Αποστολέας Θέμα: αποριες και βοηθεια επιλογης αεροβολου  (Αναγνώστηκε 39238 φορές)

Αποσυνδεδεμένος djtasos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
αποριες και βοηθεια επιλογης αεροβολου
« στις: 13 Μαρτίου, 2015, 17:43:53 μμ »
καλησπερα.
ειχα παλια ενα baikal αεροβολο ελατηριου πριν καμια 10αρια χρονια το ειχα ευχαριστηθει πολυ καλο για πρωτο .

Kαρφωθηκε η ιδεα να παρω ενα αεροβολο για σκοπευση και ψαχνω ενα ευθυβολο και δυνατο οσο γινεται στα λεφτα που διαθετω μαξιμουμ 200 ευρω...
αλλα εχω καποιες αποριες...
ηξερα τα αεροβολα με ελατηριο τωρα εχω δει σε σελιδες αεροβολα gas ram kai vortex....αν καταλαβα καλα αυτα ειναι αντικαταστατες των ελατηριων οπως λενε για καλυτερη ακριβεια βολων,αθορυβα και με μεγαλυτερη διαρκεια ζωης?αυτα δεν τα φορτωνεις με καποια τρομπα αερα η καποιο υγρο????δουλευει οπως το ελατηριο χωρις αναπλιρωσης αεριου η υγρου??????
και ποια η διαφορα 4,5 με 5,5 mm στα σφαιρακια?????
εχω δει σε beretta atac gas ram 4.5mm
και μερικα hatsan....
απο σκοποβολη το εχω γενικα πολυ...σε σκοποβολη στον στρατο ειχα αριστες βολες,σε σκοπευτηρια για πλακα που πηγαινα μου ελεγαν να γραφτω για αγωνες και σχετικα αλλα βαριεμαι ευκολα και πηγαινα συχνα κυνηγι που μου αρεσε πιο πολυ...
τι προτεινεται για ευθυβολια ακριβεια στην βολη και μακρυνες βολες με αυτα τα λεφτα ?
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Μαρτίου, 2015, 22:16:50 μμ από EXADAS »

Αποσυνδεδεμένος djtasos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
Απ: αποριες και βοηθεια επιλογης αεροβολου
« Απάντηση #1 στις: 13 Μαρτίου, 2015, 18:13:33 μμ »
τα πνευματικα ειναι καλυτερα απο το ελατηριο?

Αποσυνδεδεμένος vampeyes

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 129
Απ: αποριες και βοηθεια επιλογης αεροβολου
« Απάντηση #2 στις: 13 Μαρτίου, 2015, 18:53:25 μμ »
Καταρχάς το κυνήγι με αεροβόλο απαγορεύετε στην χωρά μας για αυτό καλό θα ήταν να μην αναφέρεσαι σε αυτή την δραστηριότητα το αεροβόλο στην Ελλάδα πρέπει να χρησιμοποιείτε  καθαρά για σκοπευτικούς σκοπούς.


Συνοπτικά:

Το 4,5 προτιμάτε σε αεροβόλα χαμάλης έως μεσαίας δύναμης ενώ το 5,5 σε ισχυρά αεροβόλα η βασική τους διάφορα είναι ότι το 5,5 επηρεάζετε λιγότερο από τους πλάγιους άνεμους αλά μερικές φορές έχει μεγαλύτερη καμπύλη από ένα 4,5. Ποσο θα έχει  καμπύλη εξαρτάτε από την δύναμη του αεροβόλου  επίσης το 5,5 μεταφέρει περισσότερη ενεργία στον στόχο από ένα 4,5.


Για μακρινές βολές και με καλές επιδοτήσεις στα 200 ευρώ το ξεχνάς και όταν εννοώ μακρινές βολές εννοώ 90+ μετρά.


Όσο για τους τύπου αεροβόλων που ζητάς εδώ είναι όλα http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,159.0.html  μαζί ε τα υπέρ και τα κατά τους . Ο κάθε σκοπευτής έχει τα δικά του γούστα.  Αυτά από έμενα


Γιάννης
Guns dont hurt people. People hurt people

Αποσυνδεδεμένος mikesf

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 1476
Απ: αποριες και βοηθεια επιλογης αεροβολου
« Απάντηση #3 στις: 13 Μαρτίου, 2015, 19:00:41 μμ »
Με τί ψυχή χτυπάει τα κοτσυφάκια ρε γαμώτο... Τα μάζεψε άρον-άρον γιατί είναι παράνομο όπως προείπαν σωστά τα παιδιά.
Ανώνυμοι Αεροβολικοί

Αποσυνδεδεμένος vampeyes

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 129
Απ: αποριες και βοηθεια επιλογης αεροβολου
« Απάντηση #4 στις: 13 Μαρτίου, 2015, 19:10:55 μμ »


καρφωθηκε η ιδεα να παρω ενα αεροβολο για σκοπευση και ψαχνω ενα ευθυβολο και δυνατο οσο γινεται στα λεφτα που διαθετω μαξιμουμ 200 ευρω...


BAM26 4.5 για σκοποβολή. Tώρα αν θες ωμή δύναμη για να σπας τούβλα HATSAN 99   HATSAN 135. Αλα την ωμη δυναμη θα την βαρεθεις . τα ικανοποιητικά γκρουπακια ΠΟΤΕ
Guns dont hurt people. People hurt people

Αποσυνδεδεμένος djtasos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
Απ: αποριες και βοηθεια επιλογης αεροβολου
« Απάντηση #5 στις: 13 Μαρτίου, 2015, 19:26:04 μμ »

Εγω παρατησα το αεροβολο γιατι κυνηγουσα με δικανο...το κυνηγι πουλια-λαγους και διαφορα αλλα ειναι οπως και το ψαρεμα και καθε αλλο χομπυ...σκοτωνουν για να τρωνε....τωρα πια εχω σταματησει και το κυνηγι...
θελω ενα δυνατο ευθυβολο για ακριβεια βολων 70+ μετρα...μου αρεσουν πολυ αυτα με πολυ δυναμη αλλα διαβασα πως αν εχουν δυναμη χανουν σε ευθυβολια...
αν γινοταν οσο γινεται δηλαδη με αυτα τα λεφτα να εχει ωμη δυναμη οπως ειπε ο φιλος και ακριβεια στην βολη?μου ειπαν πως με πνευματικο αεροβολο μονο επιτυχανεται...ισχυει?και επειδη θελω και μια διοπτρα να βαλω το ελατηριο μου ειπαν πως δεν κανει λογω κραδασμων....τα πνευματικα ειναι καλυτερα απο ελατηριο και μου ειπαν πως και τα gas ram τα γεμιζεις καθε τοσο με αεριο και τρομπες....τελικα αυτα me gas ram και vortex πως λειτουργουν ?τα γεμιζουμε με τρομππες η οχι?
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Μαρτίου, 2015, 22:18:29 μμ από EXADAS »

Αποσυνδεδεμένος vampeyes

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 129
Απ: αποριες και βοηθεια επιλογης αεροβολου
« Απάντηση #6 στις: 13 Μαρτίου, 2015, 19:51:19 μμ »
Τα gas ram βλέπε hw90 μπορείς να χρησιμοποιήσεις την τρόμπα για να ρύθμισης την δύναμη που θέλεις να έχει  και όταν το ρυθμίσεις εκεί που σε ικανοποιεί εκεί το αφήνεις δεν χιάζετε συνέχεα τρομπάρισμα.

Τα πνευματικά τώρα έχουν ενσωματωμένη δική τους τρόμπα «μοχλό» συνήθως στην πάπια του όπλου που εκεί θέλει τρομπάρισμα ανά την βολή όσες τρομπάρισες θα κάνεις θα βγάζει και την ανάλογη δύναμη αλά προσοχή  στο τρομπάρισμα έχει ένα όριο .


Ωμη δύναμη και ευστοχία σε αυτά τα μετρά  με το ποσό των 200 εύρο είναι «όνειρο απατηλό»



Το gas ram δεν το γεμίζεις με αέριο αυτά είναι τα pcp.




Δες αυτό το λινκ http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,159.0.html θα σου λάθουν η πλειοψηφία των αποριών σου πάνω στους τύπους αεροβόλων μαζί με τα υπέρ και τα κατά τους
Guns dont hurt people. People hurt people

Αποσυνδεδεμένος ajax

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 399
Απ: αποριες και βοηθεια επιλογης αεροβολου
« Απάντηση #7 στις: 13 Μαρτίου, 2015, 22:01:03 μμ »
φιλε τασο καταρχας καλωςηρθες..

οπως θα σου πουνε ολοι, ωμη δυναμη κ ευθυβολια κομματακι δυσκολο σε αεροβολο..

στα 70 μπορεις να παιξεις κ με ενα καλο ελατηριου οταν το μαθεις

αν θες δυναμη κ ευστοχια μαζι, εισαι για πσπ, αλλα με 200 ειναι λιγα..

κατσε διαβασε, ριξε αν μπορεις να δεις τι θελεις..μην βιαστεις
ολα ειναι θεμα ισορροπιας..

AA TX200 0.177
HW95 0.20
Slavia 631
Crosman 1760SE
Benjamin 392

Αποσυνδεδεμένος djtasos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
Απ: αποριες και βοηθεια επιλογης αεροβολου
« Απάντηση #8 στις: 14 Μαρτίου, 2015, 00:44:16 πμ »
ενα μεγαλο μπραβο σε ολους σας εδω μεσα που κανετε ενα πολυ καλο φορουμ με το να μοιραζεσται τοσες πολυτιμες εμπειριες και γνωσεις πανω στο αεροβολο.
διαβασα τις κατηγοριες με τα ειδη αεροβολων...
1)απο οτι καταλαβα αν καταλαβα σωστα τα gas-ram η vortex ειναι πιστονια που χρειαζονται καθε τοσο τρομπαρισμα γιατι χανουν σταδιακα το αεριο τους...σωστα?
2)μετα τα pcp ειναι τα πνευματικα σαν πιο ευθυβολα με λιγοτερες ανακρουσεις....
ψαχνω μοντελα με λιγοτερες ανακρουσεις και με καλη ευθυβολια οσο ειναι δυνατον μεχρι 200ευρω...
μπορειται να μου προτεινεται καποιο καλο μοντελο δυνατο και ευθυβολο πνευματικο και κανα μοντελο με ελατηριο με λιγοτερη ανακρουση λογω του συστηματος
recoill??????
να προτιμησω καλυτερα πνευματικο η ελατηριο με recoil????????
επισης να προτιμησω 4.5 η 5.5...αν καταλαβα καλα το 5.5 σου δινει μεγαλυτερη ακριβεια και ευθυβολια σε πιο μακρυνες βολες η κανω λαθος?

Αποσυνδεδεμένος djtasos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
Απ: αποριες και βοηθεια επιλογης αεροβολου
« Απάντηση #9 στις: 14 Μαρτίου, 2015, 00:51:27 πμ »
επισης καθε ποσες βολες περιπου θελει αναπληρωσει το gas ram kai to vortex?και ποσο κανει η τρομπα για αναπληρωση τους?

Αποσυνδεδεμένος vampeyes

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 129
Απ: αποριες και βοηθεια επιλογης αεροβολου
« Απάντηση #10 στις: 14 Μαρτίου, 2015, 01:11:51 πμ »
1)   Όχι  τα gas ram δεν χάνουν αέρα και δεν θέλουν συνάχια τρομπάρισμα την τρόμπα την χρησιμοποιείς μόνο για να το δύναμης η το αντίθετο όταν το φτιάξεις εκεί που σου αρέσει το αφήνεις εκεί και δεν ΧΑΝΕΙ απόλυτος τίποτα εκτός αν έχει κάποιο πρόβλημα

2)τα πνευματικά δεν είναι τα pcp


Πράγματα


Πνευματικά:  https://www.youtube.com/watch?v=35fQcuFnjR8


Gas ram: Ομαλή λειτουργία:
Είναι ακριβώς σαν ένα αεροβόλο ελατηρίου, όμως αντί για ελατήριο έχουν έναν αεροστεγή θάλαμο ο οποίος είναι γεμάτος με αέριο. Έτσι κατά την όπλιση το αέριο συμπιέζεται και στην συνέχεια εκτονώνεται σπρώχνοντας το πιστόνι με πολύ μεγάλη δύναμη, συνήθως ξεπερνάει τη δύναμη των ελατηρίων. Εφόσον έχουν πιστόνι έχουν και ανάκρουση, η οποία όμως είναι λιγότερη από αυτήν των αντίστοιχων ελατηρίου, ενώ αυτή η κατηγορία έχει λιγότερους κραδασμούς. Χρειάζονται λιγότερη συντήρηση και μπορούν να αφεθούν οπλισμένα για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς να επηρεάζεται η λειτουργία τους και την απόδοση τους.






Pcp :  https://www.youtube.com/watch?v=5T353UnzObU
Guns dont hurt people. People hurt people

Αποσυνδεδεμένος djtasos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
Απ: αποριες και βοηθεια επιλογης αεροβολου
« Απάντηση #11 στις: 14 Μαρτίου, 2015, 01:24:39 πμ »
καθε ποτε περιπου θελουν γεμισμα και ποσο κανει αυτη η τρομπα για τα gas ram?gas ram kai vortex ειναι τα ιδια?
ναι το διαβασα δεν ειναι ιδια τα πνευματικα με τα pcp αλλα δεν ειναι πιο καλα τα πνευματικα απο τα gas ram?
αν αγορασω ενα με gas ram δεν ειναι ετοιμο με το υγρο και οσο αερα χρειαζεται?

Αποσυνδεδεμένος djtasos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
Απ: αποριες και βοηθεια επιλογης αεροβολου
« Απάντηση #12 στις: 14 Μαρτίου, 2015, 01:31:24 πμ »
τα πνευματικα δεν χρειαζονται κατι αλλο περα απο το τρομπαρισμα και νομιζω πως ειναι πιο ευθυβολα λογω της λιγοτερης ανακρουσης κανω λαθος?

Αποσυνδεδεμένος vampeyes

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 129
Απ: αποριες και βοηθεια επιλογης αεροβολου
« Απάντηση #13 στις: 14 Μαρτίου, 2015, 01:55:58 πμ »
Τα gas ram δεν έχουν υγρό. Αέρα συμπιέζουν και δεν χιάζονται γέμισμα τα τρομπάρεις για να προσαρμόζονται στην δύναμη που σε βολεύει δεν είναι η τρόμπα η πηγή ενέργειας τούς οπλίζουν οπως ακριβός και τα αεροβόλα ελατήριου. Τρομπάρεις για να το φέρεις σε δύναμη εκεί που σε βολεύει και πιστεύεις αποδίδει καλυτέρα και δεν ξανά κάνεις τίποτα Άλο εκτός αν θες πάλι να αυξήσεις η να μειώσεις δύναμη. Δηλαδή τα τρομπάρεις μια φορά και μετά ΤΕΛΟΣ δεν χιάζονται γέμισμα η οτιδήποτε Άλο.
Η τρόμπα του hw90 κοστίζει νομίζω περίπου 100 ευρώ για αλλες δεν έχω ψάξει
Αν αγοράσεις ένα gas ram θα συμπιέζει  τόσο αέρα τόσο ώστε να βγει τις ταχύτητες που αναγραφεί το τάδε μοντέλο και η τρόμπα χρησιμεύει αν θες να του δόσεις παραπάνω δύναμη η να μειώσεις δύναμη

Παράδειγμα: το αεροβόλο gas ram που θες έχει τα παρακάτω στατιστικά
Ταχύτητα 4,5 mm (m/s): 330 m/s - Προτεινόμενη ισχύς (δύναται να προσαρμόζεται)
Ταχύτητα 5,5 mm (m/s): 270 m/s - Προτεινόμενη ισχύς (δύναται να προσαρμόζεται)
Ο αέρα που θα μπορεί να συμπιέσει θα είναι ανάλογος για να μπορεί φτάσει όσο το δυνατόν ποιο κοντά σε αυτές τις δύναμης



Το ποιο είναι καλύτερο αυτό δεν μπορώ να στο απαντήσω γιατί τα γούστα ποικίλουν και ο κάθε σκοπευτής έχει τις δίκες του ιδιοτροπίες και απαιτήσεις.

Στο ερώτημα αν είναι ποιο ευθυβολα απο τα πνευματικα από τα gas ram εκεί μπαίνει ο παράγοντας της μάρκας και της ποιότητας του αεροβόλου
Guns dont hurt people. People hurt people

Αποσυνδεδεμένος djtasos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
Απ: αποριες και βοηθεια επιλογης αεροβολου
« Απάντηση #14 στις: 14 Μαρτίου, 2015, 11:23:25 πμ »
Δηλαδη αν παρω ενα gas ram και το δουλεψω οπως το ελατηριο εχει την ονομαστικη δυναμη που λεει...και για να το οπλισω απλα ανοιγω την σπαστη κανη και οπλιζει το gas ram.και αν δεν θελωνα μειωσω την δυναμη του δεν περνω την τρομπα.στο περιπου μετα απο ποσο καιρο θα χρειαστει να αναπληρωσω τον αερα να γινει δυνατο οπως στην αρχη???