Αποστολέας Θέμα: χαιρετω τα μελη του αεροβολο.gr  (Αναγνώστηκε 10884 φορές)

Αποσυνδεδεμένος GUNdalf

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
χαιρετω τα μελη του αεροβολο.gr
« στις: 26 Ιανουαρίου, 2016, 15:19:14 μμ »
Καλησπέρα και από εμενα.

Ονομάζομαι Κωστας και ασχολουμαι με την σκοποβολή πυροβολων κοντα μια δεκαετια.

Τελευταια μου κολησε το μικροβιο του αεροβόλου ο κουνιάδος μου και ενώ δεν σας κρυβω ότι στην αρχη τον σνομπαριζα (λογω της χαμηλης ισχυος που εχουν τα αεροβόλα εναντι των πυροβολων) τελικα κατεληξα πιο παθιασμένος με την σκοποβολή.

Ετσι λοιπον είμαι ευτηχης κατοχος συνολικα 5 αεροβόλων (2 πιστολια και 3 τουφεκια)
Ξεκινησα λοιπον με ένα ελατηριου σχετικα οικονομικο και πηρα ένα ΒΑΜ 22 (διαμετρημα 5.5)
Αναβαθμιστηκα με ένα gas ram ελατηριου BENJAMIN TRAIL NP BT9 .22 (διαμετρημα επισης 5.5)
και τελος το προσφατα αποκτηθεν για εισαγωγή στον κοσμο του pcp ένα HATSAN AT 44-10 LONG TACT (σε διαμετρημα 6,35)

Τα εχω όλα με τα απαραίτητα αξεσουάρ τους και τα αγαπω όλα το καθενα για τα προταιρηματα του και τα ελλατωματα του.
Προπονούμαι κυριως στο ΚΕΒΟΠ οπου ανεβαινω ετσι κι αλλιως για τα πυροβολα μου αλλα δυστηχως δεν υπαρχει προβλεψη για τα αεροβόλα οποτε και εχουμε τα πολλαπλα μπαμ καθως και τους διαφορους καλυκες που πεταγονται από τους διπλα.

Πολύ καλα ηταν παλαιοτερα στο σχιστο που όμως τοτε δεν ημουν και πολύ φαν οποτε και εχασα την ευκαιρεια να εχω εμπειριες από εκει.

Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφερον τα θεματα στο φορουμ οπου καλυπτουν το 90% των αποριων κάθε σκοπευτή αεροβόλου.Φανταζομαι ότι για το υπολοιπο 10% θα σας πρηξω με τις διαφορες ερωτήσεις μου.

Καλες βολες λοιπον σε ολους και θα τα λεμε!
one shot......one kill.......

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1119
  • Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Απ: χαιρετω τα μελη του αεροβολο.gr
« Απάντηση #1 στις: 26 Ιανουαρίου, 2016, 16:12:28 μμ »
Καλως ηρθες Κωστα.
Νίκος Π.

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 SG
AK74 APS
Glock17
Walther PKK/S Umarex

Αποσυνδεδεμένος Supernova

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
Απ:
« Απάντηση #2 στις: 26 Ιανουαρίου, 2016, 16:17:28 μμ »
Καλως ήρθες φίλε Κώστα.
Μην φοβάσαι για το 10% εγω και αλλοι πολλοί σίγουρα εχουμε πρήξει πολυ περισσότερο τα παιδιά εδω μέσα.

Στάλθηκε μέσω Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος 1987Legion1987

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 631
  • Keep it level!
Απ: χαιρετω τα μελη του αεροβολο.gr
« Απάντηση #3 στις: 26 Ιανουαρίου, 2016, 19:24:25 μμ »
Φίλε Κώστα καλωσορισες.
Εγώ ρίχνω από αεροβόλο μέχρι .308 win.
Ε ρε φίλε το χαβαλέ που έχει το αεροβόλο δε θα το βρεις σε κανενα σκοπευτήριο πυροβόλων.
Και από τουφέκι οσοι είναι καλοί από αεροβολάδες ξεκίνησαν.
AA S500 5,5mm (Η πεντάμορφη) - Hawke Sidewinder 30 IR 8-32*56 x20 Mil dot (και το τέρας)
umarex beretta px4 storm 4.5mm co2 blowback (Μεθαδόνη)

Αποσυνδεδεμένος enduras1

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 297
Απ: χαιρετω τα μελη του αεροβολο.gr
« Απάντηση #4 στις: 27 Ιανουαρίου, 2016, 16:36:56 μμ »
Καλως τον Κωστα!!!

Ειναι και τα πυροβολα ομως παθος!
Κυριάκος.

Weihrauch HW90  4.5 Hawke Sport HD 3-9X50 AO Mil Dot
Weihrauch HW100 5.5 Nikko Stirling Target Master 4-16X44 LRX
Crossman 1077 4.5 Tasco Weaver 4x32
Umarex Walther p88 competition

Αποσυνδεδεμένος GUNdalf

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
Απ: χαιρετω τα μελη του αεροβολο.gr
« Απάντηση #5 στις: 27 Ιανουαρίου, 2016, 19:24:11 μμ »
Αλλη γλυκα τα πυροβολα !!

Όμως με την μορφη που εχουν στην Ελλαδα με τους τοσους περιορισμούς αλλα και με την δυσκολια αποκτησης τους, το αεροβολο είναι μακραν ότι καλυτερο μπορει καποιος να αποκτησει για να απολαυσει την σκοποβολή !

Την Κυριακη που μας περασε , στον συλλογο μου εφεραν και τα τουφεκια του συλλογου οπου εριχναν με 308 Winchester. Ε λοιπον ηταν τραγελαφικο να βλέπεις καποιον να ριχνει με τετοια οπλα που είναι φτιαγμένα για 800+ μετρα να σκοπευει στα 25 !!! ??? ???


one shot......one kill.......

Αποσυνδεδεμένος 1987Legion1987

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 631
  • Keep it level!
Απ: χαιρετω τα μελη του αεροβολο.gr
« Απάντηση #6 στις: 27 Ιανουαρίου, 2016, 20:16:45 μμ »
Το 'χω δει το έργο! στο Λευκώνα Σερρών.
Τσαμπα 1 ευρώ η σφαίρα.
Αν δεν εχεις γήπεδο 600+ δεν εχει νόημα.
AA S500 5,5mm (Η πεντάμορφη) - Hawke Sidewinder 30 IR 8-32*56 x20 Mil dot (και το τέρας)
umarex beretta px4 storm 4.5mm co2 blowback (Μεθαδόνη)

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 462
Απ: χαιρετω τα μελη του αεροβολο.gr
« Απάντηση #7 στις: 27 Ιανουαρίου, 2016, 20:51:17 μμ »
+1 και από τα μέρει μου για την απόσταση των βολών  . Βέβαια όταν ρίχνουν δίπλα μου (στα 80μ ) και την ακούει η καρδιά μου από το μπαμ .....τους καταλαβαίνω όλα χουν την χάρη τους  .
τουλάχιστο ο Δαβίδ σε αυτα τα μέτρα δεν έχει να ζηλέψει τίποτε απο τον Γολιάθ , μάλλον το αντίθετο γίνετε  ;) ;) ;)   
FX Bobcat (6.35mm)
HW100 T (5.5 mm)
HW30 S (4.5mm)
Gamo PT-85 (4.5 mm) blowback

Αποσυνδεδεμένος ilectrikos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
Απ: χαιρετω τα μελη του αεροβολο.gr
« Απάντηση #8 στις: 03 Μαΐου, 2016, 00:02:09 πμ »
Καλησπέρα και από εμενα.

Ονομάζομαι Κωστας και ασχολουμαι με την σκοποβολή πυροβολων κοντα μια δεκαετια.

Τελευταια μου κολησε το μικροβιο του αεροβόλου ο κουνιάδος μου και ενώ δεν σας κρυβω ότι στην αρχη τον σνομπαριζα (λογω της χαμηλης ισχυος που εχουν τα αεροβόλα εναντι των πυροβολων) τελικα κατεληξα πιο παθιασμένος με την σκοποβολή.

Ετσι λοιπον είμαι ευτηχης κατοχος συνολικα 5 αεροβόλων (2 πιστολια και 3 τουφεκια)
Ξεκινησα λοιπον με ένα ελατηριου σχετικα οικονομικο και πηρα ένα ΒΑΜ 22 (διαμετρημα 5.5)
Αναβαθμιστηκα με ένα gas ram ελατηριου BENJAMIN TRAIL NP BT9 .22 (διαμετρημα επισης 5.5)
και τελος το προσφατα αποκτηθεν για εισαγωγή στον κοσμο του pcp ένα HATSAN AT 44-10 LONG TACT (σε διαμετρημα 6,35)

Τα εχω όλα με τα απαραίτητα αξεσουάρ τους και τα αγαπω όλα το καθενα για τα προταιρηματα του και τα ελλατωματα του.
Προπονούμαι κυριως στο ΚΕΒΟΠ οπου ανεβαινω ετσι κι αλλιως για τα πυροβολα μου αλλα δυστηχως δεν υπαρχει προβλεψη για τα αεροβόλα οποτε και εχουμε τα πολλαπλα μπαμ καθως και τους διαφορους καλυκες που πεταγονται από τους διπλα.

Πολύ καλα ηταν παλαιοτερα στο σχιστο που όμως τοτε δεν ημουν και πολύ φαν οποτε και εχασα την ευκαιρεια να εχω εμπειριες από εκει.

Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφερον τα θεματα στο φορουμ οπου καλυπτουν το 90% των αποριων κάθε σκοπευτή αεροβόλου.Φανταζομαι ότι για το υπολοιπο 10% θα σας πρηξω με τις διαφορες ερωτήσεις μου.

Καλες βολες λοιπον σε ολους και θα τα λεμε!


Kώστα καλησπέρα και χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη..Τις εντυπωσεις σου θα ήθελα από το hatsan 44 σε 6,35 διάμετρο...οσον αφορά σε δύναμη και κλότσημα στη βολή..ευθυβολία..ευκολία γεμισματος πλήρωσης...λέγε και κατάστημα αγοράς και τιμή...ευχαριστώ εκ των προτέρω

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: χαιρετω τα μελη του αεροβολο.gr
« Απάντηση #9 στις: 03 Μαΐου, 2016, 10:54:40 πμ »
Αλλη γλυκα τα πυροβολα !!

Όμως με την μορφη που εχουν στην Ελλαδα με τους τοσους περιορισμούς αλλα και με την δυσκολια αποκτησης τους, το αεροβολο είναι μακραν ότι καλυτερο μπορει καποιος να αποκτησει για να απολαυσει την σκοποβολή !

Την Κυριακη που μας περασε , στον συλλογο μου εφεραν και τα τουφεκια του συλλογου οπου εριχναν με 308 Winchester. Ε λοιπον ηταν τραγελαφικο να βλέπεις καποιον να ριχνει με τετοια οπλα που είναι φτιαγμένα για 800+ μετρα να σκοπευει στα 25 !!! ??? ???
Το ιδιο συμβαινει και με καποιους αεροβολαδες ...παροτι ΔΕΝ μπορουν να κανουν αξιολογα γρουπ στα 25-35μετρα,προσπαθουν να κανουν βολες στα 150μ με αεροβολο ;D ;D ;D ;D ;D



Kαλως ηλθες στην παρεα....
Τα πυροβολα εχουν περιορισμους και ακριβα αναλωσιμα(πυρομαχικα),αλλα ειναι φθηνοτερα (τα περισσοτερα) απο καποια "αγωνιστικα"αεροβολα
τα οποια συνοδευονται και απο ακριβα οπτικα κλπ κλπ.
Το σιγουρο ειναι οτι ,οποιος τα σνομπαρει επειδη δεν κανουν ΜΠΑΜ ,μαλλον δεν γνωριζει πολλα για την σκοποβολη με αεροβολα..
Το καθε ειδος σκοποβολης εχει την δικη του "μαγεια",αλλα με το αεροβολο εαν βρεις χωρο καταλληλο για σκοποβολη/προπονηση μπορει να ριχνεις μιση μερα με 10ευρω..