Αποστολέας Θέμα: Fieldtarget στην Λάρισα  (Αναγνώστηκε 39508 φορές)

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
Απ: Fieldtarget στην Λάρισα
« Απάντηση #90 στις: 27 Ιανουαρίου, 2015, 20:59:23 μμ »
Μέχρι κ με 2.5 ποδόλιβρα που έχω δοκιμάσει, οι στόχοι πέφτουν. Εννοώ βέβαια, δύναμη πρόσκρουσης πάνω στο στόχο.

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
Απ: Fieldtarget στην Λάρισα
« Απάντηση #91 στις: 27 Ιανουαρίου, 2015, 21:10:27 μμ »
Κ επειδή προβληματίστηκα, μόλις βγήκα έξω κ τους έριξα με 1,5 ποδόλιβρο... :D

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Fieldtarget στην Λάρισα
« Απάντηση #92 στις: 28 Ιανουαρίου, 2015, 02:17:18 πμ »
        
            Κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη, αφού και η τελική ισχύς των 1,5 ποδολιβρών κάνει δουλειά και ρίχνει τον στόχο/φιγούρα θεωρητικά πάντα θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και πιό "αδύναμα" αεροβόλα απ' αυτά που συνηθίζονται.

          Λέω θεωρητικά γιατί η χρήση τους θα είναι αρκετή πρόκληση ειδικά στις μακρινές βολές και σε μέρες με δυνατούς αέρηδες όπου λόγω χαμηλών ταχυτήτων των βολίδων θα είναι περισσότερο εκτεθειμένες στην επίδραση του αέρα (χώρια που οι τροχιές των βολών θα έχουν πιό έντονο το στοιχείο της καμπύλης με την ακριβή αποστασιομέτρηση να παίζει καθοριστικότατο ρόλο για την ακρίβεια της κάθε βολής).

       Να πώ εδώ πώς ο λόγος που γεννήθηκε η απορία μου έχει να κάνει με μια ερώτηση του φίλου goldwhisky πρίν τον αγώνα όταν ήρθε στον οπλοβαστό να δεί το τουφέκι που είχα φέρει μαζί μου. Με ρώτησε άν είχα φέρει το Slavia και του απάντησα όχι δείχνοντάς του το 50άρι αλλά εκείνη τη στιγμή μου πέρασε από το μυαλό αυτή η σκέψη :

         " - Άραγε άν έριχνα με ένα όπλο της κατηγορίας ισχύος του Slavia (6άλιβρο) θα υπήρχε καμιά πιθανότητα για καλές βολές και επιτυχίες;  
            
           - Πόση δύναμη να χρειάζεται για να πέσει ένας μακρινός στόχος;... "

          Κάνοντας τώρα έναν έλεγχο μέσω του γνωστού βαλλιστικού προγράμματος Chairgun είδα πώς με τον γνωστό συνδυασμό αρχικής ταχύτητας και τύπου βολίδας στο Slavia ακόμα και στα 55 μέτρα απομένουν 1,927 ποδόλιβρες για την καταβολή του στόχου (αρκεί φυσικά να βληθεί επιτυχώς). Αυτό στα χαρτιά, να δούμε πότε θα πειραματιστούμε στην πράξη...



« Τελευταία τροποποίηση: 28 Ιανουαρίου, 2015, 17:28:05 μμ από accuracy lover »

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: Fieldtarget στην Λάρισα
« Απάντηση #93 στις: 28 Ιανουαρίου, 2015, 10:00:30 πμ »
Κ επειδή προβληματίστηκα, μόλις βγήκα έξω κ τους έριξα με 1,5 ποδόλιβρο... :D

...το φτάρνισμα είναι οιωνος επερχόμενης γρίπης  :D
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
Απ: Fieldtarget στην Λάρισα
« Απάντηση #94 στις: 29 Ιανουαρίου, 2015, 01:16:11 πμ »
 :D Αποστόλη, ξέρω ότι έχεις σκάσει απ' τη ζήλια σου για τις δυνατότητες των όπλων μου! Μη στεναχωριέσαι, ίσως κάποτε κ εσύ να καταφέρεις να βγάλεις τέτοιες δυνάμεις...!  :D

Κώστα, οι γερμανοί - ιταλοί με τα 6 ποδόλιβρα, κάνουν τους αγώνες στα 35 μέτρα μέγιστο. Ένα 6λιβρο στα 50, με την καμπύλη τροχιάς κ την επιρροή του ανέμου, περισσότερο με τυχερό παιχνίδι θα έμοιαζε παρά με αγώνα σκοποβολής. Όποτε θέλεις πρακτική δοκιμή, πάρτη σλαβιάρα σου κ έλα!  ;)

Αποσυνδεδεμένος AVARIS

  • Administrator
  • *****
  • Μηνύματα: 550
Απ: Fieldtarget στην Λάρισα
« Απάντηση #95 στις: 30 Ιανουαρίου, 2015, 14:30:23 μμ »
Γειά σε όλους,
Θελω και εγω να συγχαρώ το ΔΣ του συλλόγου μας και όλους όσους συμμετείχαν η βοήθησαν στην διεξαγωγή αυτού του πανέμορφου απο όλες τις απόψεις αγώνα.
Προσωπικά, αν και δεν συμμετείχα στον αγώνα, εντυπωσιαστηκα απο την ομορφια και οργάνωση του σκοπευτηρίου και ενιωσα υπερηφάνια και συγκίνηση για το υψηλό επίπεδο διοργάνωσης. Η προσπάθεια, η αγωνία, οι θυσίες και οι κόποι όλων μας δικαιώθηκαν με τον καλύτερο τρόπο και έπεται συνέχεια....
Ξανά μπράβο στο άξιο και δημιουργικό ΔΣ του συλλόγου μας.