Αποστολέας Θέμα: MIA IΣΤΟΡΙΑ.........  (Αναγνώστηκε 26000 φορές)

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: MIA IΣΤΟΡΙΑ.........
« Απάντηση #30 στις: 13 Ιουλίου, 2015, 00:10:49 πμ »
Καλημέρα πρώτα απ΄όλα σε όλους

...ως vgs97 μπήκες εδώ, αλλά μάλλον δώρα έφερες σαν τον Αη Βασίλη στις ψυχές μας !
   
   'Εχω νοιώσει σαν εσένα επισκεπτόμενος την παλιά μονάδα μου ως κληρωτός, πολλοί από εμάς τους +50άρηδες το έχουν βιώσει επίσης. Η ζωή πάει μπροστά... Σκέφτομαι όμως και τα χειρότερα βιώματα και αναγνώριση που αποκόμισαν κάποιοι άλλοι...Κάποιοι λοιπόν έφυγαν από αυτόν τον κόσμο, υπηρέτησαν, ίδρωσαν αλλά και μάτωσαν για την ΠΑ αλλά ούτε νεότεροι συνάδελφοι τους δεν είχαν ακούσει για τους άθλους τους ! Έφυγε ο θείος μου -αδελφός της μητέρας μου- απ΄τον καρκίνο χτυπημένος ανήμερα της Αγ, Αικατερίνης το Νοέμβρη του 2014  :( Βετεράνος της επιχείρησης ΝΙΚΗ το 1974 στην Κύπρο, ιπτάμενος μηχανικός στο ΝΙΚΗ 8... Τι μου θύμησες με την 8-άρα.... :-X
   Μπήκε 17 ετών στην αεροπορία και δίπλωσε τα φτερά του περήφανος σε μιά αίθουσα του 251 ΓΝΑ. Με δικές μας οχλήσεις "ξυπνήσαμε" την Λέσχη αξιωματικών ΠΑ στην Θεσσαλονίκη όπου διέμενε τα τελευταία χρόνια, απέστειλαν ένα τιμητικό άγημα...Δάκρυσαν οι αξιωματικοί του αγήματος όταν αναφέρθηκαν οι εύφημες μνείες, οι διακρίσεις του, τα παράσημα του...Τότε συνειδητοποίησαν ποιός ήταν ο νεκρός παλιός συνάδελφος που τιμούσαν ! Μου ζητούσαν πληροφορίες....είχαν μόνον ελάχιστες γνώσεις της επιχείρησης ΝΙΚΗ, έσκυψαν τα κεφάλια και μαζί παραπέρα από τον κόσμο τρέμοντας δακρύσαμε και αποδώσαμε έναν ύστερο, άγραφο φόρο τιμής σε όλους τους....  Τους είπα ότι γνώριζα απ΄τον θείο μου, ονόματα άλλων συναδέλφων νεκρών, επιζώντων, άλλων που δίπλωσαν τα φτερά τους αργότερα στο Όρθυς...στον Κιθαιρώνα...άλλων που έφυγαν πικραμένοι...
   Δεν πειράζει όμως, φθάνει που έμειναν πίσω τους άνθρωποι, συγγενείς, φίλοι, που γνωρίζουν, πίστεψε με είναι αρκετό !
   Να είσαι καλά, το κεφάλι ψηλά όπως μας έμαθαν και όπως διδάσκουμε και εμείς τα παιδιά μας!  ;)
   Ο Θεός είναι Μεγάλος και μας στέργει, τις ψυχές μας, την Ελπίδα μας και την Πίστη μας δεν θα χάσουμε

Με  συγκίνησες  αδελφε  μου  αποψε.....για  τρεις  λογους. Πρωτα ( και  λιγοτερο
σημαντικο ) γιατι  ο  κοπος  μου  δε  παει  χαμενος. Καποιες  ψυχες  ακουμπα!!!
Και  οσο  νεωτερες  τοσο  το  καλυτερο. Ο  σκοπος  που  τα  λεμε  ολοι  εδώ  είναι
για  τα  νεα  μας  παιδια...να  μαθαινουν  τι  καποιοι  εχουν  προσφερει  σε  τουτη  την
Πατριδα, τις  θυσιες  καποιων, το  μελλον  της. Ελπιζω  να  μας  παρακολουθουν και
καποιοι  να  παρεμβουν  στην  συζητηση  μας.
Δευτερος  λογος  είναι  η  αφηγηση  της  περιπτωσης  του  θειου  σου.Οτι  και  να
σχολιαζα  θαταν  ασεβεια......τα  ειπες  όλα  εσυ. Ελαφρο   το  χωμα  που  τον  σκεπαζει .
Μεγαλη  η  προσφορα  της  ΠΑ. Πολυ  το  αιμμα  που  εχει  δωσει  .Και  σε  καιρους
ειρηνης. Ποιο  ηταν  το  μικρο  του  ονομα; Να  τον  μνημονευω  με  τους  δικους  μου
τις  Κυριακες  στην  εκκλησια.....αιωνια  του  η  μνημη.
Τριτος  λογος  είναι  ο  τροπος  που  μιλας  γιαυτον. Η  αγαπη  που  του  δειχνεις ,
η  εκτιμηση  σου  για  την  προσφορα  του. Και  η  εκτιμηση  και  συγκινηση   των
αλλων  όταν  μαθαινουν  την  ιστορια  του.......
Οι  ανθρωποι  σαν  εσενα  με  κανουν  να  ελπιζω  ότι  δεν  εχουν  χαθει  όλα.....

Καλο  βραδυ  σε  ολους.



   Μέμνησο λοιπόν Βασίλη τον συνονόματο σου θείο μου στις δεήσεις σου! Ο Αϊ Βασίλης μου, Πατέρας μου και ο μεγάλος φίλος στην εφηβεία μου. Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ξεπεράσω πρώτα τον πατέρα μου και μετά αυτόν τον άνθρωπο...Από καρδιάς σε ευχαριστώ και το εκτιμώ, ελπίζω να τα πούμε και από κοντά κάποια στιγμή. Όσο για τους παππούδες...μεγάλη κουβέντα άνοιξες !
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος vgs97

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
Απ: MIA IΣΤΟΡΙΑ.........
« Απάντηση #31 στις: 17 Ιουλίου, 2015, 16:03:31 μμ »
Καλημέρα πρώτα απ΄όλα σε όλους

...ως vgs97 μπήκες εδώ, αλλά μάλλον δώρα έφερες σαν τον Αη Βασίλη στις ψυχές μας !
   
   'Εχω νοιώσει σαν εσένα επισκεπτόμενος την παλιά μονάδα μου ως κληρωτός, πολλοί από εμάς τους +50άρηδες το έχουν βιώσει επίσης. Η ζωή πάει μπροστά... Σκέφτομαι όμως και τα χειρότερα βιώματα και αναγνώριση που αποκόμισαν κάποιοι άλλοι...Κάποιοι λοιπόν έφυγαν από αυτόν τον κόσμο, υπηρέτησαν, ίδρωσαν αλλά και μάτωσαν για την ΠΑ αλλά ούτε νεότεροι συνάδελφοι τους δεν είχαν ακούσει για τους άθλους τους ! Έφυγε ο θείος μου -αδελφός της μητέρας μου- απ΄τον καρκίνο χτυπημένος ανήμερα της Αγ, Αικατερίνης το Νοέμβρη του 2014  :( Βετεράνος της επιχείρησης ΝΙΚΗ το 1974 στην Κύπρο, ιπτάμενος μηχανικός στο ΝΙΚΗ 8... Τι μου θύμησες με την 8-άρα.... :-X
   Μπήκε 17 ετών στην αεροπορία και δίπλωσε τα φτερά του περήφανος σε μιά αίθουσα του 251 ΓΝΑ. Με δικές μας οχλήσεις "ξυπνήσαμε" την Λέσχη αξιωματικών ΠΑ στην Θεσσαλονίκη όπου διέμενε τα τελευταία χρόνια, απέστειλαν ένα τιμητικό άγημα...Δάκρυσαν οι αξιωματικοί του αγήματος όταν αναφέρθηκαν οι εύφημες μνείες, οι διακρίσεις του, τα παράσημα του...Τότε συνειδητοποίησαν ποιός ήταν ο νεκρός παλιός συνάδελφος που τιμούσαν ! Μου ζητούσαν πληροφορίες....είχαν μόνον ελάχιστες γνώσεις της επιχείρησης ΝΙΚΗ, έσκυψαν τα κεφάλια και μαζί παραπέρα από τον κόσμο τρέμοντας δακρύσαμε και αποδώσαμε έναν ύστερο, άγραφο φόρο τιμής σε όλους τους....  Τους είπα ότι γνώριζα απ΄τον θείο μου, ονόματα άλλων συναδέλφων νεκρών, επιζώντων, άλλων που δίπλωσαν τα φτερά τους αργότερα στο Όρθυς...στον Κιθαιρώνα...άλλων που έφυγαν πικραμένοι...
   Δεν πειράζει όμως, φθάνει που έμειναν πίσω τους άνθρωποι, συγγενείς, φίλοι, που γνωρίζουν, πίστεψε με είναι αρκετό !
   Να είσαι καλά, το κεφάλι ψηλά όπως μας έμαθαν και όπως διδάσκουμε και εμείς τα παιδιά μας!  ;)
   Ο Θεός είναι Μεγάλος και μας στέργει, τις ψυχές μας, την Ελπίδα μας και την Πίστη μας δεν θα χάσουμε

Με  συγκίνησες  αδελφε  μου  αποψε.....για  τρεις  λογους. Πρωτα ( και  λιγοτερο
σημαντικο ) γιατι  ο  κοπος  μου  δε  παει  χαμενος. Καποιες  ψυχες  ακουμπα!!!
Και  οσο  νεωτερες  τοσο  το  καλυτερο. Ο  σκοπος  που  τα  λεμε  ολοι  εδώ  είναι
για  τα  νεα  μας  παιδια...να  μαθαινουν  τι  καποιοι  εχουν  προσφερει  σε  τουτη  την
Πατριδα, τις  θυσιες  καποιων, το  μελλον  της. Ελπιζω  να  μας  παρακολουθουν και
καποιοι  να  παρεμβουν  στην  συζητηση  μας.
Δευτερος  λογος  είναι  η  αφηγηση  της  περιπτωσης  του  θειου  σου.Οτι  και  να
σχολιαζα  θαταν  ασεβεια......τα  ειπες  όλα  εσυ. Ελαφρο   το  χωμα  που  τον  σκεπαζει .
Μεγαλη  η  προσφορα  της  ΠΑ. Πολυ  το  αιμμα  που  εχει  δωσει  .Και  σε  καιρους
ειρηνης. Ποιο  ηταν  το  μικρο  του  ονομα; Να  τον  μνημονευω  με  τους  δικους  μου
τις  Κυριακες  στην  εκκλησια.....αιωνια  του  η  μνημη.
Τριτος  λογος  είναι  ο  τροπος  που  μιλας  γιαυτον. Η  αγαπη  που  του  δειχνεις ,
η  εκτιμηση  σου  για  την  προσφορα  του. Και  η  εκτιμηση  και  συγκινηση   των
αλλων  όταν  μαθαινουν  την  ιστορια  του.......
Οι  ανθρωποι  σαν  εσενα  με  κανουν  να  ελπιζω  ότι  δεν  εχουν  χαθει  όλα.....

Καλο  βραδυ  σε  ολους.



   Μέμνησο λοιπόν Βασίλη τον συνονόματο σου θείο μου στις δεήσεις σου! Ο Αϊ Βασίλης μου, Πατέρας μου και ο μεγάλος φίλος στην εφηβεία μου. Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ξεπεράσω πρώτα τον πατέρα μου και μετά αυτόν τον άνθρωπο...Από καρδιάς σε ευχαριστώ και το εκτιμώ, ελπίζω να τα πούμε και από κοντά κάποια στιγμή. Όσο για τους παππούδες...μεγάλη κουβέντα άνοιξες !

Κάθε  Κυριακη  θα  τον  μνημονευω  τον  θειο  σου  μαζι  με  τον
συνονόματο  του  παπου  μου  που  δεν  γνωρισα  ποτε  γιατι
πεθανε  το  1925  όταν  ο  πατερας  μου  ηταν  5  ετων!
Καποια  στιγμη  ισως  τους  ξαναδουμε......σε  άλλο  επιπεδο
σηνειδητοτητος  που  και  να  μας  το  περιέγραφαν  δεν
θα  χωραγε  στο  μυαλο  μας....πιστευω  ότι  ουτε  γεννιόμαστε
ουτε  πεθαίνουμε  ποτε!!!!!!
Παντως  εμεις  σιγουρα  θα  τα  πουμε  από  κοντα.
Ναμαστε  ολοι  καλα  αυτές  τις  δυσκολες  για  την  πατριδα
ωρες ,και  να  βοηθάμε  με  ότι  μπορούμε  τον  διπλανο  μας.
Και  μια  καλη  κουβεντα  μονο  γιατρευει  ψυχες........
Εγω  το  προσπαθω......οσο  η  φιλαυτια  μου  ο   εγωισμος 
μου  και  η  ανασφαλεια  μου  το  επιτρεπει.

Αποσυνδεδεμένος vgs97

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
Απ: MIA IΣΤΟΡΙΑ.........
« Απάντηση #32 στις: 20 Ιουλίου, 2015, 16:34:34 μμ »
Καλημέρα πρώτα απ΄όλα σε όλους

...ως vgs97 μπήκες εδώ, αλλά μάλλον δώρα έφερες σαν τον Αη Βασίλη στις ψυχές μας !
  
   'Εχω νοιώσει σαν εσένα επισκεπτόμενος την παλιά μονάδα μου ως κληρωτός, πολλοί από εμάς τους +50άρηδες το έχουν βιώσει επίσης. Η ζωή πάει μπροστά... Σκέφτομαι όμως και τα χειρότερα βιώματα και αναγνώριση που αποκόμισαν κάποιοι άλλοι...Κάποιοι λοιπόν έφυγαν από αυτόν τον κόσμο, υπηρέτησαν, ίδρωσαν αλλά και μάτωσαν για την ΠΑ αλλά ούτε νεότεροι συνάδελφοι τους δεν είχαν ακούσει για τους άθλους τους ! Έφυγε ο θείος μου -αδελφός της μητέρας μου- απ΄τον καρκίνο χτυπημένος ανήμερα της Αγ, Αικατερίνης το Νοέμβρη του 2014  :( Βετεράνος της επιχείρησης ΝΙΚΗ το 1974 στην Κύπρο, ιπτάμενος μηχανικός στο ΝΙΚΗ 8... Τι μου θύμησες με την 8-άρα.... :-X
   Μπήκε 17 ετών στην αεροπορία και δίπλωσε τα φτερά του περήφανος σε μιά αίθουσα του 251 ΓΝΑ. Με δικές μας οχλήσεις "ξυπνήσαμε" την Λέσχη αξιωματικών ΠΑ στην Θεσσαλονίκη όπου διέμενε τα τελευταία χρόνια, απέστειλαν ένα τιμητικό άγημα...Δάκρυσαν οι αξιωματικοί του αγήματος όταν αναφέρθηκαν οι εύφημες μνείες, οι διακρίσεις του, τα παράσημα του...Τότε συνειδητοποίησαν ποιός ήταν ο νεκρός παλιός συνάδελφος που τιμούσαν ! Μου ζητούσαν πληροφορίες....είχαν μόνον ελάχιστες γνώσεις της επιχείρησης ΝΙΚΗ, έσκυψαν τα κεφάλια και μαζί παραπέρα από τον κόσμο τρέμοντας δακρύσαμε και αποδώσαμε έναν ύστερο, άγραφο φόρο τιμής σε όλους τους....  Τους είπα ότι γνώριζα απ΄τον θείο μου, ονόματα άλλων συναδέλφων νεκρών, επιζώντων, άλλων που δίπλωσαν τα φτερά τους αργότερα στο Όρθυς...στον Κιθαιρώνα...άλλων που έφυγαν πικραμένοι...
   Δεν πειράζει όμως, φθάνει που έμειναν πίσω τους άνθρωποι, συγγενείς, φίλοι, που γνωρίζουν, πίστεψε με είναι αρκετό !
   Να είσαι καλά, το κεφάλι ψηλά όπως μας έμαθαν και όπως διδάσκουμε και εμείς τα παιδιά μας!  ;)
   Ο Θεός είναι Μεγάλος και μας στέργει, τις ψυχές μας, την Ελπίδα μας και την Πίστη μας δεν θα χάσουμε

Για  να  μαθαίνουμε  ολοι :


http://www.defencenet.gr/defence/item/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7-%C2%AB%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B7%C2%BB-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%86%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AC-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%88%CE%AE%CF%86%CE%B7%CF%83%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CF%84%CF%84%CE%AF%CE%BB%CE%B1-%CE%B2%CE%AF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF

Αποσυνδεδεμένος vgs97

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
Απ: MIA IΣΤΟΡΙΑ.........
« Απάντηση #33 στις: 20 Ιουλίου, 2015, 16:38:43 μμ »
Καλημέρα πρώτα απ΄όλα σε όλους

...ως vgs97 μπήκες εδώ, αλλά μάλλον δώρα έφερες σαν τον Αη Βασίλη στις ψυχές μας !
   
   'Εχω νοιώσει σαν εσένα επισκεπτόμενος την παλιά μονάδα μου ως κληρωτός, πολλοί από εμάς τους +50άρηδες το έχουν βιώσει επίσης. Η ζωή πάει μπροστά... Σκέφτομαι όμως και τα χειρότερα βιώματα και αναγνώριση που αποκόμισαν κάποιοι άλλοι...Κάποιοι λοιπόν έφυγαν από αυτόν τον κόσμο, υπηρέτησαν, ίδρωσαν αλλά και μάτωσαν για την ΠΑ αλλά ούτε νεότεροι συνάδελφοι τους δεν είχαν ακούσει για τους άθλους τους ! Έφυγε ο θείος μου -αδελφός της μητέρας μου- απ΄τον καρκίνο χτυπημένος ανήμερα της Αγ, Αικατερίνης το Νοέμβρη του 2014  :( Βετεράνος της επιχείρησης ΝΙΚΗ το 1974 στην Κύπρο, ιπτάμενος μηχανικός στο ΝΙΚΗ 8... Τι μου θύμησες με την 8-άρα.... :-X
   Μπήκε 17 ετών στην αεροπορία και δίπλωσε τα φτερά του περήφανος σε μιά αίθουσα του 251 ΓΝΑ. Με δικές μας οχλήσεις "ξυπνήσαμε" την Λέσχη αξιωματικών ΠΑ στην Θεσσαλονίκη όπου διέμενε τα τελευταία χρόνια, απέστειλαν ένα τιμητικό άγημα...Δάκρυσαν οι αξιωματικοί του αγήματος όταν αναφέρθηκαν οι εύφημες μνείες, οι διακρίσεις του, τα παράσημα του...Τότε συνειδητοποίησαν ποιός ήταν ο νεκρός παλιός συνάδελφος που τιμούσαν ! Μου ζητούσαν πληροφορίες....είχαν μόνον ελάχιστες γνώσεις της επιχείρησης ΝΙΚΗ, έσκυψαν τα κεφάλια και μαζί παραπέρα από τον κόσμο τρέμοντας δακρύσαμε και αποδώσαμε έναν ύστερο, άγραφο φόρο τιμής σε όλους τους....  Τους είπα ότι γνώριζα απ΄τον θείο μου, ονόματα άλλων συναδέλφων νεκρών, επιζώντων, άλλων που δίπλωσαν τα φτερά τους αργότερα στο Όρθυς...στον Κιθαιρώνα...άλλων που έφυγαν πικραμένοι...
   Δεν πειράζει όμως, φθάνει που έμειναν πίσω τους άνθρωποι, συγγενείς, φίλοι, που γνωρίζουν, πίστεψε με είναι αρκετό !
   Να είσαι καλά, το κεφάλι ψηλά όπως μας έμαθαν και όπως διδάσκουμε και εμείς τα παιδιά μας!  ;)
   Ο Θεός είναι Μεγάλος και μας στέργει, τις ψυχές μας, την Ελπίδα μας και την Πίστη μας δεν θα χάσουμε

Με  συγκίνησες  αδελφε  μου  αποψε.....για  τρεις  λογους. Πρωτα ( και  λιγοτερο
σημαντικο ) γιατι  ο  κοπος  μου  δε  παει  χαμενος. Καποιες  ψυχες  ακουμπα!!!
Και  οσο  νεωτερες  τοσο  το  καλυτερο. Ο  σκοπος  που  τα  λεμε  ολοι  εδώ  είναι
για  τα  νεα  μας  παιδια...να  μαθαινουν  τι  καποιοι  εχουν  προσφερει  σε  τουτη  την
Πατριδα, τις  θυσιες  καποιων, το  μελλον  της. Ελπιζω  να  μας  παρακολουθουν και
καποιοι  να  παρεμβουν  στην  συζητηση  μας.
Δευτερος  λογος  είναι  η  αφηγηση  της  περιπτωσης  του  θειου  σου.Οτι  και  να
σχολιαζα  θαταν  ασεβεια......τα  ειπες  όλα  εσυ. Ελαφρο   το  χωμα  που  τον  σκεπαζει .
Μεγαλη  η  προσφορα  της  ΠΑ. Πολυ  το  αιμμα  που  εχει  δωσει  .Και  σε  καιρους
ειρηνης. Ποιο  ηταν  το  μικρο  του  ονομα; Να  τον  μνημονευω  με  τους  δικους  μου
τις  Κυριακες  στην  εκκλησια.....αιωνια  του  η  μνημη.
Τριτος  λογος  είναι  ο  τροπος  που  μιλας  γιαυτον. Η  αγαπη  που  του  δειχνεις ,
η  εκτιμηση  σου  για  την  προσφορα  του. Και  η  εκτιμηση  και  συγκινηση   των
αλλων  όταν  μαθαινουν  την  ιστορια  του.......
Οι  ανθρωποι  σαν  εσενα  με  κανουν  να  ελπιζω  ότι  δεν  εχουν  χαθει  όλα.....

Καλο  βραδυ  σε  ολους.



   Μέμνησο λοιπόν Βασίλη τον συνονόματο σου θείο μου στις δεήσεις σου! Ο Αϊ Βασίλης μου, Πατέρας μου και ο μεγάλος φίλος στην εφηβεία μου. Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ξεπεράσω πρώτα τον πατέρα μου και μετά αυτόν τον άνθρωπο...Από καρδιάς σε ευχαριστώ και το εκτιμώ, ελπίζω να τα πούμε και από κοντά κάποια στιγμή. Όσο για τους παππούδες...μεγάλη κουβέντα άνοιξες !

Εχθες  πηρε  το  πρωτο  μήνυμα  .............

Αποσυνδεδεμένος vgs97

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
Απ: MIA IΣΤΟΡΙΑ.........
« Απάντηση #34 στις: 31 Ιουλίου, 2015, 00:30:18 πμ »
Αποψε  συλλογίστηκα  την  μανουλα  μου..........
Αφιερωμένο  στις  μανες  ολου  του  κοσμου  οπου  και  αν  βρίσκονται...

   https://www.youtube.com/watch?v=3yIVfBHRZQ4

Αποσυνδεδεμένος ARGOS

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: MIA IΣΤΟΡΙΑ.........
« Απάντηση #35 στις: 07 Δεκεμβρίου, 2015, 14:17:30 μμ »
Μα φυσικα και δεν υπαρχει θεμα, συνεχιζεις φιλε vgs97!! :)
Μ
Μια ιστορια η μαλλον μια μικρή ....περίληψη της που δεν μπόρεσα να διαβάσω με την μια ,η δυο φορές, μιας και στο τέλος αναγκάστηκα να σκουπίσω αρκετές φορές τα δάκρυα μου ....ένοιωσα όμορφα και για αυτό σε ευχαριστώ vgs97

Αποσυνδεδεμένος luger42

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2317
Απ: MIA IΣΤΟΡΙΑ.........
« Απάντηση #36 στις: 08 Δεκεμβρίου, 2015, 01:45:35 πμ »
Συνεχιζω  λοιπον, μια  και  πιασαμε  τους  αξιωματικούς  με  τον  παπου  μου
από  την  μερια  της  μητερας  μου.
Αρβανίτης  από  ένα χωριο  της  Θηβας. Παντρεύτηκε  την  γιαγια  μου
και  εκαναν  δυο  κορες.
Δωρικος  σε  όλα  του  και  πολύ  φτωχος .Εξαιρετικα  μειλιχιος  χαρακτηρας.
Ποτε  δεν  τον  ειχα  ακουσει να  υψωσει  φωνη  στην  γιαγια  μου,να  πει  μια 
κακια  κουβεντα. Λατρευε  την  κηπουρικη  και  ειχε  ένα  πολύ  μικρο
κηπο  γεματο  λουλούδια. Αδυνατος  ευθυτενης και  κοκετης . Κάθε  βραδυ
απαραίτητα  το  παντελονι  κατω  από  το  στρωμα  να  εχει  τσακιση  το  πρωι.
Παπούτσια  καλα  γιαλυσμενα  και  τριζατα! Οι  παλαιοτεροι  ξερουν  τι  είναι!
Το  μονο  του  περιττο  εξοδο  η  αγορα  των  πρωιμων  φρουτων κάθε περιοδου.
Κάθε  πρωι  εφημεριδα  Ακροπολη , ένα  πακετο  Δελφους  κάθε  δυο  μερες  και
καφες  σε  καφενειο  που  μαζευονταν  ολοι  οι  συμπολεμιστες .Από  στρατηγοι
εως  φανταροι. Καποιες  φορες  με  επαιρνε  και  μενα  μαζι. Και  πριν  το  υποβρύχιο
επαιρνα  σβαρνα  και  φιλουσα  όλα  τα  χερια  της  ομήγυρης .Σεβασμος  στους
μεγαλύτερους.......άλλες  εποχές.
Βασιλικος ,σπανια  μιλουσε  για πολιτικα  όμως. Καθε  απόγευμα  θα  ξεκινουσε
να  ερθει  να  με  δει . Πεντε  λεπτα  περπατημα  .Θα  εφερνε  παντα  κατι.
5  αμυγδαλα  με  σοκολατα ,μιση  χουφτα  φυστικια  Αιγινης......ειπαμε
φτωχεια.
Αυτή  ηταν  η  εικονα  που  εγω  βιωσα. Ποια  ηταν  όμως  η  προηγουμενη  του  ζωη;
Προλαβα  και  μιλησα  με  πρωην  φαντάρους  του....τον  θεωρουσαν  εξαιρετικα
σκληρο  εκπαιδευτη .Ο  ιδιος  μου  ειχε  διηγηθεί  ότι  επιστρεφοντας  από  μια  μαχη
ειδε  Τουρκους  αιχμαλωτους  που  τους  ειχαν  καθιστους , εβγαλε  το  περιστροφο
(εξαιρετικος  σκοπευτης  περιστροφου  με  τροπαια  αγωνων)και  εκτελεσε  6  εν  ψυχρω.
Τον  περασανε  στρατοδικειο ,την  εβγαλε  φτηνα  γιατι  τον  βοηθησε  στρατηγος
εξαδερφος  του. Ποιος  ξερει   τι  ειχαν  δει  τα  ματια  του στη  μαχη  πριν......αν  και  ο  φονος
είναι  φονος  ρε  παπου......
Εφτασε  μεχρι  εξω  από  την  Αγκυρα. Οι  Τουρκοι  τον  επιασαν  6  φορες  αιχμαλωτο.
Το  παραπονο  του  ότι  στις  πορειες  ως  αιχμάλωτος  στις  ερημους  της  Τουρκιας
χωρις  νερο, με  τους  Τουρκους  πανω  στα  αλογα, και  οι  αιχμάλωτοι  να  προσπαθουν
να  περπατησουν, εβλεπε  τους  συμπολεμιστες  του  να  πεφτουν  κατω  εξαντλημένοι  και
να  τους  παρατανε  -δε  μπορουσαν  να  κανουν  τιποτα  -και  να  συνεχιζει  το  καραβανι
την  πορεια  του! Επιστρεφοντας  από  μια  αιχμαλωσια φοραγε  ένα  τσουβαλι  με  4  τρυπες
για  να  βγαινουν  τα  χερια  και  τα  ποδια. Ειχε  παθει  αμνησια  από  τις  κακουχιες. Εκανε  6
μηνες  να  γνωρισει  την  γυναικα  του  και  τις  κορες  του!
Το  1917  ,μετα  από  πιεσεις  των  Γαλλων , ο  Βενιζέλος  εστειλε  μια  μεραρχια  να  βοηθησει
τον  Τσαρο.Και  ο  παπους  μου  μεσα!! Παλι  αιχμάλωτος....εστρωσε  κατι  γραμμες  στη  Σιβηρία
αν  θυμαμαι  καλα  από  τα  λεγομενα  του!
Λογω  του  ότι  ηταν  Βασιλικος  και   αριστος  σκοπευτης  περιστροφου,του ειχαν  προτεινει   
να  εκτελεσει  τον  Βενιζελο  στην  Θεσσαλονικη. Ευτυχως  δεν  δεχτηκε!!!
Αγαπουσε  τα  Μαλινχερ  και  ειχε  στην  ντουλαπα  του  ένα  περιστροφο  σε μια  δερματινη  θηκη
με  εξαγωνη  καννη . Σε  αριστη  κατασταση. Προοριζετο για  μενα. Λιγο  πριν  πεθανει ,εχοντας
παθει  μαλακινση,το  παρεδωσε  στην  Αστυνομια!!
Εχω  όμως δυο  ακομα  κειμήλια  που  μου  αφησε. Την  πυξιδα  του και  μια  παραξενη  σφυριχτρα.
Εχει  το  σχημα  του  πρωτου  Εγγλεζικου  τανκ.Αυτο  με  τις  τεράστιες  ερπύστριες  αν  ξερετε.
Το  ειχε  παρει  από  νεκρο  Βουλγαρο  αξιωματικο! Ποιος  ξερει  και  αυτος  από  που  την  ειχε  παρει.....
Τα  καλυτερα  του  χρονια  τα  περασε  πολεμώντας  τον  Τουρκο.
Ελπιζω  να  μην  ξαναχρειαστει. Ξανα  μανες  να  μην  ξανακλαψουν  .
Ελληνιδες  η  Τουρκαλες......
Εχω  περασει  πολλα  χρονια  εκτος  Ελλαδος ,εχω  παει  σχεδόν  σε  ολο  τον
κοσμο.Εχω  φιλους  Τουρκους, εξαιρετικα  παιδια.Τουρκια  δεν  πηγα  ποτε.
Ουτε  θα  παω,παρολο  που  το  θελω.
Παπου  καταλαβαίνεις  το  γιατι;

Καλο  σας  απόγευμα





.



εξαγωνη καννη ...... https://en.wikipedia.org/wiki/Webley_Revolver
si vis pacem, para bellum

Αποσυνδεδεμένος vgs97

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
Απ: MIA IΣΤΟΡΙΑ.........
« Απάντηση #37 στις: 18 Οκτωβρίου, 2019, 21:31:22 μμ »
Eπιστρεφω λοιπον μετα απο καμποσα χρονια(4!), να χαιρετησω ολους τους φιλους που συμετειχαν στην προ ετων συζητηση μας και με μεγαλη ικανοποιηση διαπιστωσα οτι ολοι ειστε ενεργοι ακομα (εκτος του ARGOS) που δειχνει οτι ολοι ειστε καλα! Αν καπου μαζευεστε, σκοπευτηριο ή αλλου πεστε το μου και με μεγαλη μου χαρα θα ερθω να γνωριστουμε και να συμετασχω στο εξης στις δραστηριοτητες σας. Ιδιαιτερους χαιρετισμους στον alpha-63.

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Απ: MIA IΣΤΟΡΙΑ.........
« Απάντηση #38 στις: 21 Οκτωβρίου, 2019, 10:28:33 πμ »
 Καλώς τον, την καλημέρα μου  :)
 Έχεις μνμ !
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177