Αποστολέας Θέμα: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;  (Αναγνώστηκε 76556 φορές)

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #75 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 18:10:00 μμ »
Λόγια του αέρα ........
ποσταρε βρε αδερφέ τα χαρτιά που σου έβγαλαν (σβήσε τα προσωπικά σου στοιχεία δεν μας αφορούν ) να δούμε και εμείς οι άσχετοι τον τρόπο να σου ζητήσουμε και συγνώμη δηλαδή που δεν σε πιστέψαμε να σου πούμε και μπράβο που βρήκες την λύση στο μεγαλύτερο πρόβλημα του αεροβολσμου στην Ελλάδα


τωρα να πω οτι το σκοπευτικο βοηθημα μπαινει στην αδεια του οπλου για το οποιο αγοραστηκε
εαν και εφοσον υπαρχει αναγνωρισμενο αθλημα που απαιτει την χρηση ?
να πω οτι ειμαι στην ΣΚΟΕ απο το 1987 ?
η να πω οτι σε τσιμπανε και πας σε τακτικη δικασιμο και οτι αποφασιστει εκει ?

κανω την παραθεση σε σενα φιλε διοτι
ορισμενοι δεν δεχονται συζητηση σε ιστοριες που μπαζουν απο παντου .
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος altsam

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #76 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 18:13:28 μμ »
ΠΑΙΔΕΣ...

Τέλος...αφήστε το !! μάταιο.

Καλή συνέχεια.

Προς τους συντονιστές....κάντε ένα κόπο και σβήστε την αντιπαράθεση.


pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #77 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 18:17:36 μμ »
Απαντώ λοιπόν δημόσια σε κάποιους που μου έστειλαν pm και θέλουν να μάθουν λεπτομέρειες καθώς και σε αυτούς που διαβάζουν επιλεκτικά...και καταλαβαίνουν όσα καταλαβαίνει μια αμιβάδα!
Αναφορικά με την κατοχή αεροβόλου...έστειλα γραπτή επιστολή στην Διεύθυνση όπλων με την οποία έλαβα ΓΡΑΠΤΗ απάντηση ότι εκτός του ότι πρέπει να είμαι 18 και άνω πρέπει να έχω μαζί μου πάντα επίσημο πιστοποιητικό αγοράς. Πριν μου πείτε ότι κάτι τέτοιο δεν το προβλέπει ο νόμος...θα σας απαντήσω πως χέστηκα !! Αφού το ζητάει αυτός που εφαρμόζει το νόμο, τότε θα πάω να το πάρω!!

Ίσως έχεις πολύ δίκιο αλλά βρίσκεις τρόπο να το χάσεις! Σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ με κάποιες απόψεις σου!
Με τον ΤΡΟΠΟ σου, ούτε στο ελάχιστο. Μην προσβάλεις λοιπόν κανέναν αν θες να συνεχίσεις.

Αποσυνδεδεμένος Χρήστος

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1702
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #78 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 18:18:18 μμ »
Να με συγχωρέσετε για την παρέμβαση μα στον νόμο περί όπλων  αρθρο7 Κατοχή  στη παράγραφο  ε   αφήνει να εννοηθεί πως κατόπιν άδειας της αρμόδιας αστυνομικής αρχής του τόπου κατοικίας του ενδιαφερόμενου, επιτρέπεται η κατοχή όπλων σκοποβολής καθώς και διοπτρών κτλπ
 Τώρα σε κάποια άλλη παράγραφο που δεν είδα αν αναιρεί ή δυσκολεύει την διαδικασία συγγνώμη μα δεν την είδα !  

http://www.peveke.gr/el/laws-order-pd/law216893.html


Υ.Γ  altsam κατέβα από το άλογο και εξήγησε στους ανθρώπους όπως πολύ ευγενικά στο ζήτησαν.
You are talking too much but you are not saying anything !
Τώρα που το κάνατε σαν τα μούτρα σας κοιταχτείτε μεταξύ σας !

Αποσυνδεδεμένος eliasfot

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 1411
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #79 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 18:18:39 μμ »
δεν είναι αντιπαράθεση
απλά απόδειξε μου ότι είμαι ηλίθιος τόσα χρόνια που ασχολούμαι και δεν μπόρεσα να κάνω αυτό που έκανες εσύ σε λίγους μήνες  ;)
διαφορετικά μη μας ζαλίζεις με χαζομάρες
απλά πράματα  ;)    

Αποσυνδεδεμένος altsam

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #80 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 18:24:16 μμ »
Να με συγχωρέσετε για την παρέμβαση μα στον νόμο περί όπλων  αρθρο7 Κατοχή  στη παράγραφο  ε   αφήνει να εννοηθεί πως κατόπιν άδειας της αρμόδιας αστυνομικής αρχής του τόπου κατοικίας του ενδιαφερόμενου, επιτρέπεται η κατοχή όπλων σκοποβολής καθώς και διοπτρών κτλπ
 Τώρα σε κάποια άλλη παράγραφο που δεν είδα αν αναιρεί ή δυσκολεύει την διαδικασία συγγνώμη μα δεν την είδα !  

http://www.peveke.gr/el/laws-order-pd/law216893.html


Υ.Γ  altsam κατέβα από το άλογο και εξήγησε στους ανθρώπους όπως πολύ ευγενικά στο ζήτησαν.

Καλά το πας !!

Φίλε Χρήστο... δεν είμαι σε άλογο επάνω...και ζητώ προς όλους συγνώμη αν ο γραπτός λόγος μου είχε τέτοια ερμηνεία. Απλά ορισμένες φορές αγανακτώ με την τρομολαγνία...νομοφοβία...και άλλα κουλά επιχειρηματα του στύλ ότι άδεια είναι ακατόρθωτο να πάρεις.

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #81 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 18:48:27 μμ »
Να με συγχωρέσετε για την παρέμβαση μα στον νόμο περί όπλων  αρθρο7 Κατοχή  στη παράγραφο  ε   αφήνει να εννοηθεί πως κατόπιν άδειας της αρμόδιας αστυνομικής αρχής του τόπου κατοικίας του ενδιαφερόμενου, επιτρέπεται η κατοχή όπλων σκοποβολής καθώς και διοπτρών κτλπ
 Τώρα σε κάποια άλλη παράγραφο που δεν είδα αν αναιρεί ή δυσκολεύει την διαδικασία συγγνώμη μα δεν την είδα ! 

http://www.peveke.gr/el/laws-order-pd/law216893.html


Υ.Γ  altsam κατέβα από το άλογο και εξήγησε στους ανθρώπους όπως πολύ ευγενικά στο ζήτησαν.

Καλά το πας !!

Φίλε Χρήστο... δεν είμαι σε άλογο επάνω...και ζητώ προς όλους συγνώμη αν ο γραπτός λόγος μου είχε τέτοια ερμηνεία. Απλά ορισμένες φορές αγανακτώ με την τρομολαγνία...νομοφοβία...και άλλα κουλά επιχειρηματα του στύλ ότι άδεια είναι ακατόρθωτο να πάρεις.


Και πάλι σου λέω και εγώ μαζί σου! Και εγώ απεχθάνομαι την τρομολαγνία αλλά βοήθησε με τρόπο σεβάσμιο και δέξου ότι κάποιοι έχουν άλλες σκέψεις ή άλλα βιώματα. Κατά τα άλλα αν σε κάτι έχεις δίκιο, ο χρόνος θα σε δικαιώσει.

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #82 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 19:29:27 μμ »
Να με συγχωρέσετε για την παρέμβαση μα στον νόμο περί όπλων  αρθρο7 Κατοχή  στη παράγραφο  ε   αφήνει να εννοηθεί πως κατόπιν άδειας της αρμόδιας αστυνομικής αρχής του τόπου κατοικίας του ενδιαφερόμενου, επιτρέπεται η κατοχή όπλων σκοποβολής καθώς και διοπτρών κτλπ
 Τώρα σε κάποια άλλη παράγραφο που δεν είδα αν αναιρεί ή δυσκολεύει την διαδικασία συγγνώμη μα δεν την είδα !  

http://www.peveke.gr/el/laws-order-pd/law216893.html


Υ.Γ  altsam κατέβα από το άλογο και εξήγησε στους ανθρώπους όπως πολύ ευγενικά στο ζήτησαν.

τα οποια ξεκαθαριζει εδω : Υ.Α. 4325 /1999 της 30.3/19.4.1999 ΦΕΚ Β΄ 400 Χαρακτηρισμός όπλων ως σκοπευτικών
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος sixoremenos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #83 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 19:34:18 μμ »
Αν και δεν είμαι νομικός, διαβάζοντας διαγώνια το Ν.2168/93 κατάλαβα ότι για να κατέχουμε αεροβόλο δεν απαιτείται άδεια, παρά μόνο να είμαστε άνω των 18 ετών (άρ.7, παρ.3). Η χρήση τους (άρ. 10, παρ 11) επιτρέπεται μόνο σε χώρους άσκησης στη σκοποβολή και πουθενά αλλού. Άρα, αν το χρησιμοποιούμε και στην αυλή μας ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ.

Για να έχει το αεροβόλο μας διόπτρα, πρέπει να να το δηλώσουμε ως (αεροβόλο) όπλο σκοποβολής. Ως όπλο σκοποβολής, είναι απαραίτητο να διαθέτουμε άδεια κατοχής τέτοιου όπλου (άρ.7 παρ. 2ε). Αν δεν έχουμε άδεια κατοχής, ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ και συνεπώς έρμαια στους κάθε λογής δημοσιογραφίσκους που ψάχνουν να βρουν τρομοκράτες και χρυσαυγίτες...

Αυτά μπόρεσα να καταλάβω από το νόμο. Ίσως να υπάρχουν κάποιες αλλαγές σε κάποια άρθρα του ή κάποιες διευκρινιστικές εγκύκλιοι ή νομολογία.

Αποσυνδεδεμένος altsam

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #84 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 19:35:37 μμ »
Να με συγχωρέσετε για την παρέμβαση μα στον νόμο περί όπλων  αρθρο7 Κατοχή  στη παράγραφο  ε   αφήνει να εννοηθεί πως κατόπιν άδειας της αρμόδιας αστυνομικής αρχής του τόπου κατοικίας του ενδιαφερόμενου, επιτρέπεται η κατοχή όπλων σκοποβολής καθώς και διοπτρών κτλπ
 Τώρα σε κάποια άλλη παράγραφο που δεν είδα αν αναιρεί ή δυσκολεύει την διαδικασία συγγνώμη μα δεν την είδα !  

http://www.peveke.gr/el/laws-order-pd/law216893.html


Υ.Γ  altsam κατέβα από το άλογο και εξήγησε στους ανθρώπους όπως πολύ ευγενικά στο ζήτησαν.

τα οποια ξεκαθαριζει εδω : Υ.Α. 4325 /1999 της 30.3/19.4.1999 ΦΕΚ Β΄ 400 Χαρακτηρισμός όπλων ως σκοπευτικών

Βρε luger να σε ρωτήσω κάτι?

Εσύ έχεις προσπαθήσει να κάνεις κάτι με σκοπό να λύσεις το πρόβλημα που σε απασχολεί? θα ήθελες να μοιραστείς μαζί μας ποιες είναι οι ενεργειες που έχεις κάνει και τι αποτελέσματα είχες?

Από το 1987 μέχρι σήμερα που είσαι μέλος της ΣΚΟΕ τι έχεις κάνει με σκοπό να λύσεις το μεγαλύτερο πρόβλημα του αεροβολισμού στην Ελλάδα...όπως είπε κάποιο άλλο μέλος?

Θα ήταν πολύ σημαντικό να μας πεις κάτι χειροπιαστό....μια προσωπική εμπειρία....μια ενέργεια... εκτός από το να παραθέτεις νομολογίες τις οποίες πιθανά δεν γνωρίζεις πως να διαχειριστείς

Αποσυνδεδεμένος sixoremenos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #85 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 19:42:30 μμ »


τα οποια ξεκαθαριζει εδω : Υ.Α. 4325 /1999 της 30.3/19.4.1999 ΦΕΚ Β΄ 400 Χαρακτηρισμός όπλων ως σκοπευτικών

Φίλε luger42 με πρόλαβες και postαρες ακριβώς πριν από εμένα. Νομίζω ότι αυτή η ΥΑ πρέπει να ξεκαθαρίζει κάποια πράγματα. Θα ψάξω να τη βρω. Γενικά πιστεύω ότι ο Νόμος 2168 πρέπει να συνοδεύεται από πλήθος διευκρινίσεων υπό τη μορφή ΥΑ και εγκυκλίων (ίσως και νομολογίας) για να ξεκαθαρίσει κάπως το θέμα που μας αφορά.

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #86 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 19:43:17 μμ »
Το οικιακό είναι όντως ένα θέμα αλλά ισχύει και άλλη νομοθεσία παράλληλα. Η οικία καθενός είναι μέρος που δεν ασκεί έλεγχο κάποιος τυχαία, παρά μόνο με Εισαγγελική παραγγελία... άρα υπάρχει μόνο για να υπάρχει.

Μέσω του ΑΟΦΑ εκεί έχουμε πολύ δουλειά και εκεί θεωρώ πως πρέπει να εστιάσουμε κάθε προσπάθεια. Καλή η ψυχαγωγία αλλά κάποτε πρέπει να λύσουμε βασικά θέματα του χόμπυ μας.

Αποσυνδεδεμένος altsam

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #87 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 19:45:29 μμ »

Για να έχει το αεροβόλο μας διόπτρα, πρέπει να να το δηλώσουμε ως (αεροβόλο) όπλο σκοποβολής. Ως όπλο σκοποβολής, είναι απαραίτητο να διαθέτουμε άδεια κατοχής τέτοιου όπλου (άρ.7 παρ. 2ε).

Όλα σωστά !! εκτός από αυτό !! αεροβόλο όπλο σκοποβολής δεν θέλει άδεια κατοχής (αρ 2 ΦΕΚ 4325/99). Ούτε το δηλώνεις πουθενά ως αεροβόλο όπλο σκοποβολής.

Όσοι έχετε δει άδεια για διόπτρα (ή έχετε σχετική άδεια) θα ξέρετε ότι μόνο τα πυροβόλα όπλα και οι διόπτρες μπαινουν στο δελτίο κατοχής...όχι τα αεροβόλα

Αποσυνδεδεμένος sixoremenos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #88 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 19:47:20 μμ »
Το οικιακό είναι όντως ένα θέμα αλλά ισχύει και άλλη νομοθεσία παράλληλα. Η οικία καθενός είναι μέρος που δεν ασκεί έλεγχο κάποιος τυχαία, παρά μόνο με Εισαγγελική παραγγελία... άρα υπάρχει μόνο για να υπάρχει.


Εγώ όμως που σκοπεύω τενεκεδάκια μέσα στο χώρο μου (και σε απόσταση τουλάχιστον 500m από γειτονικά σπίτια), αισθάνομαι παράνομος...

Αποσυνδεδεμένος sixoremenos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
Απ: Μήπως είμαστε όλοι παράνομοι;
« Απάντηση #89 στις: 20 Οκτωβρίου, 2013, 19:52:13 μμ »

Για να έχει το αεροβόλο μας διόπτρα, πρέπει να να το δηλώσουμε ως (αεροβόλο) όπλο σκοποβολής. Ως όπλο σκοποβολής, είναι απαραίτητο να διαθέτουμε άδεια κατοχής τέτοιου όπλου (άρ.7 παρ. 2ε).

Όλα σωστά !! εκτός από αυτό !! αεροβόλο όπλο σκοποβολής δεν θέλει άδεια κατοχής (αρ 2 ΦΕΚ 4325/99). Ούτε το δηλώνεις πουθενά ως αεροβόλο όπλο σκοποβολής.

Όσοι έχετε δει άδεια για διόπτρα (ή έχετε σχετική άδεια) θα ξέρετε ότι μόνο τα πυροβόλα όπλα και οι διόπτρες μπαινουν στο δελτίο κατοχής...όχι τα αεροβόλα

Γι αυτό και είχα τον όρο αεροβόλο εντός παρενθέσεων. Επειδή ο Ν2168/93 δεν αναφέρει επακριβώς αυτόν τον όρο και συνεπώς ίσως αρχικά να μην υπήρχε πρόβλεψη. Ίσως η πρόβλεψη να ήρθε με το Ν4325/99 που αναφέρεις. Μάλλον θα πέσει μελέτη απόψε...