Αποστολέας Θέμα: Stoeger x20  (Αναγνώστηκε 28289 φορές)

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #15 στις: 19 Μαΐου, 2016, 22:34:08 μμ »
να το χαρείς φίλε μου .... ;)
τα σκοπευτικά μου φαίνεται ότι είναι υπερβολικά παράκεντρα  ....αν βέβαια ρίχνει ευθεία ....ουδέν άξιον λόγου  :D 
Και εμενα το ιδιο μου φαινονται Θοδωρη  :o :o :o :o
Αλλα μπορει να κανουμε ΛΑΘΟΣ ..

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #16 στις: 20 Μαΐου, 2016, 01:10:33 πμ »
Γιατί δεν κοιτάς το ΒΑΜ 26 που ειναι αντίγραφο το HW95;

Ίσως ο Ανδρέας, αν κ καινούριος, να γνωρίζει που πλεονεκτεί το Stoeger x 20- ΒΑΜ 19- Gamo 440 κλπ, σε σχέση με το ΒΑΜ 26- HW 95...  ;D ;D ;D

Το 95/26 είναι το καλύτερο αεροβόλο για κάποιον αρχάριο, τώρα αν ο Ανδρέας γνωρίζει που είναι καλύτερο το 19 απο το 95/26, μπράβο του.  ;D ;D ;D

Οι ερωτήσεις του βέβαια δεν δείχνουν κάτι τέτοιο,και δεν είναι κακό αυτό, του εναντίων, και οφείλουμε να προτείνουμε όπλα που θα τον μυήσουν στον αεροβολισμό και όχι στο ματσακόνι και στους αετονύχηδες με το καλημέρα σας.

Οι αετονύχηδες συνήθως, αποτρέπουν τον κόσμο να πάρει τέτοια όπλα γιατί υπάρχει κ η λαική ρύση, "τι είναι ο κάβουρας, τι είναι το ζουμί του". Όσο για τις ερωτήσεις του, έχεις δίκιο, δείχνουν ότι δεν είναι κ πολύ γνώστης. Αλλά εσύ που είσαι, μια που προτείνεις, τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι το 26 είναι καλύτερο του 19? Προσωπικά έχω εμπεριστατωμένη άποψη (όχι απαραίτητα κοινώς αποδεκτή), μια κ έτυχε να κατέχω κ να συγκρίνω τα όπλα τετ-α-τετ. Θα ήθελα να ακούσω κ τη δική σου άποψη γιατί όσο ζούμε μαθαίνουμε...

Αποσυνδεδεμένος mikesf

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 1476
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #17 στις: 20 Μαΐου, 2016, 07:21:38 πμ »
Φώντα, το 26 ειναι πιο ήπιο όπλο απο το 19, out of the box που λένε και οι Άγγλοι. Ο φίλος ειναι νέος στον αεροβολισμο και ειναι καλό να εκκινήσει με ένα ήπιο όπλο.

Τώρα το τι μπορεί να γίνει το 19 απο έναν έμπειρο σαν εσένα που το έχεις εντρυφήσει ειναι μια άλλη κουβέντα.

Ο νέος πρέπει να ξεκινάει με κατι που μπορεί να διαχειριστεί. Άποψη μου φυσικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ανώνυμοι Αεροβολικοί

Αποσυνδεδεμένος Ανδρέας

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #18 στις: 20 Μαΐου, 2016, 13:39:09 μμ »
Μια που λες οτι εισαι νεος στο αεροβολο, μηπως φταιει η τεχνικη σου; μηπως τραβας το οπλο τραβωντας την σκανδαλη;

Σκέφτηκα ότι μπορεί να φταίει και αυτό. Γι' αυτό και έριξα και με το αριστερό χέρι και δεν είχε διαφορά. Επίσης αν έφταιγε αυτό στις μακρινές βολές θα είχα ακόμα μεγαλύτερη απόκλιση.

Αποσυνδεδεμένος xenofon

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 723
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #19 στις: 21 Μαΐου, 2016, 00:11:57 πμ »
Φώντα, το 26 ειναι πιο ήπιο όπλο απο το 19, out of the box που λένε και οι Άγγλοι. Ο φίλος ειναι νέος στον αεροβολισμο και ειναι καλό να εκκινήσει με ένα ήπιο όπλο.

Τώρα το τι μπορεί να γίνει το 19 απο έναν έμπειρο σαν εσένα που το έχεις εντρυφήσει ειναι μια άλλη κουβέντα.

Ο νέος πρέπει να ξεκινάει με κατι που μπορεί να διαχειριστεί. Άποψη μου φυσικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κ εγώ, έψαχνα ευκαιρία να παραθέσω τα πλεονεκτήματά του, αλλά έτσι όπως το έθεσες, με αποστόμωσες!  >:( :D

Αποσυνδεδεμένος tayrus

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #20 στις: 21 Μαΐου, 2016, 00:23:27 πμ »
φιλε αντρεα θα προτεινα να δοκιμασεις με αλλες βολιδες,απο τα λιγα που φαινονται στις φωτο οι πλακε που ριχνεις δεν ειναι οτι πιο ευθυβολο για τετοιας δυναμης οπλο ::) ::)ριξε τις stoeger x field ,τις field target trophy η και λιγο πιο βαριες οπως τις jsb heavy  και θα δεις μεγαλη διαφορα.οι πλακε με χαμηλο βαρος [αν ειναι τετοιες] ειθιστε να ριχνονται με πιο αδυναμα οπλακια και συνηθως κοντα πχ 10 μετρα

Αποσυνδεδεμένος despot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 634
  • You might be an Airgunner if ...
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #21 στις: 21 Μαΐου, 2016, 01:47:47 πμ »
... δοκιμασε τις H&N baracuda, θα με θυμιθεις

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #22 στις: 21 Μαΐου, 2016, 16:25:35 μμ »
... δοκιμασε τις H&N baracuda, θα με θυμιθεις


Υπερβολικα βαριες γιαυτο το οπλο.
Ασε που θελουν γκαζια για να γκρουπαρουν.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος mikesf

  • Administrator
  • ******
  • Μηνύματα: 1476
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #23 στις: 21 Μαΐου, 2016, 16:43:54 μμ »
Κ εγώ, έψαχνα ευκαιρία να παραθέσω τα πλεονεκτήματά του, αλλά έτσι όπως το έθεσες, με αποστόμωσες!  >:( :D

Το σωστό να λέγεται, έχουμε δει αρκετά χρέπια που στα σωστά χέρια με πολύ προσπάθεια και έξτρα έξοδα έχουν γίνει ισάξια στην ευστοχία και λειτουργία ακριβότερων όπλων. Ειδικά τα ελατήρια ακόμα και τα premium θέλουν το χεράκι τους.

Τώρα το συγκεκριμένο δίλλημα x20/19/26 δεν ειναι και πολύ μεγάλο και επίσης δεν έχει και μεγαλες επιπτώσεις μια λάθος επιλογή, σιγά τα λεφτά που έχουν. Και τα τρία μαζί κάνουν δεν κάνουν όσο ένα HW.

Το σκοπευτικο πάντως αν και δεν φαίνεται παράκεντρα βιδωμένο, ειναι υπερβολικά αριστερά, μήπως κανένας κινέζος στο εργοστάσιο κυνηγούσε με την κάνη κανέναν αρουραίο; :-D
Ανώνυμοι Αεροβολικοί

Αποσυνδεδεμένος despot

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 634
  • You might be an Airgunner if ...
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #24 στις: 21 Μαΐου, 2016, 22:46:54 μμ »


... δοκιμασε τις H&N baracuda, θα με θυμιθεις


Υπερβολικα βαριες γιαυτο το οπλο.
Ασε που θελουν γκαζια για να γκρουπαρουν.

... στα 20 μέτρα μιά χαρά τις πάει  ;)

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #25 στις: 22 Μαΐου, 2016, 02:00:00 πμ »
Δεν ξερω για το συγκεκριμενο αεροβολο,αλλα σε εμενα ,σε δοκιμες που εκανα σε πολλα και διαφορετικα αεροβολα ,υπηρχαν παντοτε αλλα σφαιρακια που γκρουπαριζαν καλυτερα απο τα Barracuda ..
Η βλητικη τους αποδοση ηταν "μετρια".

Αποσυνδεδεμένος arspi

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #26 στις: 22 Μαΐου, 2016, 07:19:01 πμ »
Μάλλον ή σχεδόν σίγουρα θα έχει την ίδια κάνη με το Atac. Μόνο το ελατήριο με το gas ram θα αλλάζει. Τουλάχιστον εγω βρήκα τα Baracuda 10.65 καλύτερα απ' όλα τ' άλλα. Και δοκίμασα τόσα διαφορετικά που μου κόστισαν περισσότερα από το αεροβόλο.

              

Αποσυνδεδεμένος Ανδρέας

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #27 στις: 22 Μαΐου, 2016, 08:49:43 πμ »
Δεν ξερω για το συγκεκριμενο αεροβολο,αλλα σε εμενα ,σε δοκιμες που εκανα σε πολλα και διαφορετικα αεροβολα ,υπηρχαν παντοτε αλλα σφαιρακια που γκρουπαριζαν καλυτερα απο τα Barracuda ..
Η βλητικη τους αποδοση ηταν "μετρια".

Ποια προτείνεις εσύ Κώστα; Χρόνια πολλά και για την γιορτή σου.

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos87

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 4808
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #28 στις: 22 Μαΐου, 2016, 10:47:08 πμ »
Φιλε arspi αυτο ξυριζει και δεν εχει καμια σχεση με τα stoeger που εχω δει εγω.   :D :D ουτε προσυμπιεσμενο τετοια πραγματα.

Pyrgetos Shooting Club


1. Οι ηλίθιοι είναι αήττητοι!!
2. Η συμμετοχή στο forum δεν είναι υποχρεωτική.!!!
3. το καλύτερο αεροβόλο ειναι αυτο που ευχαριστεί τον ιδιοκτήτη του.!!!!

Αποσυνδεδεμένος kostas100

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1401
Απ: Stoeger x20
« Απάντηση #29 στις: 22 Μαΐου, 2016, 19:20:56 μμ »
Δεν ξερω για το συγκεκριμενο αεροβολο,αλλα σε εμενα ,σε δοκιμες που εκανα σε πολλα και διαφορετικα αεροβολα ,υπηρχαν παντοτε αλλα σφαιρακια που γκρουπαριζαν καλυτερα απο τα Barracuda ..
Η βλητικη τους αποδοση ηταν "μετρια".

Ποια προτείνεις εσύ Κώστα; Χρόνια πολλά και για την γιορτή σου.
Σε ευχαριστω να εισαι καλα !!!
Θα δοκιμαζα JSB heavy 10,3grain - -Air Arms 10,3grain εαν ειναι δυνατο το αεροβολο σου η 8,44 των ιδιων εταιριων εαν ειναι 12-13π/λ
Αλλα η αληθεια ειναι οτι θελει λιγακι να ψαχτεις γιατι το καθε αεροβολο εχει διαφορετικη κανη ,,,αρα πρεπει να δοκιμασεις διαφορα σφαιρακια..
ΥΓ
Το αεροβολο σου δεν το ειχα ποτε ,το εχω δει ,το εχω ριξει αλλα γενικα ΔΕΝ .. ..
Αλλα ισχυουν σε ολα τα αεροβολα τα ιδια (ολοι ψαχνουμε τι ταιριαζει στην καθε κανη !!)