Γενικά > Εισαγωγή στον κόσμο του αεροβόλου

Τύποι βλημάτων

(1/13) > >>

ghostdog:
Γειά σας,

Σαν νέο μέλος στο forum έχω και εγώ τις απορίες μου (γιατί μπαμπά?) ;D

Θα ήθελα να μάθω περισότερα για τους διάφορους τύπους βλημάτων όπως για παράδειγμα,
ποιά η διαφορά στη συμπεριφορά του ίδιου μοντέλου όπλου σε 4,5 και σε 5,5 mm πέρα από την ταχύτητα βολής;
ποιά η διαφορά των πλακέ από τα μυτερά βλήματα;
ποιες οι (θεωρητικές) διαφορές των διαφόρων τύπων βλημάτων (ΒΒ, pellets κλπ) και για ποιά χρήση συνιστάται ο κάθε τύπος;


SaW:
καλη ερωτηση, θελω και γω να μαθω ;)

sundaze643:

--- Παράθεση από: ghostdog στις 02 Οκτωβρίου, 2008, 16:40:06 μμ ---Γειά σας,

Σαν νέο μέλος στο forum έχω και εγώ τις απορίες μου (γιατί μπαμπά?) ;D

Θα ήθελα να μάθω περισότερα για τους διάφορους τύπους βλημάτων όπως για παράδειγμα,
ποιά η διαφορά στη συμπεριφορά του ίδιου μοντέλου όπλου σε 4,5 και σε 5,5 mm πέρα από την ταχύτητα βολής;
ποιά η διαφορά των πλακέ από τα μυτερά βλήματα;
ποιες οι (θεωρητικές) διαφορές των διαφόρων τύπων βλημάτων (ΒΒ, pellets κλπ) και για ποιά χρήση συνιστάται ο κάθε τύπος;




--- Τέλος παράθεσης ---
Γεια και χαρά σε σένα και στο άλλο παλικάρι...Καλώς ορίσατε,καλή διαμονή,περιήγηση και μπόλικο διάβασμα στα πολλά ενδιαφέροντα θέματα..

Απ'όσο γνωρίζω ένα όπλο στα 5,5 από το αντίστοιχο σε 4,5,έχει μικρότερη ταχύτητα βολής,μικρότερο βεληνεκές αλλά δεν επιρεάζετε τόσο το βλήμμα από άλλους παράγοντες,πχ αέρας,λόγο του βάρους του..έτσι σίγουρα μπορείς να έχεις καλύτερη ευθυβολία σε μια μια μέση απόσταση με αέρα απότι θα είχες με το 4,5.

Τα πλακέ βλήμματα ή αλλιώς wadcutter,χρησημοποιούντε κυρίως για σκοποβολή στο χαρτί(σε στόχους).Το πλακέ βλημμα,όταν έρθει σε επαφή με τον στόχο,δεν τον τρυπάει αλλά τον κόβει με αποτέλεσμα να έχεις μια ομοιόμορφη τρύπα και συνεπώς πιο έγκυρη μέτρηση βαθμών.Το μυτερό βλήμμα το σχίζει το χαρτί ανομοιόμορφα,σίγουρα όμως έχει καλύτερη διάτρηση σε μια πιο σκληρή επιφάνεια.Προσωπικά τα μυτερά τα έχω για πέταμα διότι δεν έχω καλή ευθυβολία.Προτίμησε αν θες τα πομπέ αν και καλό είναι να κάνεις δοκιμές και να καταλήξεις μόνος σου σε κάποιο βλήμμα.Να ξέρεις πως όλα τα βλήμματα έχουν άλλη συμπεριφορά στα 10μ,άλλη στα 25 και άλλη στα 60..Ανάλογα τι ζητάς εσύ λοιπόν.Επίσεις μεγάλο ρόλο παίζει και το βάρος του βλήμματος,διαμέτρημα κτλ.

BB's λέγοντε οι ατσάλινες μπιλλίτσες,όπου χρησιμοποιούντε κυρίως σε πιστόλι,αλλά λόγο της λείας κάνης όπου έχει το πιστόλι(συνήθως όσα ρίχνουν bbs έχουν και λεία κάνη),η ακρίβεια τους είναι τραγική.
Pellets ονομάζοντε όλα τα μολυβινα βλημματάκια,όπου χρησημοποιούντε σε όπλα(αεροβόλα) με ραβδωτές κάνες και έχουν πολύ καλύτερη ακρίβεια από τα bb's.

Φιλικά,Μάριος.

destro:
Καλυτερα να χρησιμοποιης πομπε γενικως, τοσο σε κοντινες οσο και σε μακρινες αποστασεις, ειτε με πιστολι ειτε με τυφεκιο. Τα πλακε πολλες φορες, ειδικα σε κοντινες αποστασεις, σκιζουν ασχημα το χαρτι ενω τα μυτερα καλο ειναι να τα αποφευγεις κυριως σε μακρινες αποστασεις καθως χανουν ευκολα την ευθυβολια τους.
Για εμενα τα πομπε ειναι η καλυτερη λυση γενικως, ανεξαρτητου διαμετρηματος και χρησης, παρ'οτι και εγω αρχικα χρησιμοποιουσα συνηθως πλακε για το πιστολι.
Ειχα φτιαξει και ενα ειδικο θεμα για αυτο το ζητημα με ψηφοφορια. Ριξε μια ματια εδω:  http://aerovolo.gr/forum/index.php?topic=499.0

sundaze643:

--- Παράθεση από: destro στις 06 Οκτωβρίου, 2008, 00:34:47 πμ ---Καλυτερα να χρησιμοποιης πομπε γενικως, τοσο σε κοντινες οσο και σε μακρινες αποστασεις, ειτε με πιστολι ειτε με τυφεκιο. Τα πλακε πολλες φορες, ειδικα σε κοντινες αποστασεις, σκιζουν ασχημα το χαρτι ενω τα μυτερα καλο ειναι να τα αποφευγεις κυριως σε μακρινες αποστασεις καθως χανουν ευκολα την ευθυβολια τους.
Για εμενα τα πομπε ειναι η καλυτερη λυση γενικως, ανεξαρτητου διαμετρηματος και χρησης, παρ'οτι και εγω αρχικα χρησιμοποιουσα συνηθως πλακε για το πιστολι.
Ειχα φτιαξει και ενα ειδικο θεμα για αυτο το ζητημα με ψηφοφορια. Ριξε μια ματια εδω:  http://aerovolo.gr/forum/index.php?topic=499.0


--- Τέλος παράθεσης ---
Μήπως μπερδεύεσε?Τα πλακέ σχίζουν άσχημα το χαρτί??Για αυτή την δουλειά είναι τα wad-cutter!!Όλα τα άλλα το σχίζουν πολύ χειρότερα...!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση