Αποστολέας Θέμα: Νέος στο αντικείμενο του αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 17081 φορές)

Αποσυνδεδεμένος zetas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
Νέος στο αντικείμενο του αεροβόλου
« στις: 18 Δεκεμβρίου, 2014, 23:35:53 μμ »
Καλησπέρα παίδες κι απο μένα! Με την σκοποβολή γενικώς τα χω καλά καθώς τα τελευταία χρόνια ασχολουμαι με την IPSC με πιστόλι.Έxω ένα tanfoglio stock2  9mm. Έχω μπεί στο τρυπάκι να αγοράσω αεροβόλο. Είμαι ήδη σε έρευνα εδώ και αρκετό καιρό αλλα η αλήθεια είναι πως έχω μπερδευτεί πολυ. Στο μυαλό μου το αεροβόλο ήταν κατι πιο απλό απ οτι ειναι στην πραγματικότητα!! Θα μπορούσα να σας πω οτι η σκοποβολή με πυροβόλα όπλα δεν είναι τόσο περιπλοκη για μενα. ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Δεκεμβρίου, 2014, 08:27:42 πμ από MASTORAS »

Αποσυνδεδεμένος ajax

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 399
Απ: Νέος στο αντικείμενο του αεροβόλου
« Απάντηση #1 στις: 18 Δεκεμβρίου, 2014, 23:47:27 μμ »
καλως ηρθες φιλε..

γνωμη μου , ενα ελατηρίου για αρχή (old time classic) και σιγα σιγα διαβαζοντας και μαθαίνοντας, καταλήγεις κ σε προσυμπιεσμενου αν θες..

καλό διάβασμα..

ολα ειναι θεμα ισορροπιας..

AA TX200 0.177
HW95 0.20
Slavia 631
Crosman 1760SE
Benjamin 392

Αποσυνδεδεμένος zetas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
Απ: Νέος στο αντικείμενο του αεροβόλου
« Απάντηση #2 στις: 18 Δεκεμβρίου, 2014, 23:52:26 μμ »
Έχει να πέσει πολύ μελέτη! ;D

Αποσυνδεδεμένος MASTORAS

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 7115
  • Πας μη Ελλην βαρβαρος
Απ: Νέος στο αντικείμενο του αεροβόλου
« Απάντηση #3 στις: 19 Δεκεμβρίου, 2014, 08:30:16 πμ »
Καλησπέρα παίδες κι απο μένα! Με την σκοποβολή γενικώς τα χω καλά καθώς τα τελευταία χρόνια ασχολουμαι με την IPSC με πιστόλι.Έxω ένα tanfoglio stock2  9mm. Έχω μπεί στο τρυπάκι να αγοράσω αεροβόλο. Είμαι ήδη σε έρευνα εδώ και αρκετό καιρό αλλα η αλήθεια είναι πως έχω μπερδευτεί πολυ. Στο μυαλό μου το αεροβόλο ήταν κατι πιο απλό απ οτι ειναι στην πραγματικότητα!! Θα μπορούσα να σας πω οτι η σκοποβολή με πυροβόλα όπλα δεν είναι τόσο περιπλοκη για μενα. ::)

Καλως ηρθες φιλε μου, ριξε μια ματια εδω: http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,6484.0.html  για να αποκομισεις μια γενικη εικονα και μετα αποφασιζεις.
Μην ξεχνας οτι το αεροβολο επιτρεπεται μονο για σκοποβολη βασει των νομων του κρατους.

ΑΟΦΑ

AA S400 MPR FT <<Ενδοξη Ελληνική Σημαία>>
HAMMERLI AR20 FT
FWB 603 pcp
AA S400 5,5
Diana 60 <<by blackxx>>
HW 77 4.5
Umarex 850pcp 4.5

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: Νέος στο αντικείμενο του αεροβόλου
« Απάντηση #4 στις: 22 Δεκεμβρίου, 2014, 18:40:47 μμ »
Kαλως ηρθες!
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΥΡΟΛΥΚΟΣ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
Απ: Νέος στο αντικείμενο του αεροβόλου
« Απάντηση #5 στις: 22 Δεκεμβρίου, 2014, 19:36:36 μμ »
Καλως ηλθες φιλε μου,  στο ιδιο μηκος κυματος κινουμαι και εγω καθοτι ενεργος σκοπευτης σταθερου στοχου στο πιστολι, αλλα το αεροβολο με ξανακερδισε,  επειδη οχι μονο ηταν η πρωτη μου επαφη με οπλα στην τρυφερη ηλικια μου, αλλα αν το δεις καθαρα σκοπευτικα ειναι μεγαλων απαιτησεων αθλημα, μετα ειναι και το κοστος των πυρομαχικων,  αλλα και η ευχερια προπονησης με το αεροβολο,  με το πιστολι τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα.
για το πρωτο μια αλανα η ενα χωραφι ειναι αρκετα συν δεκα ευρα για 500 σφαιρακια και ριχνεις μεχρι να σου ξεραθει το χερι,  ενω το πιστολι θες οπωσδηποτε σκοπευτηριο, αλλα και το κοστος πυρομαχικων δεν ειναι καθολου αμελητεο. Για να μην σου πω οτι ειναι και απειρως διασκεδαστικοτερο.
Χαρης

Αποσυνδεδεμένος despot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 634
  • You might be an Airgunner if ...
Απ: Νέος στο αντικείμενο του αεροβόλου
« Απάντηση #6 στις: 22 Δεκεμβρίου, 2014, 21:28:38 μμ »
Καλώς ήρθες,  καλή  διαμονή

Αποσυνδεδεμένος zetas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
Απ: Νέος στο αντικείμενο του αεροβόλου
« Απάντηση #7 στις: 29 Δεκεμβρίου, 2014, 22:02:14 μμ »
Καλως ηλθες φιλε μου,  στο ιδιο μηκος κυματος κινουμαι και εγω καθοτι ενεργος σκοπευτης σταθερου στοχου στο πιστολι, αλλα το αεροβολο με ξανακερδισε,  επειδη οχι μονο ηταν η πρωτη μου επαφη με οπλα στην τρυφερη ηλικια μου, αλλα αν το δεις καθαρα σκοπευτικα ειναι μεγαλων απαιτησεων αθλημα, μετα ειναι και το κοστος των πυρομαχικων,  αλλα και η ευχερια προπονησης με το αεροβολο,  με το πιστολι τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα.
για το πρωτο μια αλανα η ενα χωραφι ειναι αρκετα συν δεκα ευρα για 500 σφαιρακια και ριχνεις μεχρι να σου ξεραθει το χερι,  ενω το πιστολι θες οπωσδηποτε σκοπευτηριο, αλλα και το κοστος πυρομαχικων δεν ειναι καθολου αμελητεο. Για να μην σου πω οτι ειναι και απειρως διασκεδαστικοτερο.
Χαρης
H αληθεια ειναι πως το κοστος πυρομαχικων η διαδικασια ανανεωσεων αδειας και λειπα, ειναι ικανα να αποτρεψουν καποιον να ασχοληθει με το αθλημα αλλα και
παλι η μυρωδια του μπαρουτιου, ο υγιεις ανταγωνισμος με φιλους σκοπευτες ειναι τα κινητρα που υπαρχουν για να μην εγκαταληψω. παρ ολα αυτα και το αεροβολο εχει τις δικες του ομορφιες, βασικοτερο απ ολα ειναι οι μακρινες βολες μιας και το πιστολι ασχετα με τα grains και τα ftp που εχει δεν ενδεικνυτε για αποστασεις μεγαλυτερες των 25μ. Εχω σχεδον καταληξει σε οπλο και οταν το πιασω στα χερια μου θα δημοσιευσω φωτο και στοιχεια για να συλλεξω αποψεις καθως εδω μεσα υπαρχουν πραγματικοι γνωστες του αντικειμενου!

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΥΡΟΛΥΚΟΣ

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
Απ: Νέος στο αντικείμενο του αεροβόλου
« Απάντηση #8 στις: 30 Δεκεμβρίου, 2014, 16:11:40 μμ »
Φιλικα στο λεω μην κανεις το λαθος και παρεις καμια κινεζια, με 300+ παιρνεις ενα εξαιρετικο  weiraugh και δεν θα το μετανιωσεις ΠΟΤΕ!! αν σχεδιαζεις να παρεις ελατηριου για μακρινες βολες και εξαιρετικη ακριβεια τα μοντελα 77-97.
Αν θελεις την απολυτη δυναμη τοτε αναγκαστικα θα πας σε προσυμπιεσμενο, αλλα γι αυτα θα στα πουν αλλοι πιο εμπειροι

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Νέος στο αντικείμενο του αεροβόλου
« Απάντηση #9 στις: 30 Δεκεμβρίου, 2014, 16:20:58 μμ »
Φιλικα στο λεω μην κανεις το λαθος και παρεις καμια κινεζια, με 300+ παιρνεις ενα εξαιρετικο  weiraugh και δεν θα το μετανιωσεις ΠΟΤΕ!! αν σχεδιαζεις να παρεις ελατηριου για μακρινες βολες και εξαιρετικη ακριβεια τα μοντελα 77-97.
Αν θελεις την απολυτη δυναμη τοτε αναγκαστικα θα πας σε προσυμπιεσμενο, αλλα γι αυτα θα στα πουν αλλοι πιο εμπειροι


...και Αir Αrms ΤΧ, Prosport  ;)
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος vampeyes

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 129
Απ: Νέος στο αντικείμενο του αεροβόλου
« Απάντηση #10 στις: 30 Δεκεμβρίου, 2014, 16:35:49 μμ »
Για μακρινές αποστάσεις αλά και ακρίβεια αν θές να αποφύγεις το PCP κοίτα αυτά τα μωρά Hw90(Gus ram) Hw80(ελατήριο) και τα δυο σε 5,5
Guns dont hurt people. People hurt people

Αποσυνδεδεμένος xarris32

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 150
Απ: Νέος στο αντικείμενο του αεροβόλου
« Απάντηση #11 στις: 30 Δεκεμβρίου, 2014, 16:44:56 μμ »
Για μακρινές αποστάσεις αλά και ακρίβεια αν θές να αποφύγεις το PCP κοίτα αυτά τα μωρά Hw90(Gus ram) Hw80(ελατήριο) και τα δυο σε 5,5
πολύ ωραία και τα 2
wiehrauch hw 95 4.5
ΕΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ ΣΤΟ ΣΦΥΡΙ ΕΝΑ DATSUN ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ

Αποσυνδεδεμένος zetas

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
Απ: Νέος στο αντικείμενο του αεροβόλου
« Απάντηση #12 στις: 31 Δεκεμβρίου, 2014, 00:14:11 πμ »
Φιλικα στο λεω μην κανεις το λαθος και παρεις καμια κινεζια, με 300+ παιρνεις ενα εξαιρετικο  weiraugh και δεν θα το μετανιωσεις ΠΟΤΕ!! αν σχεδιαζεις να παρεις ελατηριου για μακρινες βολες και εξαιρετικη ακριβεια τα μοντελα 77-97.
Αν θελεις την απολυτη δυναμη τοτε αναγκαστικα θα πας σε προσυμπιεσμενο, αλλα γι αυτα θα στα πουν αλλοι πιο εμπειροι


...και Αir Αrms ΤΧ, Prosport  ;)

Καποτε ειχα παει στην Βουλγαρια (επειδη ζω κοντα στα συνορα) και αγορασα ενα κινεζικο (προφανως) αεροβολο 5,5 για χαβαλε με 30 ευρω μετα απο 5 ψοφιες βολες μπουκωσε το ψαξα το ψαξα ως που απ την τσατιλα μου το καψα στη σομπα, ετσι για να μου φανει καπου χρησιμο  ;D τωρα οσο για οπλο εχω καταληξει σε pcp γιατι δοκιμασα και κολλησα..

Αποσυνδεδεμένος mikesf

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 1476
Απ:
« Απάντηση #13 στις: 31 Δεκεμβρίου, 2014, 08:29:11 πμ »
Ψοφιες εννοείς χωρίς βληματακι;
Ανώνυμοι Αεροβολικοί

Αποσυνδεδεμένος sal4680461

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2460
  • One Man Cant Change World That's why I use spotter
Απ: Νέος στο αντικείμενο του αεροβόλου
« Απάντηση #14 στις: 31 Δεκεμβρίου, 2014, 15:29:12 μμ »
Καλως ηλθες φιλε μου,  στο ιδιο μηκος κυματος κινουμαι και εγω καθοτι ενεργος σκοπευτης σταθερου στοχου στο πιστολι, αλλα το αεροβολο με ξανακερδισε,  επειδη οχι μονο ηταν η πρωτη μου επαφη με οπλα στην τρυφερη ηλικια μου, αλλα αν το δεις καθαρα σκοπευτικα ειναι μεγαλων απαιτησεων αθλημα, μετα ειναι και το κοστος των πυρομαχικων,  αλλα και η ευχερια προπονησης με το αεροβολο,  με το πιστολι τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα.
για το πρωτο μια αλανα η ενα χωραφι ειναι αρκετα συν δεκα ευρα για 500 σφαιρακια και ριχνεις μεχρι να σου ξεραθει το χερι,  ενω το πιστολι θες οπωσδηποτε σκοπευτηριο, αλλα και το κοστος πυρομαχικων δεν ειναι καθολου αμελητεο. Για να μην σου πω οτι ειναι και απειρως διασκεδαστικοτερο.
Χαρης
H αληθεια ειναι πως το κοστος πυρομαχικων η διαδικασια ανανεωσεων αδειας και λειπα, ειναι ικανα να αποτρεψουν καποιον να ασχοληθει με το αθλημα αλλα και
παλι η μυρωδια του μπαρουτιου, ο υγιεις ανταγωνισμος με φιλους σκοπευτες ειναι τα κινητρα που υπαρχουν για να μην εγκαταληψω. παρ ολα αυτα και το αεροβολο εχει τις δικες του ομορφιες, βασικοτερο απ ολα ειναι οι μακρινες βολες μιας και το πιστολι ασχετα με τα grains και τα ftp που εχει δεν ενδεικνυτε για αποστασεις μεγαλυτερες των 25μ. Εχω σχεδον καταληξει σε οπλο και οταν το πιασω στα χερια μου θα δημοσιευσω φωτο και στοιχεια για να συλλεξω αποψεις καθως εδω μεσα υπαρχουν πραγματικοι γνωστες του αντικειμενου!
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙ ΧΡΗΣΗ ΤΟ ΘΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΟΥΜΕ ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑΜΕ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΦΗΜΗΖΟΜΕΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΕΝΟΣ ΟΠΛΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑΜΕ ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ >:(
GAMO AF10
HAMERLI CR 20 CONVERTION TO PCP
WALTHER LGM-2 CONVERTION TO PCP
HW-100
Feinwerkbau 300
CZ 452 0,22 ULTRA MATCH
MOSSBERG 510 12CAL
BAIKAL MP153 12CAL
BAIKAL IJ 58 12CAL