Αποστολέας Θέμα: Σας παρακαλώ βοήθεια για αγορά πρώτου αεροβόλου  (Αναγνώστηκε 16997 φορές)

Αποσυνδεδεμένος S2000_FUN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
Σας παρακαλώ βοήθεια για αγορά πρώτου αεροβόλου
« στις: 06 Φεβρουαρίου, 2016, 10:29:00 πμ »
Καλημέρα παιδιά. Ονομάζομαι Χρήστος ετών 39 και πρόσφατα αποφάσισα για αγορά  ενός αεροβόλου όπλου με σκοπό την σκοποβολή σαν χόμπι όχι για αγωνιστική χρήση. Επαφή με αεροβόλα καμία πλην ότι είχα ένα φτηνό αεροβόλο πιτσιρικάς. Από πραγματικά όπλα διάφορα που έριξα καθόλα τη θητεία μου στις ειδικές δυνάμεις.  Πέρασα κανά 3ωρω διαβάζοντας ότι μπορούσα στο φόρουμ και ψάχνοντας πληροφορίες για αεροβόλα που είχα επιλέξει αλλά και για δικές σας προτάσεις.  Θα με συγχωρέσετε που μπορεί να έχουν επαναληφθεί κάποια πράγματα αλλά λόγω περιορισμένου χρόνου (δουλειά –οικογένεια παιδί) δεν υπάρχει ο χρόνος να περάσω ώρες ατελείωτες διαβάζοντας (και τώρα γράφω πριν ξυπνήσει ο μικρός) για αυτό και θα ήθελα την βοήθεια από γνώστες του είδους.  Ξέρω ότι είναι σπαστική η επανάληψη ερωτήσεων καθώς είμαι διαχειριστής και εγώ σε άλλο φόρουμ απλά οι προτεραιότητες – ελεύθερος χρόνος  έχουν αλλάξει πλέον για αυτό και θα με συγχωρέσετε. Θα προσπαθήσω να συνοψίσω όσο μπορώ τις απαιτήσεις μου για να μη σας κουράσω πολύ.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ:  Ανέκαθεν ήμουν λάτρης των ποιοτικών πραγμάτων που πάντα τα προσέχω οπότε  ψάχνω και ένα σχετικά ποιοτικά αεροβόλο (στο budget που θα διαθέσω) που θα έχει διάρκεια στο χρόνο καθώς δεν σκοπεύω να αγοράσω 3-4. Συντήρηση φυσικά θα γίνεται
ΣΚΟΠΟΣ: Σκοποβολή μόνος μου ή με κάποιο φίλο.
ΣΤΟΧΟΣ: Να μπορέσω  να γίνω ακριβής σε στόχο σε κάποια απόσταση  και σιγά σιγά να την αυξάνω προσπαθώντας να βελτιωθώ. Οπότε σχετικά ευθύβολο
BUGDET: 400 ευρώ   (καινούριο ή μεταχειρισμένο σε άψογη κατάσταση). Θα μπει και διόπτρα σίγουρα με +100-150 ευρώ
ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ: Μην χρειάζεται μεγάλη συντήρηση (αλλαγή εξαρτημάτων από φθορά) πλην της τακτικής συντήρησης

Τώρα για τα αεροβόλα που είχα κοιτάξει. Στην αρχή είχα εντυπωσιαστεί από την μεγάλη δύναμη –ταχύτητα εξόδου  που έχουν ορισμένα και προς τα εκεί κοίταζα ώστε να μην χάνουν την ευθυβολία τους σε μακρινή απόσταση αλλά από αυτά που διάβασα στο φόρουμ μαζεύτηκα.  Κοίταζα για το GAMO HUNDER 1250 και  DIANA MAGNUM 350 σε διαμέτρημα 5.5 αλλά δεν είδα να τα προτείνεται τόσο σαν σταθερά όπλα λόγω της δύναμης του ελατηρίου που η ανάκρουση δεν τα κάνει σταθερά. Χειρότερα σχόλια το 350 λίγο καλύτερα για  το 1250 αν δεν κάνω λάθος.
Τώρα σαν προτεινόμενες επιλογές έχω τα εξής 2 όπλα αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας και για αυτά τα 2 αλλά και οποιοδήποτε άλλο έχετε να προτείνετε και φυσικά για το διαμέτρημα αν και το 5.5 αν κατάλαβα καλά από αυτά που διάβασα εδώ είναι καλύτερο για το σκοπό  που το θέλω εκτός και αν κάνω λάθος
•   GAMO BLACK BULL IGT MACH 1
•   HW97K
Παρακαλώ τη βοήθειά σας και τις προτάσεις σας και ευχαριστώ προκαταβολικά
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Φεβρουαρίου, 2016, 13:08:54 μμ από accuracy lover »

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Σας παρακαλώ βοήθεια για αγορά πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #1 στις: 06 Φεβρουαρίου, 2016, 10:51:50 πμ »
Καλημέρα και καλώς μας ήρθες :)

Εφόσον διατείνεσαι ότι είσαι λάτρης των ποιοτικών πράγμάτων και της διαχρονικότητας και εφόσον έχεις καταλήξει σε συγκεκριμένο προϋπολογισμό, και δεδομένου πως έχεις καταλάβει το βασικότερο αξίωμα του αεροβολισμού που λέει πως "η ευθυβολία είναι αντιστρόφως ανάλογη της ταχύτητας", τα πράγματα είναι πολύ απλά:

Weihrauch HW95 - Luxus με την κάννη των 41 εκ.
Weihrauch HW77K

σε όποιοδήποτε από τα δύο διαμετρήματα (προσωπικά θεωρώ πως το καθένα έχει τη γοητεία του) ώστε να έχεις και την επιλογή των ανοιχτών σκοπευτικών.

Σε κάθε περίπτωση, ξεχνάς οτιδήποτε αρχίζει από "G", "D", "H" και άλλα χαριτωμένα γράμματα του αλφαβήτου.
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Φεβρουαρίου, 2016, 13:09:15 μμ από accuracy lover »
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Moderator
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Σας παρακαλώ βοήθεια για αγορά πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #2 στις: 06 Φεβρουαρίου, 2016, 10:55:14 πμ »
Με τα χρηματα που θελεις να δωσεις θα κανεις ΜΟΝΟ ποιοτική επιλογη.

Μην βιαστεις και διαβασε λιγακι, μονο καλο θα σου κανει.

Το GAMO απλά το ξεχνας, θα το ξερεις σαν μαρκα και φτάνει απο τη στιγμη που θελεις κατι ποιοτικο και προτίθεστε να το πληρωσεις.

Κοιτάζεις για Weihrauch και αν ποτε πεις οτι δεν θελεις να ασχοληθεις και θα το πουλήσεις δεν θα χασεις τα χρηματα σου. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Φεβρουαρίου, 2016, 13:19:02 μμ από accuracy lover »

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος S2000_FUN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
Απ: Σας παρακαλώ βοήθεια για αγορά πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #3 στις: 06 Φεβρουαρίου, 2016, 11:14:45 πμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ και για το καλοσώρισμα και για το χρόνο που διαθέσατε για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα καταλάβει ότι τα gamo είναι τόσο χάλια ποιοτικά για αυτό και η βοήθειά σας είναι πολύτιμη. Ανεφέρεστε στη gamo σαν ποιότητα φινιρίσματος - προβλήματα ελαττώματα που βγάζουν στο χρόνο -τεχνική υποστήριξη αντιπροσωπεία  ή όλα αυτά? Απλά για την ιστορία τότε :)

Επίσης φίλε npmair η πρόταση σου των δύο HW τι πλεονεκτήματα έχουν από το HW97K για το σκοπό που το θέλω?

Ωχ θα σκέφτεστε ξεκίνησε τις ερωτήσεις  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Φεβρουαρίου, 2016, 13:10:21 μμ από accuracy lover »

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Σας παρακαλώ βοήθεια για αγορά πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #4 στις: 06 Φεβρουαρίου, 2016, 11:24:52 πμ »
Πριν φτάσουμε στην ποιότητα φινιρίσματος - όπου και τα Weihrauch υπολείπονται των υπέροχων Air Arms, τα οποία όμως είναι εκτός προϋπολογισμού σου - θα πρέπει να εξατάζουμε τους μηχανισμούς και τον τρόπο λειτουργίας.

Ο πιό σημαντικός μηχανισμός που βοηθάει στην ακρίβεια της βολής είναι η σκανδάλη και τα Gamo φημίζονται για τις κακές / μέτριες σκανδάλες τους.
Αντίθετα, η σκανδάλη Record με την οποία είναι εφοδιασμένα (σχεδόν) όλα τα HW, αποτελεί το σημείο αναφοράς στις σκανδάλες αεροβόλων ελατηρίου και αν και έχει σχεδιαστεί κάπου στα μέσα της δεκαετίας του '60, μέχρι σήμερα ΔΕΝ έχει ξεπεραστεί.

Το HW77 είναι τεχνικά όμοιο με το 97Κ, όμως έχει και ανοιχτά σκοπευτικά.
Το 95 είναι απλά το καλύτερο αεροβόλο σπαστής κάννης.

Διαλέγετε και παίρνετε  ;) ;D ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Φεβρουαρίου, 2016, 13:14:14 μμ από accuracy lover »
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος S2000_FUN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
Απ: Σας παρακαλώ βοήθεια για αγορά πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #5 στις: 06 Φεβρουαρίου, 2016, 11:35:26 πμ »
Χαχαχα ευχαριστώ πάρα πολύ. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα διαβάσει για το μηχανισμό λειτουργίας του HW97K & HW77 θα κάτσω να διαβάσω. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου. Η αλήθεια είναι ότι μην πάμε και σε τελείως άψογα φινιρισμένα και πανάκριβα μην ξεκινήσω και τα λυπάμαι να τα χρησιμοποιήσω γιατί έχω και αυτό το ελάττωμα  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Φεβρουαρίου, 2016, 13:14:45 μμ από accuracy lover »

Αποσυνδεδεμένος S2000_FUN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
Απ: Σας παρακαλώ βοήθεια για αγορά πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #6 στις: 06 Φεβρουαρίου, 2016, 12:50:58 μμ »
Φίλε npmair  επειδή δεν γνωρίζω. Τα συγκεριμένα HW που πρότεινες μέχρι πόσα μέτρα περίπου έχουν ευθυβολία (4.5 ή 5.5 διαμέτρημα) στην ταχύτητα εξόδου που δηλώνουν? Εννοώ πριν αρχίσει η βολίδα να χάνει το ύψος της τροχιάς της.  
« Τελευταία τροποποίηση: 06 Φεβρουαρίου, 2016, 13:15:05 μμ από accuracy lover »

Αποσυνδεδεμένος npmair

  • Μελος
  • *
  • Μηνύματα: 3327
  • Only accurate airguns are interesting!
Απ: Σας παρακαλώ βήθεια για αγορά πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #7 στις: 06 Φεβρουαρίου, 2016, 13:31:39 μμ »
Φίλε μου, πλεόν νομίζω πως ήρθε η ώρα να μελετήσεις και τα βασικά περί βολών.

Η βολίδα, από την ώρα που αφήνει την κάννη, αρχίζει να χάνει ύψος. Η τροχία μιας βολής - οποιασδήποτε βολής από οποιοδήποτε όπλο - είναι μια παραβολική καμπύλη, η καμπυλότητα της οποίας εξαρτάται κυρίως από την αρχική ταχύτητα της βολίδας καθώς επίσης τη μάζα και το μέγεθός της.

Το μυστικό είναι να μάθεις την τροχία της βολίδας σου και να μηδενίσεις τα σκοπευτικά σου σε τετοια απόσταση που να "μοιράζεις" τις διαφορές.
Για να γίνω πιό κατανοήτός θα σου δώσω ένα απλοϊκό παράδειγμα με τυχαία νούμερα (που όμως δεν απέχουν και πολύ από την πραγματικότητα):

Εστω ότι έχεις ένα όπλο που ρίχνει μια μεσαίου βάρους βολίδα σε μια μέση ταχύτητα.
Αν μηδενίσεις στα 25 μέτρα, τότε για βολή στα 50 μέτρα θα χρειαστεί να σημαδέψεις 5 εκ. ψηλότερα και για μια βολή στα 70 μ, 15 εκ. ψηλότερα
Αν μηδενίσεις στα 35 μέτρα, τότε για βολή στα 50 μέτρα θα χρειαστεί να σημαδέψεις 3 εκ. ψηλότερα και για μια βολή στα 70 μ, 8 εκ. ψηλότερα, όμως για βολές πιό κοντινές από τα 35 μέτρα, θα χρειαστεί να σημαδεύεις χαμηλότερα...

Ακόμα, το άλλο ποιοτικό κριτήριο που εξετάζουμε σε ένα αεροβόλο, είναι η επαναληψιμότητα των βολών του, δηλ η δυνατότητά του να αναπαράγει την ίδια ακρίβεια σε κάθε βολή του.


HW97 στα 70 μέτρα


HW97 στα 25 μέτρα (η κάτω σειρά)
"Αίολος"
"Διηνέκης"
"Βουκεφάλας"
"Κέρβερος"
"Ημίαιμος Πρίγκιψ"
"Rasputin"
"Τετράκωπος μετά Πηδαλιούχου"
"Captain Hook"

Αποσυνδεδεμένος S2000_FUN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
Απ: Σας παρακαλώ βοήθεια για αγορά πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #8 στις: 06 Φεβρουαρίου, 2016, 13:49:35 μμ »
Απολύτως κατανοητός. Δεν θα μπορούσα να σε ευχαριστήσω περισσότερο για το χρόνο να απαντήσεις. Θα κάτσω να διαβάσω λίγο περισσότερο με την πρώτη ευκαιρία για να μη γίνομαι κουραστικός και θα επανέλθω με όποιες ερωτήσεις προκύψουν :)

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 462
Απ: Σας παρακαλώ βοήθεια για αγορά πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #9 στις: 06 Φεβρουαρίου, 2016, 21:47:05 μμ »
Αν ήταν να πάρω κάτι και διέθετα αυτό το ποσό , θα (ξανά) έπαιρνα ένα 97αρι thumhol (γούστα είναι αυτά) σε 4,5 ... και ένα κουτί γάντια χειρούργου.... ;)
με ένα οπτικό αξιοπρεπές θα είχα κάτι και να με φτιάχνει οπτικά (εκει χάνει το 77....)  αλλά και να μου κάνει και τα αεροβολικά μου κέφια ....   
FX Bobcat (6.35mm)
HW100 T (5.5 mm)
HW30 S (4.5mm)
Gamo PT-85 (4.5 mm) blowback

Αποσυνδεδεμένος S2000_FUN

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
Απ: Σας παρακαλώ βοήθεια για αγορά πρώτου αεροβόλου
« Απάντηση #10 στις: 06 Φεβρουαρίου, 2016, 22:15:34 μμ »
Ε όλοι όπως βλεπω σε κάποιο HW καταληγουν :D τωρα ειναι με χωρίς σκοπευτικα απλά θεμα γούστου και συμφωνώ. Και εμενα αν με ρωτάγατε μαύρο με χοντρή κάνη μου αρέσει όπως το Mach1 που λέω πάνω αλλά η γνώμη η δίκη σας μετράει εξού και το τοπικ που άνοιξα. Επειδή βλεπω προς τα εκει (HW) να καταλήγω και εγω το αξιοπρεπές σκοπευτικο ποιο ειναι; Μεσα στο budget που λέω;  ;D