Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.  (Αναγνώστηκε 268025 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ozzy1948

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 595
Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« στις: 21 Οκτωβρίου, 2008, 12:52:20 μμ »
Γεια σας, ειμαι νεος στο forum αλλα ασχολουμαι με τα αεροβολα καιρο τωρα. Εχω στην κατοχη μου ενα Webley Vulcan
και ενα Walther CP88. Εχω να σας κανω μερικες ερωτησεις.
1. Ξερει κανενας ταχυτητα εξοδου toy webley?
2. Μια φορα, εκει που καθομουνα μου ηρθε η φαεινη ιδεα να -μη με βρισετε- να τραβηξω τη σκανδαλη με την κανη ανοιχτη.
   Η κανη εκλεισε αποτομα και χαλαρα θα μπορουσε να μου ειχε κοψει κανα δαχτυλο η να μου σπασει κανα σαγονι αν το κραταγα πιο
   ορθιο. Αυτο που με απασχολει πιο πολυ ειναι οτι το ξυλο εσπασε στο σημειο της λαβης. Το κολλησα με ξυλοκολλα και δεν υπαρχει
   λειτουργικο προβλημα. Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι το ξυλο εσπασε.
3. Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα καινουριο αεροβολο ελατηριου το πολυ μεχρι 300ε και κατα προτημισι 5,5mm και σταθερης κανης.
   Εχω καταληξει στα Norica Dream Hunter και Gamo CF 30. To μεν βγαινει σε 5,5αρι το δε ειναι ξυλινο και πιο ομορφο για μενα.
   Εσεις πιο θα επιλεγατε? Εννοειται οτι κ αλλες προτασεις δεκτες.
« Τελευταία τροποποίηση: 02 Μαρτίου, 2009, 02:48:25 πμ από Einhorn »
Airgunning is NOT a crime.
_______________________
Cometa 400 Fenix .22 cal
Crosman 2250 .177 cal
Webley Vulcan .177 cal
Walther CP 88 .177 cal
Άγης

sundaze643

  • Επισκέπτης
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #1 στις: 21 Οκτωβρίου, 2008, 13:18:39 μμ »
Καλός όρισες.Κάνε καμιά αναζήτηση και μετά εδώ είμαστε όλοι να σου λύσουμε απορίες.

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #2 στις: 21 Οκτωβρίου, 2008, 13:44:07 μμ »
Γειά σου ozzy! (μεγαλώνει η παρέα των μεταλλάδων ή μου φαίνεται;;; ).
Το ότι το όπλο έσπασε είναι απόλυτα λογικό.Η δύναμη του ελατηρίου είναι πολύ μεγάλη και μπορώ να πώ ότι λίγα έπαθε. Πολλά αεροβόλα έχουν "ξηλωθεί" εντελώς από το ξύλο τους σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Προς Θεού,η το δοκιμάσεις ξανά, safety first!

Το vulcan σε 4.5 νομίζω ότι είναι στα 900fps...

Αποσυνδεδεμένος giorgos200sx

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1886
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #3 στις: 21 Οκτωβρίου, 2008, 14:22:18 μμ »
ozzy ομολογουμενος ηταν μια τρελη κινηση αυτη που εκανες αλλα ΟΚ....

Για αεροβολο θα σου προτινα το ΒΑΜ Β40 το οποιο νομιζω οτι ειναι γυρω στα 260€ αλλα δεν ξερω που θα το βρεις....Αλλα αν παρεις αυτο παρ'το σε 4,5. ειναι καλυτερα.

Αν θες μονο 5,5 παρε CFX. Παρα πολυ καλο οπλο....

Αποσυνδεδεμένος nickblade

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 427
  • My name is Blade, NickBlade!
    • Nickolas Κnives
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #4 στις: 21 Οκτωβρίου, 2008, 14:58:24 μμ »
Φίλε ozzy1948 καλώς ήρθες!
Καλή περιήγηση στο forum και καλή ανάγνωση στα τόσα πολλά και ενδιαφέροντα θέματα!
Κάτα καιρούς στο "Προσφορα-Ζήτηση" βγαίνουν προς πώληση πολύ καλά αεροβόλα σε πολύ καλές τιμές, ρίξε μια ματιά αξίζει!
Κάνε μια καλή βόλτα στο forum πριν αποφασίσεις, σίγουρα μόνο κερδισμένος μπορείς να βγείς!

Νικολας     

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #5 στις: 21 Οκτωβρίου, 2008, 15:17:09 μμ »
Καλώς ήρθες ozzy1948 και κρίμα που χάλασες ενα σπάνιο και πολύ ωραίο οπλο! :'(
γιατι πέρα απο το κοντάκι εχει υποστεί σίγουρα κι αλλη ζημιά!!
Οσο για καινούργιο που λες το CF-30 που εχεις αναφέρει και εσυ ειναι φοβερό οπλο δυνατό, ευθύβολο και σίγουρα ασφαλές, αφου δεν σου αφήνει περιθώρια για κουταμάρες ;) ;D ;D
Να'σαι καλα και καλή περιήγηση στο φορμ!

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος ozzy1948

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 595
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #6 στις: 21 Οκτωβρίου, 2008, 15:23:51 μμ »
Ναι η αληθεια ειναι οτι κ εμενα μ αρεσει σαν οπλο. Δηλαδη? Τ αλλες ζημιες μπορει να εχει?
Airgunning is NOT a crime.
_______________________
Cometa 400 Fenix .22 cal
Crosman 2250 .177 cal
Webley Vulcan .177 cal
Walther CP 88 .177 cal
Άγης

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #7 στις: 21 Οκτωβρίου, 2008, 15:29:47 μμ »
Ναι η αληθεια ειναι οτι κ εμενα μ αρεσει σαν οπλο. Δηλαδη? Τ αλλες ζημιες μπορει να εχει?


    Ολα τα οπλα σπαστής κάννης ειναι ευαίσθητα εκει που κάθονται οταν ειναι κλειστά, δηλαδη το κούμπωμα τους! με τον καιρό πολλα απο αυτα τα οπλα παρουσιάζουν πρόβλημα εκει με αποτέλεσμα να μην γκρουπαρουν! Το δικό σου μετα απο τετοιο χτύπημα θα ειναι εξαίρεση να μην εχει παθει κατι!! Το εχεις δοκιμάσει για το αν παραμένει εύστοχο το οπλο??
Επίσης μετα απο ενα τετοιο χτύπημα περα απο το ξύλο μπορεί να εχει στραβώσει και η καννη του, στο παρελθόν εχουν αναφερθεί τετοια φαινόμενα!

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος destro

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 3247
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #8 στις: 21 Οκτωβρίου, 2008, 18:15:58 μμ »
Καλησπερα και απο εμενα ozzy και καλως ηρθες!

Αποσυνδεδεμένος Konstantin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 102
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #9 στις: 21 Οκτωβρίου, 2008, 20:35:52 μμ »


    Καλως ορισες φιλε ozzy και απο μενα. Και εγω σε αυτα τα χρηματα το CFX θα σου προτεινω η το CF-30 που ανεφεραι ο φιλος Κυριακος πριν. Διαθετουν και αρκετη δυναμη και πολυ καλη ευθυβολια για τα χρηματα που στοιχιζουν. Πασχουν λιγο στην σκανδαλη αλλα τι να κανουμε ειναι δυσκολο να τα εχουμε ολα. Σε γενικες γραμμες πολυ καλα οπλα και απροβληματιστα στην λειτουργια τους.

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #10 στις: 21 Οκτωβρίου, 2008, 22:35:18 μμ »
               Ένα θερμό καλωσόρισμα κι από μένα φίλε ozzy1948 ! Ευχή μου να χαρείς την παρέα μας και να πάρεις όλη την βοήθεια που χρειάζεσαι ! Αφού σε ενδιαφέρει το διαμέτρημα των 5,5 mm θα πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι για να έχει το όπλο σου μια αξιοπρεπή ευθυβολία χρειάζεται να έχει κι αρκετή ισχύ = μεγάλο θάλαμο συμπίεσης του αέρα και ισχυρό ελατήριο. Άν βάλεις μέσα στην εξίσωση και τον παράγοντα "σταθερή κάννη" θα έχεις πολύ λίγες επιλογές λόγω του ότι τα περισσότερα μοντέλλα σταθερής κάννης υπολείπονται σε επιδόσεις από τα σπαστής κάννης. Μιάς και δεν αποκλείεις εντελώς τις άλλες επιλογές/προτάσεις θα σε  συμβούλευα να το ξανασκεφτείς και να το ψάξεις λίγο ακόμα. Στο όριο τιμής που αναφέρεις υπάρχει και το Norica Storm  και το Cometa 400 Fenix - Ισπανικά μέν και σπαστής κάννης αλλά ικανά να διαχειριστούν αξιοπρεπέστατα το βαρύτερο βλήμα των 5,5 mm και με καλή εργοστασιακή σκανδάλη (πράγμα στο οποίο υστερούν λίγο τα Gamo). Αν ήμουν στη θέση σου και είχα να διαλέξω θα στρεφόμουν σε κάποιο από τα δύο (συγκεκριμένα στο Cometa - αυτό είναι προσωπική εκτίμηση). Ο στόχος μου βέβαια ήταν και θα είναι (μέχρι να τον επιτύχω) η απόκτηση του θρυλικού HW 80 (μαζεύω λεφτά και κάνω όνειρα).
                              Φιλικά,
                     Κώστας

Αποσυνδεδεμένος Konstantin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 102
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #11 στις: 21 Οκτωβρίου, 2008, 23:11:38 μμ »

  Φιλε accuracy lover ασχετο αλλα μιας και το ανεφερες, ποσο περιπου στοιχιζει το HW 80 στην Ελλαδα?
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Οκτωβρίου, 2008, 23:14:15 μμ από Konstantin »

Αποσυνδεδεμένος accuracy lover

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 3021
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #12 στις: 21 Οκτωβρίου, 2008, 23:28:15 μμ »
          Φίλε Konstantin την τελευταία φορά που ρώτησα (πρίν 2 μήνες περίπου) η τιμή του ήταν γύρω στα 450 - 480 ευρώ - για τώρα δεν ξέρω τι παίζει...

Αποσυνδεδεμένος Konstantin

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 102
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #13 στις: 21 Οκτωβρίου, 2008, 23:43:27 μμ »
          Φίλε Konstantin την τελευταία φορά που ρώτησα (πρίν 2 μήνες περίπου) η τιμή του ήταν γύρω στα 450 - 480 ευρώ - για τώρα δεν ξέρω τι παίζει...


   Ευχαριστω συνονοματε φιλε Κωστα για την πληροφορια...

Αποσυνδεδεμένος ozzy1948

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 595
Απ: Ερωτήσεις και απαντήσεις νέων μελών.
« Απάντηση #14 στις: 22 Οκτωβρίου, 2008, 00:48:56 πμ »
Ναι η αληθεια ειναι οτι κ εμενα μ αρεσει σαν οπλο. Δηλαδη? Τ αλλες ζημιες μπορει να εχει?


    Ολα τα οπλα σπαστής κάννης ειναι ευαίσθητα εκει που κάθονται οταν ειναι κλειστά, δηλαδη το κούμπωμα τους! με τον καιρό πολλα απο αυτα τα οπλα παρουσιάζουν πρόβλημα εκει με αποτέλεσμα να μην γκρουπαρουν! Το δικό σου μετα απο τετοιο χτύπημα θα ειναι εξαίρεση να μην εχει παθει κατι!! Το εχεις δοκιμάσει για το αν παραμένει εύστοχο το οπλο??
Επίσης μετα απο ενα τετοιο χτύπημα περα απο το ξύλο μπορεί να εχει στραβώσει και η καννη του, στο παρελθόν εχουν αναφερθεί τετοια φαινόμενα!

Ναι τελικα εχει στραβωσει και η κανη με μια κλιση προς τα πανω. Παρολα αυτα ειναι ακομα αρκετα ευθυβολο. Τι μπορω να κανω γι αυτο? Επισκευαζεται? Μπορω να βαλω καποια αλλη κανη?
Airgunning is NOT a crime.
_______________________
Cometa 400 Fenix .22 cal
Crosman 2250 .177 cal
Webley Vulcan .177 cal
Walther CP 88 .177 cal
Άγης