στοιχεία με παραπομπές σε link ή αντίστοιχα «τοπικ» και υλικά που αφορούν την επισκευή κοντακίων.

Εάν θεωρούν οι συντονιστές ότι πρέπει να συγχωνευτεί το εν’λόγω θέμα σε κάποιο υπάρχον ας το μεταφέρουν. Καλό θα ήταν πάντως για τα κοντάκια να υπάρχει ξεχωριστή ολόκληρη κατηγορία με υποκατηγορίες στα τεχνικά θέματα.

π.χ. Κοντάκια

        α.Νεες Κατασκευές     –      β.Ανακατασκευές      -       γ. Επισκευές  

α1.Laminate- a2.bullpup  a4. Κλασσικά
  
β1.Σπασίματα-β2.Κατασκευή butt plate  β3.strippling

γ1. Βαφή  – γ2.κλείσιμο ρωγμών  κ.τ.λ  

Σχετικά έως τώρα «τοπικ» που βρήκα γενικώς.
http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,5224.0.html
http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,3087.0.html
http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,615.0.html
http://www.oplognosia.com/opla/opla29.php
http://www.longislandfirearms.com/forum/m-1272328291.13216/




Αποσυνδεδεμένος oldtimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1705
Απ: Επισκεύη κοντακίου
« Απάντηση #1 στις: 07 Μαρτίου, 2012, 10:14:37 πμ »
θα βοηθουσε πολυ μια φωτο της περιοχης με την ζημια  ;)

απο την περιγραφη ειναι πολυ απλη η επιδιορθωση και δεν απαιτουνται μαλλον hi-tech λυσεις...

το αν θα φαινεται ή οχι εξαρταται πολυ απο την ομοιοτητα του δοτη  :D
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος lefos21

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 310
    • www.enisxutes.eu
Απ: Επισκεύη κοντακίου
« Απάντηση #2 στις: 07 Μαρτίου, 2012, 14:31:21 μμ »
Τον τροπο που δειχνει το τελεφταιο λινκ που εβαλες ξεχνα τον...αμα γεμισεις τετοιο κομματι στοκο...χαμενος χρονος, καποια στιγμη θα στο πεταξει.
Προτεινω να φτιαξεις ενα κομματακι απο ξυλο στα μετρα αυτουνου που λειπει(το ξυλο να ταιριαζει λιγο), κολημα με απλη ξυλοκολλα π.χ. της Durostick και τοπικο βαψιματακι!
Ευκολο, γρηγορο και αν γινει σωστα τελειο!

Αποσυνδεδεμένος lionheart

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 503
Απ: Επισκεύη κοντακίου
« Απάντηση #3 στις: 07 Μαρτίου, 2012, 16:53:57 μμ »
Προσοχη στο ξυλο που θα βαλεις στο συγκεκριμενο σημειο!!! το ξυλο δεν πρεπει να εσπασε λογω ρωγμής ή ατέλειας μαλλον ειχε φουσκωσει το ξυλο εκει απο τα διαφορα λαδια/υγρα και δεν παταγε καλα. Οποτε πρωτα να δεις  απο τη εγινε η ζημια και να βαλεις μια πολυ δυνατη κολλα ( εποξικη ) μπορει να χρειαστει να βαλεις και καμια μπρουτζινη βιδα και να την καλυψεις μετα. παντος δες το λιγο καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος panaman.fax

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 297
Απ: Επισκεύη κοντακίου
« Απάντηση #4 στις: 08 Μαρτίου, 2012, 04:11:35 πμ »
http://www.flickr.com/photos/75866794@N05/6817072574/
Συνφορουμίτες μου το σπάσιμο με φώτο.

Αποσυνδεδεμένος blackxx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 961
Απ: Επισκεύη κοντακίου
« Απάντηση #5 στις: 08 Μαρτίου, 2012, 11:41:37 πμ »
Εχεις Π.Μ.......
Η χαρά σε έναν αγώνα είναι η διάκριση .............
Το ώφελος σε έναν αγώνα είναι να εντοπίσεις λάθη και να κάνεις κάτι γιαυτά .............
Αλλιώς η χαρά θα είναι πρόσκαιρη .............

Αποσυνδεδεμένος panaman.fax

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 297
Απ: Επισκεύη κοντακίου
« Απάντηση #6 στις: 13 Μαρτίου, 2012, 20:57:28 μμ »
Κουτσά στραβά το έφτιαξα το κοντάκι. Δεν είναι πολύ ταιριαστό άλλα δεν βρήκα καλύτερο μόσχευμα σε οξυά.
Ευχαριστώ του συνφορουμίτες που με βοήθησαν.(Ειδικότερα τον φίλο manolkok και τον blackxx).
Παραθέτω φωτογραφίες με κάποια επεξηγηματικά σχόλια.
Το κοντάκι το καθάρισα από το παλιό λούστρο με remover - αδύναμη συρματόβουρτσα - και οδοντόβουρτσα στην ψάθα.
Το κομμάτι που διαμόρφωσα φαίνεται στην κάτω φωτογραφία.
http://i754.photobucket.com/albums/xx190/panamanfax/5stock2_cr.jpg
Το κομμάτι αυτό το κόλλησα με εποξειδική κόλα 2 συστατικών και δημιούργησα κενό στην μη ορατή πλευρά του κοντακίου.
http://i754.photobucket.com/albums/xx190/panamanfax/3stock3_cr.jpg
http://i754.photobucket.com/albums/xx190/panamanfax/4stock4_cr.jpg
Το κενό αυτό το συμπλήρωσα επίσης με εποξειδική κόλα και εύχομαι να εγινε πλέον μία ισχυρή και άρρηκτη συγκόλληση.
Κάποια ψιλοκενά γεμίστηκαν με στόκο ξύλου.
Το κοντάκι ξύστηκε με γυαλόχαρτο χοντρό στην αρχή νομίζω (180) και ψιλό στην πορεία (400).
Το κοντάκι το σκούρηνα με κάποιο υγρό που ήδη είχα. Στην αρχή μου φαινόταν πολύ κόκκινο σαν κερασιά αλλά μόλις έβαλα
το λάδι παπαρούνας στο στεγνομένο πλέον κοντάκι έστρωσε αρκετά. Τράβηξε 3 χέρια περίπου. Δεν χρησιμοποίησα truoil. Αφού
μου φάνηκε αρκετά στεγνό πέρασα μια μορφή κεραλοιφής από φυσικά υλικά (όχι απλά οικολογικά). AURO Nr.173. Σύμφωνα
με το κατασκευαστή Αντιπρόσωπο στη Νέα Φιλαδέλφεια, αυτή μπαίνει για συντήρηση μετά από το truoil ή το sealer αλλά επειδή δεν είχα και με το λάδι παπαρούνας μου φάνηκε σχετικά θωρακισμένο το κοντάκι αποφάσισα να τη βάλω. Περιέχει συστατικά όπως λινέλαιο carnauba έχει ευχάριστο άρωμα και δεν διστάζω να την αγγίζω μιας που είναι ότι πιο φυσικό.
http://i754.photobucket.com/albums/xx190/panamanfax/6stock2_cr.jpg

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Επισκεύη κοντακίου
« Απάντηση #7 στις: 13 Μαρτίου, 2012, 21:04:06 μμ »
Μια χαρά δουλειά έγινε :):) Μπράβο...



Και τώρα που το βλέπω και το παρατηρώ - δεν το έκανα νωρίτερα γμτ - μου ήρθε μια ιδέα που ίσως και να σου αρέσει.

Το σημείο της ζημιάς είναι τέτοιο που θα μπορούσες να αφαιρέσεις δύο όμοια κομμάτια ξύλο, το σπασμένο και ένα όμοιο από την άλλη μεριά, και να τα αντικαταστήσεις με προσθήκες από κάποιο ιδιαίτερο ξύλο (έβενο, rosewood ή κάποιο ανάλογο) ώστε να το κάνεις σαν διακόσμηση.
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος panaman.fax

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 297
Απ: Επισκεύη κοντακίου
« Απάντηση #8 στις: 13 Μαρτίου, 2012, 21:10:24 μμ »
Φίλε μου έχω δεί τα θαύματα που κάνεις στα κοντάκια. Εγώ δεν είμαι σαν εσένα μερακλής, αναγκάστηκα να το φτιάξω.  Μου αρεσε όμως
η διαδικασία και ίσως το ξανασκεφτώ σε κανένα άλλο κοντάκι.

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Επισκεύη κοντακίου
« Απάντηση #9 στις: 13 Μαρτίου, 2012, 21:16:57 μμ »
Φίλε μου έχω δεί τα θαύματα που κάνεις στα κοντάκια. Εγώ δεν είμαι σαν εσένα μερακλής, αναγκάστηκα να το φτιάξω.  Μου αρεσε όμως
η διαδικασία και ίσως το ξανασκεφτώ σε κανένα άλλο κοντάκι.

...ωραία δουλειά για πρώτη φορά ! Αυτό το olio di papavero δοκίμασε το σε λίγο τσίπουρο, μπορεί να λειτουργήσει δραστικά για τις ιδέες που έλεγες... ;)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3027
Απ: Επισκεύη κοντακίου
« Απάντηση #10 στις: 13 Μαρτίου, 2012, 22:34:04 μμ »
               Ωραίο έγινε φίλε panaman.fax - δεν ξέρω άν έχεις εμπειρία με παρόμοια μαστορέματα ξύλου και τέτοιες επισκευές αλλά η δουλειά είναι καλή. Μια άσχετη ερώτηση σχετικά με το δικαννάκι σου: είναι μήπως Ισπανικό και ποιάς φίρμας; Εντύπωση μου έκανε πάντως πώς δεν είχε κοντάκι από καρυδιά (έστω και χαμηλής βαθίδας ποιότητας).

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Επισκεύη κοντακίου
« Απάντηση #11 στις: 13 Μαρτίου, 2012, 22:37:21 μμ »
και ομως καρυδια ειναι
και μοιαζει χειροποιητο σαν καποιος να το αντικατεστησε καποτε
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3027
Απ: Επισκεύη κοντακίου
« Απάντηση #12 στις: 13 Μαρτίου, 2012, 22:41:07 μμ »
και ομως καρυδια ειναι
           
         Διάβασα παραπάνω πώς ο φίλος panaman.fax το περιγράφει ως οξιά - δεν ξέρω να τα ξεχωρίζω από την όψη του καθενός κι έτσι υπέθεσα πώς είναι οξιά.

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Επισκεύη κοντακίου
« Απάντηση #13 στις: 13 Μαρτίου, 2012, 22:47:01 μμ »
εντυπωση εκανε και σε μενα
απλα η υφη του δεν μοιαζει οξυα εχει πορους
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος panaman.fax

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 297
Απ: Επισκεύη κοντακίου
« Απάντηση #14 στις: 13 Μαρτίου, 2012, 23:23:51 μμ »
               Ωραίο έγινε φίλε panaman.fax - δεν ξέρω άν έχεις εμπειρία με παρόμοια μαστορέματα ξύλου και τέτοιες επισκευές αλλά η δουλειά είναι καλή. Μια άσχετη ερώτηση σχετικά με το δικαννάκι σου: είναι μήπως Ισπανικό και ποιάς φίρμας; Εντύπωση μου έκανε πάντως πώς δεν είχε κοντάκι από καρυδιά (έστω και χαμηλής βαθίδας ποιότητας).
Ειναι Fausti stefano ιταλικό. Δεν το ανέφερα γιατί είμαστε στο αεροβόλο και ήθελα να μείνουμε στο θέμα επισκευή κοντακίου. Ισως να μην είναι οξια, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Είναι η πρώτη φορά που καταπιάνομαι με κοντάκια αλλά γενικά κουτσομαστορεύω. Είμαι μηχανικός και έχω επαφή με θέματα τεχνικής φύσεως.