Γενικά > Νομικά Θέματα

Οι επιδιώξεις των αεροβολιστών στην Ελλάδα και σωστή χρήση του μέσου

(1/10) > >>

Shotgun:
Η επιμονή στην μεγάλη δύναμη, καθώς και η διαφήμιση αυτής της εμμονής, θα οδηγήσει με μαθηματική ακρίβεια στην άδεια κατοχής αεροβόλου και στις απαγορεύσεις.

Ο λόγος που επιτρέπονται τα αεροβόλα είναι η συγκριτικά χαμηλή τους δύναμη. Αφήστε τα εκεί που είναι διότι αν δεν τα αφήσουμε και αρχίσει το νταβαντούρι της άδειας, με εξέταση ψυχιάτρου παρακαλώ (!) τότε ποιος θα αναλάβει την ευθύνη και ποιος θα μας αποζημιώσει;

accuracy lover:
          ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ η τελευταία σου παρατήρηση-πρόβλεψη  φίλε Shotgun ! Αυτό το ενδεχόμενο πρέπει να μας προβληματίσει σοβαρά όλους μας !  Η σημερινή κατάσταση έχει τα υπέρ της  - σκεφτείτε να βγεί αύριο κάποιος "πεφωτισμένος" νομοθέτης  και να επιβάλλει ένα περιοριστικό νόμο (με φοροεισπραχτικό κιόλας χαρακτήρα) που θα εκμηδενίσει τελείως την ήδη χαμηλή δραστηριότητα των αεροβόλων στη χώρα μας ;  Αυτοί οι "κύριοι" που ψοφάνε για "δύναμη" και υπερηφανεύονται για τα κατορθώματα των "μεγαθηρίων" τους  (που λαχταρούν να τα κάνουν ισάξια των πυροβόλων ραβδωτών σε δραστικό/ωφέλιμο βεληνεκές και συνάμα σε επικινδυνότητα και φονικότητα)  τι θα κάνουν τότε ;  Θα βγούν μπροστά για να υπερασπιστούν τις επιλογές τους και να αναλάβουν τις ευθύνες  για το κατάντημα και τα "δεσμά" που θα υφίστανται όλοι οι φίλοι του αεροβόλου απ' άκρη σ' άκρη της χώρας μας ;  Θα καταφέρουν να πείσουν με επιχειρήματα και να αντιστρέψουν δυσμενείς  καταστάσεις  πρός όφελος όλων μας ; Ή μήπως ("παλιά μου τέχνη κόσκινο") θα αρχίσουν να ψάχνουν για τους "γνωστούς τους"  σε Υπουργεία και Δημόσιες θέσεις για να τους βολέψουν με τίποτα "ειδικές άδειες"  αφήνοντας την πλειοψηφία των νομοταγών κατόχων και  απλών σκοπευτών στο έλεος της γραφειοκρατίας και των ορέξεων του κάθε ελεγκτικού μηχανισμού ;  Δεν είναι απλά τα πράγματα  φίλοι μου - άς το πάρουμε χαμπάρι πιά !  Αφορμή ψάχνουν όλοι για να περιορίσουν τα δικαιώματά μας γενικώς - πόσο μάλλον όταν έχουμε να κάνουμε με τα δικαιώματα κατοχής και χρήσης όπλων.  Το αεροβόλο δεν είναι ούτε και πρέπει να γίνει ποτέ το "υποκατάστατο του απαγορευμένου πυροβόλου ραβδωτού" - κάτι τέτοιο θα σημάνει την αρχή του τέλους γι' αυτά που ξέραμε και θα καταντήσουμε στο μέλλον να αναπολούμε μελαγχολικά και με νοσταλγία τις τωρινές στιγμές που τρυπούσαμε τενεκεδάκια και χάρτινους στόχους  και στήναμε άτυπα σκοπευτικά "τουρνουά" με την παρέα μας. Συνειδητοποιείστε σοβαρά  την ευθύνη των όσων γράφετε και (μέσω των κειμένων σας) πρεσβεύετε  μέσα στο forum αυτό και σε κάθε ανάλογη δημόσιά σας  έκφραση. Καλύτερα να τα λέμε από τώρα και να είμαστε προσεκτικοί και προπαντός υπεύθυνοι παρά να τρέχουμε μετά να διορθώσουμε τα "αδιόρθωτα".
                  Φιλικά,
               Κώστας

tsolakosx:
Πολύ ωραίο κείμενο κώστα. Στα περισσότερα συμφωνώ αλλά έχω να προτείνω και μια μέση λύση.
Γιατί να μην επιτραπεί το κυνίγι πτηνών - και μόνο - με αεροβόλα τυφέκια ελατηρίου - και μόνο ελατηρίου - χωρίς διόπτρα βέβαια??? Να τους βάλουν και ένα όριο δύναμης πχ 30πδ/λιμπρες - και οχι 12 που είναι στην Αγγλία - να κατέχεις άδεια κυνυγίου και να δηλώνεις το όπλο σου στην Αστυνομία, να έισαι πάνω από 18 ετών. Αυτό θα ήταν μια άλλη κατηγορία όπου θα άνοιγε την εισαγωγή και αγόρα δυνατότερων αεροβόλων, όλα δηλωμένα νόμιμα όπως είναι τα κυνηγετικά και θα επέτρεπε σε κάποιους να κάνουν το χόμπι τους πιο οικονομικα αλλά επίσης και να δημιουργούσε μια "μικρότερη" κατηγορία κυνηγών ώς προθάλαμο για την εισαγωγή στους κανονικούς κυνηγούς. Όποιος θέλει να έχει ένα αεροβόλο για σκοποβολή θα το έχει, όπως τώρα αλλά αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει το όπλο του και παραπέρα να μπορεί να το κάνει νόμιμα και να μη φοβάτε το κάθε "δραγάτη" που θα συναντήσει.
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το κυνύγι με το όπλο μου αλλά θα με ενδιέφερε να έχω ένα δυνατο αεροβόλο για σκοποβολή. Και επειδή θα είναι δυνατό άρα επικίνδυνο δεν έχω πρόβλημα να το δηλώσω κίολας. Η αγορά θα έφερνε μεγαλύτερη ποικιλία και περισσότερα δυνατά αεροβόλα που αυτή τη στιγμή υπάρχουν στο εξωτερικό αλλά εδώ δεν τα ξέρουμε κάν. Από την άλλη είναι μια καλή ευκαιρία για την εκπαίδευση νέων κυνηγών (ότι γίνεται με το δίπλωμα για τα μηχανάκια). Άσε που θα μπορούσε το ίδιο το κράτος να τα χρησιμοποιούσε για εκπαίδευση αστυνομίας, στρατού κλπ.
Μια τέτοια λύση δεν θα την έβλεπα "απαγορευτική" αλλά περισσότερο "απελευθεροτική" θεσπίζοντας κάποιους κανόνες σε αυτό το χόμπι ενώ παράλληλα θα το έκανε και πιο δημοφιλές.

Χρήστος
 

Shotgun:
Καταλαβαίνω το κυνήγι με αεροβόλο και τον περιορισμό του σε αεροβόλο ελατηρίου.

Ομως γιατί η εμμονή στις δηλώσεις και τα γραφειοκρατικά; Τι σχέση έχει η δήλωση του όπλου με το κυνήγι; Χώρες με σοβαρό νομικό καθεστώς δεν επιβάλλουν τέτοια γραφειοκρατικά και φορομπηχτικά συστήματα και τα πάνε μια χαρά.

Τι σας πιάνει εδώ και χωρίς λόγο τα αναζητάτε;

Η Αγγλία κατήργησε την άδεια κυνηγίου το 1995 επειδή κατάλαβαν οι αρμόδιοι ότι ήταν μια άχρηστη φορολογία που υποκαθίσταται με το παραπάνω από το ΦΠΑ. Οι Αγγλοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα να κυνηγήσουν ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΑ τηρώντας γραπτούς και άγραφους κανόνες με αεροβόλο.

Και μην πει κανείς κουβέντα περί  εθνικής νοοτροπίας και τέτοια περίεργα. Δείτε τους δείκτες εγκληματικότητας στην Αγγλία και συγκρίνετε με εδώ πριν πείτε τέτοια ανθελληνικά.

Οσο για την δύναμη των αεροβόλων και άλλα φαιδρά. Η σωστή ενέργεια είναι να αποδεικνύουμε στους αρμόδιους με κάθε μέσον ότι τα αεροβόλα εξ όρισμού είναι και θα παραμείνουν αδύναμα, αργά στην όπλιση και αναποτελεσματικά για όποιον θέλει να τα χρησιμοποιήσει για κακό σκοπό. Αν οι αρμόδιοι αρχίσουν να φοβούνται τα αεροβόλα τότε χάσαμε το παιχνίδι.

tsolakosx:

--- Παράθεση από: Shotgun στις 17 Μαρτίου, 2009, 19:06:43 μμ ---Καταλαβαίνω το κυνήγι με αεροβόλο και τον περιορισμό του σε αεροβόλο ελατηρίου.

Ομως γιατί η εμμονή στις δηλώσεις και τα γραφειοκρατικά; Τι σχέση έχει η δήλωση του όπλου με το κυνήγι; Χώρες με σοβαρό νομικό καθεστώς δεν επιβάλλουν τέτοια γραφειοκρατικά και φορομπηχτικά συστήματα και τα πάνε μια χαρά.

Τι σας πιάνει εδώ και χωρίς λόγο τα αναζητάτε;

Η Αγγλία κατήργησε την άδεια κυνηγίου το 1995 επειδή κατάλαβαν οι αρμόδιοι ότι ήταν μια άχρηστη φορολογία που υποκαθίσταται με το παραπάνω από το ΦΠΑ. Οι Αγγλοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα να κυνηγήσουν ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΑ τηρώντας γραπτούς και άγραφους κανόνες με αεροβόλο.

Και μην πει κανείς κουβέντα περί  εθνικής νοοτροπίας και τέτοια περίεργα. Δείτε τους δείκτες εγκληματικότητας στην Αγγλία και συγκρίνετε με εδώ πριν πείτε τέτοια ανθελληνικά.

Οσο για την δύναμη των αεροβόλων και άλλα φαιδρά. Η σωστή ενέργεια είναι να αποδεικνύουμε στους αρμόδιους με κάθε μέσον ότι τα αεροβόλα εξ όρισμού είναι και θα παραμείνουν αδύναμα, αργά στην όπλιση και αναποτελεσματικά για όποιον θέλει να τα χρησιμοποιήσει για κακό σκοπό. Αν οι αρμόδιοι αρχίσουν να φοβούνται τα αεροβόλα τότε χάσαμε το παιχνίδι.

--- Τέλος παράθεσης ---

Επειδή είμαστε Έλληνες, με ότι αυτό σημαίνει, θετικό ή αρνητικό, θα προτιμούσα να δηλώνω το όπλο μου και να το χρησιμοποιώ "ελεύθερα" παρά να το έχω αδήλωτο και να είμαι υπόλογος σε κάθε "κρατικοδίαιτο" δραγάτη που θα με δεί να βαράω στόχους μέσα στο χωράφι και θα νομίζει ότι είμαι της ΣΕΧΤΑ και κάνω προπόνηση. Ευχαρίστως, εγώ προσωπικά, να τηρήσω τους γραπτούς αλλά και τους άγραφους κανόνες αλλά δυστυχώς δεν είμαστε όλοι ίδιοι.
Ναι, θα ήθελα και εγώ ένα πιο δυνατό αεροβόλο όπως όλοι μας αλλά θα πρέπει να αποδείξω στους βλάκες που αποφασίζουν για μάς, χωρίς εμάς, ότι είναι ακίνδυνο. Εδώ αυγά τους πετάνε και αυτοί κάνουν λές και άκουσαν "αεροπορία βάλεστε".

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση