Αποστολέας Θέμα: Γενική συζήτηση για το Benchrest  (Αναγνώστηκε 16792 φορές)

Αποσυνδεδεμένος oldtimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1705
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #15 στις: 11 Απριλίου, 2013, 15:01:48 μμ »
Aγαπητε oldtimer
Bεβαίως οι ακριβες διόπτρες ξεδιπλώνουν αλλού τις χάρες τους,ειδικά στις μακρυνές βολές των πυροβόλων των 1500μ και άνω.Αλλά μιλάω πάντα για τον χώρο τον δικό μας και το παρομοιάζω σαν να αγοράζουμε μια φερράρι για να κινούμεθα στο κέντρο της Αθήνας.
Αλλά διευκρίνησε μου σε παρακαλώ τι εννοείς όταν λες να ρίχνουμε στην ευθεία.Η διότρα να είναι ευθυγραμισμένη και να μην γέρνει ή ο στόχος μπροστά μας να είναι ευθεία και κάθετα.Γιατί εγω πιστεύω οτι κανένα απο  τα 2 δεν παίζει ουσιαστικό ρόλο στην βολή μας.

παρεξηγηθηκα λιγο... :o

οταν λεω το οπλο να ριχνει ισια εννοω να ριχνει σωστα, να πηγαινει η βολη εκει που θελουμε  ;)

για το benchrest που η αποσταση ειναι παντα ιδια και συγκεκριμενη δεν εχει σημασια
ουτε η διοπτρα, ουτε η ευθυγραμμιση της ουτε αν γερνει ο σκοπευτης ή το στηριγμα
ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΒΟΛΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΦΑΛΜΑ !!

τα πραγματα αλλαζουν ριζικα αν θα εκτελεσουμε βολες σε διαφορετικες και αγνωστες αποστασεις
οπως, ας πουμε, στο FT.
τοτε η ευθυγραμμιση διοπτρας-κανης και το αν γερνει το συνολο διοπτρα-οπλο-σκοπευτης
εχει τεραστια σημασια !!

οσο για το ποιοι εξοπλισμοι κερδιζουν...
στο BR βλεπεις πανω απο 90% AirArms και Theoben (και τους κλωνους του) και
απο σκοπευτικα Leupold και Buschnell.
αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν αλλα οπλα και διοπτρες που μπορουν να κανουν την δουλεια.
μαλλον δειχνει ποιοι κατασκευαστες εχουν κερδισει την εμπιστοσυνη των αγωνιζομενων για σταθερη αποδοση απο τα προιοντα τους.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #16 στις: 11 Απριλίου, 2013, 15:04:17 μμ »
Καλα μην τα λες τοσο αποτομα Αλκη, θα χαρακτηριστει αθλημα αυτων που τα'χουν ......
Παιζουν και φθηνοτερα, Steyer πχ.   ;D

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος oldtimer

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1705
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #17 στις: 11 Απριλίου, 2013, 15:14:47 μμ »
Καλα μην τα λες τοσο αποτομα Αλκη, θα χαρακτηριστει αθλημα αυτων που τα'χουν ......
Παιζουν και φθηνοτερα, Steyer πχ.   ;D

 :o  ???   ;D ;D ;D

AA ειναι και τα s200 και τα s400/500 οχι μονο τα ev2 !!
τα Theoben, ειναι Theoben !!  :D :D

παλιοτερα που εψαχνα κατι ειχα διαβασει οτι η ομαδα της Αγγλιας ριχνει με ΑΑ (ειναι χορηγος, βεβαια)
και χρησιμοποιουν s200 σαν εισαγωγικα και MPR για καλυτερα.
ολα unreg γιατι ειχε προκυψει ενα ζητημα με o-ring σε ρεγ που στοιχησε πολλους βαθμους σε καποιο αγωνα.
θεωρουσαν πιο σημαντικη την αξιοπιστια απο την ευκολια του ρεγ  8)

καποιοι που προτιμουν ρεγ αλλαζαν o-ring πριν απο καθε σοβαρο αγωνα !!  ;D ;D
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος sezan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #18 στις: 12 Απριλίου, 2013, 12:30:10 μμ »
Φιλοι μου γεια σας
 Ας μην ξεφυγουμε απο το θεμα του νηματοσταυρου πριν ολοκληρωθουν οι αποψεις μας, για να εχουμε και ενα αποτελεσμα.
Εμενα σε ενα μεγαλο μερος απο αυτα που ηθελα να πω με καλυψε ο Αλκης.Οτι δηλαδη η στραβα βαλμενη διοπτρα δεν παιζει κανενα ρολο στην βολη μας οταν ειναι μηδενισμενη στον συγκεκριμενο στοχο.Εκει που θα διαφωνησω ειναι πως δεν υπαρχει ουτε σφαλμα, ακομα και στην ακραια περιπτωση η διοπτρα μας να εχει κλιση 45 μοιρες.Για τον απλουστατο λογο οτι ειναι σαν να περιστρεφουμε εναν σταυρο (νηματοσταυρο) γυρω απο το κεντρο του στοχου.Σε καποιες περιπτωσεις μπορει και να μας βολεψει οταν η βολη μας ξεφυγει διαγωνια και να μηδενησουμε την διοπτρα μας με μια μονον κινηση.Γιατι ο νηματοσταυρος πλεον κινηται διαγωνια και  οχι οριζοντια και καθετα.Το ιδιο ισχυει και για τα 20μ και για τα 40μ και για τις μακρυνοτερες βολες αρκει βεβαια καθε φορα να μηδενηζουμε την διοπτρα μας στον συγκεκριμενο στοχο.
 Ο λογος που πρεπει η διοπτρα μας να ειναι οριζοντια ειναι μονο ενας,να μπορουμε να κανουμε συνθετες βολες σε διαφορες αποστασεις,εκμεταλευόμενοι τα DOT χωρις να χρειαζεται καθε φορα να μηδενιζουμε την διοπτρα μας.

Αποσυνδεδεμένος sezan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #19 στις: 12 Απριλίου, 2013, 12:42:52 μμ »
 Επειδη ο Μανθος με προκαλει λεγοντας μου πως κανω μεγαλο λαθος,εγω τον προσκαλω σε νεο συναγωνισμο το Σαββατο,αυτην την φορα με το υποδεεστερο οπλο μου το MBR (την "πορδιτσα").Το εχω ονομάσει ετσι γιατι ρίχνει μολις στα 11 ποδολιβρα.Παραλληλα του υποσχομαι πως εγω θα στραβωσω ακομα περισσοτερο την διοπτρα μου η αν θελει θα χρησιμοποιησω το αλλο καμαρι μου το HATSAN το 5,5 αλλα φοβαμαι πως εκει η ενσταση του θα ειναι δικαιολογημενη διοτι αυτο ριχνει στα 32 ποδολιβρα.
 Φιλε Σωτηρη δεν εχω κομπλεξ με το λογοτυπο του οπλου μαλλον το αντιθετο συμβαινει και θα γινω πιο σαφης.
Καμαρωνω το οπλο μου ασχετα με το τι λογοτυπο φερει.

Αποσυνδεδεμένος cynix

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1047
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #20 στις: 12 Απριλίου, 2013, 13:59:33 μμ »
Αγαπητέ Γιάννη δεν υπάρχει λόγος να βάλουμε στραβά την διόπτρα. Ακόμη και εαν η βολή ξεφεύγει διαγώνια για να γίνει διόρθωση με 1 κίνηση θα πρέπει η κλιση της διόπτρας να είναι η ίδια με την κλίση που έχει η βολίδα σε σχέση με το κέντρο σκόπευσης. Εαν η βολίδα κτυπάει συνεχώς διαγώνια στο ίδιο σημείο, δεν είναι προτιμότερο να μηδενίσουμε στο σημείο αυτό και να τελειώνουμε? Για τις μικρές παρεκκλίσεις υπάρχουν τα dot ή οι όποιες υποδιαιρέσεις σε διάφορους τύπους νηματόσταυρων. Σε αυτούς που δεν υπάρχουν σημεία αναφοράς (πχ fine crosshair), μπορούμε να κρίνουμε απο σημεία αναφοράς επάνω στον στόχο (κύκλοι, πλαίσια, νούμερα κτλ), ειδικά όταν ξέρουμε τις διαστάσεις του. Οσον για το κόμπλεξ του λογοτύπου, αναφερόμουν σε εμένα..
team Walther Greece

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #21 στις: 12 Απριλίου, 2013, 14:58:08 μμ »
Οτι δηλαδη η στραβα βαλμενη διοπτρα δεν παιζει κανενα ρολο στην βολη μας οταν ειναι μηδενισμενη στον συγκεκριμενο στοχο.Εκει που θα διαφωνησω ειναι πως δεν υπαρχει ουτε σφαλμα, ακομα και στην ακραια περιπτωση η διοπτρα μας να εχει κλιση 45 μοιρες.Για τον απλουστατο λογο οτι ειναι σαν να περιστρεφουμε εναν σταυρο (νηματοσταυρο) γυρω απο το κεντρο του στοχου.

Αυτο θα ισχυε μονο σε οπλα laser με την ακτινα να βγαινει απο την διοπτρα την ιδια.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #22 στις: 12 Απριλίου, 2013, 17:33:18 μμ »
Φιλοι μου γεια σας
 Ας μην ξεφυγουμε απο το θεμα του νηματοσταυρου πριν ολοκληρωθουν οι αποψεις μας, για να εχουμε και ενα αποτελεσμα.
Εμενα σε ενα μεγαλο μερος απο αυτα που ηθελα να πω με καλυψε ο Αλκης.Οτι δηλαδη η στραβα βαλμενη διοπτρα δεν παιζει κανενα ρολο στην βολη μας οταν ειναι μηδενισμενη στον συγκεκριμενο στοχο.Εκει που θα διαφωνησω ειναι πως δεν υπαρχει ουτε σφαλμα, ακομα και στην ακραια περιπτωση η διοπτρα μας να εχει κλιση 45 μοιρες.Για τον απλουστατο λογο οτι ειναι σαν να περιστρεφουμε εναν σταυρο (νηματοσταυρο) γυρω απο το κεντρο του στοχου.Σε καποιες περιπτωσεις μπορει και να μας βολεψει οταν η βολη μας ξεφυγει διαγωνια και να μηδενησουμε την διοπτρα μας με μια μονον κινηση.Γιατι ο νηματοσταυρος πλεον κινηται διαγωνια και  οχι οριζοντια και καθετα.Το ιδιο ισχυει και για τα 20μ και για τα 40μ και για τις μακρυνοτερες βολες αρκει βεβαια καθε φορα να μηδενηζουμε την διοπτρα μας στον συγκεκριμενο στοχο.
 Ο λογος που πρεπει η διοπτρα μας να ειναι οριζοντια ειναι μονο ενας,να μπορουμε να κανουμε συνθετες βολες σε διαφορες αποστασεις,εκμεταλευόμενοι τα DOT χωρις να χρειαζεται καθε φορα να μηδενιζουμε την διοπτρα μας.


Φίλε μου οντως αν εχεις μηδενίσει με την διοπτρα σου στραβά τοτε στην συγκεκριμένη απόσταση δεν θα εχεις πρόβλημα.
Αν ομως την περιστρέψεις ξανα, την πάτησες! Εκτος και έχεις το σταυρόνημα ακριβώς στο κέντρο των ρυθμίσεων και ειναι στο κέντρο φακού- σωληνα,
δηλαδη θα πρέπει να μην εχεις δώσει ουτε ενα κλικ στην δίοπτρα σου για να μηδενίσεις στην απόσταση που θες.
Αν δεν έχεις εξτρα βάση για ρυθμίσεις μου φαίνεται εντελώς απίθανο να σου τύχει.
Στην περίπτωση που εχεις εξτρα βαση για ρυθμίσεις τοτε οκ μπορείς να εχεις την διοπτρα σου παντα με το σταυρόνημα στο κέντρο της και να την στρίβεις οσο αγαπα η ψυχη σου.
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος sezan

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #23 στις: 12 Απριλίου, 2013, 22:24:38 μμ »
Αγαπητε ACCURACY LOVER και αγαπητε Σωτηρη. Μαλλον παρεξιγηθηκα, η δεν εγινα κατανοητος η δεν διαβασατε τα παραπανω που εγραψα.ΣΕ ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν ειπα πως ηδιοπτρα πρεπει να μπενει στραβα. Ολογος που το εκανα ειναι να αποδειξω πως δεν παιζει ουσιαστικο ρολο στην βολη μας,οπως και τα ακρυβα στηριγματα και οι ριθμισεις που εχει το κοντακι. Τα ιδια πραγματα υποστηριζει και ο Αλκης τον οποιον παρακαλω να παρει θεση. Γιατι του Αλκη ειναι αποδεκτα και τα δικαμου οχι. Διαβαστε τα γραφομενα απο την αρχη. αλωστε εκτος απο την θεορια υπαχει και η πραξη και μια δοκιμη θα σας πεισει.

Συνδεδεμένος Eliminator

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3377
  • Προσοχή! Η ζωή σκοτώνει τα όνειρα!
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #24 στις: 13 Απριλίου, 2013, 19:00:34 μμ »
http://www.rapidairweapons.com/bm500.html

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #25 στις: 13 Απριλίου, 2013, 19:08:28 μμ »
http://www.rapidairweapons.com/bm500.html
Ax αχ αχ. Βαση κατασκευαστικη Theoben, 18αρα κανη, στιβαρη κατασκευη μπλοκ, κοντακι φτιαγμενο για τον συγκεκριμενο σκοπο......

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος cynix

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1047
Απ: Γενική συζήτηση για το Benchrest
« Απάντηση #26 στις: 21 Μαΐου, 2013, 19:34:43 μμ »
Είχαμε κάποια εξέλιξη??
team Walther Greece