Αποστολέας Θέμα: Άδεια εισαγωγής αεροβόλου απο εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 66030 φορές)

Αποσυνδεδεμένος tropos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #45 στις: 25 Ιουνίου, 2008, 18:59:44 μμ »
το αρθρο ου με παραπεμπεις ανφερεται σε

Άρθρο 10: Οπλοφορία.

μηπως τα εχεις μπερδεψει λιγο η εγω κανω καποιο λαθος??

στην κοιν υπουργικη αποφαση μιλαει για
ΑΡΘΡΟ 10
Μεταφορά - εξαγωγή όπλων σκοποβολής και φυσιγγίων στο εξωτερικό για
συμμετοχή σε σκοπευτικούς αγώνες
 μηπως καπου δεν εχουμε καταλαβει κατι??
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:18:37 μμ από Einhorn »
Gamo CFX
Crosman 357 Revolver

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #46 στις: 25 Ιουνίου, 2008, 19:03:21 μμ »
Φιλε μου αρθρο 2 παραγραφος 10
σωτα τα λες,στο πρωτο ποστ αντι για παραγραφο εγραψα αρθρο.
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:18:52 μμ από Einhorn »
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: αδεια εισαγωγης αεροβολου απο εξωτερικο
« Απάντηση #47 στις: 25 Ιουνίου, 2008, 19:11:34 μμ »
100 % σιγουρος μπορεις να εισαι για ελαχιστα πραγματα στη ζωη.
Απλος μεταφερω τη μου ειπαν σημερα απο αστυνομια.
Τωρα φυσικα η καταληξη της παραγγελειας μου θα ειναι το τελικο κριτήριο
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος tropos

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
Απ: αδεια εισαγωγης αεροβολου απο εξωτερικο
« Απάντηση #48 στις: 25 Ιουνίου, 2008, 19:38:45 μμ »
σε τετοια θεματα πρεπει να ειμαστε σιγουροι και να εχουμε ελεγξει κατι πολυ καλα πριν το ποσταρουμε και οχι να αναφερουμε με σιγουρια κατι προφορικο και αοριστο που μας ειπε καποιος στη ΓΑΔΑ

για να μην παρασυρθουμε πρωτα εμεις και μετα οι υπολοιποι φιλο εδω
Gamo CFX
Crosman 357 Revolver

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: αδεια εισαγωγης αεροβολου απο εξωτερικο
« Απάντηση #49 στις: 25 Ιουνίου, 2008, 19:49:57 μμ »
Το βασικοτερο ειναι το τι αναφερει το σχετικο διαταγμα.
Μετα ακομη και προβληματα να βρεθουν απο αγνοια καποιου, αν διεκδικησεις το αυτονοητο (ενοειτε νομιμο) σιγουρα θα ξεπεραστουν.
Παραγγειλα  απο εξω και οποια και αν ηταν  η καταληξη ήμουν έτοιμος να το κυνηγησω.
Τελικα ευτυχως φενετε να μην υπαρχει προβλημα.
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #50 στις: 25 Ιουνίου, 2008, 22:15:56 μμ »
10. Για τα όπλα και λοιπά αντικείμενα του παρόντος άρθρου, που προέρχονται από χώρες μέλη της Ε.Ο.Κ., απαιτείται άδεια μεταφοράς, η οποία χορηγείται με τις προϋποθέσεις που προβλέπονται για την άδεια εισαγωγής και από τις διατάξεις του άρθρου 26 του παρόντος νόμου. Κατ' εξαίρεση, δεν απαιτείται άδεια μεταφοράς μέχρι 2 κυνηγετικών όπλων της κατηγορίας Β' και μέχρι 3 αεροβόλων όπλων, που προορίζονται για ατομική χρήση.

ναι ρε παιδια αυτο δεν εστειλα και γω στο ποστ με το ονομα "για να καταλαβω επιτελους" και μου ειπατε αλλο η αδεια μεταφορας και αλλο η αδεια εισαγωγης .τελικα για να ξερω μπορω η δεν μπορω να παρω απο ευρωπη νομιμα....να τελειωνουμε με αυτο το θεμα.....
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:19:04 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος sniperman

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1665
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #51 στις: 25 Ιουνίου, 2008, 22:42:54 μμ »
Τελικα νομιζω ο καθενας καλο θα ηταν να ψαξει μονος του και να ρωτησει μονος του σε καποιο τμημα ή στην ΓΑΔΑ
απλως αν σας πει καποιος για αδεια πειτε και σε μενα ποιος ειναι ο νομος που απαιτει αδεια για να φερει (μεταφερει) αεροβολο απο το εξωτερικο.
Οχι απλως οτι χρειαζεται αδεια γενικα... τον νομο που το λεει!
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:19:19 μμ από Einhorn »
Παναγιωτης

Όπου και να σαι σκάψε βαθιά! Κατω ειναι η πηγη!

Ασε τους "μαυρους" ανθρώπους να λενε πως κατω ειναι μονο η κολαση!

Αποσυνδεδεμένος jericho

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 151
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #52 στις: 25 Ιουνίου, 2008, 23:14:55 μμ »
Φιλε μου στο ξαναειπα αλλα μαλον δεν θελεις να μπεις στον κοπο να παρεις ενα απλο τηλεφωνο.Το οτι πηγε ο γνωστος σου στην ΓΑΔΑ δεν λεει τιποτα.Το θεμα ειναι να ρωτησε το καταληλο ατομο.Το τμημα οπλων και εκρηκτικων στον 6 οροφο εχει μεσα 15 υπαληλους επι καθημερινης βασεως και  καθενας ειναι υπευθηνος σε καποιο τομεα.Αλλος στα πυροβολα σκοπευτικα αλλος στα οπλοφοριας αλλος στα υπηρεσιακα αλλος στα κυνηγετικα αλλος στα εκρηκτικα και ουτο καθεξης.Υπευθηνος για τα αεροβολα οπλα λοιπον οπως σου ξαναειπα ειναι ο Ευαγγελιδης και απανταει στο τηλεφωνο 210 6476844.Σαν υπευθηνος λοιπον στα αεροβολα απο αυτο θα παρεις σιγουρη απαντηση.Αν δεν υπηρχει θεμα νομικο για τα αεροβολα τοτε δεν θα υπηρχε και η αρμοδια υπηρεσια.Συμφωνα με τα λεγομενα του λοιπον χρειαζεσε αδεια.Τωρα αν θες να το παραγγειλεις δεν σο λεει κανενας απο εδω μεσα να μην το κανεις.Μονο χτυπα ξυλο μην γινει η στραβη γιατι αν γινει θα τραβιεσε.Μηνπαρασερνεις ομως και τους αλλους συμφορουμιτες οτι δεν χρειαζετε τιποτα.Και να σου πω και κατι ακομη που ισως να μην το ξερεις.Και θα καταλαβεις και το λογο που πρεπει να βγαλεις αδεια εισαγωγης η οποια πρεπει να αναγραφει τα ακριβη στοιχεια του οπλου.Το ξερεις οτι βαση νομου το επιτρεπτο διαμετρημα για αεροβολα οπλα ειναι το 4,5?Με λιγα λογια τα 5,5 ειναι ξεκρεμαστα.Και σε ρωταω τωρα εγω.Εαν εσυ παραγειλεις ενα 6,35 θα εισαι παρανομος ναι η οχι?Για αυτ το λογο λοιπον θελουν να ελεγχουν το τι μπαινει στην χωρα και τι εισαγει ο καθενας.Οτι ηξερα στο ειπα και ελπιζω να βοηθησα.Απο κει και περα το τι θα κανεις ειναι δικη σου επιλογη.
παντα φιλικα
Μανος
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:19:33 μμ από Einhorn »

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #53 στις: 25 Ιουνίου, 2008, 23:35:26 μμ »
Φιλε μου στο ξαναειπα αλλα μαλον δεν θελεις να μπεις στον κοπο να παρεις ενα απλο τηλεφωνο.Το οτι πηγε ο γνωστος σου στην ΓΑΔΑ δεν λεει τιποτα.Το θεμα ειναι να ρωτησε το καταληλο ατομο.Το τμημα οπλων και εκρηκτικων στον 6 οροφο εχει μεσα 15 υπαληλους επι καθημερινης βασεως και  καθενας ειναι υπευθηνος σε καποιο τομεα.Αλλος στα πυροβολα σκοπευτικα αλλος στα οπλοφοριας αλλος στα υπηρεσιακα αλλος στα κυνηγετικα αλλος στα εκρηκτικα και ουτο καθεξης.Υπευθηνος για τα αεροβολα οπλα λοιπον οπως σου ξαναειπα ειναι ο Ευαγγελιδης και απανταει στο τηλεφωνο 210 6476844.Σαν υπευθηνος λοιπον στα αεροβολα απο αυτο θα παρεις σιγουρη απαντηση.Αν δεν υπηρχει θεμα νομικο για τα αεροβολα τοτε δεν θα υπηρχε και η αρμοδια υπηρεσια.Συμφωνα με τα λεγομενα του λοιπον χρειαζεσε αδεια.Τωρα αν θες να το παραγγειλεις δεν σο λεει κανενας απο εδω μεσα να μην το κανεις.Μονο χτυπα ξυλο μην γινει η στραβη γιατι αν γινει θα τραβιεσε.Μηνπαρασερνεις ομως και τους αλλους συμφορουμιτες οτι δεν χρειαζετε τιποτα.Και να σου πω και κατι ακομη που ισως να μην το ξερεις.Και θα καταλαβεις και το λογο που πρεπει να βγαλεις αδεια εισαγωγης η οποια πρεπει να αναγραφει τα ακριβη στοιχεια του οπλου.Το ξερεις οτι βαση νομου το επιτρεπτο διαμετρημα για αεροβολα οπλα ειναι το 4,5?Με λιγα λογια τα 5,5 ειναι ξεκρεμαστα.Και σε ρωταω τωρα εγω.Εαν εσυ παραγειλεις ενα 6,35 θα εισαι παρανομος ναι η οχι?Για αυτ το λογο λοιπον θελουν να ελεγχουν το τι μπαινει στην χωρα και τι εισαγει ο καθενας.Οτι ηξερα στο ειπα και ελπιζω να βοηθησα.Απο κει και περα το τι θα κανεις ειναι δικη σου επιλογη.
παντα φιλικα
Μανος

φιλε Μανο συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σου....δεν διαφωνησα μαζι σου....αλλα μετα το ποστ μου ερχεται αυτο  το οποιο ,εκει που νομιζα πως ολα ειναι οπως τα λεμε.....δεν ισχυει τιποτα και αναφερουν οτι ολα ειναι νομιμα.συμφωνω πως το να αγορασω εαν οπλο απο εε ειναι σιγουρο οτι θα τα παρω στα χερια μου αλλα επιθυμω να ειμαι νομικα κατωχηρωμενος απλως θελω να πω πως να ειμαστε σιγουρα για αυτα που γραφουμε.μιλαμε παντα για νομους και οχι για το εαν θα παρουμε στα χερια μας το οπλο απο ενα courier.....αλλο το ενα αλλο το αλλο...
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:09:10 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος jericho

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 151
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #54 στις: 25 Ιουνίου, 2008, 23:48:05 μμ »
Το θεμα λοιπον δεν επρεπε να εχει αυτο τον τιτλο.Οπως καταλαβενεις πολοι μπορε να παρασυρθουν απο τον τιτλο του θεματος και στο τελος να βρεθουν μπλεγμενοι.Εσυ ρωτησες προσωπικα ο ιδιος οτι ειναι καθολα νομιμη η διαδικασια?Η απο τα λεγομενα του γνωστου σου που απλα ρωτησε καποιον στο τμημα οπλων και εκρικτικων?Στο λεω αυτο γιατι στο περελθον εχω συναντησει πολα προβληματα με οπλα και φαντασου οτι αλλα ελεγε ο ενας εκει μεσα και αλλα ο αλλος.Ενα απλο παραδειγμα.Σε καποια αιτηση μου για αγορα ενος πυρολου οπλου σε διαμετρημα 9mm ειχα κανει την αιτηση μου και ειχα τον τυπο του οπλου και τα λοιπα χαρακτιριστικα και που ειχαν δωσει το οκ.Ελα ντε ομως που καποια στιγμη συνηδητοποιησα οτι το οπλο το οποιο ειχα κανει την αιτηση ηταν κατω απο 4 ιντσες μηκος κανης και βαση ΚΥΑ δεν ηταν επιτρεπτο το οπλο αυτο.Ευτηχως αλαξα τον τυπο του οπλου και ολα οκ.Το θεμα λοιπον ειναι οτι εγω το πηρα χαμπαρι και ολα οκ.Αν λοιπον δε το επερνα χαμπαρι και αυριο μεθαυριο το εβλεπε καποιος και μου ελεγε οτι δεν ειναι νομιμο το οπλο αντε να αποδειξω οτι δεν εκανα  απατη εγω.Τελος παντων το θεμα δεν ειναι απλο και πρεπει να ψαχνουμε τα παντα.Οχι μονο τους νομους αλλα και τις κοινες υπουργικες αποφασεις οπβως και τις διευκρινηστικες οπως και τις ρυθμιστικες.Γιαυτο λοιπον λεω Γαδα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:09:26 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Περί εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #55 στις: 26 Ιουνίου, 2008, 00:19:46 πμ »
Φίλε jericho,
η απάντηση σου αφορά τον sniperman και όχι τον stefplak.
Ο stefplak απλά προέκτεινε τον ενθουσιασμό του από τα λεγόμενα του sniperman.
Θα πρότεινα -συμφωνόντας με τον jericho- τέτοιου είδους συμβουλές να γίνονται είτε μέσω ιδιωτικών μηνυμάτων είτε τηλεφωνικά. Οι νόμοι πολλές φορές μας μπερδεύουν. Καλό είναι στο δημόσιο φόρα οτι λέγεται να αποδεικνύεται (σκαναρισμένα έγγραφα κ.τ.λ., και τα άρθρα και οι παράγραφοι ολόκληροι και όχι τμήμα τους)
Φιλικά!
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Ιουνίου, 2008, 00:00:42 πμ από Einhorn »

stefplak

  • Επισκέπτης
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #56 στις: 26 Ιουνίου, 2008, 00:22:08 πμ »
Το θεμα λοιπον δεν επρεπε να εχει αυτο τον τιτλο.Οπως καταλαβενεις πολοι μπορε να παρασυρθουν απο τον τιτλο του θεματος και στο τελος να βρεθουν μπλεγμενοι.Εσυ ρωτησες προσωπικα ο ιδιος οτι ειναι καθολα νομιμη η διαδικασια?Η απο τα λεγομενα του γνωστου σου που απλα ρωτησε καποιον στο τμημα οπλων και εκρικτικων?Στο λεω αυτο γιατι στο περελθον εχω συναντησει πολα προβληματα με οπλα και φαντασου οτι αλλα ελεγε ο ενας εκει μεσα και αλλα ο αλλος.Ενα απλο παραδειγμα.Σε καποια αιτηση μου για αγορα ενος πυρολου οπλου σε διαμετρημα 9mm ειχα κανει την αιτηση μου και ειχα τον τυπο του οπλου και τα λοιπα χαρακτιριστικα και που ειχαν δωσει το οκ.Ελα ντε ομως που καποια στιγμη συνηδητοποιησα οτι το οπλο το οποιο ειχα κανει την αιτηση ηταν κατω απο 4 ιντσες μηκος κανης και βαση ΚΥΑ δεν ηταν επιτρεπτο το οπλο αυτο.Ευτηχως αλαξα τον τυπο του οπλου και ολα οκ.Το θεμα λοιπον ειναι οτι εγω το πηρα χαμπαρι και ολα οκ.Αν λοιπον δε το επερνα χαμπαρι και αυριο μεθαυριο το εβλεπε καποιος και μου ελεγε οτι δεν ειναι νομιμο το οπλο αντε να αποδειξω οτι δεν εκανα  απατη εγω.Τελος παντων το θεμα δεν ειναι απλο και πρεπει να ψαχνουμε τα παντα.Οχι μονο τους νομους αλλα και τις κοινες υπουργικες αποφασεις οπβως και τις διευκρινηστικες οπως και τις ρυθμιστικες.Γιαυτο λοιπον λεω Γαδα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο


εστειλα συγκενικο μου προσωπο στην ΓΑΔΑ ο οποιος ειναι Αστυνομικος και δουλευει εκει αλλα στην αμεσο δραση.πηγε ρωτησε εναν  αλλον εκει και οχι τον υπευθυνο που μου ειπες γιατι ελειπε και του ειπανε οτι θα ειναι απογευμα στην υπηρεσια.....ο υπαλληλος ομως του ειπε αυτα που αναφερες και εσυ.....τεσπα θα τον ξαναστειλω να βρει τον ιδιο τον υπευθυνο και να ξεκαθαριστει το θεμα και να τελειωνουμε με αυτο για να μην λεει ο καθενας οτι θελει.....θα εχεις νεα μου soon.....
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:09:39 μμ από Einhorn »

pri3st

  • Επισκέπτης
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #57 στις: 26 Ιουνίου, 2008, 08:44:39 πμ »
Καλημέρα τα 2 θέματα συγχωνεύθηκαν αφού έχουν το ίδο ακριβώς περιεχόμενο.
Παρακαλώ τα μέλη να είναι πιο κατατοπιστικά στους τίτλους του κάθε θέματος!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:09:55 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος stealth

  • Μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 133
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #58 στις: 26 Ιουνίου, 2008, 10:50:14 πμ »
Μπορω να ρωτησω κι' εγω με τη σειρά μου απο πιο νόμο - διάταξη προκύπτει ότι τα μονα νομιμα αεροβόλα για εισαγωγή , χρήση κλπ είναι αυτα των 4.5mm ? :o  Απ' όσο γνωριζω ο νομος περι όπλων δεν κάνει μνεία σε διαμέτρημα αεροβόλων αλλα μονο στο μηχανισμό προώθησης του βλήματος . Παρακαλω άν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο να με (μας) διαφωτίσει.

Δημητρης
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:10:13 μμ από Einhorn »

Αποσυνδεδεμένος Einhorn

  • Συντονιστής
  • *****
  • Μηνύματα: 2167
Απ: Περι εισαγωγής αεροβόλων
« Απάντηση #59 στις: 26 Ιουνίου, 2008, 10:59:47 πμ »
Πάρα πολύ σωστή παρατήρηση από τον φίλο stealth.
Ενδιαφέρει απόλυτα να μάθουμε με επίσημο τρόπο γιατί είναι νόμιμο αεροβόλο μόνο το 4,5. Οπως συνηθίζεται σε αυτή τη χώρα πολλά πράγματα καθιερώνονται στις σκέψεις μας από συμπερασματικούς λόγους, και αναλύω τι εννοώ:
Κάποιοι πιστεύουν οτι, αφου το κυνήγι απαγορεύεται με το αεροβόλο και επιτρέπεται μόνο για σκοπευτικούς σκοπούς και αφου αυτοί (οι σκοπευτικοί σκοποί) γίνονται στο διαμέτρημα των 4,5 άρα οποιοδήποτε άλλο διαμέτρημα απαγορεύεται.
Είναι όμως έτσι, διοτι αν η νομοθεσία δεν το επισημαίνει ρητώς δεν υφίσταται αυτή η άποψη.
Περιμένουμε να μάθουμε!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ*: Το θέμα μεταφέρθηκε στα "Νομικά θέματα".
ΣΗΜΕΙΩΣΗ**: Ζητείται η έγκριση για μετονομασία του θέματος από τον δημιουργό του (stefplak) για να γίνει ποιο σαφές το περιεχόμενο του σε: "Περι εισαγωγής αεροβόλων" η όποιο άλλο νομίζει ο ίδιος!
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουνίου, 2008, 23:10:26 μμ από Einhorn »