Γενικά > Νομικά Θέματα

Προβληματα με εταιρειες ταχυμεταφορων ( courier )

(1/12) > >>

Μπάμπης:
Τις προάλλες πήγα στο υποκατάστημα των ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο Αθηνών, με σκοπό να στείλω ένα αεροβόλο στον καινούριο του κάτοχο.
Το αεροβόλο ήταν σε θήκη χωρίς κάποιο παρελκόμενο , με την απόδειξη αγοράς του και όλο αυτό το πακέτο μέσα σε ένα κουτί μήκους 120 cm.
Στην ερώτηση της υπαλλήλου τι είναι μέσα,είπα την αλήθεια.
Τότε μου είπαν ότι απαγορεύεται η μεταφορά όπλων,με παρέπεμπαν από υπάλληλο σε υπάλληλο και στο τέλος αφού και εγώ δεν υποχωρούσα, είπαν να φωνάξουν την αστυνομία.
Με τις απαντήσεις μου και τα επιχειρήματα μου το γύρισαν μετά ότι επιτρέπετε, αλλά θέλει άδεια.
Ο αστυνομικός αφού ρώτησε για το διαμέτρημα και αν φοράει δίοπτρα(όπως προανέφερα δεν υπήρχε),τους είπε ότι δεν απαγορεύεται και να το στείλουν κανονικά (έκανε και αυτός τα τηλέφωνα του).
Η αγαπητή υπάλληλος τον έψαχνε μετά να της υπογράψει τα χαρτιά,όπως και το έκανε, αλλά παρόλα αυτά συνέχισε τις προσπάθειες να αποφύγει την αποστολή.Μια άλλη κυρία μάλιστα έκλεισε άρον-άρον το ταμείο της λέγοντας ότι σχολάει για να ρίξει το μπαλάκι αλλού.
Προσπαθούσε με διάφορα λάθος επιχειρήματα να με αποτρέψει να συνεχίσω την διαδικασία.
Μου έλεγε ότι ήταν μακρύ το δέμα,αλλά εγώ είχα διαβάσει ότι δεν μεταφέρουν δέματα μήκους άνω των 150 cm....
Μου είπε κιόλας ότι μπορεί να πάθει καμιά ζημιά κατά την μεταφορά....ξαφνικά νοιάστηκε για την ακεραιότητα του GAMO.javascript:void(0);.... 
Σε μια αναζήτηση που έκανα στα site των ΕΛΤΑ βρήκα κάποιες απαγορεύσεις http://www.elta-courier.gr/Uploads/APAGOREYSEIS_GR.pdf  που αφορούσαν την μεταφορά όπλων μόνο σε 2 υπηρεσίες (EMS,SPM). Η μεταφορά όπλων με την γνωστή υπηρεσία πόρτα-πόρτα δεν απαγορευόταν.

Το αεροβόλο έφτασε κανονικά τελικά στον νέο κάτοχο του.

Σίγουρα δεν είμαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που στέλνω αεροβόλο με τα ΕΛΤΑ....
 την άλλη φορά πρέπει να πω μισές αλήθειες για να γλιτώσω την όλη αυτή κατάσταση(?)


MASTORAS:

--- Παράθεση από: Μπάμπης στις 10 Ιουνίου, 2010, 20:47:44 μμ --- την άλλη φορά πρέπει να πω μισές αλήθειες για να γλιτώσω την όλη αυτή κατάσταση(?)

--- Τέλος παράθεσης ---

Ακριβως!

DotUser:

--- Παράθεση από: MASTORAS στις 10 Ιουνίου, 2010, 20:55:47 μμ ---
--- Παράθεση από: Μπάμπης στις 10 Ιουνίου, 2010, 20:47:44 μμ --- την άλλη φορά πρέπει να πω μισές αλήθειες για να γλιτώσω την όλη αυτή κατάσταση(?)

--- Τέλος παράθεσης ---

Ακριβως!

--- Τέλος παράθεσης ---

Εγώ πάλι διαφωνώ Γιώργο. Για να σταματήσει αυτό που γίνεται με τα αεροβόλα και την άδικη "ποινικοποίηση" τους με διάφορες μορφές, νομίζω πως συνεχώς πρέπει να λειτουργούμε όπως ο φίλος. Η κατοχή και η διακίνησή μας με αεροβόλα δεν αποτελεί αδίκημα. Ουτε είναι ευχάριστο να τα κρύβουμε σε κάθε μας μετακίνηση αποστολή κλπ. Σε άλλες χώρες η μεταφορά τους με τους όρους ασφαλείας που χρειάζονται, δεν διαφέρει από αυτήν ενός μουσικού οργάνου. Η επίδειξή τους δε είναι συχνή. Πιστεύω ότι στο ευρύ κοινό η αυτοπεποίθησή μας μπορεί να οδηγήσει στην αποδοχή με το πέρας του χρόνου.

sal4680461:

--- Παράθεση από: DotUser στις 10 Ιουνίου, 2010, 21:14:30 μμ ---
--- Παράθεση από: MASTORAS στις 10 Ιουνίου, 2010, 20:55:47 μμ ---
--- Παράθεση από: Μπάμπης στις 10 Ιουνίου, 2010, 20:47:44 μμ --- την άλλη φορά πρέπει να πω μισές αλήθειες για να γλιτώσω την όλη αυτή κατάσταση(?)

--- Τέλος παράθεσης ---

Ακριβως!

--- Τέλος παράθεσης ---

Εγω πάλι διαφωνώ Γιώργο. Για να σταματήσει αυτό που γίνεται με τα αεροβόλα και την αδικη "ποινικοποιηση" τους με διάφορες μορφές, νομίζω πως συνεχώς πρέπει να λειτουργούμε όπως ο φίλος. Η κατοχή και η διακίνησή μας με αεροβόλα δεν αποτελεί αδίκημα. Ουτε είναι ευχάριστω να τα κρύβουμε σε κάθε μας μετακίνηση αποστολή κλπ. Σε αλλες χώρες η μεταφορά τους με τους όρους ασφαλείας που χρειάζονται δεν διαφέρει από αυτήν ενός μουσικού οργάνου. Η επίδειξή τους δε είναι συχνη. Πιστευω πως ακόμη ότι και στο ευρύ κοινό η αυτοποπεποίθησή μας μπορεί να οδηγήσει στην αποδοχή με το πέρας του χρόνου.

--- Τέλος παράθεσης ---
Σωστα αυτα που λες αλλα αντε πεισε εσυ τον οπλοφοβικο- ευθυνοφοβο  υπαλληλο του ταχυδρομειου γιατι σιγουρα το σκεφτεται και αυτο μην βρει το μπελα του οτι προωθησε κατι παρανομο

MASTORAS:
Το σωστο ειναι αυτο που ειπε ο Νεοπτολεμος και καλο ειναι να δημιουργουνται τετοιες καταστασεις για να καταλαβαινουν μερικοι υπαλληλοι τι εστι <<εξυπηρετηση>>. Βεβαια οταν δεν υπαρχει χρονος για να σχολεισαι με τον καθε <<κυριο>> καλυτερα μη λες πολλα για να ξεμπερδευεις και να γινεται και η δουλεια σου.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση