Αποστολέας Θέμα: Γενική συζήτηση για το Benchrest  (Αναγνώστηκε 16646 φορές)

Αποσυνδεδεμένος sezan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
Γενική συζήτηση για το Benchrest
« στις: 08 Απριλίου, 2013, 20:55:05 μμ »
Φιλοι του αερολου γεια σας. Ενα απο τα οπλα μου, ειναι το HATSAN AT-44 σε 4,5 Tο οποιο με την παρεμβαση του Γιωργου του Μαστορα και καποιες αλαγες δικες μου, εχει γινει χειρουργικο εργαλειο. Το περασμενο Σαββατο στο σκοπευτηριο του σχυστου, το ταπεινο hasanaki μου συνετριψε τον σκοπευτικο γιγαντα  WALTHER του Μανθου,φερνοντας στις 20 βολες, 18 δεκαρια και 2 εννιαρια. Δια του λογου του αληθες, τον συναγωνισμο παρακολουθησαν ο Θεοδωρης και ο Βυρωνας οι οποιοι ελενξαν τις βολες και αλλοι παρεβρισκομενοι σκοπευτες. Ο Μανθος επικαλειται, πως ο συναγωνισμος ειναι ακυρος,διοτι εγω χρησιμοποιησα για στηριγμα παπουτσι. Με προειδοποιησε δε οτι εαν χρησιμοποιησω το ιδιο στηριγμα στον αγωνα, θα κανει ενσταση για να μηδενιστω.Μετα απο αυτο παρακαλω τα μελη του Δ.Σ να παρουν θεση, διοτι στον επομενο αγωνα, εγω θα κατεβω με το ιδιο οπλο και το ιδιο αυτοσχεδιο στηριγμα.

Αποσυνδεδεμένος AgisMessinios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #1 στις: 08 Απριλίου, 2013, 21:05:28 μμ »
Δεν πιστεύω οτι υπάρχει θέμα για το τι θα χρησιμοποιήσει εις έκαστος για στήριγμα στο όπλο και απο ότι γνωρίζω χωρίς φυσικά να είμαι ειδήμων μπορεί κάποιος να ΜΗΝ χρησιμοποιήσει και τίποτα εάν το επιθυμεί.Αλλά θα επιθυμούσα και εγώ μια διευκρίνηση παρακαλώ...
Crossman 1077 4,5
BAM 22 4.5
HW 77K 5.5
Hatsan AT 120 4.5
Και το Θρυλικό Diana 75
*Ότι δεν σε σκοτώνει...σκότωσε το εσύ*

Αποσυνδεδεμένος Lykos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 237
  • Ο φόβος φυλάει τα έρμα....
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #2 στις: 08 Απριλίου, 2013, 21:15:27 μμ »
Δεν καταλαβαίνω τι εννοούμε παπούτσι.....πάντως οι κανόνες για το μπροστινό στήριγμα είναι οι παρακάτω και νομίζω κατανοητοί (αν όχι, εδώ είμαστε).

"Σε γενικές γραμμές το εμπρός στήριγμα δεν έχει περιορισμούς ως προς το βάρος, το υλικό και το σχεδιασμό. Πρέπει να διαθέτει ενσωματωμένο ένα μικρό μαλακό μαξιλάρι που περιέχει άμμο. Το μπροστινό μέρος του όπλου δεν επιτρέπεται να είναι σε επαφή με κανένα μέρος του στηρίγματος (εκτός από ένα stop ενσωματωμένο στο εμπρός μέρος του στηρίγματος  που χρησιμεύει για να μην περνάει ο θάλαμος όπλισης την γραμμή βολής), εκτός από το μαξιλάρι που περιέχει άμμο. Το κάτω μέρος της πάπιας του όπλου πρέπει να είναι σε  100% επαφή  με το επάνω μέρος του μαξιλαριού άμμου. Το στήριγμα επιτρέπεται να διαθέτει μηχανισμούς για κατακόρυφες και οριζόντιες ρυθμίσεις."
HW95 0.177
Hämmerli AR20FT  0.177

"Κάνε αυτό που πρέπει και ας γίνει οτιδήποτε"


ΑΟΦΑ

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #3 στις: 08 Απριλίου, 2013, 21:31:25 μμ »
....ναι καλά, μάλλον ζωγράφισε ο sezan τους στόχους BR ομόκεντρα από εκεί όπου πέφταν οι βολές του !  :D
...άντε να έκανε και το ασύλληπτο λέω τώρα, να είχε ζωγραφίσει ο Γιάνναρος περίβλημα Hatsan σε Feinwerkbau σώμα  ;D

...αν όντως είναι τα πράγματα έτσι όπως καταθέτει στο πρώτο του μήνυμα, εύγε του sezan  ;)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος tieton

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1594
  • Λευτερια στους...pcpistas!!!
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #4 στις: 08 Απριλίου, 2013, 21:37:32 μμ »
http://www.airgunsofarizona.com/blog/wp-content/uploads/2012/08/Salem-Regional-Airgun-Benchrest-039.jpg

oλα ειναι δυνατα μετα απαυτο!Στη φωτο ο νικητης του worldpostal 2012 19 χρονων  παλληκαρι με ενα ταπεινο marauder
και λιγα κομματια κοντραπλακε! 747 38χ!! :o :o :o
σε σχεση με την...καταδυτικη
 σταγιερουμπα+weaver T36
fcb αεροβολο-airrifle
https://www.facebook.com/groups/1217631344969912/

Αποσυνδεδεμένος AgisMessinios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #5 στις: 08 Απριλίου, 2013, 22:05:43 μμ »
"Σε γενικές γραμμές το εμπρός στήριγμα δεν έχει περιορισμούς ως προς το βάρος, το υλικό και το σχεδιασμό. Πρέπει να διαθέτει ενσωματωμένο ένα μικρό μαλακό μαξιλάρι που περιέχει άμμο. Το μπροστινό μέρος του όπλου δεν επιτρέπεται να είναι σε επαφή με κανένα μέρος του στηρίγματος (εκτός από ένα stop ενσωματωμένο στο εμπρός μέρος του στηρίγματος  που χρησιμεύει για να μην περνάει ο θάλαμος όπλισης την γραμμή βολής), εκτός από το μαξιλάρι που περιέχει άμμο. Το κάτω μέρος της πάπιας του όπλου πρέπει να είναι σε  100% επαφή  με το επάνω μέρος του μαξιλαριού άμμου. Το στήριγμα επιτρέπεται να διαθέτει μηχανισμούς για κατακόρυφες και οριζόντιες ρυθμίσεις."

Oπότε άμα βάλω μια σακουλίτσα με άμμο σε μέγεθος που να με βολεύει υπάρχι πρόβλημα?
Crossman 1077 4,5
BAM 22 4.5
HW 77K 5.5
Hatsan AT 120 4.5
Και το Θρυλικό Diana 75
*Ότι δεν σε σκοτώνει...σκότωσε το εσύ*

Αποσυνδεδεμένος Lykos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 237
  • Ο φόβος φυλάει τα έρμα....
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #6 στις: 08 Απριλίου, 2013, 22:17:29 μμ »
"Σε γενικές γραμμές το εμπρός στήριγμα δεν έχει περιορισμούς ως προς το βάρος, το υλικό και το σχεδιασμό. Πρέπει να διαθέτει ενσωματωμένο ένα μικρό μαλακό μαξιλάρι που περιέχει άμμο. Το μπροστινό μέρος του όπλου δεν επιτρέπεται να είναι σε επαφή με κανένα μέρος του στηρίγματος (εκτός από ένα stop ενσωματωμένο στο εμπρός μέρος του στηρίγματος  που χρησιμεύει για να μην περνάει ο θάλαμος όπλισης την γραμμή βολής), εκτός από το μαξιλάρι που περιέχει άμμο. Το κάτω μέρος της πάπιας του όπλου πρέπει να είναι σε  100% επαφή  με το επάνω μέρος του μαξιλαριού άμμου. Το στήριγμα επιτρέπεται να διαθέτει μηχανισμούς για κατακόρυφες και οριζόντιες ρυθμίσεις."

Oπότε άμα βάλω μια σακουλίτσα με άμμο σε μέγεθος που να με βολεύει υπάρχι πρόβλημα?

"Οι Σάκοι Άμμου πρέπει να είναι κατασκευασμένοι από δέρμα και / ή πανί (όπως Condura) να είναι γεμάτοι με άμμο, να είναι εύκαμπτοι και το υλικό κατασκευής τους θα πρέπει κατ’ ανώτατο όριο να έχει πάχος 3 χιλιοστά ή 0,12 ίντσες σε όλη γενικά την επιφάνειά του. Η βάση μόνο μπορεί να είναι από πιο χοντρό υλικό για σταθερότητα. Το πάχος του υλικού μπορεί να ελεγχθεί στις ραφές του σάκου. Συμπαγές δέρμα, πλαστικά ή ξύλινα κουτιά καλυμμένα με δέρμα ή ύφασμα, δεν επιτρέπονται. Επιτρέπεται να χρησιμοποιηθούν αντιολισθητικές επιφάνειες στην επάνω επιφάνεια των σάκων. Ταλκ ή αντιολισθητικές ταινίες για τον περιορισμό των κινήσεων του όπλου επιτρέπονται."

Ισχύει και για τα μπροστινά μαξιλάρια (σάκοι) και για τα πίσω που θα χρησιμοποιηθούν. Αν αυτό που λες καλύπτει τα ανωτέρω....είσαι εντάξει.
HW95 0.177
Hämmerli AR20FT  0.177

"Κάνε αυτό που πρέπει και ας γίνει οτιδήποτε"


ΑΟΦΑ

Αποσυνδεδεμένος AgisMessinios

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #7 στις: 08 Απριλίου, 2013, 22:31:16 μμ »
Αγαπητέ Βασίλη ευχαριστώ....
Crossman 1077 4,5
BAM 22 4.5
HW 77K 5.5
Hatsan AT 120 4.5
Και το Θρυλικό Diana 75
*Ότι δεν σε σκοτώνει...σκότωσε το εσύ*

Αποσυνδεδεμένος sezan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #8 στις: 10 Απριλίου, 2013, 13:09:31 μμ »
Φιλοι μου γεια σας,
το θεμα απο αλλου ξεκινησε και αλλου κατεληξε,πηρε διαστασεις,σας ταλαιπωρω και στο τελος ακρη δεν θα βρεθει.
Επειδη αισθανομαι ασχημα που σας ταλαιπωρω,ειμαι αναγκασμενος να σας δοσω μιαν εξηγηση πριν απο την ωρα της.
Σε καμια περιπτωση δεν θελω να πικαρω τον Μανθο,να σνομπαρω το αθλημα και τους σκοπευτες και να το παιξω σκοπευταρας και τετοια.Αυτο που θελω και με ενδιαφερει ειναι να μπορεσω να βαλω ενα μικρο λιθαρακι συμβαλλοντας στον χωρο του αεροβολου και της σκοποβολης.Επειδη το θεμα ειναι λεπτο και οταν ανατρεπονται καποια δεδομενα που εχουν χιλιοειπωθει σκευτηκα να ξεκινησω αναποδα πρωτα με την πραξη και μετα με την θεωρια θετοντας παραλληλα εναν προβληματισμο πως γινεται ενα PCP το πιο φτηνο της αγορας, με μια διοπτρα των 60 ευρω,βαλμενη επιτηδες στραβα,εχοντας ανυπαρκτο βοηθητικο εξοπλισμο,να συναγωνιζεται καθαροαιμα σκοπευτικα οπλα.
Σκεφτειτε τι θα γινοταν εαν σας εγραφα οτι τα στηριγματα δεν παιζουν ουσιαστικο ρολο,η ακριβη διοπτρα επισης,ο νηματοσταυρος δεν ειναι απαραιτητο να εινα "αλφαδιασμενος",το κοντακι και οι ρυθμισεις του δεν παιζουν ουσιαστικο ρολο στη σκοποβολη.Θα με κράζατε ή οχι;Και το αποτελεσμα τιποτα.....
Απορίπτωντας ενα ενα τα δευτερευοντα πραγματα και τον φαυλο κυκλο της λεπτομερειας ασχολεισαι και ψαχνεις τα ουσιωδη που αφορουν και επηρεαζουν το οπλο και την βολη του.Σε αυτο θα αναφερθω σε αλλη παραγραφο οταν ολοκληρωσω την μελετη μου και τους πειραματισμους μου.Προς το παρων ας κρατησουμε τον προβληματισμο που εθεσα παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος cynix

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1047
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #9 στις: 10 Απριλίου, 2013, 14:13:20 μμ »
Φιλε sezan, τι ανατράπηκε? Το σκηνικό που περιέγραψες είμαι σίγουρος ότι έχει επαναληφθεί πολλάκις στα ανα τον κόσμο σκοπευτήρια και θα συνεχίσει να επαναλαμβάνεται. Είμαι επίσης σίγουρος ότι οι ασχολούμενοι με τη σκοποβολή θα συνεχίζουν να αγοράζουν ακριβά σκοπευτικά όπλα και διόπτρες παρά τα παραδείγματα επικράτησης φθηνότερων όπλων έναντι ακριβώτερων. Ποιος είπε ότι ένα φθηνό αεροβόλο δεν μπορεί να είναι εύστοχο? Γιατί υποβαθμίζεις την σκοπευτική σου δεινότητα? Τι θα γίνει εαν την επόμενη φορά συναγωνισμού με ενα ακριβότερο όπλο χάσεις? Θα έχει πάψει να είναι εύστοχο? Θα έχεις ξεχάσει να σκοπεύεις? Επίσης, όπως έγραψες, έχεις ασχοληθεί με το όπλο μαζί με τον Μαστορα. Είσαι σίγουρος οτι αυτο δεν ήταν καταλυτικό στο να αποδίδει όπως περιέγραψες? Μπορείς να εγγυηθείς σε κάποιον που θέλει να πάρει ενα καθαρόαιμο σκοπευτικό όπλο, να το αφήσει και να σώσει μια 1000αδα ευρώ και να παρει το φθηνό, έχοντας την ίδια απόδοση με το δικό σου?
Γιατί ο Μάνθος με ένα ίδιο όπλο με το δικό σου δεν έκανε τα νούμερα που ήθελε? Πιστεύω ότι είναι λίγο υποκειμενικά όλα αυτά. Προσωπικά εαν είχα ένα αεροβόλο που έκανε αυτό που ήθελα θα το άφηνα όπως είναι να κάνει αυτό που κάνει καλά χωρίς να έχω κανένα κόμπλεξ για το λογότυπο που φέρει επάνω του. Εξ' αλλου πιστεύω ότι οι περισσότεροι σκοπευτές το ίδιο θα έκαναν
team Walther Greece

Αποσυνδεδεμένος oldtimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1705
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #10 στις: 10 Απριλίου, 2013, 14:19:37 μμ »
Φιλοι μου γεια σας,
το θεμα απο αλλου ξεκινησε και αλλου κατεληξε,πηρε διαστασεις,σας ταλαιπωρω και στο τελος ακρη δεν θα βρεθει.
Επειδη αισθανομαι ασχημα που σας ταλαιπωρω,ειμαι αναγκασμενος να σας δοσω μιαν εξηγηση πριν απο την ωρα της.
Σε καμια περιπτωση δεν θελω να πικαρω τον Μανθο,να σνομπαρω το αθλημα και τους σκοπευτες και να το παιξω σκοπευταρας και τετοια.Αυτο που θελω και με ενδιαφερει ειναι να μπορεσω να βαλω ενα μικρο λιθαρακι συμβαλλοντας στον χωρο του αεροβολου και της σκοποβολης.Επειδη το θεμα ειναι λεπτο και οταν ανατρεπονται καποια δεδομενα που εχουν χιλιοειπωθει σκευτηκα να ξεκινησω αναποδα πρωτα με την πραξη και μετα με την θεωρια θετοντας παραλληλα εναν προβληματισμο πως γινεται ενα PCP το πιο φτηνο της αγορας, με μια διοπτρα των 60 ευρω,βαλμενη επιτηδες στραβα,εχοντας ανυπαρκτο βοηθητικο εξοπλισμο,να συναγωνιζεται καθαροαιμα σκοπευτικα οπλα.
Σκεφτειτε τι θα γινοταν εαν σας εγραφα οτι τα στηριγματα δεν παιζουν ουσιαστικο ρολο,η ακριβη διοπτρα επισης,ο νηματοσταυρος δεν ειναι απαραιτητο να εινα "αλφαδιασμενος",το κοντακι και οι ρυθμισεις του δεν παιζουν ουσιαστικο ρολο στη σκοποβολη.Θα με κράζατε ή οχι;Και το αποτελεσμα τιποτα.....
Απορίπτωντας ενα ενα τα δευτερευοντα πραγματα και τον φαυλο κυκλο της λεπτομερειας ασχολεισαι και ψαχνεις τα ουσιωδη που αφορουν και επηρεαζουν το οπλο και την βολη του.Σε αυτο θα αναφερθω σε αλλη παραγραφο οταν ολοκληρωσω την μελετη μου και τους πειραματισμους μου.Προς το παρων ας κρατησουμε τον προβληματισμο που εθεσα παραπανω.

αγαπητε sezan,

μπραβο για το θαρρος που δειχνεις στις αναζητησεις σου, αλλα δεν ανακαλυπτεις τον τροχο !! ;)  :D :D

ολα αυτα τα λεω συνεχεια στους νεους σκοπευτες (οπως τα ειχαν πει καποιοι αλλοι σε μενα παλιοτερα)
αλλα δυστυχως δεν ακουνε.
για να καταπολεμησουν την ανασφαλεια συνηθως επιλεγουν να αγορασουν εξοπλισμο
αντι να παρουν σφαιρακια για να προπονηθουν  :(

ολα τα υπολοιπα που αναφερεις για βασεις, διοπτρες κτλ οντως δεν εχουν σημασια στο BR,
αλλα ειναι εξαιρετικης σημασιας σε αλλα σκοπευτικα αθληματα.

για το αγωνιστικο οπλο σου λεω μονο οτι πρεπει να ριχνει ισια  ::) και να του εχεις εμπιστοσυνη !!
τιποτα αλλο... ;D ;D

περιμενουμε να δουμε και νεα συμπερασματα !!  ;)  :D :D
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος sezan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #11 στις: 11 Απριλίου, 2013, 12:01:11 μμ »
Aγαπητε oldtimer
Bεβαίως οι ακριβες διόπτρες ξεδιπλώνουν αλλού τις χάρες τους,ειδικά στις μακρυνές βολές των πυροβόλων των 1500μ και άνω.Αλλά μιλάω πάντα για τον χώρο τον δικό μας και το παρομοιάζω σαν να αγοράζουμε μια φερράρι για να κινούμεθα στο κέντρο της Αθήνας.
Αλλά διευκρίνησε μου σε παρακαλώ τι εννοείς όταν λες να ρίχνουμε στην ευθεία.Η διότρα να είναι ευθυγραμισμένη και να μην γέρνει ή ο στόχος μπροστά μας να είναι ευθεία και κάθετα.Γιατί εγω πιστεύω οτι κανένα απο  τα 2 δεν παίζει ουσιαστικό ρόλο στην βολή μας.

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #12 στις: 11 Απριλίου, 2013, 12:03:30 μμ »
Aγαπητε oldtimer
Bεβαίως οι ακριβες διόπτρες ξεδιπλώνουν αλλού τις χάρες τους,ειδικά στις μακρυνές βολές των πυροβόλων των 1500μ και άνω.Αλλά μιλάω πάντα για τον χώρο τον δικό μας και το παρομοιάζω σαν να αγοράζουμε μια φερράρι για να κινούμεθα στο κέντρο της Αθήνας.
Αλλά διευκρίνησε μου σε παρακαλώ τι εννοείς όταν λες να ρίχνουμε στην ευθεία.Η διότρα να είναι ευθυγραμισμένη και να μην γέρνει ή ο στόχος μπροστά μας να είναι ευθεία και κάθετα.Γιατί εγω πιστεύω οτι κανένα απο  τα 2 δεν παίζει ουσιαστικό ρόλο στην βολή μας.
κανεις μεγαλο λαθος η θεση του στοχου παιζει μεγαλο ρολο αναλογα που εχεις μηδενισει για την ακριβεια που ψαχννουμε εμεις
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL

Αποσυνδεδεμένος mikesf

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 1476
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #13 στις: 11 Απριλίου, 2013, 13:24:46 μμ »
Να συμπληρώσω οτι αν είναι το σταυρόνημα τοποθετημένο στραβά, ακούσια δίνουμε κλίση στο όπλο στον εγκάρσιο άξονα του για να ισιώσουμε το σταυρόνημα και αλλάζουμε το POI. Η τροχιά του βλήματος απ' όσο ξέρουμε δεν είναι ευθεία αλλά παραβολική και αλλάζοντας την κλίση του όπλου αλλάζει και το POI.

Ναι μπορεί να τα ρυθμίσεις όλα στραβά, να στηριχθείς σε παπούτσια, να στραβώσεις διόπτρα και με τον νόμο των πιθανοτήτων στο πλευρό σου να σου "βγεί". Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι η σωστή ρύθμιση του όπλου, το στήσιμο του, και η εξάλειψη, στο μέτρο του δυνατού, παραγόντων που επηρεάζουν την βολή μας, είναι χαμένος χρόνος.

Είναι η συνταγή της επιτυχίας...
Ανώνυμοι Αεροβολικοί

Αποσυνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #14 στις: 11 Απριλίου, 2013, 13:32:41 μμ »
Όταν μιλάμε για αγωνιστικά όπλα και εξοπλισμο, η επιτυχία μετριέται σε κύπελλα. Απλά κοιτάξτε ποιός κερδίζει για να δείτε τον καλύτερο εξοπλισμό. Τα πράγματα είναι απλά.