Αποστολέας Θέμα: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)  (Αναγνώστηκε 51125 φορές)

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #75 στις: 27 Απριλίου, 2015, 15:05:34 μμ »
Καλά τα λές, αλλά δεν έχεις την περιέργεια να δείς πως συμπεριφέρεται το 95-άρι σε 5,5;;

Και σε 6,35;  (παρεμπιπτόντως είναι εξαιρετικό!!)
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος Karizma

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #76 στις: 27 Απριλίου, 2015, 15:16:37 μμ »
Έχω το 97αρι και στα δυο γνωστά διαμετρηματα και ειμαι κατι παραπανω απο υπερευχαριστημένος και απο τα δυο!!! :)

Το 95αρι ειναι εξίσου καλο οπλο και για περισσότερες δουλειες(ανοιχτα ή χρήση οπτικού),αλλα δεν θελω να το παρω παλι σαν οπλο!!! Βέβαια μπορω να αγοράσω κάννη μονο,αλλα θελω το κατι διαφορετικο!!! ;)

Πάντως ενώ ακούγονταν πολλα για θέματα ευστοχίας των καννων της Weihrauch σε 5,5 διαμετρημα,εμένα που έκατσε υπερβολικά καλα!!! Και παρόλο που δεν ειμαι λάτρης της δύναμης στα αεροβολα ελατηριου,το 97αρι μου στα 13,8-13,9 ποδολιβρα λειτουργεί άψογα!!!

Αν ειχα 95αρι σε 5,5 δεν θα το ειχα τόσο ψηλα σε δύναμη για κανενα λόγο... Θα το δοκίμαζα κοντα στις 11 ποδολιβρες!!! ;)
Diana 75 HV T01
AA TX200 MK3 4,5mm
Weihrauch HW35E 4,5mm
Weihrauch HW95 Luxus 4,5mm
Weihrauch HW97KT 4,5mm
Weihrauch HW97K Laminate 5,5mm

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #77 στις: 27 Απριλίου, 2015, 17:28:51 μμ »
Περί δικαιολογιών είχα γράψει παλαιότερα: http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,6484.msg163495.html#msg163495

Οπότε αγαπητέ Δημήτρη, αφού έχεις δύο 97-άρια, τώρα μπορείς να πάρεις και ένα 77-άρι σε 6,35 για να έχεις και τη δυνατότητα των ανοιχτών σκοπευτικών, αλλά και ένα 77Κ σε 5,0 ώστε να πιάσεις όλα τα ενδοχόμενα....  :D :D :D :D
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος Karizma

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #78 στις: 27 Απριλίου, 2015, 17:29:55 μμ »
Περί δικαιολογιών είχα γράψει παλαιότερα: http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,6484.msg163495.html#msg163495

Οπότε αγαπητέ Δημήτρη, αφού έχεις δύο 97-άρια, τώρα μπορείς να πάρεις και ένα 77-άρι σε 6,35 για να έχεις και τη δυνατότητα των ανοιχτών σκοπευτικών, αλλά και ένα 77Κ σε 5,0 ώστε να πιάσεις όλα τα ενδοχόμενα....  :D :D :D :D

Να χουμε να χαλαμε!!!  :D :D :D :D :D
Diana 75 HV T01
AA TX200 MK3 4,5mm
Weihrauch HW35E 4,5mm
Weihrauch HW95 Luxus 4,5mm
Weihrauch HW97KT 4,5mm
Weihrauch HW97K Laminate 5,5mm

Αποσυνδεδεμένος vampeyes

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 129
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #79 στις: 27 Απριλίου, 2015, 18:21:41 μμ »
σας τοχω δειξει το 95αρι μου; οχι; οριστε λοιπον μια φωτο , παρατηρηστε το κοντακι δεν μοιαζει με τα αλλα 95αρια ουτε και με τα αλλα λουξους!! εχει ομορφες ψαθες και ομορφο φινιρισμα , το ξυλομε μπερδευει λιγο δεν το εχω ξαναδει ,και αν εχω δει ξυλα στην ζωη μου λογω μαχαιροποιιας!!! τα νερα του ειναι κατι αναμεσα σε οξια και δρυ!!! ξερει κανεις περι τινος προκειται;;










Οξιά είναι Χάρη και το 80ρι και το 97ρι μου ακριβός τα ιδία νερά έχουν (προσωπικά το κοντάκι  μου το πέρασα μερικές φορές με balistor και έγινε ακόμα ποιο όμορφο)
Guns dont hurt people. People hurt people

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΥΡΟΛΥΚΟΣ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #80 στις: 27 Απριλίου, 2015, 18:57:15 μμ »
δεν ξερω ρε παιδια εχω δει και εχω δει οξιες, αυτο δεν μοιαζει με καμια αλλη, εξον......και ειναι κομενο κοντρα νερα, και η φωτο το αδικει και δεν δειχνει λεπτομερειες,  παντως ο'τι και ναναι σαν οπλο γενικα ειναι εξαιρετικο, ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την ακριβεια του και γενικα τον ολο κυκλο λειτουργειας του, σημειωτεον το οπλο δεν εχει ανοιχτει ακομα, δουλευει αψογα και δεν σκοπευω να το μαρ......σω ;D μεχρι να πιασω τις 2-3 χιλιαδες βολιδες.
το μονο (μελανο) σημειο του αν μπορω να το πω ετσι, ειναι οτι καθε 150 βολες περιπου λασκαρουν οι βιδες της σκανδαλης ,αλλα οσονουπω θα αντιμετωπιστει και αυτο με λιγη λοκταιτ,η δυναμη του τωρα βρισκεταιστα ιδανικα επιπεδα για μενα που μου αρεσουν οι μακρυνες βολες, ουτε αδυναμο για να μην φτανει αλλα ουτε και υπερβολικα δυνατο  με ο'τι αυτο συνεπαγεται, στα 25 μετρα που ειναι η πιο κοντινη αποσταση που ριχνω τις παει σχεδον τρυπα τρυπα ενω στα εκατο και λιγο παραπερα μπαινουν ολες σε μια περιοχη οσο ενα σπιρτοκουτο( με λογικες συνθηκες ανεμου εννοειται)παει εξαιρετικα τις JSB 8,44γκρεινς αλλα εγω προτιμω τις H&N FTT  στο ιδιο βαρος ειναι πιο καταστροφικες!!! αν καταλαβαινετε τι εννοω ;)υστερουν λιγο σε ευστοχια αλλα λιιιιιιιιγο πολυ λιγο απο τις τσεχικες
 μια στιβα τουβλα που βρισκονται καμια 25-30 μετρα απο το σπιτι μου σε μια γειτονικη οικοδομη τα εχω σακατεψει!!!!!χαχαχαχαχα
ετσι γιατι καλος και ο χαρτινος στοχος αλλα το αεροβολο δεν χωνευει την μονοτονια, και η διασκεδαση στο αεροβολο ειναι αυτο που λεμε κυριος παραγοντας, τουλαχιστον για μενα.
επισης ο γιατρος μου ειπε οτι οσοι πασχουν απο αυτη την ασθενεια την οξεια αεροβολιτιδα ενδεικνηται να αλλαζουν συνεχως οπλα, στοχους, αποστασεις, ακομα και τακτικες , αλλιως ελλοχευει ο κινδυνος να πεσουν σε βαθια καταθλιψη, με τραγικες συνεπειες ;D ;D 

Αποσυνδεδεμένος xarris32

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 150
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #81 στις: 27 Απριλίου, 2015, 19:07:07 μμ »
Για τα τούβλα πάρε hn baracuda 10.3 γκραινς να τα κανεις θρύψαλα.για το χάρτη δοκίμασε και τα air arms που είναι 8➕ Κάτι γκραιν όχι τα express μπορεί να τα πάει και καλύτερα
wiehrauch hw 95 4.5
ΕΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ ΣΤΟ ΣΦΥΡΙ ΕΝΑ DATSUN ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ

Αποσυνδεδεμένος vampeyes

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 129
Απ: ΝΕΟΣ (στο χομπι οχι στην ηλικια)
« Απάντηση #82 στις: 28 Απριλίου, 2015, 01:25:29 πμ »
το μονο (μελανο) σημειο του αν μπορω να το πω ετσι, ειναι οτι καθε 150 βολες περιπου λασκαρουν οι βιδες της σκανδαλης ,αλλα οσονουπω θα αντιμετωπιστει και αυτο με λιγη λοκταιτ


Δεν θα λυθεί το «πρόβλημα» μόνο με οκτέτα θέλει πρώτα όλες οι βίδες, γκορβερ να κάνουν (μπάνιο) μέσα σε καθαρή βενζίνη αλλά και να καθαριστούν από τα λάδια από τους υποδοχείς των βιδών. Αν δεν αφαιρεθούν πρώτα τα γράσα λάδια ακόμα και με λοκταιτ το «πρόβλημα» θα ξανά παρουσιαστεί



Φιλικά Γιάννης
Guns dont hurt people. People hurt people