Αποστολέας Θέμα: Άδεια για διόπτρα.  (Αναγνώστηκε 142617 φορές)

Αποσυνδεδεμένος jericho

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 151
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #15 στις: 29 Μαρτίου, 2009, 16:49:35 μμ »
Ας μου στειλει καποιος ενα email να του στειλω καποια αντιγραφα να τα αναρτησει.Στην σκοποβολη υπαρχει και το αγωνισμα με αεροβολο κινητου στοχου.Αυτα δεν θελουν αδεια κατοχης γιατι ειναι αεροβολα αλλα θελουν αδεια οι διοπτρες.Τελος παντων μπορω να σας δωσω και σχετικο εγγραφο τις ΓΑΔΑ προς την ΣΚΟΕ που τα διευκρινηζει

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #16 στις: 30 Μαρτίου, 2009, 02:00:30 πμ »
         
        Παραθέτω εδώ μερικά έγγραφα σχετικά με την αγορά και κατοχή διόπτρας που έλαβα από τον φίλο jericho - έχουν απαλειφθεί κάποια στοιχεία αλλά το γενικό νόημα βγαίνει αβίαστα. Πρόκειται για το έγγραφο αίτησης για απόκτηση και κατοχή διόπτρας, το ευρωπαϊκό δελτίο πυροβόλων όπλων, ενα άλλο δελτίο κατοχής όπλων και έγγραφα σχετικά με τη νομοθεσία περί διοπτρών.
         

             

             

             

             

             

             

Αποσυνδεδεμένος Shotgun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 163
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #17 στις: 14 Απριλίου, 2009, 18:07:53 μμ »
Τι γίνεται αν αντί στο όπλο το μέσο μεγέθυνσης είναι πάνω στα γυαλιά του σκοπευτή;

Υπάρχουν τέτοια γυαλιά. Αραγε τότε σε πάνε σηκωτό επειδή εφάρμοσες πάσης φύσεως διόπτρα, σκόπευτρο κλπ,  στην γκλάβα σου;

Ακόμα δεν έχω καταλάβει την ωφελιμότητα της απαγόρευσης της διόπτρας. Από που ακριβώς προέρχεται ο δημόσιος κίνδυνος από την διόπτρα; Δηλαδή τι προσπαθούνε να προλάβει ο νομοθέτης;

Ποιος νομοθέτης όμως! Στην συζήτηση του νόμου περί όπλων στη βουλή παρόντες ήταν καμιά εικοσαριά βουλευτές.

Αποσυνδεδεμένος step

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #18 στις: 14 Μαΐου, 2009, 15:57:08 μμ »
Ειναι αληθεια οτι για να βγαλεις αδεια για διοπτρα χρειαζεσαι γυρω στα 270 ευρω? Ενας φιλος πηγε στο αστυνομικο τμημα και του ειπαν οτι πρεπει να πληρωσει αυτο το ποσο για παραβολα και κατι αλλα που δεν καταλαβα και ποολυ καλα... Για ριξτε λιγο φως στην υποθεση και μοιραστειτε τις γνωσεις σας expert αεροβολιστες!

Αποσυνδεδεμένος Shotgun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 163
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #19 στις: 14 Μαΐου, 2009, 17:28:39 μμ »
270 Ευρώ!!! Κάι κάι!

Και εδώ είναι το κλειδί. Τα χρήματα αυτά που πάνε; Και ποια διοικητικά έξοδα καλύπτει αυτή η είσπραξη; Και γιατί είναι 270 Ευρώ ή άδεια διόπτρας όταν τα τέλη άδειας εισαγωγής κοστίζουν μόνο 90 Ευρώ και μπορεί να καλύπτει δεκάδες όπλα; Η κρατική μηχανή δηλαδή δαπανά λιγότερα στην αστυνόμευση δεκάδων πυροβόλων όπλων από ότι δαπανά για την επιτήρηση μιας διόπτρας;

Μας δουλεύουν κανονικότατα. Και σαν ζώα καθόμαστε και το ανεχόμαστε. Αλλά για αυτή την κατάντια φταίνε και μερικοί κύριοι της ΣΚΟΕ που ζήτησαν να υιοθετηθεί μια εχθρική στάση προς όποιο όπλο και εξάρτημα δεν είναι Ολυμπιακό. Με τόση μανία για τα Ολυμπιακά αθλήματα θα έπρεπε να έχουμε πήξει στα μετάλλια!

Αποσυνδεδεμένος feugatos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 492
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #20 στις: 15 Μαΐου, 2009, 07:41:05 πμ »
Με τόση μανία για τα Ολυμπιακά αθλήματα θα έπρεπε να έχουμε πήξει στα μετάλλια!

+1 Κορυφαιο !


Νικος
BSA Meteor MK6 .177
Gamo CFX .22

Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες.
"Bertrand Russell"
www.razorsteam.bravehost.com

Αποσυνδεδεμένος AIRMAG

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #21 στις: 24 Ιουνίου, 2009, 23:10:06 μμ »
ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΚΑΤΟΧΗ ΤΩΝ ΔΙΟΠΤΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ.
ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΝΑ ΕΙΣΑΓΗΣ (ΕΙΤΕ ΣΑΝ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ ΕΙΤΕ ΣΑΝ ΙΔΙΩΤΗΣ) ΟΠΛΟ ΑΕΡΟΒΟΛΟ Η ΜΗ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΚΔΟΣΗΣ ΣΧΕΤΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΟΠΤΡΑ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΕΓΚΡΙΝΟΥΝ ΑΔΕΙΕΣ ΑΓΟΡΑΣ ΟΠΤΙΚΩΝ ΒΟΗΘΗΜΑΤΩΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΕΙΣΑΓΩΓΕΙΣ-ΕΜΠΟΡΟΙ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΝΟΜΙΜΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΡΗΤΑΙ ΣΤΗ ΠΡΑΞΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΑΛΛΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ NA ΤΑ ΕΙΣΑΓΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΟΠΛΟ (ΑΕΡΟΒΟΛΟ Η ΜΗ) ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΟΙ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΝ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΝΟΜΙΜΑ.
ΤΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ?
ΟΤΙ Η ΕΡΜΑΦΡΟΔΥΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ (ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΑ ΑΥΤΩΝ), ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΝΟΜΙΜΟΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΑΒΕΒΑΙΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΟΥΝ Η ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ Η ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΟΣΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥΣ.
ΔΕΣ ΤΕ ΣΤΗ ΑΓΓΛΙΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ ΑΝΤΙΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΟΣΟ ΞΕΚΑΘΑΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ.
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟΙ ΑΥΣΤΗΡΟΙ Η ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ.
ΝΑ ΤΟΥΝ ΣΕΒΑΣΤΟΥΝ.
Daystate Air Ranger 6.35 110 f/lb Norconia 3-9x56 Ret.4Dot
WEIHRAUCH 100 5.5 leapers 3-9x40 A.O. green-red Illumminated Reticle
BAM-50 5.5 with air flow regulator
Marauder 5.5 leapers 4-12x44 side parallax

Αποσυνδεδεμένος Shotgun

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 163
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #22 στις: 23 Φεβρουαρίου, 2010, 21:41:52 μμ »
Προσέξτε την διατύπωση στο έντυπο περί έλλειψης οργανωμένων σκοπευτηρίων με κινούμενο στόχο, προφανώς εννοεί την σιλουέται αγριόχοιρου, που την βρίσκουν ως πάτημα για περιορισμό της διόπτρας.

Μα, η έλλειψη σκοπευτηρίων οφείλεται στην πρωτοβουλία της ΣΚΟΕ να μην επιτραπούν τα ιδιωτικά σκοπευτήρια! Και η δικαιολογία που έχει ακουστεί (την άκουσα με τα αυτιά μου) είναι ότι τα ιδιωτικά σκοπευτήρια θα χρησιμεύσουν ως χώροι εκπαίδευσης τρομοκρατών!!!!!

Δηλαδή όσοι πάνε στρατό και μαθαίνουν να χρησιμοποιούν όπλα- G3, M1, M16, όμους, αντιαρματικά κλπ, περιμένουν να βγουν και να ασχοληθούν με αεροβόλα για να παρανομήσουν;;;; Είναι δυνατόν να γίνονται τέτοιες σκέψεις; Και όμως είναι!

Αποσυνδεδεμένος artec12

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #23 στις: 07 Απριλίου, 2010, 11:31:19 πμ »
Ξέρει κάποιος την νομοθεσια για τις οφθαλμιδες? Τι θα μου κανουν αν με πιασουν με μια στο αυτοκινητο?
Mess with the best, die like the rest

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #24 στις: 07 Απριλίου, 2010, 19:08:20 μμ »
Ξέρει κάποιος την νομοθεσια για τις οφθαλμιδες? Τι θα μου κανουν αν με πιασουν με μια στο αυτοκινητο?

   Αν δεν είναι η γυναίκα σου το πράγμα είναι δύσκολο  :D :D :D
"Always place your clothes and weapons where you can find them in the dark"

Αποσυνδεδεμένος artec12

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #25 στις: 09 Απριλίου, 2010, 22:51:14 μμ »
Ξέρει κάποιος την νομοθεσια για τις οφθαλμιδες? Τι θα μου κανουν αν με πιασουν με μια στο αυτοκινητο?

   Αν δεν είναι η γυναίκα σου το πράγμα είναι δύσκολο  :D :D :D

ahahahahaha
Mess with the best, die like the rest

Αποσυνδεδεμένος fagris

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #26 στις: 20 Μαΐου, 2010, 20:35:39 μμ »
Όντας  νέος στο χώρο και έχοντας διαβάσει όλα τα θέματα του forum που αφορούν στις οφθαλμίδες προσπαθώ να καταλάβω.

Τελικά ο μόνος τρόπος για να κατέχει κάποιος νόμιμα οφθαλμίδα είναι να είναι μέλος σε σκοπευτικό σύλλογο και να κάνει αίτηση στην αστυνομία για χρήση αθλήματος αεροβόλου επί κινητού στόχου ή έχει αλλάξει κάτι;

Με συγχωρείτε που επαναφέρω το θέμα αλλά είμαι οικογενειάρχης (όπως και πάρα πολλοί, απ’ ότι καταλαβαίνω, εδώ μέσα) και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θέλω να έχει “τρεχάματα” η οικογένεια μου για να κάνω εγώ το χόμπι μου.

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #27 στις: 20 Μαΐου, 2010, 20:39:44 μμ »
Όντας  νέος στο χώρο και έχοντας διαβάσει όλα τα θέματα του forum που αφορούν στις οφθαλμίδες προσπαθώ να καταλάβω.

Τελικά ο μόνος τρόπος για να κατέχει κάποιος νόμιμα οφθαλμίδα είναι να είναι μέλος σε σκοπευτικό σύλλογο και να κάνει αίτηση στην αστυνομία για χρήση αθλήματος αεροβόλου επί κινητού στόχου ή έχει αλλάξει κάτι;

Με συγχωρείτε που επαναφέρω το θέμα αλλά είμαι οικογενειάρχης (όπως και πάρα πολλοί, απ’ ότι καταλαβαίνω, εδώ μέσα) και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θέλω να έχει “τρεχάματα” η οικογένεια μου για να κάνω εγώ το χόμπι μου.


Ουτε και αυτο ειναι σιγουρο καθ'οτιν τα αθληματα που <<παιζει>> η οφθαλμιδα δεν ειναι επισημα αναγνωρισμενα, αλλα κατι ειναι και αυτο!

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος oldtimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1705
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #28 στις: 20 Μαΐου, 2010, 21:45:10 μμ »
διευκρινιζω στην απαντηση του Μαστορα

δεν ειναι σιγουρο οτι θα εγκριθει η αιτηση σου και θα σου χορηγηθει αδεια...

θεωρησε σαν δεδομενο οτι δεν υπαρχει νομιμοτητα για ΧΡΗΣΗ οφθαλμιδας αυτη την στιγμη...
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος harry 22

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1398
Απ: Άδεια για διόπτρα.
« Απάντηση #29 στις: 20 Μαΐου, 2010, 22:05:53 μμ »
Δείτε παράγραφο Νο 4,
http://www.shooting.org.gr/Sport.aspx?lang=GR&PageNo=4&ypid=2
το αγώνισμα κινητού στόχου 10m με αεροβόλο όπλο,είναι άθλημα της ISSF και υιοθετημένο/ενταγμένο στην Σ.Κ.Ο.Ε.
Άσχετως που δεν εξασκείται,παραμένει επίσημο αγώνισμα της Σ.Κ.Ο.Ε. και των συλλόγων που είναι ενταγμένοι σ'αυτήν.
Τώρα το αν θα εγκριθεί η άδεια,αυτό είναι άλλη ιστορία.
Το γεγονός είναι ότι δεν χάνει κανείς τίποτα να δοκιμάσει...