Αποστολέας Θέμα: Όταν πέσουμε με το αεροβόλο μας σε όργανο της τάξης  (Αναγνώστηκε 26658 φορές)

Αποσυνδεδεμένος mitsos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
Σε ένα θέμα που έθεσε ο Panas για βολές αναφέρει και κάτι για νομοθεσία.
Με βάση αυτού σκέφτηκα πος είναι πρέπον να θέσω το ερώτημα καλύτερα και ποιό σιγγεκριμένα:

Γιά ποιό λόγο τα αεροβόλα όπλα να μην χρειάζονται άδεια και απλός ο υποψήφιος αγοραστής να έχει κλείσει τα 18 χρόνια, εφόσον αν πέσει σε έλεγχο αστυνομίας να δημιουργηθεί τόσο μεγάλο πρόβλημα;
Εξάλλου σκοποβολής δεν είναι; Εδώ προβληματίζομαι! (και εγώ αν ήμουν όργανο της τάξης θα ξαφνιαζόμουν με έναν ένοπλο πολίτη και θα πέρναγα σε έλεγχο!)

Μιλάμε πάντα για το αν τύχει έλεγχος εντός αττικής; ή γενικότερα;
Σε καμία περίπτωση δεν θα κυκλοφορώ στην Αθήνα με το ντουφέκι στον όμο, αλλά θέλω όταν θα είμαι στο χωριό μου να κάνω άφοβα τη σκοποβολή μου! (και όχι δεν είναι σε λαγκάδια αλλά κόρινθο  :P)
Δηλαδή τρέχω περισσότερο κίνδυνο από έναν κυνηγό ο οποίος έχει άδεια για τη κατοχή κυνηγετικού όπλου?
Παρακαλώ οι απαντήσεις να είναι διευκρινιστικές (και όχι τυπου κανεις το κινέζο!  :D :D)


Υ.Γ. Αν νομίζουν οι συντονιστές οτι το θέμα έχει γίνει post παλαιότερα ελεύθερα να διαγραφεί το παρών topic :)
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Φεβρουαρίου, 2009, 12:58:49 μμ από Einhorn »
Metriofron einai na pistebeis kati pou den eisai, psonio ginese otan to ipostirizeis akradanta! ....by mimis

Αποσυνδεδεμένος Thanaras

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Shooter ^_^
Απ: Όταν πέσουμε με το όπλο μας σε όργανο της τάξης
« Απάντηση #1 στις: 24 Αυγούστου, 2008, 18:18:12 μμ »
Εγω πιστευω οτι ειναι θεμα τυχης...Αμα πεσεις σε μ@λ@κ@ μπατσο...Την εκατσες! ;D Εγω που δεν ειμαι καν 18,ριχναμε απο το σπιτι ενος φιλου μου σε μια μεγαλη πεδιαδα που ηταν ακριβως απεναντη...Περασε ο αστυνομικος να δει τι κανουμε...Και εφυγε χωρις να πεει τιποτα...Ειναι πιος θα σου κατσει...Δηλαδη καπιος μπορει να πιει "Να πιτσιρικαδες ειναι αστους" και αλλος μπορει να πεει "Οπ,που ριχνουνε?Ειναι 18?Η διοπτρα που εχουνε εχει αδεια?" κτλ.Tωρα...Αν κατσουμε στην περιπτωση,αμα εχουμε διοπτρα μπορουν να μας παρουνε το οπλο και απο 3 μηνες εως 1 χρονο να μπουμε μεσα (σε περιοτωση που δεν εχουμε αδεια) ;D.Καθαρα θεμα τυχης... ;) Και στο κατο κατο...Αεροβολο ειναι δεν κανουμε και κανα εγλημα ουτε παμε να σκοτωσουμε καπιον... ;D
Diana Mod.48 4.5

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Όταν πέσουμε με το όπλο μας σε όργανο της τάξης
« Απάντηση #2 στις: 24 Αυγούστου, 2008, 18:36:03 μμ »
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω το εξής..Εφόσον είναι παράνομες οι διόπτρες,και πέσουμε σε έλεγχο οργάνου και του δείξουμε την απόδειξη νόμιμης αγοράς π.χ. Βασιλικού,τι θα του κάνει?Θα του κλείσει το μαγαζί?Αφου είναι παράνομες οι ''οφθαλμίδες'' πως τις πουλάει νόμιμα?Και πες εντάξει οι διόπτρες!Τα red dots πως τα πουλάει νόμιμα??Ασ βρεθεί κάποιος να μου το απαντήσει αυτό γιατί είναι απορίας άξιο.. :P

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Όταν πέσουμε με το όπλο μας σε όργανο της τάξης
« Απάντηση #3 στις: 24 Αυγούστου, 2008, 18:39:13 μμ »
Η απάντηση είναι μία: Ελλαδιστάν!

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Όταν πέσουμε με το όπλο μας σε όργανο της τάξης
« Απάντηση #4 στις: 24 Αυγούστου, 2008, 18:42:52 μμ »
Η απάντηση είναι μία: Ελλαδιστάν!
Οκ ρε φίλε σωστό αυτό που λες αλλά η προκεειμένη φάση είναι ''χοντρή''!!!Υποτίθεται πως απαγορεύοντε δια ροπάλου και ειδικά τα red dots που απότι ξέρω καταδεικνύουν στόχο!Τι λέμε τώρα?Ασ με πιάσει και θα του δώσω να φάει την απόδειξη >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος Thanaras

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Shooter ^_^
Απ: Όταν πέσουμε με το όπλο μας σε όργανο της τάξης
« Απάντηση #5 στις: 24 Αυγούστου, 2008, 18:48:40 μμ »
Οπως ειπε ο Eliminator Ελλαδισταν και παλι Ελλαδισταν!Ειναι μια καλη απορεια αυτη που εθεσε ο sundaze643 καθως επιτρεπετε να εχεις διοπτρα αλλα μονο οταν βγαλεις αδεια γι αυτην,επρεπε να εχεις πχ μια αδεια σαν αυτη του κυνηγιου,που θα σου επετρεπε να αγορασεις διοπτρα.Και να πηγενες με αυτην την αδεια στο εκαστοτε μαγαζι και μονο ετσι να σου εδινε την διοπτρα....Τουλαχιστων αυτο πιστευω να ειναι το σωστο...Τορα απο την στιγμη που δεν χρειαζετε κατι τετιο για να την αγορασεις...Ειναι αγνοστω το γιατι ειναι παρανομη! ;D
Diana Mod.48 4.5

Αποσυνδεδεμένος G47

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Όταν πέσουμε με το όπλο μας σε όργανο της τάξης
« Απάντηση #6 στις: 24 Αυγούστου, 2008, 18:49:36 μμ »
O Bασιλικος ουσιαστικα τις πουλα παρανομα, χωρις να ακολουθειται η νομιμη διαδικασια.
Μπορεις να την αγορασεις, στη στελνει σπιτι και τελος.
Αλλα υπαρχει ενα παραθυρακι.
Οταν μια διοπτρα πωλειται χωρις τις βασεις της, εμπιπτει στη κατηγορια του μονοκυαλου, οποτε επιτρεπεται η πωληση της χωρις καποια ιδιαιτερη διαδικασια, σαν να αγοραζουμε κυαλια.
Οι ξεχωριστες βασεις το ιδιο.
Αν συνδιαστουν και μπουν πανω σε οπλο ομως....

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Όταν πέσουμε με το όπλο μας σε όργανο της τάξης
« Απάντηση #7 στις: 24 Αυγούστου, 2008, 18:55:07 μμ »
O Bασιλικος ουσιαστικα τις πουλα παρανομα, χωρις να ακολουθειται η νομιμη διαδικασια.
Μπορεις να την αγορασεις, στη στελνει σπιτι και τελος.
Αλλα υπαρχει ενα παραθυρακι.
Οταν μια διοπτρα πωλειται χωρις τις βασεις της, εμπιπτει στη κατηγορια του μονοκυαλου, οποτε επιτρεπεται η πωληση της χωρις καποια ιδιαιτερη διαδικασια, σαν να αγοραζουμε κυαλια.
Οι ξεχωριστες βασεις το ιδιο.
Αν συνδιαστουν και μπουν πανω σε οπλο ομως....
Δηλαδή όταν παραγείλλω στον Βασιλικό,διόπτρα μαζί με βάση,και μου τα στείλει,του κλείνω αμα θέλω το μαγαζί???Δεν νομίζω να είναι τόσο απλά και να μένει έτσι ξεκάρφωτη ολόκληρη εταιρία...Κάποιο λάκο έχει η φάβα και για αυτό να είστε σίγουροι...Αμα ήταν έτσι τότε..........Και στο κάτω κάτω αν πάει κάποιος αρμόδιος και του κάνει έλεγχο,τότε τι?Λέει ότι τα πουλάει χώρια και ότι ποτέ δεν τα πουλάει μαζί?Αν είναι δυνατόν..
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Αυγούστου, 2008, 18:59:43 μμ από sundaze643 »

Αποσυνδεδεμένος G47

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 176
Απ: Όταν πέσουμε με το όπλο μας σε όργανο της τάξης
« Απάντηση #8 στις: 24 Αυγούστου, 2008, 18:58:59 μμ »
Αυτο μου το ειπε ιδιοκτητης καταστηματος τετοιων ειδων, ηξερε τι ελεγε νομιζω.
Γιατι να του κλεισεις το μαγαζι?
Το μονοκυαλο δεν ερχεται με πανω τις βασεις που αγορασες αλλα ξεχωριστα.
Ο συνδιασμος ειναι ο παρανομος.

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Όταν πέσουμε με το όπλο μας σε όργανο της τάξης
« Απάντηση #9 στις: 24 Αυγούστου, 2008, 19:01:11 μμ »
Αυτο μου το ειπε ιδιοκτητης καταστηματος τετοιων ειδων, ηξερε τι ελεγε νομιζω.
Γιατι να του κλεισεις το μαγαζι?
Φίλε μου G47 δεν έχω σκοπό να εναντιωθώ μαζί σου...Προς Θεού...Απλά αναρωτιέμαι ;)

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Όταν πέσουμε με το όπλο μας σε όργανο της τάξης
« Απάντηση #10 στις: 24 Αυγούστου, 2008, 19:02:29 μμ »
Και καλά οι διόπτρες...Με τα red dots τι γίνεται που έχουν ενσωματωμένη βάση? ??? ::) ::) ::)
Και πέρα από αυτά,τα hollow point τα βλημματάκια πως τα πουλάει?Δώστε μου μια λογική εξηγηση και θα σας βγάλω το καπέλο.. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Αυγούστου, 2008, 19:06:22 μμ από sundaze643 »

Αποσυνδεδεμένος airgun320

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 400
    • www.razorsteam.bravehost.com
Απ: Όταν πέσουμε με το όπλο μας σε όργανο της τάξης
« Απάντηση #11 στις: 24 Αυγούστου, 2008, 19:03:50 μμ »
Μην τρελαίνεται τα παραθυράκια ως γνωστό στην Ελλάδα είναι πολλά…
Οι ονομαζόμενες οφθαλμιδες δεν απαγορεύονται γιατί απλά πωλούνταν χωρίς βάση και  (εννοείτε ) ότι η χρήση θα είναι να παρατηρείς μόνο όπως τα κιάλια (σε περίπτωση που σε πιάσουν με δίοπτρα σκέτη χωρίς όπλο και χωρίς βάσεις δεν σου κάνουν τίποτα, γιατί θα πεις ότι τα έχεις γεια να παρατηρείς.
Τώρα τα δαχτυλίδια και οι βάσεις  πολουνται χωριστά χωρίς κανένα περιοριστικό όρο
Αλλά όταν κάνεις το remix τότε είσαι παράνομος….ελλαδαρα…ελπίζω να βρεθεί μια μέση λύση πάντως γιατί αργά η γρήγορα όλο και με κάποιον θα (συναντηθούμε)
Μανος

" Κλέφτης και Αμαρτωλός "

www.razorsteam.bravehost.com

http://www.youtube.com/watch?v=LeAS39JD-4c
( Αφιερωμένο ) ...

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Όταν πέσουμε με το όπλο μας σε όργανο της τάξης
« Απάντηση #12 στις: 24 Αυγούστου, 2008, 19:28:40 μμ »
Ανίκανοι ξερόλες νομοθέτες φτιάχνουν "νόμους" για πράγματα που δεν έχουν ιδέα, ευθυνόφοβοι "υπεύθυνοι" δε βάζουν πουθενά σφραγίδα μέχρι να πάρουν σύνταξη, τσαμπουκαλεμένα "όργανα" ξεσπούν σε ευγενικούς πολίτες την πίεση από τη γυναίκα τους και ελληνάρες του "ξέρεις ποιόν ξέρω εγώ" βγάζουν τα κόμπλεξ της μηδενικής τους αξίας καταστρέφοντας τη χώρα. Ας καταλάβουμε επιτέλους που ζούμε και ας μην μένουμε άναυδοι σε αυτά που συμβαίνουν γύρω μας. Δε βλέπω γιατί το αεροβόλο και όσα συμβαίνουν γύρω από αυτό θα πρέπει να ξεφεύγουν από αυτή την (επιεικώς) μετριότητα.
Φροντίστε να μην ενοχλέιτε και να μην σας δουν, διότι η κατάληξη της συνάντησης θα εξαρτάται από το πότε ικανοποίησε το όργανο τελευταία φορά τις σεξουαλικές του ορέξεις.

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Όταν πέσουμε με το όπλο μας σε όργανο της τάξης
« Απάντηση #13 στις: 24 Αυγούστου, 2008, 19:32:29 μμ »
Ανίκανοι ξερόλες νομοθέτες φτιάχνουν "νόμους" για πράγματα που δεν έχουν ιδέα, ευθυνόφοβοι "υπεύθυνοι" δε βάζουν πουθενά σφραγίδα μέχρι να πάρουν σύνταξη, τσαμπουκαλεμένα "όργανα" ξεσπούν σε ευγενικούς πολίτες την πίεση από τη γυναίκα τους και ελληνάρες του "ξέρεις ποιόν ξέρω εγώ" βγάζουν τα κόμπλεξ της μηδενικής τους αξίας καταστρέφοντας τη χώρα. Ας καταλάβουμε επιτέλους που ζούμε και ας μην μένουμε άναυδοι σε αυτά που συμβαίνουν γύρω μας. Δε βλέπω γιατί το αεροβόλο και όσα συμβαίνουν γύρω από αυτό θα πρέπει να ξεφεύγουν από αυτή την (επιεικώς) μετριότητα.
Φροντίστε να μην ενοχλέιτε και να μην σας δουν, διότι η κατάληξη της συνάντησης θα εξαρτάται από το πότε ικανοποίησε το όργανο τελευταία φορά τις σεξουαλικές του ορέξεις.
Καλά τα λες φιλε μου...Για να μην πούμε πως θα έπρεπε να αντιδράσουμε κανονικά ;DΔεν θα ξεχάσω στα 13 που μου έκαναν προσαγωγή επειδή πετούσα δυναμιτάκια >:(αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα,όχι για εδώ..

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Όταν πέσουμε με το όπλο μας σε όργανο της τάξης
« Απάντηση #14 στις: 24 Αυγούστου, 2008, 19:36:33 μμ »
Ίσως γι'αυτό δεν επιτρέπουν την χρήση αεροβόλων για επιβλαβή..... ;D ;D ;D