Γενικά > Νομικά Θέματα

Όταν πέσουμε με το αεροβόλο μας σε όργανο της τάξης

(1/6) > >>

mitsos:
Σε ένα θέμα που έθεσε ο Panas για βολές αναφέρει και κάτι για νομοθεσία.
Με βάση αυτού σκέφτηκα πος είναι πρέπον να θέσω το ερώτημα καλύτερα και ποιό σιγγεκριμένα:

Γιά ποιό λόγο τα αεροβόλα όπλα να μην χρειάζονται άδεια και απλός ο υποψήφιος αγοραστής να έχει κλείσει τα 18 χρόνια, εφόσον αν πέσει σε έλεγχο αστυνομίας να δημιουργηθεί τόσο μεγάλο πρόβλημα;
Εξάλλου σκοποβολής δεν είναι; Εδώ προβληματίζομαι! (και εγώ αν ήμουν όργανο της τάξης θα ξαφνιαζόμουν με έναν ένοπλο πολίτη και θα πέρναγα σε έλεγχο!)

Μιλάμε πάντα για το αν τύχει έλεγχος εντός αττικής; ή γενικότερα;
Σε καμία περίπτωση δεν θα κυκλοφορώ στην Αθήνα με το ντουφέκι στον όμο, αλλά θέλω όταν θα είμαι στο χωριό μου να κάνω άφοβα τη σκοποβολή μου! (και όχι δεν είναι σε λαγκάδια αλλά κόρινθο  :P)
Δηλαδή τρέχω περισσότερο κίνδυνο από έναν κυνηγό ο οποίος έχει άδεια για τη κατοχή κυνηγετικού όπλου?
Παρακαλώ οι απαντήσεις να είναι διευκρινιστικές (και όχι τυπου κανεις το κινέζο!  :D :D)


Υ.Γ. Αν νομίζουν οι συντονιστές οτι το θέμα έχει γίνει post παλαιότερα ελεύθερα να διαγραφεί το παρών topic :)

Thanaras:
Εγω πιστευω οτι ειναι θεμα τυχης...Αμα πεσεις σε μ@λ@κ@ μπατσο...Την εκατσες! ;D Εγω που δεν ειμαι καν 18,ριχναμε απο το σπιτι ενος φιλου μου σε μια μεγαλη πεδιαδα που ηταν ακριβως απεναντη...Περασε ο αστυνομικος να δει τι κανουμε...Και εφυγε χωρις να πεει τιποτα...Ειναι πιος θα σου κατσει...Δηλαδη καπιος μπορει να πιει "Να πιτσιρικαδες ειναι αστους" και αλλος μπορει να πεει "Οπ,που ριχνουνε?Ειναι 18?Η διοπτρα που εχουνε εχει αδεια?" κτλ.Tωρα...Αν κατσουμε στην περιπτωση,αμα εχουμε διοπτρα μπορουν να μας παρουνε το οπλο και απο 3 μηνες εως 1 χρονο να μπουμε μεσα (σε περιοτωση που δεν εχουμε αδεια) ;D.Καθαρα θεμα τυχης... ;) Και στο κατο κατο...Αεροβολο ειναι δεν κανουμε και κανα εγλημα ουτε παμε να σκοτωσουμε καπιον... ;D

sundaze643:
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω το εξής..Εφόσον είναι παράνομες οι διόπτρες,και πέσουμε σε έλεγχο οργάνου και του δείξουμε την απόδειξη νόμιμης αγοράς π.χ. Βασιλικού,τι θα του κάνει?Θα του κλείσει το μαγαζί?Αφου είναι παράνομες οι ''οφθαλμίδες'' πως τις πουλάει νόμιμα?Και πες εντάξει οι διόπτρες!Τα red dots πως τα πουλάει νόμιμα??Ασ βρεθεί κάποιος να μου το απαντήσει αυτό γιατί είναι απορίας άξιο.. :P

Eliminator:
Η απάντηση είναι μία: Ελλαδιστάν!

sundaze643:

--- Παράθεση από: Eliminator στις 24 Αυγούστου, 2008, 18:39:13 μμ ---Η απάντηση είναι μία: Ελλαδιστάν!

--- Τέλος παράθεσης ---
Οκ ρε φίλε σωστό αυτό που λες αλλά η προκεειμένη φάση είναι ''χοντρή''!!!Υποτίθεται πως απαγορεύοντε δια ροπάλου και ειδικά τα red dots που απότι ξέρω καταδεικνύουν στόχο!Τι λέμε τώρα?Ασ με πιάσει και θα του δώσω να φάει την απόδειξη >:( >:( >:(

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση