Αποστολέας Θέμα: Τα νέα του Ε.Σ.Ο.Α.Α.Π (ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΕΡΟΒΟΛΩΝ ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΠΕΔΙΟΥ)  (Αναγνώστηκε 142312 φορές)

Αποσυνδεδεμένος kostasgr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 131
καλο εεε... :D
-----------------
Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει :-)

Αποσυνδεδεμένος Thorin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2341
  • I shoot therefore I am
    • Σκοπευτική Λέσχη "ΖΕΥΣ"
Βασικα συγνωμη, αλλα ηταν η απαντηση απο οσους δικηγορους ρωτησα περι πρωτοδικιου και ολη αυτη την ιστορια.
Steyr LP-10 - FWB C55 --- Baikal IJ-35M
Diana mod.38 4,5 - Weihrauch HW77 4,5 - Umarex 850 4,5 - Gamo Shadow 640 4,5
S&W 586 6" - Walther CP99 - Daisy 44 6" & 8" - Crosman 357 4" & 8" - ΗW40PCA

Αποσυνδεδεμένος kostasgr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 131
.. καταρχην μην ζητας συγνωμη ... τις σκεψεις μας λεμε.. μπορει και οι δικες μου να μην ειναι σωστες και να εχω λαθος εντυπωση.. θεωρω οτι εδω μεσα ειμαστε μια μεγαλη οικογενεια ..  ;D
-----------------
Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει :-)

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Οι σύλλογοι δεν είναι σύλλογοι FT...

Οι σύλλογοι είναι σύλλογοι που συστήθηκαν με σκοπό την προώθηση -συνήθως μεταξύ άλλων- του αθλήματος του FT.
Η αναφορά αφορά τους σκοπούς σύστασης του συλλόγου, τα μέσα τα οποία είναι απαραίτητα για την άσκηση του αθλήματος.

Άρα η δυαντότητα σύστασης του συλλόγου ΔΕΝ είναι παράνομη, ο προβληματισμός όλων αυτών των συλλόγων έχει να κάνει με την αναζήτηση του Νόμιμου τρόπου της άσκησης του αθλήματος στη χώρα μας συγκεκριμένα καθώς το νομικό πλαίσιο δημιουργεί κάποια προβλήματα.

Είναι προφανές πως είδαμε πως περισσότεροι σύλλογοι με κάποια νομική υποστήριξη θα βρουν ευκολότερα κάποια λύση στο πρόβλημα, αρχικά η αναζήτηση γίνεται εκτός ΣΚΟΕ, αναλόγως με το τι θα βρεθεί μπροστά μας θα κινηθούμε, κατά το δυνατό ομοιογενώς.

Κάθε σύλλογος που γεννιέται, ακόμη και αν δε καταφέρει τίποτα, αφήνει μια κληρονομιά πίσω του, εμπειρίες, γνώσεις, προβληματισμούς κ.τ.λ. Έτσι πρέπει να το δούμε, από την άλλη τα βήματα είναι δύσκολα, περιέχουν πολύ-πολύ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ προσωπική εργασία από αυτούς τους ανθρώπους και συνήθως έχουν να αντιμετωπίσουν αρκετές μικρότητες, για αυτό η ηθική υποστήριξη είναι πολύ σημαντική, για να μπορείς να αγνοείς τις μικρότητες χρειάζεσαι μια σχετική συμπαράσταση από κάποιους άλλους.

Επισημαίνω πως στο παρόν θέμα στο παρελθόν όλοι ρωτούσαν για το πότε θα είναι έτοιμο το νεο ΔΣ του ΕΣΟΑΑΠ και όταν μετά πολλώνκόπων και βασάνων αυτό συστήθηκε υπήρξε μια ησυχία... μια σιωπή από όλους αυτούς που ενδιαφερόντουσαν γραπτώς (στα forums) ή προφορικώς γύρω-γύρω.
Το ίδιο αισθάνομαι πως έγινε και με τον αντίστοιχο σύλλογο της Κρήτης.

Φίλοι μου δεν αρκεί να τρέχουν 5 άνθρωποι κι εμείς απλώς να ρωτάμε, πρέπει να βάλουμε και λίγο το κεφάλι μας στον ντορβά μαζί τους.

Ξαναλέω λοιπόν, οι 2 ΕΣΣΟΑΠ (Θεσσαλονίκης και Κρήτης) υπάρχουν, όσοι είστε από τις γύρω περιοχές και αγαπάτε το αεροβόλο στηρίξτε τους.

Αποσυνδεδεμένος kostasgr

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 131
+1000
-----------------
Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει :-)

Αποσυνδεδεμένος iraklis2010

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1459
Οι σύλλογοι δεν είναι σύλλογοι FT...

Οι σύλλογοι είναι σύλλογοι που συστήθηκαν με σκοπό την προώθηση -συνήθως μεταξύ άλλων- του αθλήματος του FT.
Η αναφορά αφορά τους σκοπούς σύστασης του συλλόγου, τα μέσα τα οποία είναι απαραίτητα για την άσκηση του αθλήματος.

Άρα η δυαντότητα σύστασης του συλλόγου ΔΕΝ είναι παράνομη, ο προβληματισμός όλων αυτών των συλλόγων έχει να κάνει με την αναζήτηση του Νόμιμου τρόπου της άσκησης του αθλήματος στη χώρα μας συγκεκριμένα καθώς το νομικό πλαίσιο δημιουργεί κάποια προβλήματα.

Είναι προφανές πως είδαμε πως περισσότεροι σύλλογοι με κάποια νομική υποστήριξη θα βρουν ευκολότερα κάποια λύση στο πρόβλημα, αρχικά η αναζήτηση γίνεται εκτός ΣΚΟΕ, αναλόγως με το τι θα βρεθεί μπροστά μας θα κινηθούμε, κατά το δυνατό ομοιογενώς.

Κάθε σύλλογος που γεννιέται, ακόμη και αν δε καταφέρει τίποτα, αφήνει μια κληρονομιά πίσω του, εμπειρίες, γνώσεις, προβληματισμούς κ.τ.λ. Έτσι πρέπει να το δούμε, από την άλλη τα βήματα είναι δύσκολα, περιέχουν πολύ-πολύ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ προσωπική εργασία από αυτούς τους ανθρώπους και συνήθως έχουν να αντιμετωπίσουν αρκετές μικρότητες, για αυτό η ηθική υποστήριξη είναι πολύ σημαντική, για να μπορείς να αγνοείς τις μικρότητες χρειάζεσαι μια σχετική συμπαράσταση από κάποιους άλλους.

Επισημαίνω πως στο παρόν θέμα στο παρελθόν όλοι ρωτούσαν για το πότε θα είναι έτοιμο το νεο ΔΣ του ΕΣΟΑΑΠ και όταν μετά πολλώνκόπων και βασάνων αυτό συστήθηκε υπήρξε μια ησυχία... μια σιωπή από όλους αυτούς που ενδιαφερόντουσαν γραπτώς (στα forums) ή προφορικώς γύρω-γύρω.
Το ίδιο αισθάνομαι πως έγινε και με τον αντίστοιχο σύλλογο της Κρήτης.

Φίλοι μου δεν αρκεί να τρέχουν 5 άνθρωποι κι εμείς απλώς να ρωτάμε, πρέπει να βάλουμε και λίγο το κεφάλι μας στον ντορβά μαζί τους.

Ξαναλέω λοιπόν, οι 2 ΕΣΣΟΑΠ (Θεσσαλονίκης και Κρήτης) υπάρχουν, όσοι είστε από τις γύρω περιοχές και αγαπάτε το αεροβόλο στηρίξτε τους.
Δυστιχως μονο ο τιτλος εχει μεινει για τα νεα του Ε.Ο.Σ.Α.Α.Π. καμια ενημερωση κανενα νεο τι γινεται ''υπαρχει κανεις στην αλλη ακρη'' προεδρε ακους?????
ΑΕΤΣ ΕΠΛΑΣΤΑ ΑΣΟΝ ΘΕΟ
ΑΕΤΣ ΣΗ ΓΗΝ ΕΒΡΕΘΑ
ΚΑΜΙΑΝ ΚΙ ΠΟΥΣΜΑΝΕΨΑ
ΠΟΝΤΙΟΣ ΝΤΕ ΓΕΝΝΕΘΑ

HW  90  5,5 LAZAGLIDE BY DRAGON WALNUT BY HERCULES
DIANA 48 4,5 HANDMADE STOK IROCO BY HERCULES
SLAVIA 630 4,5  WALNUT BY HERCULES.....LAZAGLIDE AND VENOM  BY DRAGON

Αποσυνδεδεμένος alex_igniss

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 241
Γιατί στην Θεσσαλονίκη να μην έχουμε έναν οργανωμένο σύλλογο η μια ομάδα που να οργανώνετε και να κάνει σκοπευτικές εξορμήσεις τα Σαββατοκύριακα?
Είμαι καιρό μέσα σ'αυτό το φόρουμ και ώρες ώρες λέω να πάω στην Αθήνα στο σχιστό μιας και ο,τι φωτογραφία και συζήτηση παρακολουθώ είναι από εκείνο το χώρο!
Air Arms S 510 FAC
Hatsan AT44-10 4,5
Hatsan BT65  5,5

Αποσυνδεδεμένος diana350magnum

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2158
  • Cricket kalibrgun 5.5 (κουασιμόδος).
Γιατί στην Θεσσαλονίκη να μην έχουμε έναν οργανωμένο σύλλογο η μια ομάδα που να οργανώνετε και να κάνει σκοπευτικές εξορμήσεις τα Σαββατοκύριακα?
Είμαι καιρό μέσα σ'αυτό το φόρουμ και ώρες ώρες λέω να πάω στην Αθήνα στο σχιστό μιας και ο,τι φωτογραφία και συζήτηση παρακολουθώ είναι από εκείνο το χώρο!

Εγώ φίλε alex_igniss το έκανα. Πήγα στο Σχιστό και θα ξαναπάω. Αφού εμείς εδώ δυστυχώς πετάμε αετό! Και πραγματικά όπως και εσύ θλίβομαι και εκνευρίζομαι ταυτόχρονα, όταν διαθέτουμε τόσες ανεκμετάλευτες εκτάσεις και τόσα ωραία απόμερα μέρη που δεν θα ενοχλούσαμε κανέναν.
 Βέβαια είναι όλα θέμα πρωτοβουλιών, προσωπικής ασχολίας αλλά και διαδικαστικών κωλυμάτων. Απ 'ότι ξέρω τον τελευταίο καιρό κάτι είχε αρχίσει να είναι στα σκαριά, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι νεότερο.

Την πρώτη φορά είχαμε μαζευτεί τέσσερα άτομα για να μοιραστούμε τα έξοδα αλλά και για να γίνει το μεγάλο ταξίδι πιο ευχάριστο. Προσωρινά λοιπόν, προτείνω να γίνει κάτι αντίστοιχο όταν θα θελήσει κάποιος να κατέβει για να συμμετάσχει. Τουλάχιστον μέχρι να ξεκινήσουμε και εμείς να κάνουμε κάτι, αν ξεκινήσουμε..... 
Ουδείς χειρότερος εχθρός του ευεργετηθέντος...

Προσοχή στα μοναχικά κοπρόσκυλα...!

Αποσυνδεδεμένος Christopher

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2954
Με μεγαλη χαρα,θα σας περιμενουμε ολους. :D
Λατρης του καλου ελατηριου.

Αποσυνδεδεμένος alex_igniss

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 241
Γιατί στην Θεσσαλονίκη να μην έχουμε έναν οργανωμένο σύλλογο η μια ομάδα που να οργανώνετε και να κάνει σκοπευτικές εξορμήσεις τα Σαββατοκύριακα?
Είμαι καιρό μέσα σ'αυτό το φόρουμ και ώρες ώρες λέω να πάω στην Αθήνα στο σχιστό μιας και ο,τι φωτογραφία και συζήτηση παρακολουθώ είναι από εκείνο το χώρο!

Εγώ φίλε alex_igniss το έκανα. Πήγα στο Σχιστό και θα ξαναπάω. Αφού εμείς εδώ δυστυχώς πετάμε αετό! Και πραγματικά όπως και εσύ θλίβομαι και εκνευρίζομαι ταυτόχρονα, όταν διαθέτουμε τόσες ανεκμετάλευτες εκτάσεις και τόσα ωραία απόμερα μέρη που δεν θα ενοχλούσαμε κανέναν.
 Βέβαια είναι όλα θέμα πρωτοβουλιών, προσωπικής ασχολίας αλλά και διαδικαστικών κωλυμάτων. Απ 'ότι ξέρω τον τελευταίο καιρό κάτι είχε αρχίσει να είναι στα σκαριά, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι νεότερο.
Αρχικα πρέπει να κανουμε μια προσπαθεια για δημιουργία ομάδας εδω τοπικα μερος υπαρχει και σκοπευτηριο ακομη οπως το σχιστο να μην υπαρχει κανενας που να ενοχλειται!
Αν με κάποια άτομα έχεις ηδη οργανώσει παρέα στην πόλη μας που πετάει αετο κινεζικο απ'αυτους με τα διπλά χερούλια  στείλε μου ένα μην να κάνουμε μια συναντηση και παμε και αθήνα μετα!
Την πρώτη φορά είχαμε μαζευτεί τέσσερα άτομα για να μοιραστούμε τα έξοδα αλλά και για να γίνει το μεγάλο ταξίδι πιο ευχάριστο. Προσωρινά λοιπόν, προτείνω να γίνει κάτι αντίστοιχο όταν θα θελήσει κάποιος να κατέβει για να συμμετάσχει. Τουλάχιστον μέχρι να ξεκινήσουμε και εμείς να κάνουμε κάτι, αν ξεκινήσουμε..... 
Air Arms S 510 FAC
Hatsan AT44-10 4,5
Hatsan BT65  5,5

Αποσυνδεδεμένος alpha-63

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 7893
  • «Μαλέαν δε κάμψας επιλάθου των οίκαδε»
Γιατί στην Θεσσαλονίκη να μην έχουμε έναν οργανωμένο σύλλογο η μια ομάδα που να οργανώνετε και να κάνει σκοπευτικές εξορμήσεις τα Σαββατοκύριακα?
Είμαι καιρό μέσα σ'αυτό το φόρουμ και ώρες ώρες λέω να πάω στην Αθήνα στο σχιστό μιας και ο,τι φωτογραφία και συζήτηση παρακολουθώ είναι από εκείνο το χώρο!


...είμαστε το βαθύ κράτος των Αθηνών τελικά, ο ορισμός κατά tieton, απόλυτα αποδοτικός της κατάστασης !  :'(

...στην διάθεση των φίλων εκδρομέων από Β.Ελλάδα, μιάς και είστε πολλοί, να γνωρίζετε πως υπάρχει και φίλος Τριπολιτσιώτης αεροβολάς με πούλμαν, που αναλαμβάνει εκδρομές ψυχαγωγικές στο κόστος κυριολεκτικά !!!   ;) ;) ;)
Θανάση, αναμένω να τοποθετηθείς επ΄αυτού και να δραστηριοποιηθείς στον άξονα Βορράς-Nότος, προς τέρψιν όλων των αεροβολιστών της χώρας...
...σαν να το βλέπω το πούλμαν να περνά από μπροστά μου....Hennenic Airgun Roadways.... ;D ;D ;D
Σειρήνα -HW97Κ .22
Μέδουσα -HW97K .20
Ειμαρμένη -HW95 .22
Γοργόνα 
Έχιδνα-HW95 .20
Κίρκη -AA ProSport .22
Μήδεια- ΑΑ ProSport .177
Ναυσικά -AA TX MK3 .177
Ερινύα -ΑΑ ProElite .22
Άρπυια -AA ProElite .25
Λάχεσις -HW35 .177
Νέμεσις -HW90 .22
Πηνελόπη -HW55 .177
Άρτεμις -Diana52 .22 EXP
Lady Chatterley -BSA S.Star .177
Afrodyte -BSA S.Star .177
Χαρά -BSA RB2 Stutzen .177
Victoria -BSA RB2 Stutzen .22
Erika -Feinwerkbau 300 .177
Patricia -Webley&Scott Osprey Supertarget .177
Mo Chou -BAM 26 .177

Αποσυνδεδεμένος alex_igniss

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 241
Άμα κατεβούμε και με λεωφορείο Αθήνα ε εντάξει θα είμαστε για τουφεκιά μετά, να είμαστε δηλ μέσα στο φόρουμ τόσα άτομα απο την βόρεια Ελλάδα και να μην μπορούμε να κάνουμε συνάντηση!Προτείνω να δημιουργηθεί θέμα που θα βοηθήσει την δημιουργία μιας τέτοιας ομάδας!!!Αποκλείεται να μην μπορούμε να μαζευτούμε συνολικά απο Βόρεια Ελλάδα αξιόλογος αριθμός αεροβολιστών!
Air Arms S 510 FAC
Hatsan AT44-10 4,5
Hatsan BT65  5,5

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Προτείνω να δημιουργηθεί θέμα που θα βοηθήσει την δημιουργία μιας τέτοιας ομάδας!!!


http://aerovolo.gr/forum/index.php/topic,4469.0.html    ;)

Αποσυνδεδεμένος alex_igniss

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 241
Φίλε Destro οκ το θέμα βρέθηκε δεν το είχα διαβάσει απλά με τον τίτλο και μόνο που διάβασα αλλά και μερικά απο τα σχόλια φίλων με κάνει και αισθάνομαι οτι αυτό με τον κλειστό χώρο δεν θα το ζήσει ούτε το παιδί μου!πολύ καλή η προσπάθεια αλλά....Γνώμη μου πάντα για να κάνεις κάτι τέτοιο θα πρέπει πρώτα να γνωρίζεις πόσα άτομα το θέλουν, γιατί αν το θέλουν τρεις κοιμάσαι και το ονειρεύεσαι απλά, αν 13 μπορεί και να κάνουμε κάτι πρόχειρο, αλλά αν είμαστε 103 μπορούμε να το "απαιτήσουμε" απο χψ άτομα τα οποία πιθανότατα να βρίσκαμε εμπόδια στην προσπάθεια μας!Πρέπει επομένως να μάθουμε πόσοι το θέλουν?απο που είναι οι περισσότεροι?αν θα ήταν διατεθειμένοι να δώσουν κάποια χρήματα η χρόνο για να κάνουν κατι τέτοιο!Καταλήγω στο ο,τι πρέπει μέσα απο το φόρουμ αυτο να βρεθούμε πόσοι είμαστε να ορίσουμε ένα μέρος βολικό για όλους έστω να πάμε να πιούμε ενα καφέ χωρίς τα παράνομα αεροβόλα μας και να μιλήσουμε μήπως και καταφέρουμε και βγάλουμε άκρη!Ας βρούμε στην τελική κάποιο χώρο ανοιχτό και μετά αν καταφέρουμε βρίσκουμε και κλειστό!
Να πω και το άλλο στην τελική.Όσοι φίλοι δηλαδή έχουν αυτή τη στιγμή αεροβόλο στην κατοχή τους τι κάνουν δεν το χρησιμοποιούν?κάπου πηγαίνουν χωρίς να ενοχλούν κάνουν τις βολές τους και όλα καλά!Το θέμα είναι για εμένα αυτό το κάπου να το ορίσουν παραπάνω άτομα απο ένα για να γίνει χόμπι επί της ουσίας να υπάρχουν δηλαδή άτομα που αγαπούν το αεροβόλο συγκεντρωμένα μια κυριακή κάπου!
Φιλικά Αλέξης!
Air Arms S 510 FAC
Hatsan AT44-10 4,5
Hatsan BT65  5,5

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Φίλε Αλέξη

Tο θέμα στο παρέθεσα για να συνεχιστεί η συζήτηση γύρω από αυτό το ζήτημα εκεί, μιας και έχει παραμείνει πολύ καιρό ανενεργό.

Τις προϋποθέσεις και τις παραμέτρους καλύτερα να τις συζητήσετε απο κοντά (όπως σωστά αναφέρεις και εσύ) με τους όποιους ενδιαφερόμενους προκύψουν.

Μπάμπης