Αποστολέας Θέμα: Κοντάκι Diana 34  (Αναγνώστηκε 5488 φορές)

Αποσυνδεδεμένος giorgosp

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 264
Κοντάκι Diana 34
« στις: 21 Ιανουαρίου, 2014, 18:20:15 μμ »
Καλησπέρα κύριοι. Μετά από σχετική μελέτη χθες βράδι μεταξύ άλλων είπα να ασχοληθώ με το κοντάκι του Diana.
Ήταν πολύ γυαλιστερό σαν έπιπλο της γιαγιάς, αλλά θαμπό πίσω γιατί αυτός που το είχε πριν από μένα του είχε βάλει ένα καμουφλάζ κάλυμα, και φυσικά ήταν γεμάτο γρατζουνιές και χτυπηματάκια σε αρκετά σημεία.
Στην τελική ότι και να πάθει 80 ευρώ κάνει από γερμανία καινούριο του 38.
Λοιπόν πήρα ένα διαβρωτικό βερνικιών και με πινέλο το πασάλειψα όλο.
Μετά από 15 λεπτά φούσκωσε το βερνίκι και άρχισα το τρίψιμο με σπάτουλα αλλά προσεκτικά μη το γρατσουνίσω.
Διαδικασία για φυλακόβιους αλλά από κάτω από το σκοτεινό και μονόχρωμο σκούρο γυαλιστερό βερνίκι ξεπήδησαν τα υπέροχα νερά του ξύλου.
Μαζί βέβαια και διάφορες ατέλειες που εξηγούν γιατί τα βουτάνε στα σκούρα χρώματα και στόκους πριν τα βάψουν.
Επόμενο βήμα τρίψιμο με 600 ντουκόχαρτο μετά με 800 και τέλος με 1000
Τώρα πια γυαλίζει χαιδεύοντας το και έχει απόχρωση πραγματικού ξύλου (καρυδιάς?)
Έχω ένα Teak Oil που είχα αγοράσει από ΙΚΕΑ για τους μασίφ ξύλινους πάγκους της κουζίνας μου και το πέρασα ήδη ένα χέρι όπως φαίνεται στις φωτό. Στέγνωμα αύριο, τρίψιμο πάλι με συρματάκι κουζίνας και μετά δεύτερο χέρι.. Κάθε μέρα Χ2 φορές μέχρι τα 5-6 χέρια.. Το Teak oil στεγνώνει πολύ γρήγορα ευτυχώς.
Μια ερώτηση στους έμπειρους. Στα σημεία που βλέπω χαρακιές να περάσω ξυλόστοκο ; Δε θέλω να περάσω όμως κάποιο χρώμα ή βερνίκι πέρα του Teak oil.

https://www.dropbox.com/sh/as9tivr4eci3qdi/gz3oQiJgq_
Cool is the rule.
----------------------------------------
Weihrauch HW77 .177 laminate
Cometa Lynx V5 .22 / blue

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 7114
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Κοντάκι Diana 34
« Απάντηση #1 στις: 21 Ιανουαρίου, 2014, 18:44:51 μμ »
Καποτε ειχα δει ενα ειδος στοκου που εμοιαζε σαν διαφανη σιλικονη και στοκαριζαν ατελειες σε κοτερο για να το βερνικωσουν στην συνεχεια. Δεν ξερω πως το ζητας ομως αυτο το πραγμα, ισως να ρωτησεις σε μαγαζι που εμπορευεται τετοια πραγματα να σε κατατοπισουν.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: Κοντάκι Diana 34
« Απάντηση #2 στις: 21 Ιανουαρίου, 2014, 20:29:52 μμ »
Καποτε ειχα δει ενα ειδος στοκου που εμοιαζε σαν διαφανη σιλικονη και στοκαριζαν ατελειες σε κοτερο για να το βερνικωσουν στην συνεχεια. Δεν ξερω πως το ζητας ομως αυτο το πραγμα, ισως να ρωτησεις σε μαγαζι που εμπορευεται τετοια πραγματα να σε κατατοπισουν.
Καποιοι στοκαρουν με Ξυλοκολα και ροκανιδι απο το ιδιο το ξυλο(ροκανιδια που περισσευουν απο το τριψιμο του κοντακιου)
οταν στεγνωσει η ξυλοκολα γινεται διαφανη και μαζι με το ροκανιδι που εχει την ιδια αποχρωση το γιαλοχαρταρουν μετα και δεν φαινεται τιποτα..

Υ Γ
Εννοειται πριν περασεις Βερνικι....

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Κοντάκι Diana 34
« Απάντηση #3 στις: 21 Ιανουαρίου, 2014, 20:46:25 μμ »
Από όσο μπορώ να δω από τις φωτό, το ξύλο έχει ακόμα το χρώμα με το οποίο είχε βαφτεί. Μάλλον θα χρειαστεί ακόμα περισσότερο τρίψιμο για να αφαιρεθεί και αυτό πριν περαστεί με τα όποια λάδια.

Για τις ατέλειες, αφού τρίψεις καλά μέχρι να μέινει καθαρό ξύλο, μαζέυεις τη σκόνη του ξύλου που θα προκύψει από το τρίψιμο και την χρησιμοποιείς μαζί με το λάδι  ;)
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος blackxx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 961
Απ: Κοντάκι Diana 34
« Απάντηση #4 στις: 21 Ιανουαρίου, 2014, 20:54:51 μμ »
Γιώργο έχω την εντύπωση ότι οι χαρακιές φαίνονται γιατί ξεκίνησες με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο που δεν μπόρεσε να τις σβήσει.
Τώρα ή θα ξαναπιάσεις από την αρχή τα γυαλόχαρτα ξεκινώντας από 120 και καταλήγοντας σε 1000 προοδευτικά ή θα τις αφήσεις να φαίνονται για "χαρακτήρα".
Η γνώμη μου είναι να μην στοκάρεις γιατί ότι υλικό και να χρησιμοποιήσεις δεν θα "πίνει" μετά το ίδιο με το υπόλοιπο ξύλο και θα φαίνεται σαν μπάλωμα.
Δέξου λοιπόν τον "χαρακτήρα" από τις γρατζουνιές ή πιάσε τα γυαλόχαρτα από την αρχή.

***Φιλική γνώμη πάντα, δεν ξέρω εάν έχει κανείς καμμιά άλλη ιδέα.***

(Ώπ με πρόλαβε ο Νικόλας)
Η χαρά σε έναν αγώνα είναι η διάκριση .............
Το ώφελος σε έναν αγώνα είναι να εντοπίσεις λάθη και να κάνεις κάτι γιαυτά .............
Αλλιώς η χαρά θα είναι πρόσκαιρη .............

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: Κοντάκι Diana 34
« Απάντηση #5 στις: 21 Ιανουαρίου, 2014, 20:59:15 μμ »
Γιώργο έχω την εντύπωση ότι οι χαρακιές φαίνονται γιατί ξεκίνησες με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο που δεν μπόρεσε να τις σβήσει.
Τώρα ή θα ξαναπιάσεις από την αρχή τα γυαλόχαρτα ξεκινώντας από 120 και καταλήγοντας σε 1000 προοδευτικά ή θα τις αφήσεις να φαίνονται για "χαρακτήρα".
Η γνώμη μου είναι να μην στοκάρεις γιατί ότι υλικό και να χρησιμοποιήσεις δεν θα "πίνει" μετά το ίδιο με το υπόλοιπο ξύλο και θα φαίνεται σαν μπάλωμα.
Δέξου λοιπόν τον "χαρακτήρα" από τις γρατζουνιές ή πιάσε τα γυαλόχαρτα από την αρχή.

***Φιλική γνώμη πάντα, δεν ξέρω εάν έχει κανείς καμμιά άλλη ιδέα.***

(Ώπ με πρόλαβε ο Νικόλας)
+1

Αποσυνδεδεμένος mark 6,35

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 218
Απ: Κοντάκι Diana 34
« Απάντηση #6 στις: 21 Ιανουαρίου, 2014, 23:12:09 μμ »
το ξυλο δεν εχει τριφτει ακομα πληρως αγαπητε φιλε
 :)
το τονερ.. ειναι ακομα επανω στην οξια.
τωρα να πω ενα μικρο μυστηκο για βαθουλωματα περισσοτερο αλλα κανει και μερικες φορες το κατι τις του και σε μετριες χαρακιες ( αλλο παθαινει το ξυλο απ την χαρακια..αλλο απο το βαθουλωμα)
 βαζουμε λοιπον μια υγρη πετσετα πανω στην λαβωματια,,,και μετα με ενα ηλ σηδερο σιδερωνουμε τοπικα ,,,η ζεστη και ο ατμος...ανεβαζουν τις ινες του ξυλου. αν νομιζουμε οτι αντεχει  και αλλο το επαναλαμβανουμε  αλλη μια φορα.ακομα και παραπανω.. μεχρι να δουμε αποτελεσμα που μας αρεσει.
αφηνουμε το ξυλο μετα να στεγνωσει καλα!!!!! και γυαλοχαρταρουμε....
το αποτελεσμα ειναι φανταστικο..
 βασικα κερδιζουμε 90% χρονο γυαλοχαρταρισματος..γιατι μ αυτη την τεχνικη.. κατεβασουμε μια μικρη εξοχη του ξυλου..( η μεθοδος αυτη..ανεβαζει τις πιεσμενες ινες προς τα πανω..)και δεν εχουμε να κατεβασουμε ολοκληρη την επιφανεια γυρο ατο το βαθουλωμα
.....απλα επειδη ειναι ηδη λαβωμενες ενεβαινουν σε μεγαλητερο βαθμο λογο του φουσκωματος απο τον ατμο..απο τις αδελφουλες τους.που ειναι ακομα σε υγεια...
.. με αποτελεσμα..μια πιο γρηγορη και ποιοτικοτερη επαναφορα των ξυλων.
 γινετε και  απ ευθειας σε ξυλα που εχουν οιλ φινις...χωρις να γυαλοχαρταρουμε καθολου!!!!!!!!!!απλά μετα στο σημειο που θερμαναμε με τον ατμο..εχει φιγει η γυαλαδα του λαδιου...ενα λοιπον περαμσατακι λαδακι τοπικα...και τελος.....
τις τεχνικες αυτες τις εχω κανει..σε πολλες περιπτωσεις...τοσο ελαφρες..αλλο τοσο και σε βαργιες σαβουρδες..( εχω κανει τετοιες.. δυο σε οπλα... ::)) με αποτελεσματα θεαματικοτατα..

Αποσυνδεδεμένος giorgosp

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 264
Απ: Κοντάκι Diana 34
« Απάντηση #7 στις: 22 Ιανουαρίου, 2014, 16:51:42 μμ »
Κύριοι να είστε καλά όλοι για τις απαντήσεις και συμβουλές... θα πιάσω να το περάσω ιαπό την αρχή γυαλόχαρτα ξεκινώντας από παχύτερο. Ξεκίνησα με 600. Το θα κάνω και το κόλπο με την πετσέτα / σίδερο και βλέπουμε.. :)

 



Sent from my iPhone using Tapatalk
Cool is the rule.
----------------------------------------
Weihrauch HW77 .177 laminate
Cometa Lynx V5 .22 / blue

Αποσυνδεδεμένος NEKFJR

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 134
Απ: Κοντάκι Diana 34
« Απάντηση #8 στις: 22 Ιανουαρίου, 2014, 16:57:25 μμ »
Κάτσε,περνάω απ'το σπίτι και φέρνω και το τροχάκι.... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: Κοντάκι Diana 34
« Απάντηση #9 στις: 22 Ιανουαρίου, 2014, 17:14:46 μμ »
Κύριοι να είστε καλά όλοι για τις απαντήσεις και συμβουλές... θα πιάσω να το περάσω ιαπό την αρχή γυαλόχαρτα ξεκινώντας από παχύτερο. Ξεκίνησα με 600. Το θα κάνω και το κόλπο με την πετσέτα / σίδερο και βλέπουμε.. :)

 



Sent from my iPhone using Tapatalk

το κολπο με την πετσετα γινεται ευκολοτερα με ενα μπρικι νερο και λιγο αλουμινοχαρτο  ;)

αλλα λιγο πολυ τα εχουμε πει αυτα εδω :
http://aerovolo.gr/forum/index.php/board,43.0.html
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος fragkiskos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
Απ: Κοντάκι Diana 34
« Απάντηση #10 στις: 22 Ιανουαρίου, 2014, 19:56:14 μμ »
Καποτε ειχα δει ενα ειδος στοκου που εμοιαζε σαν διαφανη σιλικονη και στοκαριζαν ατελειες σε κοτερο για να το βερνικωσουν στην συνεχεια. Δεν ξερω πως το ζητας ομως αυτο το πραγμα, ισως να ρωτησεις σε μαγαζι που εμπορευεται τετοια πραγματα να σε κατατοπισουν.
Καποιοι στοκαρουν με Ξυλοκολα και ροκανιδι απο το ιδιο το ξυλο(ροκανιδια που περισσευουν απο το τριψιμο του κοντακιου)
οταν στεγνωσει η ξυλοκολα γινεται διαφανη και μαζι με το ροκανιδι που εχει την ιδια αποχρωση το γιαλοχαρταρουν μετα και δεν φαινεται τιποτα..

Υ Γ
Εννοειται πριν περασεις Βερνικι....[/ quote ]

Σήμερα ρώτησα  τον καλύτερο λουστραδόρο της πιάτσας στον χώρο των κοτέρων (Ινδός γκουρού) και συγκεκριμένα διαβάζοντας για διάφανο στόκο κλπ περιορίστηκα να ρωτίσω μονο σε αυτό το θέμα .
Απάντηση του Ινδού λουστραδόρου : Ναι υπάρχει διάφανη ρητίνη στην Ελλάδα ,είναι ολλανδική της εταιρίας Epifanes γνωστή στα μαγαζιά με είδη κότερων,η διαδικασία είναι  : Υλικό ρευστό 2 συστατικών,αναμιγνύουμε πολύ λίγο οριζοντιώνουμε την επιφάνεια να μην τρέξει και στάζουνε σταγόνα στο βαθούλωμα να γεμίσει , και αφού στεγνώσει επαναλαμβάνουμε την ίδια διαδικασία μέχρι να γεμίσει τελείως, κατόπιν το τρίβουμε σαν απλό στόκο να έρθει εκεί που πρέπει (επίπεδο) περίπου 2 ημέρες χρειάζονται αν είναι βαθιά χτυπήματα...ΑΥΤΑΑΑΑΑ

Αποσυνδεδεμένος giorgosp

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 264
Απ: Κοντάκι Diana 34
« Απάντηση #11 στις: 22 Ιανουαρίου, 2014, 20:22:09 μμ »
Και μετά από προσεκτική παρατήρηση... Η ανακάλυψη!  ::) ::) ::) ::)

https://www.dropbox.com/sh/z417tve1x1llfo3/wxQ91ZmZs4

Cool is the rule.
----------------------------------------
Weihrauch HW77 .177 laminate
Cometa Lynx V5 .22 / blue

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Απ: Κοντάκι Diana 34
« Απάντηση #12 στις: 22 Ιανουαρίου, 2014, 21:05:54 μμ »
Θα ηταν αγενεια να μην πω και εγω κατι.Γιωργο οντως το κοντακι για οξια ειναι παρα πολυ ωραιο :o και θα ηταν κριμα αν δεν το περιποιηθεις.Και για να γινει αυτο πρεπει να το τριψεις σε σημειο να φανει το ασπρο χρωμα της οξιας(φυσικο)οπωσδηποτε.Με αυτο το τροπο θα φυγουν πολλες ''ελαφριες''γρατσουνιες, οσο για τις ποιο βαθιες μπορεις να κανεις αυτο με το σιδερο που ειπαν και τα παιδια ποιο πανω.Σε σημεια που θα χρειαστει στοκαρισμα οτι και να βαλεις φιλε μου θα φαινεται....εστω και λιγο.Τα ραγισματα που ειδες μπορεις να τα ανοιξεις λιγο και να τα ποτησεις ατλακολ κρυσταλιζε ταχειας πηξεως, υπαρχουν και αλλες κολες δυο συστατικων πολυ καλες.Αφου γινουν ολες οι αβαριες(κωληματα,στοκαρισματα)θα αρχισεις το τριψιμο(εγω προσωπικα ξεκινω απο 80αρι και φτανω εως 600αρι)και σε καθε ενδιαμεσο νουμερο περνω νερο με ενα σφουγγαρι πριν προχωρισω στο επομενο.Αν δεν το θελεις σε φυσικο οξιας το περνας με κασια καρυδιας μεχρι στο σημειο που το θελεις και μετα διαλεγεις βερνικι η λινελαιο η GLOUSIL.Το τελευταιο βγαινει σε πολλες αποχρωσεις και γινεται και πολυ ωραιο και με λιγα χερια.Το λινελαιο δεν θα σου δωσει κατι ιδιαιτερο γιατι ειναι οξια και θα χρειστει και πολλα χερια.Το βερνικι σε ματ,σατινε η γυαλιστερο ειναι και το ποιο ευκολο και ποιο γρηγορο.
Ελπιζω να μην σε μπερδεψα ποιο πολυ.
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος giorgosp

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 264
Απ: Κοντάκι Diana 34
« Απάντηση #13 στις: 23 Ιανουαρίου, 2014, 11:32:59 πμ »
Θα ηταν αγενεια να μην πω και εγω κατι.Γιωργο οντως το κοντακι για οξια ειναι παρα πολυ ωραιο :o και θα ηταν κριμα αν δεν το περιποιηθεις.Και για να γινει αυτο πρεπει να το τριψεις σε σημειο να φανει το ασπρο χρωμα της οξιας(φυσικο)οπωσδηποτε.Με αυτο το τροπο θα φυγουν πολλες ''ελαφριες''γρατσουνιες, οσο για τις ποιο βαθιες μπορεις να κανεις αυτο με το σιδερο που ειπαν και τα παιδια ποιο πανω.Σε σημεια που θα χρειαστει στοκαρισμα οτι και να βαλεις φιλε μου θα φαινεται....εστω και λιγο.Τα ραγισματα που ειδες μπορεις να τα ανοιξεις λιγο και να τα ποτησεις ατλακολ κρυσταλιζε ταχειας πηξεως, υπαρχουν και αλλες κολες δυο συστατικων πολυ καλες.Αφου γινουν ολες οι αβαριες(κωληματα,στοκαρισματα)θα αρχισεις το τριψιμο(εγω προσωπικα ξεκινω απο 80αρι και φτανω εως 600αρι)και σε καθε ενδιαμεσο νουμερο περνω νερο με ενα σφουγγαρι πριν προχωρισω στο επομενο.Αν δεν το θελεις σε φυσικο οξιας το περνας με κασια καρυδιας μεχρι στο σημειο που το θελεις και μετα διαλεγεις βερνικι η λινελαιο η GLOUSIL.Το τελευταιο βγαινει σε πολλες αποχρωσεις και γινεται και πολυ ωραιο και με λιγα χερια.Το λινελαιο δεν θα σου δωσει κατι ιδιαιτερο γιατι ειναι οξια και θα χρειστει και πολλα χερια.Το βερνικι σε ματ,σατινε η γυαλιστερο ειναι και το ποιο ευκολο και ποιο γρηγορο.
Ελπιζω να μην σε μπερδεψα ποιο πολυ.

Καλώς τους "επαγγελματίες" του είδους!
Ηρακλή δε σου κρύβω πως κι εμένα αυτό που βγήκε από μέσα με εντυπωσίασε! Είναι υπέροχα τα νερά του! Επίσης τώρα με τρίψιμο από 600-800-1000-ατσαλόμαλο και 2 περάσματα με το teak oil αν το χαιδέψεις είναι απλά απερίγραπτο.. Κοίταζα να αγοράσω καινούριο αλλά μάλλον έχουν αλλάξει ξύλο και δε μου γέμισε το μάτι..
Όπως είπα και παραπάνω θα ξεκινήσω τα τριψίματα από την αρχή και θα παίξω και με την κόλλα. Κι όσο αντέξει..
Το σημαντικότερο είναι ότι η διαδικασία μου αρέσει πάρα πολύ και για πρώτη φορά είναι ένα καλό "σχολείο" το συγκεκριμένο κοντάκι.
Αξίζει πάντως γιατί το συγκεκριμένο 34ρι ρίχνει απλά απίστευτα μετά τις εσωτερικές επεμβάσεις του πράγμα που μπορεί να επιβεβαιώσει και ο NEKFJR που το ...χούφτωσε στο σκοπευτήριο.. Κοφτό, ξερό, ελάχιστη ανάκρουση και από σίδερα το όπλο είναι σχεδόν καινούριο. Χρηματοκιβώτιο. 830fps με τα FTT με 5-8 πόδια απόκλιση.  ;D ;D ;D
Να είσαι καλά!
Cool is the rule.
----------------------------------------
Weihrauch HW77 .177 laminate
Cometa Lynx V5 .22 / blue