Αποστολέας Θέμα: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας  (Αναγνώστηκε 64492 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Fshooter

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #90 στις: 14 Νοεμβρίου, 2016, 23:05:04 μμ »
ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΔΙΟΠΤΡΑΣ ΣΤΟ ΑΤ ΝΙΚΑΙΑΣ 23  ΜΑΡΤΙΟΥ 2016 ΣΤΗΝ ΓΑΔΑ ΣΤΗΝ 1 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΗ Η ΑΔΕΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ 14 /11 ΑΛΛΑ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΘΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΙΟΠΤΡΑ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΘΕΛΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΙ ΚΑΝ ΔΙΜΗΝΟ ΜΕ ΤΡΙΜΗΝΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ Η ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗΝ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ   ΚΟΙΝΩΣ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
και παιδί να ήταν τώρα θα είχε βγει και θα είχε πάει και σχολείο. 
είναι η γραμμή των εκ αριστερων να βγαίνουν άδειες με λιγότερο από το σταγονομετρο γιατί φοβούνται τους τρομοκρατες με τα 12 ποδολιβρα
Πάντα μου έλεγαν να βάζω στόχους στην ζωή μου και να προσπαθώ να τους πετυχαίνω ...<br />Τότε γιατί μου φωνάζουν οι γείτονες όταν με βλέπουν με το αεροβόλο στα χέρια? :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος tieton

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1594
  • Λευτερια στους...pcpistas!!!
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #91 στις: 15 Νοεμβρίου, 2016, 09:55:13 πμ »
δεν βλεπεις οι αδειες ολων των οπτικων μου  ;D εκ δεξιων πηραν αδεια! 8)
σε σχεση με την...καταδυτικη
 σταγιερουμπα+weaver T36
fcb αεροβολο-airrifle
https://www.facebook.com/groups/1217631344969912/

Αποσυνδεδεμένος Colt1911A1

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #92 στις: 10 Ιουνίου, 2017, 03:37:48 πμ »
Καλημέρα σας κύριοι, διάβασα με μεγάλη προσοχή όλο το θέμα και θα ήθελα να σας παραθέσω την περίπτωση μου έτσι ώστε να με καθοδηγήσετε..

Το 2013 είχα κάνει εγγραφή στον σκοπευτικό όμιλο του τόπου μου (απέκτησα σκοπευτική ταυτότητα και δελτίο σκοπευτή) και ασχολήθηκα για
λίγο καιρό (έκανα προπόνηση με ένα glock 17 9mm) αλλά επειδή δεν με βόλευε ως προς την μετακίνηση μου στο σκοπευτήριο σταμάτησα.
Πρόσφατα απέκτησα το πρώτο μου αεροβόλο τυφέκιο μόλις τώρα έμαθα για την δυνατότητα νόμιμης αγοράς σκοπευτικής διόπτρας.

Η ερώτηση μου έγκειται στο εξής,
Μπορώ κάνοντας επανεγγραφή στον τοπικό σκοπευτικό όμιλο να κινήσω τις διαδικασίες και να κάνω αίτηση προς τη ΣκΟΕ για χορήγηση βεβαίωσης
προς αγορά του συγκεκριμένου σκοπευτικού βοηθήματος?

Σημείωση: Απ'όσο γνωρίζω ο τοπικός σκοπευτικός όμιλος δεν ασχολούταν-ασχολείται με τα αεροβόλα και τα αθλήματα αυτών

Υ.Γ: Με ενδιαφέρει πάρα πολύ να είμαι νομικά καλυμμένος τουλάχιστον ως προς την κατοχή της διόπτρας οπότε θα περιμένω με ενδιαφέρον τις
       συμβουλές σας.


Αποσυνδεδεμένος jericho

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 151
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #93 στις: 10 Ιουνίου, 2017, 21:12:32 μμ »
Δεν χρειαζετε να ξαναγραφτεις . πληρωνεις τις συνδρομες που δεν εχεις πληρωσει και συνεχιζεις . Για να κανεις αλλη εγγραφη θα πρεπει να προηγηθει διαγραφη με κοστος 80 προς την ΣΚΟΕ  η μεταγραφη ελευθερη τον Σεπτεμβρη με παραβολο 60 προς την ΣΚΟΕ . Τωρα οσον αφορα την αιτηση σου δεν νομιζω να υπαρχει κολημα αν δεν εχει στο καταστατικο του ο συλογος το αεροβολο μιας και η διοπτρα και η βεβαιωση της Σκοε αναφερει οτι θα ψχρησημοποιηθει σε οποιοδηποτε απο τα νομιμος κατεχωμενα οπλα και για οποια απο τα αγωνισματα επιτρεπετε η χρηση της . Silouet bench rest field target ipsc

Αποσυνδεδεμένος Colt1911A1

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #94 στις: 10 Ιουνίου, 2017, 21:49:29 μμ »
Δεν χρειαζετε να ξαναγραφτεις . πληρωνεις τις συνδρομες που δεν εχεις πληρωσει και συνεχιζεις . Για να κανεις αλλη εγγραφη θα πρεπει να προηγηθει διαγραφη με κοστος 80 προς την ΣΚΟΕ  η μεταγραφη ελευθερη τον Σεπτεμβρη με παραβολο 60 προς την ΣΚΟΕ . Τωρα οσον αφορα την αιτηση σου δεν νομιζω να υπαρχει κολημα αν δεν εχει στο καταστατικο του ο συλογος το αεροβολο μιας και η διοπτρα και η βεβαιωση της Σκοε αναφερει οτι θα ψχρησημοποιηθει σε οποιοδηποτε απο τα νομιμος κατεχωμενα οπλα και για οποια απο τα αγωνισματα επιτρεπετε η χρηση της . Silouet bench rest field target ipsc

Εννοείς τις συνδρομές προς τον σκοπευτικό σύλλογο ή τις σκοπευτικής ταυτότητας στην ΣΚΟΕ?

Αποσυνδεδεμένος v-k

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #95 στις: 05 Μαρτίου, 2018, 17:35:53 μμ »
Καλησπερα σε ολους.
Μπορουμε να κανουμε αιτηση για αγορα διοπτρας απο Κυπρο ?

Αποσυνδεδεμένος STREAMLINE

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #96 στις: 15 Σεπτεμβρίου, 2018, 17:39:33 μμ »
Παιδιά έχουν υπάρξει εξελίξεις πάνω στο θέμα? Παγιώθηκε η διαδικασία έκδοσης άδειας κατοχής?

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #97 στις: 15 Σεπτεμβρίου, 2018, 18:04:40 μμ »
Oι εξελιξεις ειναι με το σταγονομετρο,παντως αδειες βγαινουν ;)
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος Panas

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 194
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #98 στις: 03 Δεκεμβρίου, 2018, 21:38:49 μμ »
Επικειμενες αλλαγες στο νομο  2168/1993  :

http://www.opengov.gr/yptp/?p=1112

«5. Επιτρέπεται η πώληση ή διάθεση με οποιονδήποτε τρόπο:

α. Όπλων σκοποβολής, περιστρόφων, πιστολίων της κατηγορίας Β΄ του Παραρτήματος Ι, όπλων που χρησιμοποιούνται για την αποκόλληση συγκολλούμενου υλικού, ουσιωδών συστατικών μερών και πυρομαχικών όλων των ανωτέρω, πυροβόλων όπλων και πυρομαχικών της κατηγορίας Α΄ του Παραρτήματος Ι, όπλων χαιρετισμού και κρότου και αβολίδωτων φυσιγγίων κρότου αυτών, απενεργοποιημένων πυροβόλων όπλων, όπλων και αντικειμένων του παρόντος νόμου που χαρακτηρίζονται ως συλλεκτικά, ιστορικά ή οικογενειακά κειμήλια, όπλων για θήρα και ουσιωδών συστατικών μερών αυτών, καθώς και εκρηκτικών μηχανισμών και εκρηκτικών υλών, μόνο σε άτομα που κατέχουν άδεια της αρμόδιας αστυνομικής αρχής για την αγορά των ειδών αυτών.

β. Συσκευών ή εγκαταστάσεων που προορίζονται για το φωτισμό των σκοπευτικών του όπλου μόνο σε άτομα τα οποία κατά την αγορά αυτών επιδεικνύουν άδεια κατοχής πυροβόλου όπλου.

γ. Σκοπευτικών διοπτρών μόνο σε άτομα τα οποία κατά την αγορά αυτών επιδεικνύουν, άδεια κατοχής πυροβόλου όπλου σκοποβολής ή εν ισχύ δελτίο σκοπευτή της οικείας αθλητικής ομοσπονδίας, εφόσον πρόκειται για κατόχους αεροβόλων όπλων σκοποβολής, καθώς και σε εν ενεργεία στελέχη των Σωμάτων Ασφαλείας και σε υπαλλήλους υπηρεσιών του δημοσίου που κατά την άσκηση των καθηκόντων τους δικαιούνται να φέρουν όπλο, κατόπιν επίδειξης σχετικής υπηρεσιακής βεβαίωσης.


«3. Δεν απαιτείται άδεια για την κατοχή:
α. Αεροβόλων όπλων και τυφεκίων αλιείας. Απαγορεύεται η κατοχή τους από άτομα που δεν έχουν συμπληρώσει το 18ο και το 16ο έτος της ηλικίας τους, αντίστοιχα. Με την απόφαση της περίπτ. ιβ΄ της παρ. 1 του άρθρου 1 μπορεί να θεσπίζονται περαιτέρω περιορισμοί στην κατοχή αεροβόλων όπλων που χρησιμοποιούνται για την εξάσκηση στο άθλημα της σκοποβολής.
β. Σκοπευτικών διοπτρών.



Αποσυνδεδεμένος Panas

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 194
Απ: Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
« Απάντηση #99 στις: 03 Δεκεμβρίου, 2018, 21:55:18 μμ »
http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,11283.0.html